Ukryta Kamera - Forum Prawne

 

Ukryta Kamera

Sytuacja wygląda następująco. Jeden z sąsiadów ma kamery zamontowane na swojej posesji, kamery obejmują nie tylko jego posesja, ale przede wszystkim posesje sąsiada. Nie ma apsolutnie żadnej informacji, że kamery są tam zamontowane. Przebywajac u ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Palenie E-Papierosów & Zwy...
    Witam, Nie bardzo byłem pewien gdzie ten temat umieścić jako że na prawie jako takim niezbyt się znam - jestem...
  • § Problem z klientem
    Witam Mam pytanie, jak rozwiązać następującą sprawę? Opublikowałem na faceboku (na grupie kupna i sprzedaży)...
  • § Niezapłacony mandat za pociąg ...
    Witam. Zacznę od tego że jakieś 4 lata temu udało mi się znaleźć pracę na umowę zlecenie zagranicą. Po...

Odpowiedz
 
19-07-2008, 13:34  
belteszassar
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Ukryta Kamera

Sytuacja wygląda następująco.

Jeden z sąsiadów ma kamery zamontowane na swojej posesji, kamery obejmują nie tylko jego posesja, ale przede wszystkim posesje sąsiada. Nie ma apsolutnie żadnej informacji, że kamery są tam zamontowane. Przebywajac u drugiego sąsiada wszystkie osoby są kamerowane bez swojej zgodny, i także bez wiedzy o tym. Materiały te wykorzystywane są potem w sądziew licznych sprawach.
Pytanie:
1) Czy osoba moze monitorować nie swoją posesje
2) Jeżeli może, to czy musi o tym jakoś poinformować (na stacjach benzynowych, sklepach czy też w punktach "fotoradaru", taka informacja jest zamieszczona)
3) Czy taki materiał filmowy może zostać wykorzystany w sądzie jako dowód
4) Czy może pokazać ten materiał policji i czy może być to powód do zatrzymainia (24h)

Pzdr.
belteszassar jest off-line  
19-07-2008, 14:27  
Kasmir
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie Re: Ukryta Kamera

witam,
z punktu widzenia prawa cywilnego monitorowanie nie swojej prywatnej posesji stanowi naruszenie dobr osobistych - przede wszystkim prawa do prywatnosci, byc moze takze intymnosci (23 i 24 kc) . Osobie w taki sposob obserwowanej przysluguje prawo zadania zaniechania naruszen (222 § 2kc). Prawo do obserwowania miejsc publicznych, tak jak pisales np na stacjach to nieco inna sprawa, wiec nawet gdyby sasiad uprzedzil ze taka sytuacja ma miejsce, masz prawo zadania zaprzestania monitorowania Twojej posesji.

zdaje sie ze pozostale 2 pytania dotycza procesu karnego, musisz je zadac w odpowiednim dziale...

pozdrowienia
Kasmir jest off-line  
19-07-2008, 21:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: Ukryta Kamera

[cytat="belteszassar":kve65nik] Materiały te wykorzystywane są potem w sądziew licznych sprawach.[/cytat:kve65nik]
Proszę o rozwinięcie.
 
19-07-2008, 21:29  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 12.778
Domyślnie Re: Ukryta Kamera

Materiał filmowy z takiej kamery może być dowodem w Sądzie. Może też być podstawą zatrzymania.
kadi jest off-line  
20-07-2008, 19:53  
belteszassar
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Ukryta Kamera

[cytat="evispos":qx3fyk9p][cytat="belteszassar":qx3fyk9p] Materiały te wykorzystywane są potem w sądziew licznych sprawach.[/cytat:qx3fyk9p]
Proszę o rozwinięcie.[/cytat:qx3fyk9p]

Jest to spór typowo sąsiedzki, czyli że np. "śnieg byl zgraniany na jego posesje, pies podsikuje przez płot jego kwiatki itd."

Nie jestem, jednym z tych sąsiadów. Byłem własnie u jednego z nich na grillu i spotkałem się właśnie z tym, że byłem filmowany, niezbyt mi to pasowało. W pewnym momencie przyjechała policja, drugi sąsiad pokazał nagranie z kamery i dwie osoby zabrała policja.
belteszassar jest off-line  
21-07-2008, 08:19  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie Re: Ukryta Kamera

Próbować na zasadzie naruszania prawa do prywatności, wizerunku coś zdziałać... art. 23 i 24 KC. Proszę pamiętać, ze na podstawie tego przepisu zabronione jest nie tylko naruszanie, ale już samo zagrożenie cudzym działaniem.
[cytat:259hj4bw]Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.


Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.[/cytat:259hj4bw]
Colder jest off-line  
08-11-2010, 23:05  
doradcaser
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Ukryta Kamera

Witam Serdecznie wszystkich forumowiczów.
Mam problem i liczę ,że ktoś z Was będzie wiedział lub znał odpowiedz na pytanie.
Mieszkam w domu dwu rodzinnym współwłasnościowym w którym co chwilę dochodzi do jakiś kradzieży zarysowań aut ,groźby pod adresem innych właścicieli budynku itp.-oczywiście nie zgłoszone na policje,wiadomo brak dowodów.
Mój udział jako właściciela w budynku wspólnym i w działce tj. 2/3 a tego 2 gościa 1/3 czyli mam tzw. pakiet większościowy.
Kilka dni temu zamontowałem 3 kamery na mojej części budynku ale są tak ustawione aby widzieć całą posesje nawet tą którą nie posiadam czyli te 1/3.Dowcip jest w tym,że te części nie były wydzielone przez sąd i teraz nie wiadomo czy nagrywam swoją cześć działki czy tego gościa.

Mam pytanie,czy to nagrywanie 24h na dobę z mojej strony jest zgodne z prawem czy nie??? oczywiście zamontowałem naklejki info. obiekt monitorowany???.

Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dzięki za pomoc.
doradcaser jest off-line  
10-11-2010, 08:29  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Ukryta Kamera

Odpowiedź padła wyżej więc o co Pan pyta. A tak trudno zgodę tego drugiego współwłaściciela uzyskać?
Colder jest off-line  
10-11-2010, 21:08  
doradcaser
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Ukryta Kamera

ok kolego ale ten który właśnie rysuje auta i grozi innym to jest ten gość co ma 1/3 więc się nie dogadamy ,zresztą wszyscy radcy prawni czy też adwokaci interpretują prawo różnie bo mam własnego takiego radce prawnego z 20 letnim doświadczeniem i powiedział mi ,że można kamerować tzw. część wspólną do dnia podzielnia działki np. przez sąd. bo z skąd wiadomo że to nie jest moja część.???

Nie wiem ale pewnie się dowiem w sądzie bo coś się szykuje!!! chyba,że ktoś inny na forum ma podzielne zdanie.
pozdrawiam
doradcaser jest off-line  
12-12-2011, 18:25  
AgA92
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Ukryta Kamera

Mam podobne pytanie. Mieszkam w wspólnocie i jestem właścicielką jednego z mieszkań. Lokator jednego z mieszkań na parterze (przy czym nie jest on właścicielem), kameruje nasz samochody, robi zdjęcia. Twierdzi, że zbiera dowody ponieważ parkujemy samochody pod jego oknami..Czy kamerowanie czyjegoś mienia jest naruszeniem dóbr osobistych? Czy ten lokator ma prawo zamontować kamerę na klatce bez zgody wspólnoty?
AgA92 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ukryta kamera (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałabym dowiedzieć się czy ukryta kamera w moim domu jest czymś legalnym. Dokładnie chodzi mi o nagranie pewnej osoby która ' nie...
§ Ukryta kamera - sklep (odpowiedzi: 2) Witam Mój kolega powiedział mi o pewnej sprawie która ma miejsce w jednym ze sklepów. Mianowicie chodzi o kupony lotto. Jest tam jakiś konkurs w...
§ Nielegalne nagrywanie ukryta kamera... (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, Panowie i Panie mam kilka pytan odnosnie nagrywania ukryta kamera: Sytuacja przedstawia sie nastepujaco, mianowcie w jednej z...
§ Ukryta kamera (odpowiedzi: 5) Witam. Czy w publicznym gimnazjum dyrekcja może bez niczyjej wiedzy umieszczać ukryte kamery? Proszę o szybką odpowiedź.
§ ukryta kamera (odpowiedzi: 14) Witam Mam zamiar zamontować na swojej posesji ukrytą kamerę i nagrywać przekazywany z niej obraz. W związku z tym mam kilka pytań: 1. Czy muszę w...
§ Ukryta kamera w pracy? (odpowiedzi: 14) Witam, mam pytanie o mozliwosc wykorzystania materialu z ukrytej kamery w zakladzie pracy. W pracy zostala zamontowana ukryta kamera bez wiedzy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:57.