zwrot kosztow za remont poddasza - Forum Prawne

 

zwrot kosztow za remont poddasza

Witam, dwa lata temu wprowadziliśmy się do domu moich rodziców. Za ich pozwoleniem zaadaptowaliśmy ich poddasze urządzając tam dwa pokoje,kuchnie oraz łazienkę. Zamin doszło do remontu,rodzice zobowiązali się do zwrotu poniesionych nakładów na remont w ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
19-04-2012, 21:51  
szybki111
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie zwrot kosztow za remont poddasza

Witam,
dwa lata temu wprowadziliśmy się do domu moich rodziców. Za ich pozwoleniem zaadaptowaliśmy ich poddasze urządzając tam dwa pokoje,kuchnie oraz łazienkę. Zamin doszło do remontu,rodzice zobowiązali się do zwrotu poniesionych nakładów na remont w wypadku naszej wyprowadzki. Obecnie mamy zamiar kupić mieszkanie, lecz rodzice starają się uchylić od złożonej deklaracji wszczynając kłótnie. Nadmienie tylko, że nie posiadamy wszystkich faktur za materiały, lecz możemy udowodnić na podstawie zdjęć pierwotnego wyglądu owego strychu. Jesteśmy tu zameldowani razem z naszym 2,5-letnim synkiem. Czy możemy w razie odmowy oddania pieniędzy zdemontować i zabrać część materiałów(okna, drzwi,panele,itp.) Co zrobić w razie prób zastraszania i utrudniania nam korzystania ze zrobionego mieszkania? Co w przypadku próby wyrzucenia z domu? Prosimy o pomoc.
szybki111 jest off-line  
19-04-2012, 22:39  
Baluau
Użytkownik
 
Posty: 101
Domyślnie RE: zwrot kosztow za remont poddasza

* Na wstępie zaznaczę, że nie jestem jeszcze prawnikiem, aczkolwiek sytuacja jest skomplikowana, dlatego pozwolę sobie przedstawić moje rozważania i mam nadzieję, że ktoś w razie czego naprostuje sytuację.

Problematyczne jest jaka wiąże was umowa. Jest ona z pewnością mieszana, gdyż z jednej stronie macie nienazwaną (dot. zwrotu kosztów w razie wyprowadzki), a z drugiej najmu lokalu na czas nieoznaczony lub użyczenia. Najem lokalu jest umową odpłatną, wyrażoną w postaci czynszu (Art. 659 § 1), jednak § 2 wskazuje, że może być on określony w świadczeniach innego rodzaju. Orzeczenie z 1955 r. poruszyło dopuszczalność kwestii remontu jako czynszu, jednak wobec tego, że w razie waszej wyprowadzki rodzice są zobowiązani do całkowitego pokrycia nakładów na remont (a więc nie zyskują bezpośrednio na najmie) to raczej opowiedziałbym się za stanowiskiem, że jest to umowa użyczenia lokalu, gdyż jest ona nieodpłatna.
Umowa nienazwana dot. zwrotu poniesionych nakładów opiera się na zasadzie swobody umów z art. 353'1.

Czy możemy w razie odmowy oddania pieniędzy zdemontować i zabrać część materiałów(okna, drzwi,panele,itp.)?
Wasi rodzice ponoszą odpowiedzialność ex contractu (art. 471 k.c.) i jako formę naprawienia szkody możecie wybrać przywrócenie stanu poprzedniego, bądź zapłatę sumy pieniężnej (art. 363 § 1). Jeśli sami zamierzacie podjąć się przywrócenia stanu poprzedniego to śmiało, jednak w mojej ocenie naruszycie wówczas art. 5 k.c., gdyż będzie to użytek z prawa sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Również przywrócenie faktyczne stanu poprzedniego jest właściwie niemożliwe (art. 363 § 1), więc tak na prawdę przysługuje wam tylko świadczenie w pieniądzu.

Co zrobić w razie prób zastraszania i utrudniania nam korzystania ze zrobionego mieszkania?
Za mało informacji oraz nie powiedziałeś co chcecie osiągnąć. Ciężko tu określić nawet społeczną szkodliwość. Domyślam się jednak, że nie chcecie się sądzić, a więc pozwolę sobie podać tylko paragraf, którym możecie ,,nastraszyć".
Art. 190 k.k. wskazuje, na groźbę karalną (w której mieści się zastraszanie), która sankcjonowana jest grzywną, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do lat 2. Utrudnianie korzystania ze zrobionego mieszkania podchodzi już ewidentnie pod nienależyte wykonywanie zobowiązania, więc w tym wypadku macie do dyspozycji roszczenie o świadczenie pieniężne, o którym mówiłem wcześniej.

Co w przypadku próby wyrzucenia z domu?
Pozwolę sobie sprecyzować to wyrzucenie. Chodzi tu o wypowiedzenie umowy. Per analogiam z art. 688'1 termin w przypadku wypowiedzenia umowy użyczenia zawartej na czas nieoznaczony w kwestii lokalu wynosi 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.
Baluau jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot kosztow za bezprawny remont mieszkania (odpowiedzi: 12) Witam serdecznie. Borykam sie z pewnym problemem z bylym juz najmujacym. Mianowicie pewien Pan najmowal ode mnie mieszkanie. W mieszakniu tym...
§ Remont uzycznego miszkania i zwrot za remont (odpowiedzi: 1) Witam mam następujący problem 3 lata temu mieszkałem w raz z żoną w mieszkaniu użyczonym od rodziny nieodpłatnie niestety mieszkanie wymogło remontu...
§ zwrot kosztow (odpowiedzi: 1) Mam problem...wyremontowalam corce pokoj ...zakupilam nowe lozko biorko oraz meble...mam na to wszystko rachunki .pytanie jest takie czy moge rzadac...
§ zwrot kosztow ac (odpowiedzi: 5) Witam otrzymalam dzis pismo od jakiegos radcy prawnego w imieniu alianz z ktorego wynik iz w 2006 roku moj ojciec pod wplywem alkoholu wszedl na...
§ zwrot towaru a zwrot kosztow wysylki (odpowiedzi: 10) Witam, czy gdy firma sprzedała mi (osobie fizycznej) część samochodową nową, która mimo zapewnień sprzedawcy nie pasuje do danego modelu auta, w...
§ Zwrot Towaru z Allegro , Zwrot kosztow wysylki (odpowiedzi: 19) Sprzedalem kurtke na aukcji Allegro . W aukcji byly okreslone parametry kurtki oraz kolor CZERWONY , jako foto bylo zalaczone zdjecie kurtki ktora...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:20.