ZUS - ignorowanie informacji od platnika+egzekucja nieprawid - Forum Prawne

 

ZUS - ignorowanie informacji od platnika+egzekucja nieprawid

Pytanie dotyczy sytuacji z ZUS: -były w opłacaniu składek przez płatnika - os.fizyczną - zaległości -płatnik jest zameldowany w miescie X gdzie prowadził tez swoja dzialalnosc, od stycznia 2008 roku platnik zmienil siedzibe na miasto ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Problem z uprawomocnieniem
    3 miesiące temu zostałem złapany z marihuaną. Po wszystkich procedurach policyjnych,zaprowadzono mnie do...
  • § Ugoda a odsetki pierwotne
    Mam problem w kwestii odsetek w przypadku ugody. Klient zamówił usługę na kwotę 2460. Termin płatności...
  • § Postępowanie przeciwko trzecio...
    Witam W trakcie postępowania przeciwko trzecodłużnikowi (podłużnikowi, dłużnikowi wierzytelności) na podstawie...

Odpowiedz
 
08-08-2008, 18:36  
vtcc
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie ZUS - ignorowanie informacji od platnika+egzekucja nieprawid

Pytanie dotyczy sytuacji z ZUS:
-były w opłacaniu składek przez płatnika - os.fizyczną - zaległości
-płatnik jest zameldowany w miescie X gdzie prowadził tez swoja dzialalnosc, od stycznia 2008 roku platnik zmienil siedzibe na miasto Y
-w miescie Y płatnik zgłosił się do ZUS zgodnie z siedzibą w Y i od poczatku 2008 w tym oddziale ZUS płatnik składa wszelkie deklaracje, jak rowniez od poczatku posiadania siedziby w Y na kazdym dokumencie podawany jest przez platnika aktualny adres siedziby do korespondencji z ZUS
-wtem pol roku pozniej okazuje sie ze ZUS - ale oddzial w X (gdzie poprzednio byla siedziba ale juz jest przeniesiona do Y) a nie oddzial aktualny w Y - wysyla do komornika tez w X tytuly wykonawcze za nieoplacone skladki (glownie zdrowotne), po czym komornik dokonuje zajecia rachunku platnika, jednak:
1. PLATNIK NIE OTRZYMAL ANI UPOMNIENIA OD ZUS, ANI TYM BARDZIEJ TYTULOW EGZEKUCYJNYCH ani zajecia od komornika co do skladek, moze sie wylacznie domyslac co to sa za zajecia- a wiec formalnie nie zostal zawiadomiony o wszczeciu postepowania egzekucyjnego
2. co do tego konta jest zbieg egzekucji ze starym kredytem wiec pewnie sąd wyznaczył komornika, co jednak nie zwalnia ZUS z obowiazku doreczenia tytulow wykonawczych bo chyba bez tego egzekucja jakakolwiek nie moze byc mozliwa skoro platnik nie otrzymuje zadnej korespondencji i wszystko dzieje sie zaocznie (komornik zostal poinformowany o adresie korepsondencyjnym platnika, ZUS tez zna ten adres bo jest podany w zgloszeniach/formularzach zus przez platnika)
3. skoro nie ma tytulow wykonawczych to nie ma tez egzekucji formalnie, platnik nie otrzymuje na wskazany ZUSowi adres zadnych pism
4. jak wyjasnic fakt ze ZUS wg poprzedniej siedziby w X (gdzie juz nie ma platnika- ma tylko zameldowanie, ale w ZUS przeciez jest wskazany aktualny adres siedziby platnika) dokonuje w ogole jakichkolwiek czynnosci bez wiedzy i prawa do obrony platnika - i wysyla sprawy do komornika w X a platnik nic o tym nie wie - i dlaczego ZUS w Y czyli tam gdzie platnik ma siedzibe i sklada w tym oddziale w Y wszystkie dokumenty- niczego nie przysyla w sprawami zajmuje sie "stary" oddzial zus w X?
5. Najciekawcsze teraz: do kazdej kwoty zaleglej skladki rzedu 180 zl, komornik doklada koszty postepowania ok 300 zl plus odsetki plus dalesze koszty egzekucyjne - w zwiazku z czym zajecie komornicze dotyczace 180 zl widniejace w banku jest zrobione na 500-600 zl. Podejrzewam ze komornik w X dziala w zmowie z jakims pracownikiem w X przeciwko platnikowi - platnik nie ma prawa do wypowiedenia sie, nawet nic nie wie ze cokolwiek sie toczy, w banku na infolinii nie udzielaja informacji z jakiego tytulu sa zajecia. Dlaczego zate nie prowadzi sprawy oddzial ZUS wg biezacej siedziby_
Prawdopodobnie to latwa kasa, zmowa ZUS z komornikiem w X, znalezli frajera wiec beda platnika doic, z kazdego 180 zl prawie 400 to piekny zarobek.

Natomiast co ma zrobic platnik? Nie doreczono mu tytulow wykonawczych, oczywsicie tez nie ma zadnego postanowienia sadu dot. zbiegu egzekucji do rachunku bankowego, komornik sobie zajmuje wolną amerykanką rachuneczek platnika, sprawy sa do komornika przesylane przez ZUS w X a wiec niewlasciwy, pewnie wysylaja listy na adres zameldopwania dluznika mimo ze platnik/dluznik wyraznie wskazal swoj.
Czy platnik winien sam skontaktowac sie z komornikiem i ZUS - a jesli tak do ktorego ZUS ma pisac zarzuty - do ZUS w X (starego) czy w Y (do nowego)?
W sumie to zarzuty winny byc zlozone od doreczonych tytlow, a te tytuly nie sa przeciez doreczone?

Ja tu wesze pewien spisek starego ZUS ktory wykorzystuje bezprawnosc i wrzuca wszystko do komornika zaprzyjaznionego, w tym samy miescie, i sa koszty do podzialu. A pltnik nic nie wie mimo ze podal stosowny adres siedziby.Na koniec: oczywiscie platnik swoje zaleglosci w ZUS- powstale od poczatu 2008 - w miedzyczasie sam zaplacil na konta zus - wiec w ogole cale postepowanie jest bezprzedmiotowe. Ale jak ma sie wybronic, skoro tamci beda chcieli koszty egzekucji, skoro de facto takiej egzekucji nie ma?

CO robic w takiej sytuacji? Zarzuty? Skarga? na komornika czy na ZUS - kto tu jest egzekwujacy? Czy platnik ma sam napisac pismo do komornika czy czekac az mu laskawie przesla kopie tytulow (i dodadza ze tytuly prawomocnie doreczono na adres zameldowania ) - a jest to przeciez w swietle podania biezacego adresu platnika - nie uzasadnione, bo ZUS zna adres siedziby i ma podany do korespondencji.

Jak wybrnac? Prosze Forum o pomoc.
vtcc jest off-line  
08-08-2008, 19:48  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.119
Domyślnie Re: ZUS - ignorowanie informacji od platnika+egzekucja nieprawid

Egzekucja zaległości wobec ZUS przeprowadzana jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 roku, Nr 229, poz. 1954 ze zmianami).
Dyrektor oddziału ZUS, który w pewnych sytuacjach jest zarówno organem egzekucyjnym, jak i wierzycielem, wystawił tytuł egzekucyjny i przystąpił do egzekucji (zgodnie z art. 26 § 4 wspomnianej ustawy).

Zasady prowadzenia egzekucji:
Organ egzekucyjny wszczyna egzekucję administracyjną na wniosek wierzyciela i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego, sporządzonego według ustalonego wzoru. Jeżeli wierzyciel jest jednocześnie organem egzekucyjnym, przystępuje z urzędu do egzekucji na podstawie tytułu wykonawczego przez siebie wystawionego.
Wszczęcie egzekucji administracyjnej następuje z chwilą:
1) doręczenia zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego lub
2) doręczenia dłużnikowi zajętej wierzytelności zawiadomienia o zajęciu wierzytelności lub innego prawa majątkowego, jeżeli to doręczenie nastąpiło przed doręczeniem zobowiązanemu odpisu tytułu wykonawczego.
W przypadku przekształcenia zajęcia zabezpieczającego w zajęcie egzekucyjne zobowiązanemu doręcza się odpis tytułu wykonawczego.
W przypadku wierzycieli obcych organ egzekucyjny bada z urzędu dopuszczalność egzekucji administracyjnej; organ ten nie jest natomiast uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym.
Środki zaskarżenia
W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego zobowiązanemu przysługują niżej wymienione środki zaskarżenia:

* zarzuty w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego
* skargi na zastosowane czynności egzekucyjne egzekutora, organu egzekucyjnego lub na przewlekłość prowadzonego postępowania egzekucyjnego
* zażalenia na postanowienia wydane w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego

Zarzuty zgłoszone przez zobowiązanego organ egzekucyjny rozpatruje po uzyskaniu stanowiska wierzyciela. Jeżeli wierzyciel nie wyraził stanowiska w terminie 14 dni od dnia powiadomienia go przez organ egzekucyjny o wniesionych zarzutach, organ egzekucyjny wydaje postanowienie o zawieszeniu postępowania egzekucyjnego do czasu wydania przez wierzyciela ostatecznego postanowienia.
Zobowiązany może wnieść skargę na czynności organu egzekucyjnego lub egzekutora oraz na przewlekłość prowadzonego postępowania egzekucyjnego w terminie 14 dni od dnia dokonania zakwestionowanej czynności. Rozstrzygnięcia dokonuje organ nadzoru w formie postanowienia.
Kto, nie będąc zobowiązanym, rości sobie prawa do rzeczy lub prawa majątkowego, z którego prowadzi się egzekucję administracyjną, może wystąpić do organu egzekucyjnego - w terminie 14 dni od dnia uzyskania wiadomości o czynności egzekucyjnej skierowanej do tej rzeczy lub tego prawa - z żądaniem ich wyłączenia spod egzekucji, przedstawiając lub powołując dowody na poparcie swego żądania.
Organ egzekucyjny w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego wydaje postanowienia. W przypadku, gdy na to postanowienie służy zażalenia, zażalenie to wnosi się do organu egzekucyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia tego postanowienia. Zażalenie to rozpatruje organ nadzoru.
Janusz.C.M. jest off-line  
08-08-2008, 20:07  
vtcc
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Re: ZUS - ignorowanie informacji od platnika+egzekucja nieprawid

Rozumiem zatem ze w opisanej przeze mnie konkretnej sytuacji:
-formalnie nie nastapilo wszczecie egzekucji administracyjnej z uwagi na niezaistnienie przesłanek w postaci doreczenia odpisu tytulu wykonawczego
- w zwiazku z tym platnikowi przysluguje srodek zaskarzenia w postaci zarzutow w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego, ze wskazaniem braku zaistnienia w/w przeslanek
czy tez
-skarga na czynnosci egzekutora / organu egzekwującego (czyli w tej konkretnej sytuacji - komornika?)
No tak, tylko skoro dluznik powzial w ogole jakiekolwiek informacje w drodze domyslow na podstawie tego ze widzi jakies zajecia (wwiadomo bylo jakie skladki i w jakiej wysokosci sa do zaplaty - ilosc "zajec sie zgadza" - tyle tylko ze skladki zostaly juz oplacone, a tytulow dalej nie doreczono

W tej sytuacji - czy nie jest tak ze naruszono prawo platnika / dluznika jako strony do bycia poinformowanym o wszczeciu czy tez prowadzeniu egzekucji administracyjnej wobec niego? I czy jest to podstawa do zarzutow czy tez do skargi na czynnosci?
vtcc jest off-line  
08-08-2008, 21:01  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.119
Domyślnie Re: ZUS - ignorowanie informacji od platnika+egzekucja nieprawid

Odpis tytułu wykonawczego na pewno jest uważany za doręczony.
Wystarczy, że były dwa awiza, przesyłka odleżała dwa tygodnie na poczcie i wróciła do nadawcy z odpowiednią adnotacją. Znajduje się obecnie w aktach i zgodnie z prawem jest uważana za doręczoną.
Skargę może Pan złożyć.
Janusz.C.M. jest off-line  
09-08-2008, 01:09  
vtcc
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Re: ZUS - ignorowanie informacji od platnika+egzekucja nieprawid

A w sytuacji. kiedy tytuły były doręczane w miejsce zameldowania platnika - przecież - i wydaje mi się że to powinno być podstawą w tej konkretnej sprawie - jeżeli byl (i to wielokrotnie) podany adres do korespondencji - adres siedziby- to przeciez w takiej sytuacji uznanie tytulow za doreczone w mscu zameldowania mozna chyba jakos podwazyc? Miejsce siedziby (i stad podane jako adres strony platnika dla doreczen) od miejsca zameldowania dzieli pol dnia jazdy samochodem, kilkaset kilometrow.
Trudno uznac, ze dzialania ZUS w miejscu zameldowania sa uzasadnione, platnik nawet nie wie czy sa jakies awiza. Po to wskazal miejsce siedziby zeby odbierac korespondencje. A tu dzialania ZUS - i to w ogole dlaczego ZUS wg miejsca zameldowania a nie oddzialu gdzie jest siedziba platnika , gdzie sklada dokumenty - sprawiaja ze mozna nic nie wiedziec i za pomoca dwoch nie podjetych awiz nie miec prawa do chociazby ustosunkowania sie? A gdyby chodzilo o milion zlotych a nei o kilkaset? W ten sposob mozna w swietle prawa "zalatwic" kazdego, nie zostawiajac mozliwosci obrony.
No przeciez gdzies musi byc zdrowy rozsadek.
Czy nie jest tak ze organ (ZUS) winien postepowac zgodnie z danymi w dokumentach, skoro jest podany adres to jest to adres do korespondencji a nie żarcik płatnika. Gnanie przez pol Polski co tydzien by sprawdzic czy cos jest w skrzynce mija sie z celem.
Tylko jak to rozgryzc? NApisal Pan, ze pozostaje skarga. Skarga - na czynnonsci komornicze (bo to komornik prowadzi egzekucje, wnioskujac po tym ze zajecia sa z sygn.KM) czy na czynnosci organu egz. czyli ZUS? I jak odniesc sie do faktu ze to ZUS w X a nie w Y zajmuje sie sprawa?
vtcc jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzekucja komornicza bez informacji o wszczęciu (odpowiedzi: 3) Dzien dobry, Mam problem z egzekucja komornicza. Po otrzymaniu sadowego nakazu zaplaty - naleznosc zostala uregulowana, jednak wydaje mi sie ze...
§ egzekucja długu, brak informacji o założonej sprawie w sądzie (odpowiedzi: 5) Witam, Kilka miesięcy temu otrzymałem pismo od komornika o zajęciu środków pieniężnych na moim koncie bankowym na poczet długu. Dług powstał około 7...
§ Ignorowanie wezwania do ZK (odpowiedzi: 15) Witam. W piątek, 19 kwietnia 2013 roku otrzymałem wezwanie do zakładu karnego, gdzie będę musiał odsiedzieć aż dwa lata. Tata podpowiedział mi, że...
§ Ustalenie stosunku pracy przez PIP, a egzekucja i wymiana informacji (odpowiedzi: 3) Drodzy forumowicze zastanawia mnie jakie są rzeczywiste możliwości przeprowadzenia egzekucji od pracodawcy zatrudniającego dłużnika "na czarno" w...
§ zaliczka pobrana przez platnika... (odpowiedzi: 17) Witam czy jezeli w pozycji "roznica pomiedzy suma zaliczek pobranych przez platnikow a podatkiem naleznym czyli nadplata" wynosi 6zlotych to tylko ta...
§ zaliczka pobrana przez platnika w PIT 11 wynosi O zł (odpowiedzi: 4) pracowałem od marca do grudnia w 2010 roku i byłem zatrudniony na poł etatu. MIesieczne wynagrodzenie to polowa wynagrodzenia minimalnego. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:40.