Osoba upoważniona vs osoba przyznająca upoważnienie - Forum Prawne

 

Osoba upoważniona vs osoba przyznająca upoważnienie

Witam, Mam następujące pytanie: Córka klientki przesyła w imieniu matki oświadczenie o rozwiazaniu umowy kupna-sprzedaży w odpowiednim terminie 10 dni. Jako załącznik przesyła upoważnienie sprzed kilku miesięcy, iż w imieniu matki może dokonywac wszelkich czynności ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
08-06-2012, 16:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Osoba upoważniona vs osoba przyznająca upoważnienie

Witam,

Mam następujące pytanie:

Córka klientki przesyła w imieniu matki oświadczenie o rozwiazaniu umowy kupna-sprzedaży w odpowiednim terminie 10 dni. Jako załącznik przesyła upoważnienie sprzed kilku miesięcy, iż w imieniu matki może dokonywac wszelkich czynności prawnych co zostaje potiwerdzone dokumentem od notariusza. Kobieta jednak nie chce rezygnować z umowy kupna-sprzedaży i pisze własnoręczne oświadczenie, iż z produktu jest bardzo zadowolona, chce dalej go używać i nie chce odstępować od umowy.

Czy w tym wypadku oświadczenie kobiety jednoznacznie przekreśla pismo jej córki? Precyzujac : firma naturalnie zignorowała odstąpienie od umowy, gdyż klient nie chce od niej odstępować, a o piśmie córki nic nie wiedziała. Po kilku tygodniach, jednak, firma otrzymuje pismo od córki żądającej jak najszybszego zwrotu towaru powołując się na terminowe rozwiązanie umowy. Czy ktokolwiek ( w tym przypadku córka) ma prawo roszczeń za nieuznanie zwrotu, chociaż klient go nie chciał?

Pozdrawiam
 
08-06-2012, 16:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Osoba upoważniona vs osoba przyznająca upoważnienie

Będę wielce wdzieczny za każdą pomoc. W miare możliwości prosiłbym o wzmianke z jakich przepisów Państwo korzystają bo sam w KC niczego na ten temat się nie doszukałem. Chociaż logiczym byłoby żeby wola klienta miała prym nad wolą osoby upoważnionej, jednak prawo zna różne wyjścia.
 
08-06-2012, 21:55  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: Osoba upoważniona vs osoba przyznająca upoważnienie

Według mnie w tej sytuacji znajduje zastosowanie art. 104 k.c., ponieważ działanie pełnomocnika wbrew woli mocodawcy jest przekroczeniem zakresu umocowania.
Przepis prawny:
Art. 104 k.c. Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.
Rafał M jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Osoba upoważniona do rachunku bankowego (odpowiedzi: 2) Witam,piszę z czy komornik może zająć wynagrodzenie taty (zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 120%) które wpływa na moje konto bankowe. Dodam,iż...
§ Osoba upoważniona a umowa najmu (odpowiedzi: 2) Witam, Najemca podpisał umowę najmu z właścicielem mieszkania (i tylko z nim), a po jakimś czasie dowiedział się, że syn właściciela jest osobą...
§ Czy wypisu ze szkoły może wykonać osoba przeze mnie upoważniona (odpowiedzi: 3) Dzień dobry ! Mam taką sytuację, że ze względu na zmianę miejsca zamieszkania chciałbym zmienić szkołę. W sekretariacie powiedziano mi że musi być...
§ Pytanie czy osoba upoważniona może sprzedać działkę bez wiedzy współwłaściciela. (odpowiedzi: 1) Witam, Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Po śmierci matki w spadku otrzymałem udział w działkach jakie posiadała na współ z...
§ Upoważnienie a osoba nieprzytomna (odpowiedzi: 1) Witam! Wydajemy w pracy bony świąteczne. Pracownik aby je pobrać musi okazać Dowód Osobisty. Jedna z pracownic leży w szpitalu i jest nieprzytomna....
§ Komornik i osoba upoważniona w banku (odpowiedzi: 5) Witam Mam następujący problem mój znajomy przebywa w zakładzie karnym ma komornika. Jego babcia chce zostawić mu pieniądze bo jest ciężko chora i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:36.