wpis do księgi wieczystej - Forum Prawne

 

wpis do księgi wieczystej

Witam! Mam pytanie czy można dokonać wpisu do księgi wieczystej skoro mieszkanie było sporem w sprawie o podział majątku. W obecnej chwili była żona nie spłaciła mnie a mieszkanie darowała córce żeby uciec przed egzekucją ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
07-07-2012, 18:45  
palecbozy1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie wpis do księgi wieczystej

Witam!
Mam pytanie czy można dokonać wpisu do księgi wieczystej skoro mieszkanie było sporem w sprawie o podział majątku. W obecnej chwili była żona nie spłaciła mnie a mieszkanie darowała córce żeby uciec przed egzekucją komorniczą z nieruchomości
palecbozy1 jest off-line  
07-07-2012, 18:51  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: wpis do księgi wieczystej

a jaki był wyrok sądu w sporze ?
BOHO jest off-line  
07-07-2012, 18:51  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: wpis do księgi wieczystej

Można, chyba że w KW był wpis o zakazie zbywania.
Rafał M jest off-line  
08-07-2012, 11:03  
palecbozy1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: wpis do księgi wieczystej

wyrokiem w sporze była ugoda ona miała mnie spłacić w ciągu roku a ja miałem się wymeldować w ciągu dwóch tygodni , ja się z tego wywiązałem ona nie
palecbozy1 jest off-line  
08-07-2012, 19:45  
Rafał M
Stały bywalec
 
Posty: 1.993
Domyślnie RE: wpis do księgi wieczystej

Jeśli wskutek tej transakcji dłużniczka stała się niewypłacalna, może Pan wnieść skargę pauliańską (art. 527 - 534 k.c.).
Przepis prawny:
Art. 527. § 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
Art. 528. Jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
Art. 529. Jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.
Art. 530. Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Jeżeli jednak osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową odpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną tylko wtedy, gdy osoba trzecia o zamiarze dłużnika wiedziała.
Art. 531. § 1. Uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli następuje w drodze powództwa lub zarzutu przeciwko osobie trzeciej, która wskutek tej czynności uzyskała korzyść majątkową.
§ 2. W wypadku gdy osoba trzecia rozporządziła uzyskaną korzyścią, wierzyciel może wystąpić bezpośrednio przeciwko osobie, na której rzecz rozporządzenie nastąpiło, jeżeli osoba ta wiedziała o okolicznościach uzasadniających uznanie czynności dłużnika za bezskuteczną albo jeżeli rozporządzenie było nieodpłatne.
Art. 532. Wierzyciel, względem którego czynność prawna dłużnika została uznana za bezskuteczną, może z pierwszeństwem przed wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły.
Art. 533. Osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, może zwolnić się od zadośćuczynienia roszczeniu wierzyciela żądającego uznania czynności za bezskuteczną, jeżeli zaspokoi tego wierzyciela albo wskaże mu wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika.
Art. 534. Uznania czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej czynności.
Rafał M jest off-line  
08-07-2012, 20:17  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: wpis do księgi wieczystej

Palec zakłada "setki" wątków. Zamiast połączyć problem w jeden.
Prawdopodobnie z wpisem chodziło mu o to, że ex nie spełniła świadczenia, i wyzbyła się majątku. Darowizna na córkę. W chwili obecnej, treść KW wskazuje na właściciela - córkę. I w takim przypadku nie można dokonać wpisu ostrzeżenia. Radziliśmy mu w innych watkach ( również o pozwie z art. 527 kc) Nie raczył odpowiedzieć.
korf jest off-line  
09-07-2012, 08:30  
palecbozy1
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: wpis do księgi wieczystej

dziekuje za odpowiedz pozdrawiam
palecbozy1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wpis do Księgi Wieczystej (odpowiedzi: 3) Od roku 2003 jestem właścicielem mieszkania uzyskanego w wyniku spadku (już po wyroku sądu). Nie dopełniłam jednak formalności związanych z...
§ Wpis do księgi wieczystej (odpowiedzi: 4) Witam. Sprzedałem lokal użytkowy na podstawie aktu notarialnego. Czy na podstawie tego aktu, mogę dokonać zmiany danych osobowych w mojej księdze...
§ Wpis w księdze wieczystej (odpowiedzi: 1) Toczy się sądowe postępowanie spadkowe po zmarłym bracie. Jest już stwierdzenie nabycia spadku i trwa dział spadku. W księdze wieczystej jako...
§ wpis do księgi wieczystej (odpowiedzi: 2) Piszę w imieniu mojej teściowej. Proszę was o pomoc bo sprawa jest nieźle pokręcona. Teściowa dziedziczyła kawałek działki rolno-leśnej. Do tej pory...
§ Wpis w księdze wieczystej (odpowiedzi: 11) Witam! Na wstępie zaznaczam, że nie wiem czy mój temat powinien znaleźć się w tym dziale dlatego ewentualnie proszę o jego odpowiednie...
§ błędny wpis w księdze wieczystej (odpowiedzi: 1) witam mam taki problem, pod koniec listopada złożyłem wniosek o założenie księgi wieczystej oraz wpis w w księdze wieczystej, uregulowałem opłaty i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:24.