bte przedawnienie - Forum Prawne

 

bte przedawnienie

Szukałem i nie dane mi było odnaleźć Jest sobie niespłacony kredyt, bank wystawia bte, następnie wnosi o klauzulę; składa wniosek egzekucyjny, egzekucja zostaje umorzona jako bezskuteczna. Bank ceduje wierzytelność na fundusz inwestycyjny (co ciekawe cesja ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-07-2012, 09:23  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie bte przedawnienie

Szukałem i nie dane mi było odnaleźć

Jest sobie niespłacony kredyt, bank wystawia bte, następnie wnosi o klauzulę; składa wniosek egzekucyjny, egzekucja zostaje umorzona jako bezskuteczna. Bank ceduje wierzytelność na fundusz inwestycyjny (co ciekawe cesja nastąpiła zanim zostało wydane postanowienie komornika, nadto cedent nie zawiadomił komornika i dłużnik został obciążony kosztami - nic z tym nie zrobię bo terminy uciekły). Pytanka:
1. Wystawienie bte nie przerywa przedawnienia, przerywa wniosek o klauzulę, wniosek egzekucyjny również przerywa. Uprawomocnieni się postanowienia o umorzeniu egzekucji powoduje ponowne rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia - tylko ile on wynosi? 3 czy 10 lat?
2. Czy w przypadku cesji na rzecz podmiotu nie-uprawnionego do wystawienia bte podmiot ten może powołać się na przerwanie biegu przedawnienia przez czynności swojego poprzednika oparte na bte?
adamlukass jest off-line  
16-07-2012, 13:42  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: bte przedawnienie

1. większość z nas uważa, że 3;
2. może, ale musi wystąpić o nakaz na siebie, więc zarzut przedawnienia sąd rozpozna w procesie - nie trzeba wnosić o pozb. wykonalności;
rafal_26 jest off-line  
16-07-2012, 13:58  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: bte przedawnienie

2. a jaka opcja dominuje? - załóżmy, iż od daty wymagalności kredytu do daty wniesienia pozwu przez FI upłynęło więcej niż 3 lata. W tym okresie była prowadzona egzekucja na podstawie bte na żądanie banku.
adamlukass jest off-line  
16-07-2012, 15:56  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Data wymagalności nie jest istotna, bo nastąpiły później zdarzenia BEZPOŚREDNIO przerywające bieg terminu przedawnienia - wniosek o klauzulę, wszczęcie egzekcuji, uprawomocnienie się post. o nadaniu klauzuli. Ostatecznie termin rozpoczął bieg od dnia prawomocnego umorzenia.

Cesja - czy jak ostatnio SN słusznie zauważył - SPRZEDAŻ wierzytelności, to WEJŚCIE w prawa i obowiązki stron, oczywiście poza wyjątkami. Tym wyjątkiem jest niemożność uzyskania klauzuli w trybie następstwa prawnego.
rafal_26 jest off-line  
17-07-2012, 10:48  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Chyba się nie zrozumieliśmy...
Przykład: bieg terminu przedawnienia kredytu rozpoczyna się w dniu 01.02.2010r, bank wystawia bte, wniosek o klauzulę, egzekucja, prawomocne umorzenie egzekucji -od tego dnia przedawnienie biegnie od nowa, czyli 3 lata. Załóżmy, iż postanowienie komornika uprawomocniło się w dniu 01.02.2012r. W dniu 01.05.2012r bank przenosi wierzytelność na fundusz. Fundusz w dniu 01.03.2013 wnosi pozew. Czy w takim przypadku wierzytelność przedawniła się czy nie? Czy fundusz może powołać się na przerwanie biegu przedawnienia wywołane przez bank w oparciu o bte, z którego to fundusz nie mógł skorzystać (788 kpc), skoro na podstawie bte może być prowadzona jedynie egzekucja wierzytelności tylko na rzecz banku?
adamlukass jest off-line  
17-07-2012, 13:55  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Rozumiemy się, tylko że ja uważam Cię za inteligentnego rozmówcę.

Przpepis mówi o wejściu w CAŁOŚĆ praw i obowiązków, więc nie można w część.

Czyli f. KONTYNUUJE sytuację prawną poprzednika, więc wszelkie czynności poprzednika miały skutek również dla nabywcy.

Nie umiem jaśniej.
rafal_26 jest off-line  
17-07-2012, 15:05  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Nie rozumiesz...

FI nie kontynuuje sytuacji prawnej poprzednika- na marginesie kontynuacja jest terminem języka prawniczego odnoszącym się np. do przekształcanie spółki. Tam mówi się że spółka zoo z dniem przekształcenia staje się sa - to jest kontynuacja, bowiem to jest ten sam podmiot, a zmienił tylko formę prawną.

Kontynuacja to także nie sukcesja uniwersalna - jak przy dziedziczeniu, gdzie spadkobiercy wchodzą w ogół praw i obowiązków majątkowych spadkodawcy (z pewnymi wyjątkami).

Przy przelewie/sprzedaży mamy sukcesję singularną - zbywca przenosi na nabywcę oznaczoną wierzytelność; rozumianą jako możność domagania się od dłużnika tejże spełnienia świadczenia. Nie ma możliwości przeniesienia OBOWIĄZKÓW, chyba że w ramach 519 i nast. kc.

Przedawnienie nie jest także prawem; jest zdarzeniem prawnym, elementem stanu faktycznego, wpływającym na zmianę treści stosunku prawnego. Zarzut - rozumiany jako możność uchylenia się od świadczenia - jest typem prawa podmiotowego, ale prawem dłużnika.

Skoro bte jest takie wyjątkowe; kompetencję do wystawienia i posługiwania się bte ma tylko bank, FI nie może uzyskać klauzuli jako następca z 788 kpc, nie może egzekwować na podstawie bte to dlaczego miałoby korzystać z "dobrodziejstw" wywołanych przez bte w postaci przerwania przedawnienia.

Cała koncepcja jest dość mocno naciągania, ale myślałem, że może ktoś próbował ten sposób się bronić
adamlukass jest off-line  
17-07-2012, 15:14  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Widziałem już kilka takich prób, niestety zakończyły się fiaskiem i dodatkowymi kosztami dla upartej strony, dlatego dla mnie nie ma w tym niczego dziwnego...

Tyle, że gdyby przyjąć to rozumowanie, to każda czynność prawna zastrzeżona dla podmiotu x byłaby nieważna dla jego następcy prawnego (używam tego pojęcia świadomie).

Czym innym jest prawo do wystawienia bte, które mają tylko banki (na szczęście), a czym innym bieg terminu przedawnienia. Nie może być tak, że został on przerwany tylko częściowo... Tylko dla banku, a nie dla nabywcy wierzytelności. W ten sposób w wyniku sprzedaży wierzytelności (wg SNu i słusznie nie ma tu czystej cesji) nabył by mniej praw, niż jego poprzednik. Taka sytuacja jest niezgodna z prawem i tyle.

Trzeba przypomnieć, że niedawno komornicy w ogóle nie umarzali egzekucji, ani jej nie zawieszali w omawianym przypadku, a "czekali" na nowe tytuły wykonawcze. Czasem nawet przekazywali wierzytelności bankowi, uważając że skoro nie mają wyroku na następcę, to w zakresie egzekucji jest skuteczny tamten poprzedni.

Jest to dziwna sytuacja prawna więc próbuj, być moze jakiś sędzia się złapie na taką argumentację.
rafal_26 jest off-line  
17-07-2012, 15:35  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Na tą chwilę to rozważania czysto teoretyczne; od postawienia kredytu w stan wymagalności nie minęło nawet 3 lata, fi chyba nie będzie czekać, dodatkowo jest z czego prowadzić egzekucję i kwota kredytu dość znaczna.

Piszesz, że sytuacja w której nabywca nabywa mniej praw niż jego poprzednik jest niezgodna z prawem. Ale przecież w przypadku wierzytelności na którą wystawiono bte tak właśnie jest. Normą jest bowiem 788 kpc i klauzula - w tym przypadku nabywca musi uzyskać tytuł egzekucyjny niejako we własnym zakresie, pomimo, iż wierzytelność była objęta już klauzulą, była prowadzona egzekucja. Po nabyciu zaś się nie nadaje, a nie nadaje się tylko ze względu na przymioty nabywcy.

Zresztą bte to uprawnienie a nie obowiązek - bank może zawsze dochodzić należności na zasadach ogólnych. Wówczas zbywa wierzytelność a nabywca ma możliwość uzyskania klauzuli z 788kpc. W takiej sytuacji przerwie bieg przedawnienia. Dlaczego skutki instytucji wyjątkowej, zarezerwowanej tylko dla banków miałyby być tożsame z zasadą.
adamlukass jest off-line  
17-07-2012, 16:36  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: bte przedawnienie

A czytałeś te orzeczenia SNu, w których wskazuje się na konieczność wystąpienia na drogę sądową?
rafal_26 jest off-line  
18-07-2012, 09:37  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Chętnie bym przeczytał jeszcze to w którym SN pisze, że cesja to sprzedaż i nabywca wstępuje w ogół praw i obowiązków zbywcy, bowiem takiego nie znalazłem.

Bank wystawił bte i uzyskał klauzulę - ergo wierzytelność stała się tytułem wykonawczym, bank w oparciu o nią prowadził egzekucję, roszczenie było wykonalne. W związku ze statusem nabywcy (wyłącznie opartym na kwalifikatorze bank/nie-bank) roszczenie utraciło atrybut wykonalności. SN pisze min. nie-bank nie może skorzystać z bte, bte to tylko dla banków, nabywca musi pozwać na zasadach ogólnych. Więc skoro nie może skorzystać z bte to jakie argumenty przekonują Ciebie do uznania, że może skorzystać ze SKUTKÓW wywołanych przez bte, w postaci przerwania przedawnienia.

SN w żadnym z orzeczeń nie zajmował się tą kwestią - co zresztą nie dziwi. Mało prawdopodobnym jest aby kredyt "kasacyjny z uwagi na wpz" został narażony na zarzut przedawnienia.
adamlukass jest off-line  
18-07-2012, 18:08  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Najnowsze opublikowane w ostatnim zbiorze orzeczeń Izby Cywilnej.

Zdarza się i to w dużo większych sprawach z uwagi na "wielkość" pełnomocników banków i f. wind. Jednak w takich sprawach nikt nie podnosił takich argumentów i raczej upadają one na etapie ich "kasacyjności".

Argument jest jeden. Przerwanie biegu następuje jako zdarzenie prawne. Nie słyszałem o koncepcji "cofnięcia" zdarzenia o skutkach prawncych i tyle.

Być może się mylę.
rafal_26 jest off-line  
19-07-2012, 09:59  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Niestety nie prenumeruję zielonych książeczek.

Cały czas próbuję przekonać Ciebie, iż właśnie w przypadku bte jest tak, iż pewne skutki upadają/znikają/cofają się itp. Bank miał tytuł wykonawczy a nabywca wierzytelności już go nie ma.

Jeżeli nie słyszałeś o tym aby jakieś zdarzenie mogło ostatecznie nie wywołać skutków prawnych śpieszę z pomocą - wniesienie pozwu powoduje przerwanie przedawnienia, ale już jego cofnięcie powoduje upadek przerwania. Inne to np. błąd, podstęp, następcza niemożliwość świadczenia, odwołanie oferty, wyzysk.
adamlukass jest off-line  
19-07-2012, 11:07  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Nie porównuj tych zdarzeń.

Nawet gdyby przychylić się do tej koncepcji, to trzeba pamiętać, że WSZCZĘCIE egzekucji również przerwało bieg, a to nie jest czynność "zarezerwowana" tylko dla banku...

Co do orzeczenia - polecam czytanie stron SNu.

Spełnienie świadczenia może być warunkiem w rozumieniu art. 89 k.c.
(wyrok z dnia 17 marca 2011 r., IV CSK 358/10, M. Kocon, T. Bielska-Sobkowicz, A. Górski, OSNC 2011, nr 12, poz. 136; BSN 2011, nr 6, s. 11; MoP 2012, nr 4, s. 205; OSP 2012, nr 5, poz. 47)
Glosa
Andrzeja Szlęzaka, Orzecznictwo Sądów Polskich 2012, nr 5, poz. 47
Glosa ma charakter aprobujący.
Autor zauważył, że Sąd Najwyższy posłużył się pojęciem cesji wierzytelności w odniesieniu do jej sprzedaży, stwierdzając, iż nie powinny być one stosowane zamiennie, gdyż przelew jest umową rozporządzającą, podczas gdy sprzedaż stanowi umowę zobowiązującą o podwójnym skutku.
Odnosząc się do tezy wyroku komentator zajął stanowisko, że potestatywność nie jest argumentem przeciwko kwalifikacji zdarzenia jako warunku. Przyjął ponadto, że zdarzeniem objętym warunkiem może być zachowanie należące do treści zaciągniętego przez stronę zobowiązania, np. spełnienie świadczenia. Przychylił się następnie do poglądu Sądu Najwyższego, że upadek zobowiązania do rozporządzenia skutkuje „automatycznym” powrotem wierzytelności do majątku zbywcy. Za chwilę powrotu uznał moment, w którym warunek rozwiązujący się ziścił.
M.P.
rafal_26 jest off-line  
19-07-2012, 15:09  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: bte przedawnienie

Egzekucję WSZCZĘTO na podstawie bte zaopatrzonego w klauzulę
Nie-bank nie ma możliwości wszczęcia/kontynuowania postępowania egzekucyjnego w oparciu o taki tytuł.

Jeżeli uznamy, iż każde roszczenie wywodzi się z prawa materialnego, które to prawo wyposaża strony w określone kompetencje, czasem szczególne zarezerwowane tylko dla nich. I jeżeli SN twierdzi że bte jest takie wyjątkowe, że mogą na jego podstawie egzekwować tylko banki to należy być konsekwentnym i uznać, że skutki działań wywołanych "wyjątkiem" również są stosuje się do wyjątku, a nie do zasady.
Tyle tylko, że taka argumentacja na poziomie teoretycznym jest ok i broni się. Upadnie z uwagi na cel postępowania jakim jest uzyskanie zaspokojenia. Łatwo wyobrazić sobie dłużnika, który skarżąc wszystko przeciągnie postępowanie i w myśl powyższego doprowadzi do przedawnienia.
adamlukass jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedawnienie art 231 kk i art 271 kk (odpowiedzi: 7) Po jakim czasie następuje Przedawnienie przestępstw z art 231 kk i art 271 kk?
§ Art, 280 kk 1 przedawnienie (odpowiedzi: 12) Dzień dobry, mam pytanie w 2002r. jako osoba nieletnia zostałem ukarany za czyn z Art. 280 moje pytanie brzmi, kiedy następuje przedawnienie czynu ?...
§ Przedawnienie czy nie? (odpowiedzi: 1) Krótki opis: W roku 2002 będąc w spółce z przyjacielem dzierżawiliśmy lokal za którego koszta do zapłaty wyniosły 4000zł. Niestety interes nie...
§ Przedawnienie w ZUS (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich . Mam pytanie , ale na początek krótka historia ! W grudniu 2002 roku założyłem firmę . Firma funkcjonowała do 01.06 2003 r. ....
§ Przedawnienie? (odpowiedzi: 2) Witam, Od ponad 6-ciu lat nie mieszkam w Polsce. Nie jestem rowniez zameldowany pod starym adresem zamieszkania. Podczas ostatniej wizyty, brat...
§ Przedawnienie (odpowiedzi: 9) Po ilu latach ulega przedawnieniu nakaz zapłaty wydany przez sąd obejmujący świadczenia okresowe takie jak najem lokalu?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:55.