sprawa spadkowa po zmarłym - Forum Prawne

 

sprawa spadkowa po zmarłym

Witam. Potrzebuje pomocy w sprawie spadkowej. Wiec bylo tak: moja babke napadl kiedys jakis facet - kryminalista. w sadzie nie stawila sie i facet wygral sprawe czyli uniewinnili go. Babka nie byla w pelni swiadoma ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-10-2008, 15:27  
michal_anycha
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie sprawa spadkowa po zmarłym

Witam. Potrzebuje pomocy w sprawie spadkowej. Wiec bylo tak: moja babke napadl kiedys jakis facet - kryminalista. w sadzie nie stawila sie i facet wygral sprawe czyli uniewinnili go. Babka nie byla w pelni swiadoma i olala sprawe - byla pijaczka i nie utrzymywalismy z nia dobrego kontaktu pomimo wielkich checi.
Sedno sprawy: babka zmarla jakis czas temu a ten facet zaklada sprawy mojej mamie. Wczesniej sad zasadzil na jego osobe od mojej babki 5000 zł zadoscuczynienia. Babka oczywiscie nie zaplacila tego do czasy smierci. Teraz wytacza sprawy mamie ze to niby ona przejmuje spadek po matce wraz z dlugami.
Wlasnie wygral sprawe o uznanie spadkobiercy w osobie mojej mamy. Mama nie zglosila w ciagu 6 miesiecy przed sadem ze nie przyjmuje spadku ale tez nic nie otrzymala i nic po babce nie brala. Niedlugo ma nastepna sprawe w ktorej poprostu chce pieniedzy ze strony mojej mamy za to ze zostal pomowiony.

Prosze Was o porade w jaki sposob mozna odmowic przyjecia tego spadku. Jezeli tylko mama nie bedzie spadkobierca to nie bedzie mial prawa od nas niczego zadac.
Prosze o wszelkie porady jak mozna cos takiego zalatwic

Dziekuje i pozdrawiam
michal_anycha jest off-line  
16-10-2008, 20:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: sprawa spadkowa po zmarłym

Skoro sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez Pana mamę, to już najprawdopodobniej za późno na złożenie oświadczenia o jego odrzuceniu. W tym momencie pozostaje uchylenie się przed sądem od oświadczenia woli (tutaj milczenia) o przyjęciu spadku z powodu błędu co do jego składu, jednak sprawa taka jest bardzo trudna do przeprowadzenia. Mama musiałaby wykazać, że dochowała należytej staranności przy sprawdzaniu co wchodzi w skład spadku i czy nie obciążają go długi. W sytuacji gdy wiedziała o wyroku zasądzającym od babci 5 000 zł przed upływem terminu do odrzucenia spadku szanse na pozytywne rozstrzygnięcie są znikome.
 
17-10-2008, 21:07  
michal_anycha
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Re: sprawa spadkowa po zmarłym

Ok dzieki.
Ale teraz mozemy odwolec sie od decyzji sadu??
Slyszalem tez o wniosku o przywrócenie terminu do zlozenia wniosku o odrzucenie spadku??
michal_anycha jest off-line  
18-10-2008, 00:47  
Mikołaj Ostrowski
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Re: sprawa spadkowa po zmarłym

Nie ma możliwości przywrócić tego terminu, bo to termin zawity prawa materialnego.
Z tego co opisujesz tu i w drugim swoim wątku, to sprawa jest raczej klarowna, dla Ciebie niestety.
Nie wiem od jakiej decyzji Sądu chcesz się odwołać, ale tu zarówno powoływanie się na błąd lub na 5 k.c. jest raczej skazane na porażkę.
Mikołaj Ostrowski jest off-line  
19-10-2008, 20:19  
michal_anycha
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Re: sprawa spadkowa po zmarłym

"Art. 5. (4) Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony."
Chodzi o ten art ??

A odwołać chce się w sprawie o uznanie spadkobiercy po babci i wtedy odpowiednio uzasadniajac (błąd , brak kontaktu z osobą , niewiedza o długach itp.) poprosić o przywrócenie terminu do zlozenia wniosku o odrzucenie spadku.

Możliwe to??

Pozdrawiam
michal_anycha jest off-line  
19-10-2008, 20:43  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Re: sprawa spadkowa po zmarłym

Już Panu wyjaśniono, że nie można dochodzić przywrócenia terminu. Pozostałe drogi, czyli uchylenie się od skutków swojego oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu oraz nadużycie prawa, są raczej skazane na niepowodzenie. Mama musiałaby wykazać, że dochowała należytej staranności badając skład spadku i długi go obciążające. Okoliczność, że nie uczyniła w tym zakresie nic, świadczy na jej niekorzyść.
 
19-10-2008, 22:03  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.193
Domyślnie Re: sprawa spadkowa po zmarłym

Zgadzam się że tego terminu nie można przywrócić.

Natomiast co do błędu to podrzucę przepis i fragment komentarza:

Przepis:
"Art. 1019. § 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd."

Z komentarza do art. 1019 k.c. autorstwa Elżbiety Niezbeckiej (Lex 200:
"Błąd co do treści czynności prawnej może być błędem co do tytułu powołania do dziedziczenia, osoby spadkodawcy, przedmiotu spadku. Należy jednak zgodzić się z poglądem, że podstawę uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może stanowić błąd prawnie doniosły ( art. 1019 § 2 w zw. z art. 84 § 1 zd. 1 i § 2 k.c.). Błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego (post. SN z dnia 30 czerwca 2005 r., IV CK 799/04, OSNC 2006, nr 5, poz. 94). Nie będzie też błędem prawnie doniosłym złożenie oświadczenia pod wpływem wadliwych, błędnych pobudek czy motywów (J. Kremis (w E. Gniewek, Komentarz, s. 1534), czy z tego samego powodu brak odpowiedniego oświadczenia w terminie."

Ostateczna ocena dyskutowanego kazusu i tak tu na forum nie jest możliwa bo znamy szczątkowy opis sprawy.
kadi jest off-line  
17-11-2008, 17:37  
michal_anycha
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dziękuje Wam za odpowiedzi. Dziękuje za pomoc.
Ale mam jeszcze inne pytania:
Mama została uznana za spadkobierce po matce. Jak może uniknąć płacenia za jej długi??
Czy ewentualnie osoby ściągające długi mogą wejść na konto męża mojej mamy (czyli mojego taty)??
Jaki jest termin przedawnienia takiego ścigania??
Dziękuje za odpowiedzi
michal_anycha jest off-line  
17-11-2008, 17:41  
michal_anycha
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Aha jeżeli potrzebujecie jakiś informacji piszcie. Zależy mi na tej sprawie bo rodzice nie są w stanie spłacić takiego długu a tym bardziej osobie której to się nie należy.
michal_anycha jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprawa spadkowa po trójce zmarłych (odpowiedzi: 3) Witam, Rodzice byli właścicielami mieszkania spółdzielczego, mieli 8 dzieci. Najpierw zmarł ojciec, żadnej sprawy spadkowej po nim nie było. Po jego...
§ Sprawa spadkowa między dwoma zmarłymi (odpowiedzi: 1) Witam! Szukałem odpowiedzi dotyczącej moich wątpliwości, jednak nigdzie nie mogę jej znaleźć. Sprawa ma się tak: w 2012 roku zmarła moja ciotka...
§ Sprawa spadkowa po zmarłym ojcu (odpowiedzi: 6) Witam wszystkich, od razu przejdę do konkretów. W 2009r w październiku zmarł mój teść, nie pozostawiając żadnego testamentu. W tym roku...
§ Dług po zmarłym, a sprawa spadkowa. (odpowiedzi: 9) Witam po raz kolejny! Już nie raz mi pomogliście, ośmielam się więc prosić o pomoc kolejny raz. Rzecz dotyczy tej samej sprawy, o której już...
§ sprawa spadkowa po zmarłym ojcu (odpowiedzi: 1) Witam.Mój ojciec zmarł siedem lat temu. Ja miałam wtedy 16 lat. Mama nie zrobiła do tej pory podziału majątku wszystko jest zapisane na niego a nie...
§ Sprawa spadkowa - zmarł spadkobierca (odpowiedzi: 2) Witam, mam dość prostą sprawę spadkową w rodzinie, jednak pojawiły się pewne wątpliwości po konsultacjach z "prawnikiem". Biorę tego prawnika w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:27.