Darowizna - niewdzięczność obdarowanego, wprowadzenie w błąd darczyńcy - Forum Prawne

 

Darowizna - niewdzięczność obdarowanego, wprowadzenie w błąd darczyńcy

Witam, takie kilka pytań dotyczących darowizn i niewdzięczności obdarowanego. Sytuacja wygląda następująco: Żona przedsiębiorcy ( będącego osobą fizyczną prowadząca działalność) posiadając wspólność majątkową podarowała (akt notarialny) na rzecz ich wspólnych dzieci majątek, na który składało ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-11-2012, 13:08  
0700panda
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie Darowizna - niewdzięczność obdarowanego, wprowadzenie w błąd darczyńcy

Witam,
takie kilka pytań dotyczących darowizn i niewdzięczności obdarowanego.

Sytuacja wygląda następująco:
Żona przedsiębiorcy ( będącego osobą fizyczną prowadząca działalność) posiadając wspólność majątkową podarowała (akt notarialny) na rzecz ich wspólnych dzieci majątek, na który składało się 50% nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza jej męża. W chwili obecnej są w trakcie sprawy rozwodowej (nie została jeszcze zakończona).
Dzieci, w związku z informacjami, jakie przekazał im dyrektor przedsiębiorstwa, będący bliską rodziną przedsiębiorcy (właściciel, ich ojciec był przez długi czas nieobecny w pracy ze względu na problemy osobiste), dotyczącymi sytuacji finansowej firmy (wskazano bardzo duże zadłużenie, brak płynności oraz znikome szanse na poprawę) zostały przekonane przez dyrektora do darowizny swojego majątku (części nieruchomości, którą otrzymały od matki) na rzecz swojego ojca, w celu wystąpienia przez niego z wnioskiem o udzielenie kredytu (a także nie obciążania ich zobowiązaniami, którymi była obciążona nieruchomość w związku z tym, że nie przez nich były one zaciągane i nie dotyczyły ich działalności).
Po akcie darowizny (akt notarialny) ze strony dzieci na ich ojca sprzedał on "na papierze" nieruchomość dyrektorowi (członkowi swojej rodziny), natomiast jak się okazało informacje przekazane dzieciom przedsiębiorcy, dotyczące sytuacji finansowej firmy były niezgodne ze stanem faktycznym, wykazywanym między innymi we wnioskach o kredyt czy w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym.
W sprawie rozwodowej przedsiębiorca stara się wykazać, że cały majątek stanowi jego własność i tylko on na niego łożył, a nie stanowi on wspólnej własności, w związku z czym może się okazać, że finał sprawy rozwodowej będzie taki, że żona po dwudziestukilku latach wspólnego życia pozostanie z niczym (majątek to głównie wspólny dom, samochody).

W związku z całą tą sytuacją nasuwają się następujące pytania dotyczące zarówno darowizny, jak i wprowadzenia w błąd:

DAROWIZNA
1. Czy działania męża, któremu dzieci przepisały majątek (nieruchomość) można uznać za niewdzięczność obdarowanego? Znalazłem w internecie na jakiś poradach ws darowizn:

Rażąca niewdzięczność nie musi dotyczyć bezpośrednio osoby darczyńcy. Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności jest możliwe także w przypadku, gdy obdarowany nie przestrzega pewnych norm moralnych w stosunku do bliskich darczyńcy, np. jego dzieci.

Czyli jeżeli powyższe jest zgodne z prawdą można uznać, że dzieci przekazały darowiznę ojcu, a on nie przestrzega norm moralnych w stosunku do osoby bliskiej darczyńcy - matki.

2. Od kiedy należy liczyć rok, który jest na wniesienie od zwrot darowizny? Prawo mówi, że w ciągu roku od momentu, w którym darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności. Czy zatem rok będzie liczony od momentu dokonania darowizny, czy też od momentu, w którym sąd orzeknie podział majątku małżeństwa, a będzie można uznać, że ojciec nie przestrzegał norm moralnych w stosunku do matki darczyńców?

3. W jaki sposób dochodzić zwrotu darowizny, jeżeli została ona sprzedana (podkreślam "na papierze"), a cała sprawa została zaaranżowana przez dyrektora przedsiębiorstwa, który jak się okazało prowadził działalność konkurencyjną o takim samym profilu i potrzebował nieruchomości oraz parku maszynowego?

WPROWADZENIE W BŁĄD
1. Na jakiej podstawie dzieci mogą dochodzić swoich praw w związku z wprowadzeniem ich w błąd przez dyrektora przedsiębiorstwa co do sytuacji przedsiębiorstwa, którego efektem był akt darowizny, a dalej przejęcie nieruchomości przez dyrektora? Dowód może stanowić dokument z wypisanymi przez dyrektora najważniejszymi informacjami o stanie przedsiębiorstwa (podpisany i przypieczętowany przez dyrektora), który został przekazany dzieciom, a także inne dokumenty (np. operat szacunkowy robiony dla celów wniosku o kredyt, wyceniający wartość przedsiębiorstwa, czy też deklaracje składane do US).

2. Jaki jest czas dochodzenia praw w takim postępowaniu? Kiedy się przedawnia?

Sprawa jak widać jest wielowątkowa i nie taka oczywista. Wrzucam ją jednak do darowizn, gdyż od nich się zaczęło i może to je można cofnąć, gdyż efekt jest taki, że poprzez forma darowizny została wykorzystana przez osoby trzecie, w celu stania się właścicielem nieruchomości.
0700panda jest off-line  
16-11-2012, 13:15  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: Darowizna - niewdzięczność obdarowanego, wprowadzenie w błąd darczyńcy

Moim zdaniem na odwołanie darowizny nie ma żadnych szans.
Dzieci podarowały majątek ojcu, który stał się jego właścicielem i go sprzedał.
W jaki sposób chcecie udowodnić rażącą niewdzięczność ojca wobec dzieci lub ich matki?
Maż został skazany za znęcania się nad rodziną (matką dzieci)?
LawoK jest off-line  
16-11-2012, 13:41  
0700panda
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Darowizna - niewdzięczność obdarowanego, wprowadzenie w błąd darczyńcy

W jaki sposób chcecie udowodnić rażącą niewdzięczność ojca wobec dzieci lub ich matki?
Maż został skazany za znęcania się nad rodziną (matką dzieci)?


Skazany za znęcanie się nie został, ale do rozwodu doszło ze względu na alkoholizm męża. Natomiast działania męża są lekko mówiąc niemoralne (chce pozbawić swoją byłą żonę całego majątku, wykazuje, że nie był on jej współwłasnością, ani też, że nie dokładała się do wspólnego życia).
W związku z tym, że rażąca niewdzięczność nie jest nigdzie w KC sprecyzowana, stąd moje pytania.

Co więcej działania jego i dyrektora przedsiębiorstwa wpłynęły na pogorszenie się sytuacji finansowej dzieci, a sama darowizna w połączeniu z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi stanu przedsiębiorstwa, którego zobowiązania były zabezpieczone nieruchomością miały na celu wyłudzenie od nich majątku. Udział we własności nieruchomości miał być formą zabezpieczenia dzieci przez ich matkę.

Może zatem skoro nie z tytułu rażącej niewdzięczności macie jakiś pomysł jak odzyskać majątek z zastosowaniem innych przepisów. No chyba, że ktoś widzi możliwość z rażącej niewdzięczności starania się o zwrot.
0700panda jest off-line  
16-11-2012, 14:23  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: Darowizna - niewdzięczność obdarowanego, wprowadzenie w błąd darczyńcy

alkoholizm nie ma nic do rzeczy.
działania "lekko niemoralne" też się nie kwalifikują.
BOHO jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rażąca niewdzięczność wobec darczyńcy. Co dalej (odpowiedzi: 12) Witam! sytuacja wygląda następująco. Kilka lat temu, moja starsza siostra dobudowała sobie piętro w domu rodzinnym. Za kredyt który spłaca teraz...
§ Rażąca niewdzięczność darczyńcy ! (odpowiedzi: 10) Witam serdecznie. W 2009 roku rodzice zapisali mi swoj majatek aktem notarialnym w formie darowizny z ustanowioną bezpłatną służebnością mieszkania z...
§ rażąca niewdzięczność wobec darczyńcy (odpowiedzi: 1) Ojciec zapisuje córce dom w zamian za dożywotnią opiekę. Ta popada w alkoholizm, doprowadza dom do ruiny i zadłuża, opieki nie świadczy. Gdyby ojciec...
§ Darowizna spadku, a jak odwołać darowiznę z powodu rażącej niewdzięczności? (odpowiedzi: 8) Witam 3 lata temu po śmierci taty otrzymaliśmy spadek na trójkę rodzeństwa tj mieszkanie (własnościowe 67mK) plus depozyt (załóżmy) 100 tys zł. Brak...
§ Niewdzięczność obdarowanego ? (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Mam mały problem z instytucją wymienioną w temacie. Mianowicie zachodzi sytuacja opisana w art. 898 KC, przekazana darowizną...
§ darowizna + dożywocie, niewdzięczność, odwołanie ? (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie :) stan faktyczny: Franciszek daruje córce Zofii nieruchomość. Córka ustanawia na rzecz męża Maksymiliana dożywotnie i bezpłatne...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:58.