Kodeks postępowania cywilnego - uzasadnienie wyroku. - Forum Prawne

 

Kodeks postępowania cywilnego - uzasadnienie wyroku.

Przed sądem cywilnym zapadł wyrok dla mnie niekorzystny, sentencja została ogłoszona zaraz po zamknięciu sprawy, wraz z ustnym uzasadnieniem. W terminie przypisanym 7 dni zlożyłem na piśmie za pokwitowaniem na kopii wniosek o doręczenie treści ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
17-11-2008, 11:56  
Dzidek XXI
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie Kodeks postępowania cywilnego - uzasadnienie wyroku.

Przed sądem cywilnym zapadł wyrok dla mnie niekorzystny, sentencja została ogłoszona zaraz po zamknięciu sprawy, wraz z ustnym uzasadnieniem. W terminie przypisanym 7 dni zlożyłem na piśmie za pokwitowaniem na kopii wniosek o doręczenie treści wyroku wraz z uzasadnieniem. Minęło od tej chwili już ponad dwa tygodnie (termin sporządzenia uzasadnienia), sąd ani nie doręczył mi owego uzasadnienia, ani nie przedłużył terminu na jego sporządzenie "z uwagi na szczególnie zawiły charakter sprawy", ani też nie doręczył mi odmowy sporządzenia lub doręczenia uzasadnienia - od której mógłbym się odwołać zażaleniem do sądu wyższej instancji na zasadach art.394 §1 p.7 kpc.
Co można zrobić w takiej sytuacji?

Sąd skrajnie niezawisły...?
Dzidek XXI jest off-line  
17-11-2008, 12:07  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie

Należy czekać - nawał pracy itp.
adamlukass jest off-line  
17-11-2008, 12:37  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Doliczyłeś czas działania poczty, mniej więcej po dwa dni słania przesyłki do Sądu i z Sądu? Skąd wiesz, że prezes sądu nie przedłużył terminu do sporządzenia uzasadnienia?
Cierpliwie czekaj. Nic się nie stanie jeśli uzasadnienie otrzymasz po miesiącu.
Lex'ior jest off-line  
17-11-2008, 13:05  
Dzidek XXI
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Jestem przekonany, że sąd miał obowiązek postąpić zgodnie z którąś z tych trzech wymienionych przeze mnie możliwości, bo one nie są przypadkowe i wyczerpują cały dopuszczalny margines działań.
Gdybym ja się spóźnił ze złożeniem wniosku, bo miałem nawał pracy i główka mnie bolała - żadn siła nie zmusiła by sądu do sporządzenia i dostarczenia tego uzasadnienia.
Jest tydzień po terminie, czyli trzy tygodnie po wyroku, za długo jak na "pocztowe" wytłumaczenie.
Sąd nie przedłużył terminu, a wiem to stąd, że nie powiadomił mnie o tym pisemnie. Zamiast uzasadnienia wyroku, sekretarz sądowy powinien mi z zachowaniem terminu przysłać powiadomienie, że termin został przedłużony z uwagi na szczególnie zawiły charakter sprawy.
Nie jestem pewien czy "nic się nie stanie" - bo po coś przecież ta kombinacja jest przeprowadzana (to moja druga sprawa w sądzie i już nie wierzę w ideały...)
Więc może skarga do Prezesa sądu, albo do mediów...?
Dzidek XXI jest off-line  
17-11-2008, 13:12  
Dzidek XXI
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

[Cyt: Jest tydzień po terminie, czyli trzy tygodnie po wyroku, za długo jak na "pocztowe" wytłumaczenie. ]
Dokładniej - jest trzy tygodnie od złożenia wniosku o uzasadnienie a więc prawie cztery tygodnie od wyroku...
Dzidek XXI jest off-line  
17-11-2008, 13:13  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Cierpliwie czekaj - napisanie uzasadnienia trochę zajmuje. Spokojnie, zazwyczaj czeka się ok. miesiąca.

Skoro minęły 3 tygodnie to skąd to gorączkowanie się? Spokojnie oddychaj
Lex'ior jest off-line  
17-11-2008, 13:40  
Dzidek XXI
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Natychmiast po zakończeniu przesłuchania stron i ich ostatnich oświadczeń procesowych, sąd zamknął sprawę i ogłosił wyrok, wygłaszając też dlugie słowne uzasadnienie. Dlaczego twoim zdaniem teraz sporządzenie pisemnego uzasadnienia ma trwać miesiąc? Wystarczyło spisać na papierze tamto - słowne, na co wystarczy jeden dzień.
Chyba nie chcesz twierdzić, że sądy słownie uzasadniają wyroki od niechcenia, pochopnie i byle jak, a dopiero jak mają to napisać - zaczynają się zastanawiać i przeważnie to zastanawianie się musi trwać aż miesiąc?
Ma prawo to trwać miesiąc, bo tak stanowi kpc, pod warunkiem że się skorzysta z przepisów kpc - przedłużając termin, o czym trzeba powiadomić wnoszącego o uzasadnienie.
Uważasz, że to normalne, że stronę w sądzie obowiązują wszelkie drobiazgowe terminy i przepisy, a sądu nie obowiązują...? Czy może nie traktujesz tej dyskusji poważnie.
Nie zgadzam się z wyrokiem a szczególnie z ustnym uzasadnieniem i dlatego chcę złożyć apelację, a treść tego ustnego uzasadnienia umożliwia uzasadnienie tejże apelacji...
Dzidek XXI jest off-line  
17-11-2008, 14:29  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie

Termin dwutygodniowy przewidziany w treści art329 jest terminem instrukcyjnym.
Jeśli się z tym nie zgadzasz - możesz zawsze napisać skargę na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
Bedek jest off-line  
17-11-2008, 15:13  
Luki_attorney
Stały bywalec
 
Posty: 826
Domyślnie

jakiś ciekawy ten dzidek czy dziadek..... zaraz sąd pozwie o napisanie uzasadnienia

a na powaznie, zwykle czeka sie na uzasadnienei miesiąc, sędzia ma 2 tygodnie, ale liczy je sobie od momentu gdy do jego szafy złożony zostanie wniosek o sporzadzenie uzasadnienei, to jest czesto tydzien albo i dwa potem jak sie to na poczcie wysle, a nawet jak sie zlozy na biurz epodawczym, to czas przejscia pisma do sedziegowynosi jakies 4 dni... Uzasadnienei pisze sie dosc dlugo, srednio godzinę na stronę. Stron jest zwykle 5-10 - to jest cała noc pisania.
Luki_attorney jest off-line  
17-11-2008, 15:17  
Dzidek XXI
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie

Cóż: przepraszam, ja się na tym nie znam. Z treści art 329 nie wynika że podane tam terminy to jest jakiś "inny rodzaj" terminów niż rodzaj terminów podanych w innych przepisach KPC. Rozumiem, że to kwestia interpretacji, wykładni albo wyjaśnienie prawa jako nauki... Czyli nie jest to termin bezwzględnie obowiązujący, tylko taka instrukcja dla sądu, że w zasadzie powinien sąd się zmieścić w takim terminie, ale jak nie może w takim, to może dłużej, choć w zasadzie nie dłużej niż 30 dni...
Więc wychodzi na to, że trzeba rzeczywiście czekać i można tylko czekać...
Dzidek XXI jest off-line  
17-11-2008, 15:22  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Dzidek XXI Zobacz post
Więc wychodzi na to, że trzeba żeczywiście czekać i można tylko czekać...
Tak - dokładnie tak jak napisał adamlukass.
Bedek jest off-line  
17-11-2008, 15:26  
Luki_attorney
Stały bywalec
 
Posty: 826
Domyślnie

tojest de facgto inny termin, tzw. instrukcyjny dla sądu, po którego przekroczeniu nic sie nie dzieje. Sąd powinienn się zmiesci, ale jak sie nie zmiesci to się nie zmieści i już !
Luki_attorney jest off-line  
17-11-2008, 18:13  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie

Nawiasem mówiąc sędzia bardzo rzadko pisze uzasadnienie, przeważnie robią to aplikanci. A oni praktycznie nie znają sprawy, więc muszą przeczytać całe akta, przerobić wzór orzeczenia jaki dostali w podobnej sprawie. Zdarza im się zapomnieć lub co gorsza zgubić akta.
adamlukass jest off-line  
18-11-2008, 14:41  
Luki_attorney
Stały bywalec
 
Posty: 826
Domyślnie

E kolego, aplikanci nie gubią akt, pliiiizzzz. A akta czyta się przez dwie godizny, godiznę góra. Ja żadnych wzorków nie dostawałem, a standardowe uzasadnienie to jedna nocka...
Luki_attorney jest off-line  
18-11-2008, 18:17  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie

Jedna nocka np. dla trzech tomów to gratuluję.
adamlukass jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Seminarium z postępowania cywilnego (odpowiedzi: 3) Cześć, to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję, że dodany we właściwym dziale ;) Pytanie dotyczy seminarium z postępowania cywilnego a...
§ kodeks postępowania cywilnego 2009 (odpowiedzi: 1) Witam, Czy któryś z forumowiczów mógłby przesłać plik lub link do Kodeksu Postępowania Cywilnego obowiązują obowiązującego w 2009 roku. z...
§ Umorzenie postępowania cywilnego (odpowiedzi: 4) Witam, mam następujące zapytanie: Sąd nie uchylił wydanego wcześniej nakazu zapłaty i nie rozstrzygnął co z wniesionymi przeze mnie opłatami...
§ Wznowienie postępowania cywilnego (odpowiedzi: 1) Wita. Jestem laikiem - proszę zatem o wyjasnienie następującej kwestii. Sąd pierwszej instancji - w oparciu o art. 485 par 1 wydał nakaz zapłaty...
§ Niuanse postępowania cywilnego (odpowiedzi: 6) Jestem uczestnikiem postępowania o rozgraniczenie. Na ostatnim posiedzeniu sąsu wnioskodawca złożył pisemne oswiadczenie, w którym zażądał zwrotu...
§ Kodeks Postępowania Cywilnego (odpowiedzi: 3) Gdzie mogę się dowiedzieć jak zrozumieć /interpretować/ art. 646 par.2 K.P.C ! Może ktoś wie ! Proszę o podpowiedź ! Dziękuję ! :?:


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:40.