zwolnienie od obowiazku uiszczenia opłaty od apelacjj - Forum Prawne

 

zwolnienie od obowiazku uiszczenia opłaty od apelacjj

Złożyłam apelację i nic nie opłacałam, bo wraz z apelacją złożyłam wniosek o zwolnienie mnie od wszelkich kosztów sądowych w związku ze składaną apelacją. Z Sądu dostałam wezwanie o uzupełnienie wniosku o zwolnienie od kosztów ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Nemo plus iuris - wyjątek?
    Witam! Zna ktoś przykład – związany z umowami – konstrukcji ze ktoś może zbyć więcej niż sam posiada, czyli...
  • § areszt za przedawniony mandat?
    Dzien dobry. Postaram się opisać problem krótko w podpunktach. - październik 2013, głośna impreza w mieszkaniu,...
  • § Granica działek i geodeta
    Witam Nie bardzo wiem gdzie to umiecić więc może tu... Byłam współwłaścicielką działki i w zeszłym roku...

Odpowiedz
 
19-11-2008, 18:20  
autorka
Użytkownik
 
Posty: 98
Domyślnie zwolnienie od obowiazku uiszczenia opłaty od apelacjj

Złożyłam apelację i nic nie opłacałam, bo wraz z apelacją złożyłam wniosek o zwolnienie mnie od wszelkich kosztów sądowych w związku ze składaną apelacją. Z Sądu dostałam wezwanie o uzupełnienie wniosku o zwolnienie od kosztów poprzez wypełnienie oświadczenia majątkowego oraz miałam podać czy domagam się też zwolnienia od obowiązku opłacenia apelacji. Wszystko wysłałam i podałam, iż wnoszę też o zwolnienie od obowiązku opłacenia apelacji. Otrzymałam z sądu postanowienie bez żadnego uzasadnienia w którym postanowiono, cyt:" zwolnić powódkę od kosztów sądowych częściowo-a mianowicie od obowiązku opłaty apelacji".Teraz nie wiem o co chodzi w tym postanowieniu dlaczego jest napisane częściowo i dlaczego częściowo. Poza tym nie wiem czy pomimo tego postanowienia mam zapłacić opłatę podstawową od pisma 30 zł czy nie? W internecie znalazłam liczne ostrzeżenia, iż jeśli nie zapłaci się tej opłaty podstawowej w terminie 7 dni od otrzymania postanowienia o kosztach to apelacja przepada. Nie wiem co robić i nikt mi nie umie tego wyjaśnić co mam zrobić i czy coś zapłacić. Proszę o pomoc?
autorka jest off-line  
19-11-2008, 19:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

W obecnym stanie prawnym osoba zwolniona od kosztów sądowych nie ma już obowiązku uiszczenia opłaty podstawowej w sprawie cywilnej. Jeżeli nie otrzymała Pani obok postanowienia żadnego wezwania z sądu, to najpewniej apelacji został nadany bieg a akta przekazano sądowi II instancji.
 
19-11-2008, 19:58  
autorka
Użytkownik
 
Posty: 98
Domyślnie

ale mi napisano, że mnie zwolniono od kosztów częściowo - a mianowicie od obowiązku opłaty apelacji i nie wiem co oznacza to częściowo, szukając w necie znalazłam, iż częściowe zwolnienie od kosztów nie zwalnia od opłaty podstawowej za pismo - apelację w wysokości chyba 30 zł lub może 40 zł, bo taka obowiązuje. A jeśli uważasz inaczej to podaj mi podstawę prawną. Pytałam już kilku prawników i oni nie umieli mi wyjaśnić o co właściwie chodzi w tym postanowieniu. Dodam, iż w sprawie miałam pełnomocnika z urzędu bo byłam zwolniona od kosztów sadowych ponad kwotę 10.000zł ale apelacje napisałam sama jako powódka niemniej jednak nadal mam tego pełnomocnika ale on też nie potrafi mi jednoznacznie podać o co chodzi w tym postanowieniu.
autorka jest off-line  
19-11-2008, 20:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Według cytowanego postanowienia zostałaś zwolniona z obowiązku uiszczenia opłaty od apelacji, natomiast nadal masz obowiązek ponoszenia innych kosztów sądowych, jeśli by powstały w dalszym toku sprawy. Obowiązek uiszczenia opłaty podstawowej dotyczy spraw wszczętych przed 10 marca 2007 r. Skoro nie dostałaś wezwania do jej uiszczenia to wnioskuję, że wytoczenie powództwa nastąpiło po tej dacie.

Obowiązek uiszczenia opłaty podstawowej przez osobę zwolnioną od kosztów sądowych w sprawie cywilnej został zniesiony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2006 r. zmianei ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2007 nr 21, poz. 123). Pozostał jedynie w sprawach pracowniczych.
 
19-11-2008, 20:31  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Może np. powstać w przyszłości konieczność powołania biegłego. Wtedy będziesz musiała uiścić zaliczkę na poczet jego pracy - to jest właśnie koszt, który może wyniknąc w toku sprawy.

Faktycznie nie masz obowiązku uiszczac opłaty podstawowej - co przyjezdny dokładnie podparł właściwym przepisem uchylającym ten obowiązek.
Lex'ior jest off-line  
19-11-2008, 22:50  
autorka
Użytkownik
 
Posty: 98
Domyślnie

dzięki serdeczne za pomoc, ja jednak złożyłam pozew w 2003r. i ta sprawa ciągnęła się kilka lat, aż do czerwca tego roku kiedy zapadł wyrok, tak wiec jest to sprawa wcześniejsza, wszczęta przed 10 marca 2007. Co do kosztów to skoro uważacie, iż z tego postanowienia wynika, iż nie zostałam zwolniona z ewentualnych przyszłych kosztów, to oznacza, iż w tej części sąd nie uwzględnił mojego wniosku o całkowite zwolnienie ale jednocześnie nie otrzymałam żadnego uzasadnienia dlaczego, a przecież powinnam wiedzieć dlaczego sąd mnie nie zwolnił całkowicie, by ewentualnie móc się odwołać. Nie wiem czy jest takie prawo ale przecież powinnam wiedzieć dlaczego sąd tak zdecydował. Wcześniej w tej sprawie byłam zwolniona z kosztów ponad kwotę 1.000 zł
Nadal nie wiem co robić, a biegnie 7 dniowy termin.

Nie chcę by przez głupotę odrzucono moją apelację z powodu nie wpłacenia 30 czy 40 zł, a tak w ogóle to nie wiem czy opłata wynosi 30 zł czy 40 zł? Raz podają opłata podstawowa 30 zł , a raz opłata stała 40 zł.

A co by było gdybym akonto teraz wpłaciła 40 zł do sądu w ramach ewentualnej opłaty i napisała pismo o wyjaśnienie tego postanowienia i jego uzasadnienie? ( nadal mam adwokata z urzędu ale on sam nie wie co w tej sytuacji zrobić).
autorka jest off-line  
19-11-2008, 22:52  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Wnioskuj o zmianę pełnomocnika z uwagi na utratę zaufania.

Sprawa nie jest przypadkiem pracownicza? Bo wówczas opłata może faktycznie wynosić 30 zł.

Tak czy inaczej jeśli wpłacisz na konto sądu kwotę, której nie musiałaś uiszczać zostanie ona zwrócona.
Lex'ior jest off-line  
19-11-2008, 23:39  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a autorka Zobacz post
(...) to oznacza, iż w tej części sąd nie uwzględnił mojego wniosku o całkowite zwolnienie ale jednocześnie nie otrzymałam żadnego uzasadnienia dlaczego, a przecież powinnam wiedzieć dlaczego sąd mnie nie zwolnił całkowicie, by ewentualnie móc się odwołać. Nie wiem czy jest takie prawo ale przecież powinnam wiedzieć dlaczego sąd tak zdecydował.
Tak masz rację - prawidłowe orzeczenie powinno brzmieć : w pozostałej części wniosek oddala.
Co do zażalenia - wg mnie : w w/wym zakresie nie przysługuje - bo brak jest orzeczenia w tej części.
Natomiast przysługuje wniosek o uzupełnienie postanowienia na zasadzie art 351 § 1 kpc (14 dni ).
A co do adwokata - Lex'ior ma zupełną rację. Nie wie co zrobić
Bedek jest off-line  
19-11-2008, 23:41  
autorka
Użytkownik
 
Posty: 98
Domyślnie

to jest sprawa o prawa autorskie zwykła cywilna, nie pracownicza, ile więc mam wpłacić 30 czy 40 zł i chyba takie rozwiązanie jak wpłata akonto z dołączonym pismem będzie najbezpieczniejsze - mam nadzieję? Choć czytałam w necie, iż były takie sytuacje gdy ktoś wpłacił za dużo opłaty apelacyjnej to też był to powód do cofnięcia apelacji. W mojej sprawie jestem może zbyt ostrożna ale straciłam już zaufanie do instytucji sądu i wiem że jak przyjdzie co do czego to oni zawsze na swoje wyjdą, bo im nic zrobić nie można a stracę tylko ja. Nawet jak adwokat zrobi coś źle to i tak traci na tym sam uczestnik, który potem najwyżej może złożyć skargę na adwokata ale co to da gdy będzie już po sprawie?
Dzięki za cierpliwość do mnie i odpowiedzi
autorka jest off-line  
19-11-2008, 23:54  
autorka
Użytkownik
 
Posty: 98
Domyślnie

serdecznie wam dziękuję, złożę ten wniosek o uzupełnienie postanowienia z art.351 par.1 kpc i zrobię to pojutrze i od razu z tym wnioskiem napiszę że wpłacam akonto na poczet ewentualnej opłaty i tylko nie wiem czy 30 czy 40 zł???

Od czasu otrzymania postanowienia nie minie wtedy jeszcze 7 dni i to dobrze, bo wtedy nie przyczepią się że upłynął termin.

W sprawie już raz zmieniałam adwokata z urzędu, pierwszy robił błędy w pismach i nie uwzględniał mojego stanowiska, kolejny jest jaki jest ale na razie nie będę zmieniać, bo przecież już jest apelacja i liczę na koniec tej sprawy, no chyba, że sprawa zostanie zwrócona do sądu pierwszej instancji. Nie wiem czy w tym miejscu kogoś nie obrażę ale instytucja adwokata z urzędu jest fatalna ale tez z drugiej strony wiadomo, iż taki adwokat dużo nie zarobi, a przecież tez musi stracić czas. Ludzie są tylko ludźmi i trudno kogoś zmusić do dobrej pracy za marne grosze, a każdy pracuje by jak najwięcej zarobić. Szkoda, że takimi pełnomocnikami nie są aplikanci w ramach praktyki pod nadzorem kancelarii czy uczelni, może mieli by oni lepsza motywacje , pozdrawiam.
autorka jest off-line  
19-11-2008, 23:59  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a autorka Zobacz post
stylko nie wiem czy 30 czy 40 zł???
.
już nie mam głowy - najlepiej 40 zł - najwyżej sąd ci zwróci tą dychę
Bedek jest off-line  
20-11-2008, 00:06  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Według mnie, jeśli sąd nie wezwał Cię do uzupełnienia wpisu od apelacji, uiszczać go nie musisz, gdyż sąd takiego obowiązku nie nałożył. Nadto skoro jasno zostało wskazane, że zostałaś zwolniona z obowiązku opłaty apelacji (tu szerokiego pola do interpretacji tak prostego zdania nie ma i należy to rozumieć dosłownie) to zostałas zwolniona z całości wpisu. W innym przypadku sąd by na 100% wskazał w jakiej kwocie opłate masz ponieść. Strona nie ma przecież obowiązku domyślać się jaką kwote ma uiścić.

Proponuję byś najpierw zadzwoniła do sądu a najlepiej osobiście zapytała w sekretariacie jak amsz rozumieć postanowienie sądu (o ile masz jeszcze wapliwości). Zasugeruj też mecenasowi by złożył wniosek o uzupełnienie postanowienia oraz wniosek o interpretację postanowienia (analogicznie do wniosku o interpretację wyroku). Oba wnioski są bezpłatne.
Lex'ior jest off-line  
20-11-2008, 12:44  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a Lex'ior Zobacz post
Według mnie, jeśli sąd nie wezwał Cię do uzupełnienia wpisu od apelacji, uiszczać go nie musisz, gdyż sąd takiego obowiązku nie nałożył. .
A jak opłata stała i jest pełnomocnik ?
Bedek jest off-line  
20-11-2008, 12:54  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie

Sąd by wezwał stronę do uzupełnienia braków formalnych apelacji poprzez wniesienie opłaty podstawowej w konkretnym terminie pod rygorem zwrotu apelacji i tą kwotę by wskazał. Oczywiście wezwanie doręczone by było pelnomocnikowi
Lex'ior jest off-line  
20-11-2008, 13:36  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie

A pełnomocnik nie wie co robić
Bedek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wezwanie do uiszczenia ryczałtu a wniosek o zwolnienie kosztów. (odpowiedzi: 1) Witam Mam następujące pytanie. Czy w razie gdy po otrzymaniu wezwania do uiszczenia ryczałtu od prywatnego aktu oskarżenia, oskarżyciel prywatny...
§ Zwolnienie z obowiazku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagr.prosze o pomoc (odpowiedzi: 2) Witam,chciałabym by ktos mi powiedział co robic.Konczy mi sie 20.02.2014r. umowa o prace,11.02 dostałam pismo o zwolnieniu ze swiadczenia z...
§ Zadatek/ przedpłata - zwolnienie podmiotowe z vat a termin obowiazku podatkowego (odpowiedzi: 2) Witam Prowadze dzialalnosc usługową i jestem zwolniony podmiotowo z VAT W ramach zamówien na usługi pobieram zadatki. Wiem że w takim...
§ Zwolnienie z obowiązku uiszczenia czesnego - gdzie to wpisać w pit (odpowiedzi: 1) Witam, otrzymałem PIT-8C w zwiazku ze zwolnieniem mnie z obowiazku uiszczenia czesnego za studia na kwotę 5000. W przychodach w tym picie mam...
§ Zwolnienia grupowe\zwolnienie z obowiazku pracy a urlop. (odpowiedzi: 3) Witam. Mam pytanie w zwiazku z tematem zwolnien grupowych. Kilkanascie tygodni temu pracodawca przedstawil w firmie regulamin zwolnien grupowych,...
§ Zwolnienie z obowiazku swiadczenia pracy a nowa praca (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie. Bardzo prosze o porade w nastepujacej sprawie. Poczatkiem sierpnia zostalam zwolniona z obowiazku swiadczenia pracy nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:50.