zadośćuczynienie za usterki - Forum Prawne

 

zadośćuczynienie za usterki

witam,w listopadzie 2011r. kupiliśmy mieszkanie w segmencie 88m2 od dewelopera , wprowadziliśmy się w kwietniu 2012r, już w listopadzie zaobserwowaliśmy plamy (grzyba) na sufitach , pęknięcia na całych sufitach , skosach i ścianach oraz wiele ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
05-02-2013, 07:45  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie zadośćuczynienie za usterki

witam,w listopadzie 2011r. kupiliśmy mieszkanie w segmencie 88m2 od dewelopera , wprowadziliśmy się w kwietniu 2012r, już w listopadzie zaobserwowaliśmy plamy (grzyba) na sufitach , pęknięcia na całych sufitach , skosach i ścianach oraz wiele innych usterek t.j. niedrożna kanalizacja , brak barierki na balkonie , parujące i skraplające się szyby . W grudniu złożyliśmy ustną reklamację , 16 stycznia powtórzyliśmy reklamację tym razem pisemną . skutkiem tego 31 stycznia weszła do naszego mieszkania ekipa remontowa. W czasie prac mieszkamy w troje w jednym 8m2 pokoju nie mając dostępu do innych pomieszczeń prócz łazienki. Mieszkanie jest zakurzone , brudne i zimne ze względu na trwające prace. Wcześniej zresztą rónież płaciliśmy wysokie rachunki za gaz ze względu na brak docieplenia , co było winną dewelopera. Deweloper wiedział o wszystkich usterkach gdyż wcześniej robił takie reklamację u innych mieszkańców tego samego segmentu . Świadomie naciągnął nas na mnóstwo wydatków , sam nie zaproponowal nam lokum na czas prac budolanych , kontakt z nim był ogromnie utrudniony - ciągle ma wyłączony telefon, sam nie odwiedził nas w czasie remontu który trwa . Jak możemy uzyskać odszkodowanie i w jakiej kwocie ?
szkodę ponieśliśmy taką że przez tydzień mieszkamy w 8m pokoju nie mając dostępu do kuchni , mamy wszędzie bałagan , cały dom jest w kurzu, kto będzie to sprzątał skoro remont nie jest z naszej winy a z winy dewelopera który zaniechał dopilnowania prac budowlanych. Moim zdaniem deweloper ponosi wine za to iż płaciliśmy więcej za ogrzewanie gdyż świadomie sprzedał nam mieszkanie gdzie wełna 15 była porozciągana nad całym mieszkaniem a w wielu miejscach w ogóle nie była docieplona( mamy zdjęcia gdzie widoczny jest brak wełny). Z tego co się orientuje dociepłenie poddasza powinno mieć grubość 20 wełny. Kolejną usterką jest niedrożna kanalizacja , gdzie jak włączam zmywarkę cała woda wypływa nam na mieszkanie( już tego nie robię), wszędzie na sufitach mieliśmy grzyba , co prawda ekipa remontowa jest w trakcie napraw ale deweloper nie skontaktował się z nami czy mamy w tym czasie gdzie mieszkać i kto zajmie się sprzątaniem . Mieszkanie kupiliśmy bez barierki a z tego co wiem prawo budowlane nie przewiduje odebrania budynku bez zabezpieczenia . Nasze dziecko w czasie mrozów non stop chorowało bo temp. w pokoju gdzie spaliśmy nie przekraczała 18stopni , nie mówiąc o tym iż grzyb również źle wpływa na zdrowie.
kupowaliśmy segment wraz z dociepleniem , a deweloper przyznał się do wszystkich usterek , tylko kombinuje jak ich nie naprawić . W moim mniemaniu kupując segment odrazu powinno być docieplenie takie jakie przewiduje prawo budowlane , a nie kombinacje ze strony dewelopera że może się uda i dzięki temu on ma więcej pieniędzy. Moim zdaniem to nie jest uczciwe bo wcześniej takie reklamacje robił u innych mieszkańców i sprzedając nam jako jednym z ostatnich powinien te prace wykonać wcześniej by nas nie narażać na ten remont a wcześniej na wyzsze rachunki i zimno oraz grzyba. Ustosunkował się do reklamacji ale tylko w części: ekipa dociepla poddasze , ale nie było jeszcze nikogo od kanalizacji : zmywarka kupiona przez nas nie została nigdy użyta-byby tylko próby uruchomienia co konczyło się zalaniem mieszkania.
Dla mnie jest to świadome i celowe działanie dewelopera do uzyskania korzyści majątkowej - no bo jak nie kupił materiałów budowlanych to miał więcej pieniędzy dla siebie!

proszę o pomoc
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 12:04  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

Cytat:
Napisał/a emila83 Zobacz post
Jak możemy uzyskać odszkodowanie i w jakiej kwocie ?
Poprzez długi i kosztowny proces sądowy, który na 99,999% przegracie.
LawoK jest off-line  
05-02-2013, 12:08  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

a jesli udowodnimy ze działanie dewelopera było swiadome
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 12:36  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

przecież budowa musiała się toczyć według zatwierdzonego i zgodnego z polskimi przepisami projektu budowlanego. Czy wszystko zostało zbudowane wg tego projektu ? Macie projekt ?
BOHO jest off-line  
05-02-2013, 16:27  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

mamy projekt , ale nie jest on zgodny ze stanem faktycznym budynku . Projekt jest w akcie notarialnym, zmiana metrażu jest okreslona w opini pozasądowej ekspertyzy budowlanej. Plan nie jest zgodny z budynkiem np. schody zamiast metra mają ok. 1,25m, czy projekt powinien być sporządzony na nowo( aktualny)? Czy wystarczy tylko ta ekspertyza
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 18:03  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

Witam , deweloper sprzedając nam mieszkanie jako jednym z ostatnich miał świadomość braków( usterek) w każdym z mieszkań , w tym w naszym . Wiedział o nich , gdyż takie naprawy jak u nas robił u innych mieszkańców . Moim zdaniem mógł te braki naprawić zanim sprzedał nam mieszkanie , lub chociaż o nich poinformowac. Wsadziliśmy w mieszaknie ponad 100tyś zł. Minęło pół roku jak wszystko zaczęło się psuć: pleśń , popękane ściany , sufity, niedrożna kanalizacja i wiele innych .
Cały sprzęt w mieszkaniu łącznie z meblami , zabudową kuchenną , telewizorami o dodatkami był nowy . Natomiat teraz w czasie remontu wszystko jest w pyle i kurzu , gdyż ekipa choć naprawdę się stara nie jest w stanie nie kurzyć szlifując , nakładając gładzie i malując. Całe mieszkanie oraz sprzęt jest w kurzu i brudzie , więc dużo traci na wartości . A jeżeli chodzi o docieplenie, to nie chodzi o ocieplenie i elewację budynku ale docieplenie poddasza,sufitów i skosów . Kiedy ekipa budowlana zdjęła sufity okazało się w dużej częci sufity i skosy w ogóle nie były docieplone a reszta w dużo mniejszej grubości niż być powinna- o ile mi wiadomo grubość wełny powinna być 20 , a była 10 i 5. Dlatego te uważam iż wina za to że płacimy wyższe rachunki za gaz leży po stronie dewelopera , bo gdyby docieplił tak jak przewidują to przepisy budowlane nie musielibyśmy wydawać dodatkowych pieniędzy . Moim zdaniem jest to jego świadome i celowe działanie by oszukać nas i zostawić dla siebie wicej peniędzy . My natomiast zorientowaliśmy się o tym iż nasze mieszkanie jest niedocieplone w grudniu gdy na naszych ścianach i sufitach pojawił się grzyb. Odczuwalna była również duża róznica temperatur . Tam gdzie docieplenie było lepsze było w miarę ciepło , natomiast tak gdzie prawie go nie było zamarzały nam ściany i temperatura była o kilka stopni niższa , czego efektem było częste chorowanie naszego dziecka . Przez brak docieplenia skraplało się nam okno pod którym stało łóżko .
Kolejnym mankamentem jest niedrożna kanalizacja . Zmywarka która jest zainstalowana w meblach po uruchomieniu zalewała nam mieszkanie. Do tej pory po mimo napisanie reklamacji nikt z zainteresowanych nie ustosunkował się do niej.
Następnym mankamentem był brak balustrady zabezpieczającej balkon . Deweloper powiedział nam iż takie balustardy były zamontowane do odebrania budynku ale zostały zdemontowane. Jednak po rzekomym zainstalowaniu balustady nie ma żadnego śladu. Toteż taką balustardę wartą 2,200 zainstalowaliśmy sami ze względu na bezpieczeństwo .
Są też duże różnice pomiędzy planem budowy a stanem faktycznym mieszaknia np. schody na klatce mają szerokość 1m a w rzeczywistości mają 1,25m. Efektem czego mały pokój jest dużo mniejszy niz był zamierzony.
Wydając tyle pieniędzy na puste mieszkanie wartość 275tys plus ponad 100tyś wykończenie , zadłużyliśmy się na 30lat a w efekcie mamy mieszkanie pełne usterek i niedoróbek .
Pytanie 1 - Kto powinien pokryć koszty sprzątania mieszkania po remoncie który odbył się z winy dewelopera ?
Pytanie2 - Czy w akcie notarialnym powinien być projekt budynku mieszkalnego zgodny ze stanem faktycznym . Czy wystarczy opinia pozasądowa ekspertyzy budowlanej . Bo w dwóch tych opiniach są duże rozbieżności np. w opini jest szer. schodów faktyczna 1,25 a w projekcie budowlanym 1m
Pytanie 3 - Opinia pozasądowa ekspertyzy budowlanej w opisie technicznym opisuje iż stolarka drzwiowa jest drewniana , natomiast deweloper zainstalował nam drzwi wejściowe metalowe z ościeżnicą drewnianą

Bardzo proszę o pomoc
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 18:34  
Marsjano
Użytkownik
 
Posty: 287
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

Co to za deweloper? W jakim mieście znajduje się inwestycja?
Marsjano jest off-line  
05-02-2013, 18:44  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

w grodzisku mazowieckim , jednych z współwłaścicieli firmy deweloperskiej jest radca prawny
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 18:45  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

i jeszcze jedno pytanie : czy w dzienniku budowy powinna być zawarta informacja o montażu barierki balkonowej ( chodzi o pierwsze piętro)?
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 19:33  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

Całe mieszkanie oraz sprzęt jest w kurzu i brudzie , więc dużo traci na wartości .
------------------------

a jak np. zmywarka czy szafka kuchenna traci od kurzu na wartości ?
BOHO jest off-line  
05-02-2013, 19:49  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

a np telewizor , komputer nie traci na wartości, wiesz jak tak masz pisać pomagając mi, to dziękuje za jakie kolwiek uwagi , bo ja tu potrzebuje fachowej porady a nie przygryzania
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 20:19  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

po pierwsze nie napinamy wątłych mięśni.
po drugie , jak chcesz w sądzie żądać odszkodowania za cokolwiek, to musisz konkretną szkodę wykazać. Nie wystarczy , że powiesz: wszystkie rzeczy w mieszkaniu straciły 50% na wartości bo jest kurz.
Trzeba wykazać, policzyć i uzasadnić, że np zmywarka straciła na wartości 1000 zł bo osiadł na niej kurz.
BOHO jest off-line  
05-02-2013, 20:26  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

dlatego mam dokumentację fotograficzna , a z tego co wiem deweloper powinien po ekipie przysłać firmę sprzatającą bądź pokryć poszty sprzatania , sprzet można poddac ekspertyzie , ja sobie z palca nie wyssam że np ma uszczerbku 50% tylko tyle ile wykarze ekspertyza
emila83 jest off-line  
05-02-2013, 20:39  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

Cytat:
Napisał/a emila83 Zobacz post
a z tego co wiem deweloper powinien po ekipie przysłać firmę sprzatającą bądź pokryć poszty sprzatania ,
Tylko skąd ta wiedza?
Z "widzimisia" czy masz umowę w której usługa sprzątania jest wyszczególniona ?
LawoK jest off-line  
05-02-2013, 20:42  
emila83
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: zadośćuczynienie za usterki

dowiedziałam się od radcy prawnego , są na to w kodeksie cywilnym paragrafy
emila83 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zadośćuczynienie (odpowiedzi: 2) Będe pozywał mojego byłego pracodawce za to że nie wypłacił mi pieniedyz, do tego beda żądał wyplaty za nadgodziny,urlop, odsetek ustawowych ktore mi...
§ zadośćuczynienie (odpowiedzi: 1) Witam po wypadku komunikacyjnym dostalem 25% uszczerbku na zdrowiu w jakiej wysokości powinienem dostać zadośćuczynienie z OCsprawcy uniqa może...
§ Zadośćuczynienie (odpowiedzi: 6) Witam! Mam pytanie dotyczące finansów. Ja i moja dziewczyna mieszkaliśmy razem od 6 lat u jej dziadów, którzy są jej prawnymi opiekunami....
§ Zadośćuczynienie (odpowiedzi: 2) Witam Postaram się w miarę krótko opisać swoją...
§ Zadośćuczynienie za art. 216 kk. (odpowiedzi: 6) Witam jaką kwotę można żądać za słownictwo typu ty k…, ty f… j….. postępowanie karne jest w trakcie , dowodem w sprawie jest to że ta osoba...
§ Zadośćuczynienie (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie, chodzi o moja mamę jakiś czas temu kobieta z providentu wykorzystała dane mojej mamy i wzięła kredyt co bardzo szybko wyszło na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:13.