Nękanie - Forum Prawne

 

Nękanie

W jaki sposób wykazać nękanie, znęcanie psychiczne? Co może stanowić dowód istotny w sądzie?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
05-03-2013, 15:22  
zrebak123@wp.pl
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Nękanie

W jaki sposób wykazać nękanie, znęcanie psychiczne?
Co może stanowić dowód istotny w sądzie?
zrebak123@wp.pl jest off-line  
05-03-2013, 16:25  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.237
Domyślnie RE: Nękanie

Nękanie (w języku angielskim stalking) polega najczęściej na celowym, uporczywym i długotrwałym działaniu skierowanym przeciwko danej osobie, którego celem jest upokorzenie i dezorganizacja jej życia. Nękanie polega na podejmowaniu powtarzających się i uporczywych działań wobec danej osoby, np. wysyłanie smsów, głuche telefony, rozpowiadanie i rozpowszechnianie informacji z życia osobistego lub zawodowego danej osoby, publikowanie w internecie, plakatowanie okolic miejsca zamieszkania lub pracy, szantażowanie ujawnieniem tajemnic, kierowanie gróźb, śledzenie, wyczekiwanie godzinami w miejscu zamieszkania lub pracy.

Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary.

Ochrona prawna
W chwili obecnej w polskim prawie funkcjonuje już przepis, który definiuje przestępstwo nękania. Nowelizacją, która weszła w życie 6 czerwca 2011 r. został dodany do kodeksu karnego art. 190a definiujący nowy typ czynu zabronionego. Pokrzywdzeni stalkingiem mogą zatem i powinni szukać pomocy na drodze postępowania karnego i/lub cywilnego korzystając z nowych i istniejących uprzednio uregulowań.

W przypadku jeżeli sprawca stalkingu dopuszcza się w ramach swojego działania naruszenia dóbr osobistych, takich jak: wolność, cześć, nazwisko, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania (art. 23 kodeksu cywilnego) pokrzywdzony może poszukiwać ochrony również na drodze procesu cywilnego (art. 24 kodeksu cywilnego).

Osoba, która w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany (art. 107 kodeksu wykroczeń). Ściganie odbywa się w postępowaniu wykroczeniowym.

Jeżeli sprawca nękając swoją ofiarę popełnia przy tym jakiekolwiek przestępstwo (np. zniesławienie, zniszczenie mienia, naruszenie miru domowego itd.) ściganie może odbyć się na drodze postępowania karnego również o te czyny.

Nasza rada: Jeżeli jesteś nękana/y i uważasz, że padasz ofiarą stalkingu szukaj pomocy u adwokata. Nowe uregulowanie przestępstwa stalkingu w kodeksie karnym powinno znacząco ułatwić uzyskanie ochrony prawnej.

Sądy mogą ukarać sprawcę, nałożyć na niego obowiązek naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę. Istnieje również możliwość orzeczenia przez sąd zakazu zbliżania się do domu ofiary lub kontaktowania się z nią. Możliwa do uzyskania ochrona jest za każdym razem inna i zależy od okoliczności każdej sprawy.


Od 6 czerwca 2011 r. w kodeksie karnym zostało zdefiniowane przestępstwo nękania:


Art. 190a.

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.Przestępstwo nękania jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego, co w praktyce oznacza, że do wszczęcia postępowania konieczne będzie zawiadomienie organów ścigania przez osobę tym przestępstwem pokrzywdzoną. Jednak już w chwili złożenia wniosku postępowanie będzie toczyło się z urzędu, a osoba pokrzywdzona nie będzie musiała wcielać się w żadną rolę procesową w postępowaniu sądowym. Będzie ona natomiast mogła obok oskarżyciela publicznego popierać akt oskarżenia jako oskarżyciel posiłkowy.
man62 jest off-line  
05-03-2013, 16:34  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.433
Domyślnie RE: Nękanie

Cytat:
Napisał/a zrebak123@wp.pl Zobacz post
W jaki sposób wykazać nękanie, znęcanie psychiczne?
Co może stanowić dowód istotny w sądzie?
Uporczywe nękanie (art. 190a kk), a znęcanie psychiczne (art. 207 kk) to dwie różne rzeczy.

W przypadku nękania: świadkowie, nagrania wideo, nagrania dźwiękowe, bilingi połączeń, zarchiwizowane wiadomości SMS/MMS/e-mail itp.@man62, równie dobrze możesz podać link do warszawskiej kancelarii, z której zaczerpnąłeś opis stalkingu. Jeśli nie, zaznacz chociaż cytat i podaj źródło.
FreeG jest off-line  
05-03-2013, 16:58  
man62
Stały bywalec
 
man62 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.237
Domyślnie RE: Nękanie

Cytat:
Napisał/a FreeG Zobacz post
@man62, równie dobrze możesz podać link do warszawskiej kancelarii, z której zaczerpnąłeś opis stalkingu. Jeśli nie, zaznacz chociaż cytat i podaj źródło.
Jak najbardziej - masz rację!

Niemniej jednak watek był tak ogólnikowy...
man62 jest off-line  
10-03-2013, 13:50  
zrebak123@wp.pl
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie RE: Nękanie

Tak naprawdę to nie wiem za bardzo do czego to "podpiąć" więc w skrócie...

Od kiedy kilkukrotnie odkryłem i ostro skrytykowałem nieodpowiedzialność z jaką sprawowana jest opieka nad wspólnym 6 letnim dzieckiem przez matkę dziecka i jej (patologiczną) rodzinę , oraz warunki w jakich się wychowuje
zaczęto mi ciągle utrudniać życie , na wszelkie możliwe sposoby tj.
-nie informowanie mnie o istotnych sprawach dotyczących dziecka
-utrudnianie kontaktów z dzieckiem (pomimo postanowienia sądu)
-nie odbieranie dziecka na czas co kolidowało z moją pracą
( z tego powodu zastałem zwolniony ponieważ nie miałem z kim zostawić córki )
-pomówienia, obelgi , zastraszanie , groźby
-rękoczyny pod wpływem alkoholu... ( także w obecności 6 letniej córki )
-teraz doszło jeszcze wszczęcie postępowania egzekucji alimentów ,
które zawsze regularnie przekazywałem bezpośrednio matce dziecka
( za pokwitowaniem całe szczęście ) sprawa jest w toku...
-i naprawdę wiele innych....

Matka mojej córki wraz ze swoją rodzinką wprowadzają zamieszanie w moim życiu, przez co muszę poświęcać swój czas , a nie wspominając już o związanych z tym wszystkim emocjach na pewno źle wpływających na moje zdrowie.

Postanowiłem również ,ze w najbliższym czasie do sąd wniosę pozew odnośnie kwestii alimentów.
Teraz na dzień dzisiejszy Postanowieniem Sądu Rodzinnego od ponad roku córka 3/7 dni tygodnia znajduje się pod moją wył.opieką więc dlaczego mam ponosić dodatkowe koszty utrzymania dziecka u matki, skoro pomoc jaką staram się zapewnić doceniana jest tak , a nie inaczej..!

Bez fachowej pomocy prawnej na pewno się nie obejdzie i już poczyniłem postępy w tym kierunku...
Chciałbym jednak jakoś "poukładać to sobie" , aby jak najsprawniej się z tym uporać.
zrebak123@wp.pl jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nękanie (odpowiedzi: 11) Proszę o pomoc prawną jak napisac wniosek gdy ludzie z zazdrości życ nie dają itp. BARDZO MI ZALEŻY O JAK NAJSZYBSZĄ ODPOWIEDŹ ! :D
§ Nękanie (odpowiedzi: 9) Witam. Wraz z moją rodziną mamy taki problem natomiast, w tym roku umarła moja babcia która cały swój majątek przepisała swojemu synowi czyli mojemu...
§ FB - nękanie (odpowiedzi: 11) Witam Chyba najlepiej będzie jak wkleję wiadomości które dostałem od pewnej osoby poprzez prywatną wiadomość na FB czy mogę coś z tym...
§ nękanie SMS-mi (odpowiedzi: 1) Moja córka od czasu kiedy rozstała się z chłopakiem dostaje ciągle SMS-y i odbiera połączenia z numeru zastrzeżonego. Mamy pewność, że to właśnie on...
§ nękanie (odpowiedzi: 12) Witam. Jestem ponad rok po rozwodzie ,były mąż od rozwodu postanowił mnie zniszczyć,zaczęło się od pijaństwa,awantur,wyzwisk,straszenia i...
§ Nękanie? (odpowiedzi: 6) Mam parę pytań. Jestem nękana juz od paru dobrych miesięcy. Chciałabym się dowiedziec, co mogę w tej sprawie zrobic? Cała sytuacja wygląda tak:...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:40.