prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego - Forum Prawne

 

prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

witam proszę o opinię najlepiej prawnika od prawa bankowego/cywilnego. 1. W 2011 spłaciłem kredyt hipoteczny w CHF zaciągnięty w 2003r - czyli po 8 latach. 2. Bank pobrał prowizję 2 % za wcześniejszą spłatę (w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
04-04-2013, 11:02  
ps123456
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

witam
proszę o opinię najlepiej prawnika od prawa bankowego/cywilnego.
1. W 2011 spłaciłem kredyt hipoteczny w CHF zaciągnięty w 2003r - czyli po 8 latach.
2. Bank pobrał prowizję 2 % za wcześniejszą spłatę (w umowie było że wcześniejsza spłata zgodnie z TOiP) bank postąpił zgodnie z Tabelą - co do tego nie ma wątpliwośći.
3. po piśmie do banku - nie odstąpili od prowizji.
4. wysłałem również pismo do Arbitra Bankowego - i też napisał że skoro w umowie tak było napisane, bank postąpił prawiłowo.
5. DLA MNIE JEST TO PROWIZJA NIESPRAWIEDLIWA ponieważ większość banków po upływie 3 lub 5 lat nie nalicza prowizji za wcześniejszą spłatę hipotecznego. I tu mam wątpliowści, (reasumując, w taki przypadku po 20 latach też bym musiał zapłącić prowizję od wcześniejszej spłaty)

i tak się nadal nad tym zastanawiam
czy moje subiektywne odczucie niesprawiedliwości może być poparte i czy jest sens dalszej "walki" do zwrotu prowizji (jest to około 1000 chf - więc nie mało)

znalazłem takie zapisy w prawie bankowym

art 69 pkt 3.
W przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty innej niż waluta polska, kredytobiorca może dokonywać spłaty rat kapitałowo-odsetkowych oraz dokonać przedterminowej spłaty pełnej lub częściowej kwoty kredytu bezpośrednio w tej walucie. W tym przypadku w umowie o kredyt określa się także zasady otwarcia i prowadzenia rachunku służącego do gromadzenia środków przeznaczonych na spłatę kredytu oraz zasady dokonywania spłaty za pośrednictwem tego rachunku.

Art. 75b. 1.
Wykonanie uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ust. 3, nie może wiązać się z poniesieniem przez kredytobiorcę dodatkowych kosztów.2. Bank nie może uzależnić wykonania przez kredytobiorcę uprawnienia, o którym mowa w art. 69 ust. 3, od wprowadzenia dodatkowych ograniczeń, w szczególności nie może zobowiązać kredytobiorcy do nabywania waluty przeznaczonej na spłatę rat kredytu, jego całości lub części, od określonego podmiotu.
3. Otwarcie i prowadzenie rachunku, o którym mowa w art. 69 ust. 3, jest wolne od opłat w przypadku, gdy kredytobiorcą jest konsument w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
4. Przepisy ust. 1-3, art. 69 ust. 2 pkt 4a oraz ust. 3 stosuje się odpowiednio do umów pożyczek pieniężnych.

i tu pytanie o interpretację
czy w/w zapisy ustawy mozna interpretować w sposób, że skoro był to kredyt w chf to prowizja nie powinna być pobrana,
czy w/w mówią tylko, że r-k walutowy do spłaty kredytu ma być bezpłatny

może są osoby z podobnymi wątpliowściami (może jakiś pozew zbiorowy)
chętnie wysłucham opinii
ps123456 jest off-line  
04-04-2013, 11:30  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Przepraszam cię, ale Umowa determinuje....to że uważasz ją za niesprawiedliwą, nie ma istotnego znaczenia.
korf jest off-line  
04-04-2013, 12:31  
MarceliSzpak
Stały bywalec
 
Posty: 1.159
Domyślnie RE: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Cytat:
Napisał/a ps123456 Zobacz post
Bank pobrał prowizję 2 % za wcześniejszą spłatę (w umowie było że wcześniejsza spłata zgodnie z TOiP) bank postąpił zgodnie z Tabelą - co do tego nie ma wątpliwośći.
Ja też nie mam wątpliwości. Podpisałeś tę umowę więc nie rozumiem o co ci chodzi. Mieli prawo do pobrania prowizji? Mieli. Pobrali prowizję? Pobrali. Koniec tematu.
MarceliSzpak jest off-line  
04-04-2013, 12:40  
ps123456
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

takie mam wątpliwości że zapis umowy mówiący o wcześniejszej spłacie zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji (a TOiP mówi o 2 % bez względu kiedy następuje spłata) oznacza to że jeżeli TOiP będzie przewidywała np 20 lub 30 % za wcześniejszą spłatę to decydując się na spłatę trzeba dokonać takiej opłaty.
większość banków stosuje zapis w umowie, przy hipotekach, że po 3 lub 5 latach prowizja od wcześniejszej spłaty hipoteki nie jest pobierana
a tak nawet po 20 latach jak będę chciał dokonać przedterminowej spłaty to i tak zapłacę prowizję (hipoteki to są kredyty na kilkadzisiąt lat)
i tu są moje wątpliwości
spłaca człowiek kredyt miesięcznie miesiąc w miesiąc a po 10 czy 20 latach chce dokonać całkowitej spłaty to jeszcze dostaje od banku zgodę ale z dodatkową opłatą
ps123456 jest off-line  
04-04-2013, 12:45  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Większość to nie znaczy Twój. Nie podpisywałeś umowy z większością, ale z konkretnym podmiotem i w umowie zawarto konkretne warunki. Koniec kropka. Reszta to dywagacje. Odnoś się do faktów a nie do naciąganych tez.
korf jest off-line  
04-04-2013, 13:11  
MarceliSzpak
Stały bywalec
 
Posty: 1.159
Domyślnie RE: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Cytat:
Napisał/a ps123456 Zobacz post
jeżeli TOiP będzie przewidywała np 20 lub 30 % za wcześniejszą spłatę to decydując się na spłatę trzeba dokonać takiej opłaty.
To takiej umowy się nie podpisuje. Ale jak się ją podpisze, to wtedy pretensje można mieć tylko do siebie.
MarceliSzpak jest off-line  
04-04-2013, 22:08  
Marsjano
Użytkownik
 
Posty: 287
Domyślnie RE: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

Trzeba było sobie wynegocjować przed podpisaniem umowy możliwość wcześniejszej spłaty bez prowizji. Teraz po ptokach
Marsjano jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy bank może pobierać opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego?pko bp (odpowiedzi: 2) czy bank może pobierać opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego?pko bp.czy można ewentualnie negocjować tą kwotę?
§ Wcześniejsza spłata części kredytu hipotecznego (odpowiedzi: 5) Witam, 4 lata temu wzięliśmy kredyt hipoteczny w Euro z możliwością wcześniejszej spłaty po 3 latach, bez dodatkowych konsekwencji. Wtedy powiedziano...
§ Przejście na wcześniejszą emeryturę (odpowiedzi: 1) Witam, w 2001 roku została zlikwidowana firma, w której pracowałem ponad 30 lat. Otrzymałem zaświadczenie, na którym są informacje odnośnie lat...
§ ewk a przejście na wcześniejszą emeryturę (odpowiedzi: 7) W momencie przejścia na ewk maiłam 27 lat pracy . Czy mam możliwość starania się o przejście na wcześniejszą emeryturę. Na ewk jestem już od 9 lat
§ Przejście na wcześniejszą emeryturę (odpowiedzi: 2) Mam 56 lat i jestem rolnikiem. Od kwietnia 1986 nieprzerwanie opłacam składki ubezpieczeniowe w KRUS ( czyli 23 lata). Obecnie od lipca ubiegłego...
§ Kiedy na wcześniejszą emeryturę. (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich ! Bardzo proszę o pomoc w tych zawikłanych sprawach ZUZ-u. Mąż urodził się w styczniu 1953 roku, ma przepracowane 18 lat 6...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:48.