Reklamuj. Jeśli według kupującego, towar posiada wady - jest niekompletny i nie nadaje się do użycia, ma prawo go reklamować. W tym celu wysyła do sprzedającego reklamowaną rzecz. Dołącz pismo z opisem braków i na podstawie art. 556 i 560
kc odstąp od umowy, podaj numer konta i wyznacz czas na przelanie kwoty zakupu oraz listu poleconego ZPO.
Przy umowach sprzedaży, w których stronami są osoby fizyczne, obowiązują zapisy o rękojmi, gwarantującej odpowiedzialność sprzedającego za wady sprzedawanej przez siebie rzeczy - art. 556, 560
kodeksu cywilnego.
Sprzedający jest zobowiązany do rozpatrzenia reklamacji - uznaje lub odrzuca jej zasadność.
- Przepis prawny:
art. 556 kc
§ 1. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne).
- Przepis prawny:
art. 560 kc
§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.