zaliczka bezzwrotna? - Forum Prawne

 

zaliczka bezzwrotna?

Witam. Mam problem z pewnym usługodawcą. Zamówiłem usługę (organizację imprezy). Umowę podpisałem ok pół roku temu. Wszystko wydawało się ok, ale ostatnio jak pojawiłem się na miejscu domówić szczegóły to pojawiło się wiele zgrzytów i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
31-05-2013, 14:06  
ktk
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie zaliczka bezzwrotna?

Witam.

Mam problem z pewnym usługodawcą. Zamówiłem usługę (organizację imprezy). Umowę podpisałem ok pół roku temu.
Wszystko wydawało się ok, ale ostatnio jak pojawiłem się na miejscu domówić szczegóły to pojawiło się wiele zgrzytów i chcę z umowy zrezygnować.

Przy podpisywaniu umowy zapłaciłem zaliczkę (nie zadatek).
W umowie jest napisane, że "menu jest integralną częścią umowy". Dostałem to menu do wglądu podczas podpisywania umowy, ale nie dostałem go od razu do ręki (bo nie mieli drugiej kopii). Dostałem je kilka dni później mailem (tak się umówiliśmy) w takiej samej formie, jak ta którą pokazano mi przy podpisywaniu umowy.

Teraz się okazuje, że usługodawca zmienił menu i chce abym się do tego dostosował. Dostałem do ręki nowe menu, które jest zmienione pod względem ilościowym i jakościowym posiłków. Dlatego chcę zrezygnować z organizacji imprezy w tym miejscu.

W umowie są zawarte też takie punkty:
"1. W przypadku anulowania rezerwacji imprezy lub jej części Zleceniodawca ponosi następujące koszty:
50% szacowanych kosztów imprezy, lub jej części na 15-30 dni przed imprezą
100% szacowanych kosztów imprezy, lub jej części na 14 dni przed imprezą
(Szacowany koszt imprezy należy rozumieć, jako liczbę osób zadeklarowaną w umowie x stawka za osobę).
2. Takie same koszty ponosi Zleceniobiorca w przypadku anulowania rezerwacji
3. W przypadku odstąpienia od umowy z winy Zleceniodawcy zaliczka nie jest zwracana"

Teraz pytania:
1. Czy jeśli zostało zmienione menu, bez mojej zgody, to odstąpienie jest "z mojej winy"?
2. Czy zaliczka (nie zadatek) może zostać niezwrócona (tak jest w umowie)?
3. Czy według tych powyższych punktów umowy ponoszę jakiekolwiek koszty, jeżeli zrezygnuję z imprezy (impreza miała się odbyć za niecałe 3 miesiące)

Dodam jeszcze, że pierwotną wersję menu dostałem mailem (więc jestem w stanie to udowodnić), a zmienioną wersję dostałem w formie druku do ręki (nic nie podpisywałem).

Proszę o pomoc w tej kwestii, bo wydaje mi się, że mogę spokojnie zrezygnować z imprezy i dodatkowo ubiegać się o zwrot zaliczki.

Pozdrawiam
ktk jest off-line  
31-05-2013, 19:13  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Co umowa mówi o zmianach w menu ?
LawoK jest off-line  
31-05-2013, 22:31  
ktk
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Tylko tyle:
Zleceniobiorca zobowiązany jest do przygotowania posiłków i potraw dla w/w liczby osób zgodnie z menu stanowiącym integralną część niniejszej umowy.

Kilka punktów niżej jeszcze słowo "menu" pojawia się w kontekście tego że produkty spożywcze których nie obejmuje menu (np ciasta) zleceniodawca dostarczy najpóźniej w dniu imprezy, ale to chyba bez znaczenia.

Tyle jest o menu w tej umowie.
ktk jest off-line  
01-06-2013, 00:41  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

W tym kontekście "menu stanowiące integralną część niniejszej umowy" to bardziej informacja na podstawie czego odbędzie się rozliczenie imprezy.
Jeżeli na umowie nie ma zawartości menu, to zmiany z automatu jej nie unieważniają.

W mojej ocenie odstąpienie od umowy z powodu zmiany menu jednostronnie przez lokal jest najtwardziej uzasadnione, choć w dużym stopniu zależy to od różnicy pomiędzy menu pierwotnym, a ostatecznym i czym kierowane były zmiany.

Zastanawia mnie jak odkryłeś zmiany "jakościowe" bo ilościowe mogę sobie wyobrazić, jak na 30 gości ma być 10 kaw...

Jak możesz wrzuć oba menu to zerkniemy.
LawoK jest off-line  
01-06-2013, 00:58  
cvty
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Jeżeli menu zostało określone jako "integralna część umowy", to znaczy, że tym samym objęte zostało treścią świadczenia lokalu. Skoro umówiono się, że lokal będzie świadczył dwa łososie po 150 g każdy, a potem zmieniają menu i okazuje się, że podadzą jedynie 1,5 karpia po 100g, to tym samym skierowano do Pana ofertę zmiany umowy, której nie musi Pan przyjmować. Może się Pan domagać wykonania umowy zgodnie z jej pierwotną treścią.

Co do odstąpienia "z winy" - nie jest dla mnie jasny ten zapis. Odstąpienie następuje wtedy, gdy ustawa na to pozwala, albo gdy strony umówiły się, że będzie to możliwe pod pewnymi warunkami. Musiałbym zobaczyć tekst umowy.
cvty jest off-line  
01-06-2013, 04:15  
ktk
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Narazie nie mam jak wysłać całej umowy, czy menu.
Ta impreza to wesele, więc menu jest "obfite". Jest sporządzone na zasadzie: proszę wybrać zupę, proszę wybrać 4 rodzaje mięsa, proszę wybrać 3 sałatki itd. Zmiany jakościowe polegają na tym że jak miałem do wyboru spośród szesciu zup, to teraz mam do wyboru tylko z 4 i to innych zup. Dotyczy to każdego posiłku -wybór jest mniejszy i dania do wyboru są inne niż były (zwykle tańsze, mniej wykwintne).
Zmiany ilościowe to mniejsza ilość dań serwowanych w trakcie wesela. Gramatura posiłków nie jest podana w żadnym menu, a jak prosiłem, żeby mi ją podać, to spotkałem się z odmową.
ktk jest off-line  
01-06-2013, 05:27  
anka22639
Stały bywalec
 
anka22639 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.132
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

A czy w umowie z zamówienia pierwotnego było określone że zamawiam np. łososia, bigos, zupę pomidorową czy ogólnie: ryby, przystawki, zupy.... a wybór konkretnego dania miał nastąpić przed imprezą? Często lokale nie precyzują tak wcześnie (np.rok wcześniej) konkretnych dań w danej cenie bo nie wiedzą jakie będą ceny produktów i spisywane menu jest ogólnikowe i o ile można mieć roszczenia w stosunku do ilości np.porcji skoro były sprecyzowane to już co do wagi skoro nie było mowy wcześniej nie.
anka22639 jest off-line  
01-06-2013, 06:15  
ktk
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

W umowie jest mowa o tym co napisałem, że menu jest jej integralną częścią, a w menu są opisane zasady wyboru potraw, czyli mam podanych 10 propozycji dań i wybieram kilka z nich. Potem np 10 sałatek i wybieram 3 itd.

Jak zeskanuję to pokaze umowę i menu.
ktk jest off-line  
01-06-2013, 12:29  
cvty
Użytkownik
 
Posty: 203
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Z odstąpieniem od umowy może być problem. Na mój gust taka umowa należy do typu nienazwanych, więc pozostają ogólne regulacje k.c., albo stosowanie przez analogię przepisów np. umowy o dzieło.

Natomiast nie budzi mojej wątpliwości, że menu stanowiło treść umowy. Co więcej, świadczenie lokalu było ujęte jako tzw. zobowiązanie przemienne, w którym wierzyciel (zamawiający) ma prawo do ostatecznego określenia serwowanych posiłków.
Reasumując: Pan ma prawo do wybrania posiłków zgodnie z pierwotnym menu, swoją wolę w tej kwestii powinien Pan oświadczyć prowadzącemu lokal. W razie zaskoczenia i stwierdzenie, że przecież wysłali inne menu, proszę powiedzieć, że zawarta umowa przewidywała takie świadczenia, których wyboru właśnie Pan dokonał i nie zgadza się Pan na zmianę umowy.
Jeżeli jednak upiera się Pan przy odstąpieniu/rozwiązaniu/wypowiedzeniu to muszę przyznać, że mam pewien problem. Być może inni użytkownicy (ale na Boga! niech to będą prawnicy/studenci prawa) mają jakiś pomysł. Dobrze byłoby też zobaczyć umowę, niewykluczone, że zapis " 3. W przypadku odstąpienia od umowy z winy Zleceniodawcy zaliczka nie jest zwracana" należy potraktować jako tzw. odstępne z art. 396 k.c. (chociaż i co do tego mam wątpliwości, a poza tym nie jest to dla Pana zbyt korzystne).
cvty jest off-line  
01-06-2013, 12:42  
modoc
Zbanowany
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Niestety ale w przypadku imprez weselnych. Sale zastrzegajà sobie w umowie możliwość takich zmian. Sam to teraz przerabiałem i jedynie co mi się udało wywalczyć ilość będzie nie zmieniona pewnych potraw na ktorych mi zależy. Zresztą menu zmienia siè w zależności od miesiąca i wchodzą potrawy sezonowe.
modoc jest off-line  
01-06-2013, 14:47  
ktk
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

załączam 3 pliki:
-umowa
-menu w wersji pierwotnej, przedstawionej nam przy podpisywaniu umowy
-menu w nowej zmienionej wersji

linki do plikow:
menu weselne -wersja pierwotna.pdf
menu weselne -wersja po zmianach.pdf
umowa.pdf

jak widac uslugodawca nie zastrzega sobie mozliwosci zmian w menu.
ktk jest off-line  
03-06-2013, 06:22  
ktk
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Tak więc, ponawiam pytanie.

Czy cokolwiek grozi mi w związku z rezygnacją z organizacji imprezy w tym miejscu (poza ewentualną utratą zaliczki)?

I czy zaliczka może być bezzwrotna w tej sytuacji?

Proszę o pomoc.
ktk jest off-line  
03-06-2013, 06:29  
modoc
Zbanowany
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: zaliczka bezzwrotna?

Nie grozi nic. Stracisz tylko zaliczkę.
modoc jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Bezzwrotna zaliczka :) (odpowiedzi: 11) Witam! 28.10.2015 zdecydowałem się na wyjazd na narty który miał się odbyć w dniach 25.12.2015-03.01.2016. Zarejestrowałem się na stronie...
§ Zaliczka / zwrotna czy bezzwrotna ? (odpowiedzi: 11) Witam serdecznie, Przeszukałem forum jednak nie znalazłem odpowiedzi na sytuację jaka zaistaniała w moim przypadki. A mianowicie zlecnono mi...
§ "zaliczka bezzwrotna" jaka jest moc prawna tego sformułowania ? (odpowiedzi: 5) Witam. Chciałbym się zapytać osób mających mniejszą lub większość znajomość prawa cywilnego o moc prawną sformułowania "zaliczka bezzwrotna" w...
§ kiedy zaliczka jest bezzwrotna? (odpowiedzi: 2) Z definicji zaliczka jest zwrotna, ale np. w turystyce przy rezerwacji noclegów - właściciele zastrzegają, że "wpłacona zaliczka nie podlega zwrotowi...
§ Kaucja bezzwrotna... (odpowiedzi: 7) Podpisalem rok temu umowe najmu, skuszony dobrymi warunkami, administrator zastrzegla ze kaucja jest bezzwrotna...wplacilem 10tys kaucji pomieszkalem...
§ Bezzwrotna pożyczka? (odpowiedzi: 7) Mam jeszcze jeden nurtujący mnie i mojego partnera temat: przed wyjazdem za stanów mój partner pożyczył żonie 50 tys zł (mieli rozdzielność...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:44.