Umowa przechowania - Forum Prawne

 

Umowa przechowania

Witam, To mój drugi post odnośnie kradzieży mienia pod opieką kolegi. Chciałabym się dowiedzieć czy moja sprawa jest do wygrania? Trochę irytuje mnie fakt że powierzyłam koledze laptopa a on zostawił go bez opieki mimo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
21-06-2013, 01:19  
Joanna212
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Umowa przechowania

Witam,
To mój drugi post odnośnie kradzieży mienia pod opieką kolegi. Chciałabym się dowiedzieć czy moja sprawa jest do wygrania? Trochę irytuje mnie fakt że powierzyłam koledze laptopa a on zostawił go bez opieki mimo zapewnień że popilnuje go na czas trwania egzaminu. Przeczyłam trochę na ten temat i z mojego ograniczonego punktu widzenia wina leży po jego stronie i powinien ponieść konsekwencje swojego czynu. Boję się jednak kosztów rozprawy oraz tego że w jakiś sposób zostanie on uniewinniony.

I jak w takim wypadku mogłoby wyglądać polubowne rozwiązanie? Czy najpierw powinnam wnieść pozew do sądu? Ciężko znaleźć na forum podobną sprawę.

Jeszcze raz dopiszę jak doszło do tej sytuacji:
Do kradzieży doszło, ponieważ kolega zostawił mojego laptopa bez nadzoru w niewidocznym dla niego miejscu. Tłumaczył się że nie był w stanie zabrać 3 laptopów (bo zostawiłyśmy je w 3 - w czym były to 2 małe notebooki i jedna konkretna torba-moja) a chciał wejść na egzamin. Na sali egzaminacyjnej czekałyśmy aż jego grupa zdąży wejść i dopiero wtedy mogłyśmy wyjść z sali. Nie rozumiem jego postępowania, uważam że te 3 torby nie są zbytnim obciążeniem dla dorosłego mężczyzny. Mógł je chociaż zostawić przy drzwiach a nie na pustym korytarzu.

Po całym zajściu nie usłyszałam chociażby przeprosin a straciłam cały studencki dobytek.

Jak z wnioskami dowodowymi - wystarczą moje i jego zeznania z policji + świadkowie (ok 4) ? Po tym wszystkim nie jestem pewna czy kolega wiedział że w torbie oprócz laptopa znajdował się również mój telefon - czy ten fakt mógłby być łagodzący?

Proszę o pomoc oraz subiektywny osąd czy jest szansa na wygranie tej sprawy.
Joanna212 jest off-line  
21-06-2013, 07:34  
Adviser
Użytkownik
 
Posty: 198
Domyślnie RE: Umowa przechowania

Kodeks cywilny

Cytat:
art. 471
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

art. 472
Jeżeli ze szczególnego przepisu ustawy albo z czynności prawnej nie wynika nic innego, dłużnik odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności.
W Twoim przypadku dłużnik ewidentnie nie zachował należytej staranności i ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą. Pamiętaj że będziesz musiała wykazać wysokość swojej szkody- laptopa. Dłużnik nie poniesie odpowiedzialności za telefon, gdyż umowa jak rozumiem dotyczyła tylko laptopa, nie mógł więc on wiedzieć, że w torbie jest także telefon.

Cytat:
Jak z wnioskami dowodowymi - wystarczą moje i jego zeznania z policji + świadkowie (ok 4) ?
+wykazanie wysokości szkody

Cytat:
Boję się jednak kosztów rozprawy oraz tego że w jakiś sposób zostanie on uniewinniony.
Jego zawinienie wydaje mi się ewidentne.

Cytat:
I jak w takim wypadku mogłoby wyglądać polubowne rozwiązanie? Czy najpierw powinnam wnieść pozew do sądu?
Możesz z nim porozmawiać i postraszyć pozwem, dodać że obciążą go jeszcze kosztami przegranego procesu i kosztami Twojego zastępstwa procesowego- adwokata (tak, zwycięzca bierze wszystko, przegrany, no cóż ) Jeżeli samo straszenie nie wystarczy, możesz spróbować skorzystać z instytucji próby ugodowej- http://przedsiebiorca-w-sadzie.wiesz...-ugodowej.html

Kosztuje to 40 zł i może ,,zmiękczyć'' Twojego dłużnika, który zgodzi się zapłacić odszkodowanie. Jeżeli jednak ugoda nie zostanie zawarta, pozostaje pozew.
Adviser jest off-line  
22-06-2013, 19:22  
Joanna212
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Umowa przechowania

Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Mam jednak kilka pytań :
- Jak wykazać wysokość szkody oraz w jaki sposób polubownie rozwiązać sprawę zgodnie z prawem? Powinnam napisać czy porozmawiać osobiście- z czym mogę mieć problem gdyż prawdopodobnie zobaczę go dopiero w poniedziałek za tydzień?
Joanna212 jest off-line  
05-07-2013, 18:49  
Joanna212
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Umowa przechowania

Piszę ponownie w wyżej wymienionej sprawie. Dostałam odpowiedź od "kolegi" który nagle twierdzi że, z 4 jak się okazało, pozostawionych mu toreb, zgodził się popilnować tylko 1 i to tylko do czasu rozpoczęcia egzaminu. Jestem pewna i skłonna do zeznania pod przysięgą że pytałam się osobiście czy popilnuje również mojego laptopa.
Następnie twierdzi że gdyby wiedział ile warta jest torba to nie zgodziłby się na popilnowanie jej.
"Nigdy nie zawierałem z Panią żadnej umowy, a tym bardziej umowy przechowania, ani w formie ustnej, ani pisemnej. W dniu 17.06.2013 r., na prośbę mojej koleżanki, Aleksandry Wdowiak, którą znam od dawna, zgodziłem się popilnować wyłącznie jej torby i to jedynie do czasu rozpoczęcia mojego egzaminu. Nigdy nie zaproponowałem pilnowania Pani rzeczy, ani nie zobowiązałem się do tego na Pani prośbę. To Pani na własne ryzyko i własną odpowiedzialność, wraz z innymi koleżankami (Klaudią R i Justyną P) pozostawiła swoje rzeczy na korytarzu, co mogą potwierdzić wyżej wymienione osoby." - i tu następna sprawa ponieważ on je zna dłużej jednak mam nadzieję że w sądzie powiedzą prawdę.

Jestem załamana. Wychodzi na to że jestem idiotką która zostawiła wszystko co posiadała bez opieki na korytarzu - po prostu zapraszałam złodziei.

Ktokolwiek ma pomysł co powinnam zrobić? Ja już psychicznie sobie z tym nie daję rady
Joanna212 jest off-line  
05-07-2013, 19:17  
Joanna212
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Umowa przechowania

I czy to że przy obecności połowy roku spytałam się gdzie zostawił moją torbę a on odpowiedział że koło ławki - czy to w jakiś sposób potwierdza że ją pilnował? W ogóle nie pomyślałam że on może się wyprzeć tego że pilnował mojej torby. I znowu będzie słowo przeciw słowu i zostanę z niczym? Dlaczego to wszystko wydaje mi się takie niesprawiedliwe


I w sumie mogę porozmawiać z tymi koleżankami czy naprawdę twierdzą że zostawiły te torby bez opieki (dobrowolnie) czy zostawić to do sprawy ? W przyszłym tygodniu chcę złozyć wniosek o próbę ugodową i nie wiem co powinnam a czego nie powinnam robić.
Joanna212 jest off-line  
05-07-2013, 20:03  
Adviser
Użytkownik
 
Posty: 198
Domyślnie RE: Umowa przechowania

Cytat:
I w sumie mogę porozmawiać z tymi koleżankami czy naprawdę twierdzą że zostawiły te torby bez opieki (dobrowolnie) czy zostawić to do sprawy ? W przyszłym tygodniu chcę złozyć wniosek o próbę ugodową i nie wiem co powinnam a czego nie powinnam robić.
Spróbuj się wyluzować, to że będzie się bronić było przecież do przewidzenia. Od początku: czy rozmawiałaś z nim i wyniku tego zgodził się popilnować Twojej torby wiedząc że w środku jest laptop? Czy masz świadków którzy mogą to potwierdzić? Popytaj te koleżanki czy są w stanie potwierdzić przed sądem Twoją wersję wydarzeń. Znajdz kogokolwiek kto był wtedy blisko was.
Adviser jest off-line  
05-07-2013, 23:35  
Joanna212
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Umowa przechowania

Tak, spytałam się czy popilnuję również mojego laptopa. Jestem tego pewna, nawet mu podziękowałam.

Faktycznie popróbuje skontaktować się ze wszystkimi osobami które tam były.

Wiem że trochę zbyt emocjonalnie podeszłam do sprawy ale nie przypuszczałam że nagle wyprze się zgody na pilnowanie laptopa. W końcu krzywoprzysięstwo jest przestępstwem.
Joanna212 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa Przechowania Kaucja Gwarancyjna Lombard (odpowiedzi: 1) Witam Ustawą która weszła w życie 11 marca 2016 spowodowała iż właściciele lombardów którzy nie spełnili warunków (Czyli większość) musieli albo...
§ Umowa z wykładowcą o organizację kursu - umowa o dzieło czy umowa zlecenie? (odpowiedzi: 7) Witam, Od jakiegoś czasu można przeczytać o tym, że ZUS kwestionuje zasadność zawierania umów o dzieło z wykładowcami, twierdząc, że w wyniku...
§ Umowa przechowania (pieniędzy) - czy mogę rozporządzać środkami na życzenie klienta? (odpowiedzi: 10) Załóżmy taką sytuację: posiadam działalność gospodarczą, która polega na przechowywaniu cudzych pieniędzy. Załóżmy, że posiadam dwóch klientów,...
§ Umowa przechowania i ustna (odpowiedzi: 1) Mam 2 pytania z różnych dziedzin prawa cywilnego: PYTANIE 1: Wyczytałem w jakiejś gazecie, że jak się zostawia kurtkę na wieszaku, np. u fryzjera...
§ Umowa przechowania - problem z parkiniem strzeżonym. (odpowiedzi: 12) Witam! Moje auto przebywało na parkingu strzeżonym, płatnym i pod nadzorem. Typowy wielkomiejski parking na 500 aut, z miesięcznym abonamentem....
§ umowa przechowania (odpowiedzi: 5) Witam Mam pytanie w jaki sposób moge odzyskać rzeczy mojego dziecka, które były i są przechowywane w domu mojego ojca, który zerwał ze mna wszelkie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:50.