Zachowek od darówizny po 10 latach - Forum Prawne

 

Zachowek od darówizny po 10 latach

Dzień dobry Potrzebuje pilnej pomocy Mój tata wykupił za moje pieniądze mieszkanie i przekazał mi w akcie darowizny ponad 10 lat temu wtedy moja mama spisała się z wszystkich praw do mieszkania na mnie <akt ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-07-2013, 18:11  
Daria Anna
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zachowek od darówizny po 10 latach

Dzień dobry

Potrzebuje pilnej pomocy

Mój tata wykupił za moje pieniądze mieszkanie i przekazał mi w akcie darowizny ponad 10 lat temu wtedy moja mama spisała się z wszystkich praw do mieszkania na mnie <akt darowizny> do śmierci w nim mieszkała. Moje rodzeństwo nie chciało wykupić tego mieszkania. Tata zmarł w Lutym 2003 roku a mama mieszkała w tym mieszkaniu opłacała a ja dopłacałam do rachunków, remontów itp jako właścicielka. Mama zmarła w marcu 2013. Brat chce ode mnie 30% wartości mieszkania jako zachowek po mamie. Czy mu się należy? dodam że są jeszcze dzieci po zmarłej 5 lat temu siostrze. Czy mogę się obawiać że muszę im zapłacić? Proszę o akty prawne.. jak się bronić?
Daria Anna jest off-line  
17-07-2013, 08:21  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Zachowek od darówizny po 10 latach

Po mamie ustawowo dziedziczysz ty (1/3 udziału), brat (1/3 udziału) i dzieci zmarłej siostry (odpowiednio 1/3 udziału). Zachowek to 1/2 (albo 2/3 jeżeli brat jest trwale niezdolny do pracy) tego co by dziedziczył ustawowo. A więc roszczenie brata o zachowek to 1/6 wartości darowizny. Darowizną była 1/2 udziału w mieszkaniu a więc brat ma prawo domagać się od ciebie zachowku w wysokości 1/12 wartości mieszkania. Więcej sąd mu nie przyzna. Wartość mieszkania wylicza się tak: wg stanu mieszkania z dnia darowizny ale wg cen dzisiejszych (czyli możesz pomniejszych wartość mieszkania o remonty podnoszące jego wartość).
Pieniądze, które wydałaś na wykup mieszkania: to była albo darowizna dla rodziców albo pożyczka. Jeżeli to drugie i masz dowód na to, że oni otrzymali od ciebie pieniądze, to możesz to podnieść w sądzie (pożyczka 1/2 kwoty na wykup to dług spadkowy po mamie.
Istotne jest też to czy mama zostawiła jakiś majątek w spadku i czy za życia dokonywała innych darowizn (np. na rzecz tego brata).
eol12 jest off-line  
17-07-2013, 09:10  
Daria Anna
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zachowek od darówizny po 10 latach

Myślałam że jak moja mama dała mi w akcie darowizny prawie 12 lat temu swoją część mieszkania to że ja jestem jego właścicielem i że ona nie ma już nic do tego. Nie mam takich dokumentów że dałam te pieniądze to byli moi rodzice a rodzeństwo nie chciało kupić a ni nic z tego mieszkania. Mama w chwili śmierci miała z 700zł (pozostałości z renty) ubrania, kosmetyki i nic więcej. Mama nie posiadała nic co by mogła dać mu w akcie darowizny. Całe mieszkanie od 12 lat widnieje na mnie, w każdym urzędzie i mam rachunki na moje nazwisko wystawiane, które opłacam.
Dziwi mnie to że to może wchodzić w część spadkową..
Daria Anna jest off-line  
17-07-2013, 10:00  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Zachowek od darówizny po 10 latach

Po pierwsze - nie przestrzegasz regulaminu forum.
§24 Usunięciu lub modyfikacji mogą podlegać w szczególności posty:
- nieczytelne pod względem stylistycznym,
- napisane wyłącznie dużymi literami albo innym kolorem niż czarnym,
- z rażącą ilością błędów ortograficznych,
- nie wnoszące treści merytorycznych,
- umieszczone "jeden pod drugim" przez tego samego nadawcę
- powielane w różnych miejscach na forum
- błędne pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa
- będące formą ogłoszenia

Po drugie: pieniądze, które dałaś rodzicom na wykup mieszkania były zapewne procentem od wartości mieszkania na wolnym rynku. Za taką kwotę nie kupiłabyś takiego mieszkania. Dostałaś darowiznę i nikt nie neguje że jesteś właścicielką mieszkania. Tylko że darowizna rodziców była znacznie większej wartości niż twoja wpłata (pożyczka) na wykup mieszkania. A więc odniosłaś korzyść. Jeżeli spadkodawca nie zostawił żadnego majątku a swój majątek oddał wcześniej jako darowiznę, pozostali spadkobiercy ustawowi (czyli twój brat), którzy nie otrzymali nic w spadku, mają roszczenie do osoby obdarowanej o zachowek od tej darowizny. I od tego niestety nie uciekniesz. Nie ma znaczenia, że nikt z rodziny nie chciał rodzicom dać/pożyczyć tych pieniędzy.
eol12 jest off-line  
17-07-2013, 10:09  
Daria Anna
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zachowek od darówizny po 10 latach

Przegapiłam informację o kolorze czcionki <a jest wybór wiec nie wiedziałam że to takie halo>

Dziękuję za informację. Ja się na prawie nie znam. Mój brat wynajął firmę adwokacką która wydusza odszkodowania i oni zapewniają że 30% wartości (przez nich oszacowanej - nie mającą nic wspólnego z prawdziwą wartością) mieszkania mu oddam.
Daria Anna jest off-line  
17-07-2013, 10:42  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Zachowek od darówizny po 10 latach

Zacznij od tego że oddaj mu to co zostało po mamie.
Na pewno nie 30% a tak jak pisałam ma prawo do zachowku w wysokości 1/12 wartości tego mieszkania (w końcu to była darowizna od taty i mamy a nie tylko od taty).
Dzieci twojej nieżyjącej siostry też mają prawo do zachowku. Zadbaj więc przynajmniej o to, aby brat ich nie namówił do skorzystania z tego prawa.
eol12 jest off-line  
17-07-2013, 12:18  
Daria Anna
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Zachowek od darówizny po 10 latach

Właśnie z nimi rozmawiałam nie chcą. Są bogate wiec dla nich to grosze. Tylko teraz jeśli dobrze zrozumiałam to od wartości mieszkania mam odliczyć remonty <koszty> takie jak założenie centralnego (w dniu wykupu były piece) i od tego 1/12?

Przepraszam że tak dopytuje, ale zmarła mi mama, zmarł mi mąż a córka ciężko choruje a teraz te kłopoty.
Daria Anna jest off-line  
17-07-2013, 12:38  
eol12
Przyjaciel forum
 
Posty: 18.425
Domyślnie RE: Zachowek od darówizny po 10 latach

Stan nieruchomości z dnia darowizny ale wg cen dzisiejszych. Czyli ile dzisiaj warte byłoby to mieszkanie w takim stanie w jakim było przed 12 laty. Na wszelki wypadek poszukaj czy masz jakieś stare faktury. Być może w dokumentach finansowych (odliczanie w PIT wydatków mieszkaniowych), może są stare zdjęcia tego mieszkania, świadkowie którzy opowiedzą jak takie mieszkanie wyglądało 12 lat temu.
Licz się z tym, że jakiś zachowek będziesz musiała zapłacić. Możesz zaproponować bratu jakąś kwotę i termin zapłaty (ale jeżeli już to list polecony, ZPO), będzie to w sądzie dobrze wyglądało.
eol12 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zachowek po latach (odpowiedzi: 9) Parenascie lat temu rodzina zrzekla sie spadku(dom) na rzecz matki (po smierci ojca). Nastepnie wszyscy zrzekli sie udzialu w spadku (dom) na rzecz...
§ zbiórka publiczna/niepubliczna pieniędzy oraz darów (odpowiedzi: 3) Jesteśmy grupą studentów która w ramach projektu na zajęciach chcę przeprowadzić zbiórkę pieniężną oraz zbiórkę fantów na rzecz dzieci z oddziału...
§ Zachowek Po 10 latach (odpowiedzi: 4) Witam sytuacja klaruje się następująco. 10 lat temu zmarła mama mojego dziadka przez dłuższy czas czekaliśmy na testament okazało sie w nim że mama...
§ zachowek po 12 latach (odpowiedzi: 9) witam, Mam problem , wyjaśniam sytuację: Mój ojciec za życia przepisał na mnie mieszkanie ( posiadam Akt własności , wszystkie media i rachunki ...
§ zachowek po 11 latach (odpowiedzi: 1) Witam. Mój teść zmarł nagle w 2001roku. posiadał działkę, na której rozpoczął budowę domu. po śmierci działka wraz z nowo powstającą nieruchomośćią...
§ zachowek po latach (odpowiedzi: 1) Witam Sytuacja przedstawia sie tak,matka mojego dziadka pozostawila w testament, w ktorym zapisane zostaly grunty w centrum Warszawy,osoby z rodziny...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:02.