Postępowanie spadkowe - Forum Prawne

 

Postępowanie spadkowe

Witam, 23 stycznia 2009r. zmarła bliska mi osoba. Mieszkaliśmy razem ale nie byliśmy małżeństwem. Spadkobiercami są brat(kawaler bez dzieci) i ojciec(wdowiec). Razem ze zmarłą zaciągneliśmy kredyt hipoteczny. Byliśmy współwłaścicielami mieszkania. Próbuję szukać różne informacje w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
05-03-2009, 00:12  
radkru
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Postępowanie spadkowe

Witam,
23 stycznia 2009r. zmarła bliska mi osoba. Mieszkaliśmy razem ale nie byliśmy małżeństwem. Spadkobiercami są brat(kawaler bez dzieci) i ojciec(wdowiec). Razem ze zmarłą zaciągneliśmy kredyt hipoteczny. Byliśmy współwłaścicielami mieszkania.
Próbuję szukać różne informacje w sieci. Jest ich bardzo dużo ale już sam nie wiem jak mam to pozbierać w całość.
Moje wątpliwości dotyczą tego w jaki sposób najsprawniej mogę uzyskać prawo własności do całego mieszkania, przy założeniu że oboje uprawnionych do dziedziczenia ustawowego (ojciec i brat) chcą mi pójśc na rękę.
Rozumiem że najpierw musi być przeprowadzone postępowanie spadkowe. Wiem że najlepszym sposobem odzyskania praw do połowy mieszkania jest przekazanie mi ich w formie umowy darowizny.
Czy bezpośrednio po sądowym stwierdzeniu nabycia spadku spadkobiercy mogą przekazać mi prawa własności do mieszkania w drodze darowizny, tzn. czy spadkobiercy mają pełne prawa do dysponowania spadkiem po stwierdzeniu nabycia spadku czy muszą być wykonane jeszcze jakieś inne czynności prawne (chodzi mi dział spadku)?
Czy lepiej byłoby żeby jeden ze spadkobierców odrzucił spadek, wtedy pozostałaby tylko jeden osoba dziedzicząca? Czy byłoby to ułatwienie w dalszym postępowaniu? Wiem że odrzucić spadek można w trakcie postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku. Czy to prawda?
Mam nadzieję że w miarę jasno przedstawiłem problem.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Radek
radkru jest off-line  
05-03-2009, 08:20  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Wydaje mi się, iż najlepszym z możliwych do przyjęcia rozwiązań jest darowizna współwłasności obydwu spadkobierców na rzecz Pana, którą mogą poczynić dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku.
Wcześniej jest to niemożliwe z powodów formalnych.
Musi być tytuł własności do udziałów w mieszkaniu, czyli powyższe stwierdzenie nabycia spadku.
Zastanawia mnie tylko sytuacja spadku, gdy jest on de facto zadłużony.
Co na te ruchy prawne bank, który może czuć się zagrożonym wierzycielem?
Pana zdolność kredytowa jest zgoła inna (o wiele mniejsza) niż wtedy, kiedy razem braliście kredyt.
Dla banku Pan plus dwóch spadkobierców jest pewniejszym zabezpieczeniem spłaty długu niż tylko jedna osoba w postaci Pana.
Wszystko było by idealnie proste, gdyby to mieszkanie nie było obciążone kredytem.
Kerimus jest off-line  
05-03-2009, 13:59  
mwasiu
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Zgadzam się w całej rozciągłości z Kerimusem.
Co prawda trzeba będzie zawiadomić bank o śmierci ale w odpowiednim momencie. Na podstawie stwierdzenia nabycia spadku w miejsce Pana bliskiej osoby w KW zostaną wpisani jej ojciec i brat. O tym na pewno bank musi zostać zawiadomiony. Zakładając, że obaj będą mieli podobną do zmarłej osoby zdolność kredytową to nic się nie wydarzy. Problemy mogą zacząć się przy umowie darowizny. Ale w tym przypadku można zaproponować inne dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Proszę tylko uważać na to żeby bank nie próbował kombinować ze zmianą warunków kredytu korzystając z tej sytuacji.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
mwasiu jest off-line  
19-03-2009, 22:59  
radkru
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Witam,
Dzięki wielkie za odpowiedzi. Jednak nie wiele mi rozjaśniły sytuację.
Nadal nie wiem czy bezpośrednio po stwierdzeniu spadku potrzebne są jakieś inne czynności prawne (np.dział spadku) by dziedziczący mogli mi przekazać w formie darowizny prawa właśnosci do mieszkania.
Poza tym czy odrzucenie spadku przez jednego z dziedziczących ułatwi mi sytuację. Wtedy zostanie jeden dziedziczący (czy będzie wtedy można sprawniej dokonać darowizny). Czy spadek można odrzucić w trakcie stwierdzania spadku.
Inną sprawą jest podatek od darowizny. Czy ktoś może mi wyjaśnić co będzie podstawą do obliczenia podatku. Sam podatek wiem jak się oblicza. Tylko nie wiem od jakiej kwoty będzie on naliczany w przypadku darowania połowy zadłużonego mieszkania (kredyt hipoteczny). Ja i zmarła osoba bylismy współwłaścicielami mieszkania i współkredytobiorcami. Odpowiedzialność solidarna za kredyt. Kredyt na 30 lat zaciągnięty dwa lata temu. Część zapłaciliśmy gotówką (ok. 10%) a na resztę zaciągneliśmy kredyt.
Obecnie ja płacę raty kredytu.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi
Radek
radkru jest off-line  
19-03-2009, 23:45  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Przecież Kerimus odpowiedział na wszystkie pytania!
Spadek może być w formie współwłasności, odrzucać nie należy. Niechby Pan przeczytał powyższe posty raz jeszcze.
Spadek z kredytem jest po prostu spadkiem zadłużonym. Długu ciążacego na spadku nie odlicza się od jego wartości. Nabywca spadku (Pan po zbyciu go przez spadkobierców ustawowych) nabywa wszystkie prawa i ciężary wynikające z tego spadku, dlatego wartość nieruchomości przyjętej w spadku liczy się niejako osobno od zobowiązań. Jest w tym plus: na dzień dzisiejszy ceny nieruchomości trochę się obnizyły, więc wartość nieruchomości może być niższa od tej z czasu wzięcia kredytu.
natalie-s1959 jest off-line  
20-03-2009, 12:20  
beat75
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Mam taki problem :
Moi rodzice wybudowali dom i mają 3 dzieci. Niestety mama zmarła - 24 lata temu, a ojciec ożenił się ponownie i założył nową rodzinę ma z macochą z tego związku 2 dzieci. I problem polega na tym, że po śmierci mamy nie były uregulowane żadne sprawy spadkowe. I chciałabym się dowiedzieć czy teraz mamy szansę na podział spadku po mamie. A jeżeli tak to czy macocha ma prawo również do tego spadku i wogóle jak to wygląda od strony prawa ? .
beat75 jest off-line  
20-03-2009, 12:56  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Tylko tata oraz dzieci Waszej mamy dziedziczycie po niej. (teoretycznie połowe domu a praktycznie połowę udziału we własności tego domu bez określenia konkretnej jego części)
Macocha oraz ich dzieci dopiero po śmierci Waszego Taty będą po nim dziedziczyć w zbiegu z Wami drugą połowę domu (a raczej połowę udziału)
Na ten moment (po stwierdzeniu nabycia spadku) Wasz ojcie będzie współwłaścicielem z udziałem 5/8 a Wy (trójka dzieci) po 1/8.
Kerimus jest off-line  
20-03-2009, 14:49  
beat75
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Dzięki wielkie za wyjaśnienie tej sprawy
beat75 jest off-line  
27-03-2009, 00:07  
radkru
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Postępowanie spadkowe

Do natalie-s1959 i Kerimus.
Rozumiem że sprawa o której piszę dla osób w taki czy inny sposób zajmujacych się prawem może być banalna. Zdaję sobie sprawę że moje wątpliwości mogą irytować. Jednak ja jestem zmuszony zajmować się tą problematyką od niedawna (tak, wiem nieznajomość prawa szkodzi czy jakoś tak) i jest wiele spraw, które są dla mnie niejasne.
Także spróbuję wypunktować to co zrozumiałem (albo i nie):
1. Po wydaniu przez sąd orzeczenia o nabyciu spadku mogę się udać z osobami dziedziczącymi do notariusza i zawrzeć umowę darowizny. W trakie sprawy spadkowej osoby uprawnione przyjmują lub odrzucają spadek. Czy może do tego jest potrzebne jakieś inne postępowanie?
2. Odrzucenie spadku przez jednego uprawnionego (pozostanie tylko jeden) - tu nie mam pewności. Chodzi mi tylko o wygodę, będę musiał fatygować tylko jedną osobę do notariusza. Czy tak nie będzie prościej?
3. Podatek od darowizny. Rozumiem że niestety podstawą do naliczenia podatku będzie wartość rynkowa mieszkania (tzn. połowa wartości bo właścicielem drugiej połowy jestem ja) w dniu zawierania umowy darowizny. Co pewnie będzie się wiązało z wyceną rzeczoznawcy i dodatkowymi kosztami. Czy tak?

Jeszcze małe wyjaśnienie - ja nie jestem osobą uprawnioną do spadku po zmarłej. Nie byliśmy małżeństwem.
Proszę o wyrozumiałość. Ze mną jak z dzieckiem
Pozdrawiam
radkru jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy postępowanie spadkowe po matce jest automatycznie postępowaniem spadkowym po ojcu (odpowiedzi: 5) Witam W 1987 roku zmarł mój ojciec.Nie było wtedy przeprowadzane żadne postępowanie spadkowe ponieważ nie posiadał żadnego majątku. W 2010 roku...
§ Postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 1) Zmarł brat mieszkający zagranicą,W kraju toczą sie sprawy sądowe o odszkodowania majątkowe. 1/ Czy żona lub córka może wszcząć postępowanie ...
§ postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 4) Przed urzędem toczy się sprawa o odzyskanie gruntów rolnych mojej matki. Mama zmarła. Jestem spadkobiercą - kiedy będę mógł występować w tej sprawie...
§ Postępowanie spadkowe ???? (odpowiedzi: 1) Witam Mam do Was wielką prośbę proszę wyjaśnijcie mi taka sprawę: Gospodarstwo zostało podzielone na 3 części 15/30 skarb państwa 13/30 Maria...
§ postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 6) mój tata zmarł 10.08.2007r. nie pozostawił testamentu; postępowanie spadkowe jeszcze nie zostało wszczęte; dziedzicami ustawowymi jestem ja, moja...
§ Postępowanie spadkowe (odpowiedzi: 1) Witam.Chciałabym dowiedzieć się jak wyglądałoby postępowanie spadkowe w przedstawionej przeze mnie sprawie. Zmarł drugi mąż mojej babci. Był to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:54.