Podpis niepełnoletniego współwłaściciela w umowie k-s. - Forum Prawne

 

Podpis niepełnoletniego współwłaściciela w umowie k-s.

To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie! Znalazłem się w niezręcznej sytuacji mianowicie kupiłem skuter z pod Warszawy, a mieszkam koło Szczecina. Do pojazdu dostałem 3 umowy + dochodzi 4 moja ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
01-03-2014, 14:21  
Tomson95
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Podpis niepełnoletniego współwłaściciela w umowie k-s.

To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich serdecznie!

Znalazłem się w niezręcznej sytuacji mianowicie kupiłem skuter z pod Warszawy, a mieszkam koło Szczecina. Do pojazdu dostałem 3 umowy + dochodzi 4 moja z poprzednim właścicielem. Jest zachowana ciągłość umów, lecz są w nich pewne nieścisłości. Oto jedna z nich.

Jest dwóch kupujących, matka i niepełnoletni syn jako współwłaściciel. W umowie, w której byli kupcami są ich dane, oraz podpisy. Gdy już skuter sprzedawali, w umowie znalazły się tylko dane i podpis matki. W kolejnej umowie identyczna sytuacja, więc nie będę pisał dwa razy tego samego.
Pani z WK się tego uczepiła, a do Wawy to dla mnie nie tak "hop siup".

Więc pytam, czy aby na pewno przy sprzedaży potrzebny jest podpis współwłaściela, który jest niepełnoletnim synem? Czy w teorii matka nie może sprzedać pojazdu bez zgody swojego dziecka, skoro jest jego prawnym opiekunem (syn nie miał w tym wypadku nic przeciwko sprzedaży)?

Pozdrawiam, Tomek
Tomson95 jest off-line  
01-03-2014, 15:15  
Bejsbol
Użytkownik
 
Posty: 292
Domyślnie RE: Podpis niepełnoletniego współwłaściciela w umowie k-s.

Cytat:
Napisał/a Tomson95 Zobacz post
Więc pytam, czy aby na pewno przy sprzedaży potrzebny jest podpis współwłaściela, który jest niepełnoletnim synem? Czy w teorii matka nie może sprzedać pojazdu bez zgody swojego dziecka, skoro jest jego prawnym opiekunem (syn nie miał w tym wypadku nic przeciwko sprzedaży)?
Matka może sprzedać swój udział a syn aby sprzedać swój udział musi mieć zgodę matki. Innymi słowy matka nie może rozporządzać samodzielnie udziałem swojego syna.

Kodeks cywilny:
Przepis prawny:
Art. 17 Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego.
Bejsbol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podpis na umowie o współpracy gospodarczej (odpowiedzi: 1) Prowadzę działalność gospodarczą. Co miesiąc wystawiam firmie, z którą mam podpisaną umowę na usługi, faktury przelewowe. Czy to prawda, że na umowie...
§ podpis współwłaściciela (odpowiedzi: 2) Witam Wraz z dziewczyną zamierzamy kupić auto. Chcę moją dziewczynę dopisać w umowie kupna jako współwłaścicielkę. Mam pytanie, czy przy zakupie...
§ Zniżki dla niepełnoletniego współwaściciela samochodu (odpowiedzi: 2) Witam. Czy współwłaścicielowi samochodu, który ma 17 lat i nie ma prawajazdy liczą sie już zniżki za bezszkodową jazde? Bo słyszałem że dopiero od...
§ Podpis, Niepełnoletniego (odpowiedzi: 14) Witam Wszystkich! Z góry przepraszam jeżeli temat już był lub jest w nieodpowiednim dziale. Moje pytanie brzmi: jeżeli jestem niepełnoletni (16lat)...
§ kredyt a zgoda współwłaściciela niepełnoletniego (odpowiedzi: 3) Witam Razem z mężem chcemy zaciągnąć kredyt pod hipotekę ale pytanie jak wygląda sytuacja gdy jeden z współwłaścicieli jest osobą...
§ Podpis na umowie za zgodą właściciela. (odpowiedzi: 11) Witam, proszę o poradę w następującej sprawie: Jest ojciec - pracuje za granicą - jest plan zmiany auta, ale jego nie ma na miejscu - ojciec każe...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:02.