Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego - Forum Prawne

 

Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Witam. W grudniu spiesząc się na nadchodzący tramwaj przeszłam na czerwonym świetle i zostałam potrącona przez samochód. Ja będąca w szoku, gdy kierowca nie wysiadając z samochodu spytał się czy nic mi nie jest, powiedziałam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
30-03-2014, 18:38  
Agataxo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Witam. W grudniu spiesząc się na nadchodzący tramwaj przeszłam na czerwonym świetle i zostałam potrącona przez samochód. Ja będąca w szoku, gdy kierowca nie wysiadając z samochodu spytał się czy nic mi nie jest, powiedziałam że chyba nic się nie stało, odjechał.
Nie wiedząc jak się zachować wsiadłam do tramwaju i dopiero pasażerowie zwrócili uwagę na ranę mojej nogi z której dość intensywnie lała się krew. Przy pomocy pasażerów wysiadłam na następnym przystanku i czekałam na karetkę wezwaną przez jednego ze świadków.
W szpitalu zostałam przewieziona na sor, gdzie podano mi kroplówkę i zrobiono potrzebne badania, następnie przyszedł policjant i wypisał mi mandat za przechodzenie na czerwonym świetle. W szpitalu spędziłam tydzień.
Na początku marca dostałam list w sprawie zapłacenia 2,500,00 zł PZU za szkody samochodu. Prosząc o udostępnienie mi danych i zdjęcia uszkodzenia auta, okazało się, że uszkodzeniu uległa niewielka część maski (wgniecenie) oraz reflektor. Przy czym wartość samochodu to 3,900,00zł.
Moje pytanie brzmi czy jest opłacalne wniesienie sprawy do sądu o przeanalizowanie ponownie tej sytuacji zwracając uwagę na nieudzielenie mi pomocy lub też inne czynniki (jestem studentem, w tym dniu wracałam po ciężkim egzaminie na który uczyłam się całą noc, mam trudną sytuację materialną, czyli nie stać mnie do zapłacenia takiej sumy) Oraz jakim prawem mogłabym się kierować wnosząc o to, że wypadek spowodował uszczerbek na zdrowiu (jestem w trakcie leczenia ginekologicznego, na coś co odkryto po wypadku i mogło wystąpić zagrożenie życia z tym związane)
Dziękuję za odpowiedź.
Agataxo jest off-line  
30-03-2014, 18:44  
M a x
Zbanowany
 
Posty: 792
Domyślnie RE: Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Nie rozumiem, czego ty właściwie oczekujesz? Jesteś sprawcą, więc masz obowiązek naprawić szkody. Poszkodowany zapytał się, czy nic ci się nie stało. Rozumiem, że byłaś w szoku i mogłaś nie zauważyć rany na nodze, ale na jakiej podstawie zakładasz, że mógł ją zauważyć poszkodowany? Miał ci zrobić obdukcję na środku ulicy? Wymówka o studiach i egzaminie jest już w ogóle dziecinna. A co do uszczerbku na zdrowiu - to sama jesteś sobie winna. Poszkodowany ma cię jeszcze przepraszać, że wlazłaś mu pod koła?

I odpowiedz sobie na pytanie. Kto ma zapłacić za szkody? Poszkodowany? PZU? Wróżka?
M a x jest off-line  
30-03-2014, 18:54  
Agataxo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Może nie tak ostro? skoro poszkodowany zauważył wgniecenie, to mógł przynajmniej dla świętego spokoju upewnić się czy mi nic nie jest a nie po prostu odjechać. Kierując się takim tokiem myślenia, nawet gdyby rana bardzo widoczna kierowca mógłby sobie odjechać, bo powiedziałam, że nic się nie stało. Zdecydowałam się przejść przez jezdnię myśląc że jeszcze zdążę. (światło zmieniło się na czerwone, sekundę przed tym jak przechodziłam i logicznie światła dla innych torów były jeszcze czerwone). A odszkodowanie dla PZU jest zdecydowanie za wysokie jak na uszkodzenie auta.
Agataxo jest off-line  
30-03-2014, 19:01  
M a x
Zbanowany
 
Posty: 792
Domyślnie RE: Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Ale widać rana nie była widoczna. Pieniądze i tak zapłacić musisz, bo to ty jesteś sprawcą. Możesz kombinować, twoja sprawa. A co do odszkodowania - widać tyle kosztowała naprawa.
M a x jest off-line  
30-03-2014, 19:11  
Agataxo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Rana właśnie była widoczna, bo nawet ludzie na przystanku ją zauważyli (Ja niestety za późno). W dokumentach mi udostępnionych kierowca przy okazji 'naprawił' rzeczy niezwiązane z wypadkiem. Nie chcę, żeby w przyszłości kierowca próbował wymusić na mnie inne rzeczy, które według niego mogą być związane z wypadkiem tylko dlatego, że ja byłam sprawcą ( na przykład zdjęcia auta po wypadku datowane są na 10 dni po nim)
Mimo wszystko dziękuję za odpowiedź.
Agataxo jest off-line  
30-03-2014, 21:20  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.462
Domyślnie RE: Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Art. 162. § 1. kk kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
cedwah jest off-line  
31-03-2014, 08:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

A skąd ten mandat? Będąc sprawcą wypadku zadzwoniłaś po policję? Trzeba się było po prostu udać do szpitala i tyle. Teraz już nic nie zrobisz musisz zapłacić.
 
31-03-2014, 15:37  
Agataxo
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Nieudzielenie pomocy sprawcy wypadku przez poszkodowanego

Właśnie nie mam pojęcia kto zadzwonił po policję, ani skąd kierowca wziął moje dane. Pomijając to, czy po zapłaceniu odszkodowania będzie to ostateczne zakończenie sprawy, czy jest taka możliwość, że kierowca po kilku latach może się o coś do mnie zwrócić?
Dziękuję za dotychczasowe odpiwiedzi
Agataxo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nieudzielenie pomocy w wypadku okoliczności do wyjaśnienia przez sąd (odpowiedzi: 1) Witam Wszystkich jestem tu nowa i potrzebuje konkretnych informacji jak mam uratować moje prawo jazdy. Przedstawie jak wyglądała sytuacja. Po...
§ Nieudzielenie pomocy na miejscu wypadku (odpowiedzi: 8) Mam takie pytanie, jaka jest najniższa kara za nieudzielenie pomocy? czy może ktoś wie? I czy da rade się jakoś wybronić z tego przed sądem? oprócz...
§ nieudzielenie pomocy przez lekarza (odpowiedzi: 13) witam chodzi mi o nieudzielenie pomocy w szpitalu ,chodzi mi o zabiag który trzeba wykonać a mianowicie jest to otwarte połączenie ustno-przetokowe...
§ Nieudzielenie pomocy przez pogotowie ratunkowe (odpowiedzi: 13) Witam, proszę o pomoc w takiej sprawie. Mój 40 letni mąż był sam w domu. Ja byłam wówczas u rodziny w odległej miejscowości. W nocy poczuł się...
§ nieudzielenie pomocy na miejscu wypadku (odpowiedzi: 28) W czwartek przed 7:00 rano miałam wypadek. Chciałam zapytać czy kierowca, który potrącił pieszą ma obowiązek udzielić pomocy i zadzwonić po karetkę...
§ Spowodowanie wypadku przez osobę bez prawa jazdy, i oświadczenie sprawcy wypadku. (odpowiedzi: 1) Witam, dziś wjechał we mnie na szczęście jadący z niewielką prędkością Fiacik, kierowca wymusił pierwszeństwo uderzając w bok samochodu. Kierowcą...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:18.