Pośrednictwo przy zakupie auta - brak samochodu i pieniędzy. - Forum Prawne

 

Pośrednictwo przy zakupie auta - brak samochodu i pieniędzy.

Dzień dobry, W okolicach lutego 2013 roku postanowiłem kupić własny samochód. Jako, że rynek motoryzacyjny jest duży, a moja wiedza w temacie nikła postanowiłem zwrócić się z prośbą o pomoc do dalszego członka rodziny, który ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
19-05-2014, 03:51  
jakubo01
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Pośrednictwo przy zakupie auta - brak samochodu i pieniędzy.

Dzień dobry,
W okolicach lutego 2013 roku postanowiłem kupić własny samochód. Jako, że rynek motoryzacyjny jest duży, a moja wiedza w temacie nikła postanowiłem zwrócić się z prośbą o pomoc do dalszego członka rodziny, który "siedział w temacie" ponieważ zawodowo zajmował się sprowadzaniem używanych samochodów z Niemiec i sam wcześniej proponował mi, że jeśli będę się za czymś rozglądał to, żebym dał mu znać. Dogadaliśmy wszystkie sprawy i po niedługim czasie dostałem od niego telefon, że znalazł interesujący mnie model auta, i żebym przelał 6000 zł na jego konto, i on w ciągu tygodnia ściągnie go na lawecie wraz z innymi samochodami. Zrobiłem tak, jak było ustalone i wysłałem pieniądze na konto jego firmy, z uwzględnieniem tego na co przeznaczone są te pieniądze w tytule przelewu. następnie przez ponad 2 miesiące wciskane mi były różne bajki na temat problemów na granicy i innych takich i w końcu dostałem telefon, że samochód już został puszczony z granicy i żebym dosłał 2500 zł (tak jak się wcześniej umawialiśmy) na opłaty związane z przerejestrowaniem auta. Niestety naiwnie wysłałem również ten przelew, również zaznaczając, że pieniądze zostały wysłane na uiszczenie opłat. Jednak samochodu jak nie było tak nie było, więc w okolicach czerwca kupiłem auto sam za własne pieniądze, zwracając się o zwrot wysłanej gotówki. Od tamtej pory osoba ta niemal całkowicie zerwała ze mną kontakt. Mimo setek wykonanych telefonów i prób kontaktu, jeśli już jakimś cudem uda mi się go podejść podstępem cały czas mówi, że odda pieniądze na "za tydzień". Wobec tego, że moja cierpliwość też ma granice, mam następujące pytania:

1.Czy mimo braku pisemnej umowy dotyczącej przekazania pieniędzy, potwierdzenie wykonania przelewu wraz z tytułem na co były one przeznaczone + spora ilość wiadomości sms, w których tamta osoba przyznaje się, do posiadania mojej gotówki, jest wystarczającym dowodem w razie skierowania sprawy na drogę prawną?

2.Pieniądze zostały wysłane na konto firmy, która z tego co udało mi się ustalić, obecnie zawiesiła swoją działalność. Jednak osoba, z którą zawierałem umowę była współwłaścicielem. Wobec tego wezwania do zapłaty i inne pisma powinienem wysłać jedynie na adres tej osoby, czy również drugiego współwłaściciela?(Udało mi się skontaktować, z drugim współwłaścicielem i twierdził, że nie miał pojęcia o całej sprawie, po czym zaproponował mi kompromis w postaci comiesięcznej spłaty zadłużenia, lecz po tej rozmowie również zaczął unikać kontaktu i nie wysłał żadnych pieniędzy).

3.Czy możliwe jest uznanie całej sprawy jako wyłudzenia i ewentualnego skierowania sprawy na drogę karną?(Albo chociaż czy mam prawo postraszyć dłużnika, że mam zamiar go o to oskarżyć, co może zadziałać lepiej niż puste gadanie i prośby o zwrot). (udało mi się ustalić, że ta osoba miała problemy finansowe, już w momencie przekazywania przeze mnie pieniędzy i najprawdopodobniej nigdy nie miał zamiaru przeznaczyć ich na zakup samochodu a na spłatę swoich zobowiązań, + nigdy nie widziałem umowy zakupu tego auta )

4. Jeśli dłużnik nadal będzie unikał kontaktu, jaka powinna być procedura z mojej strony? Które pismo powinienem wysłać najpierw? Przedsądowe wezwanie do zapłaty?

5. Jakie według państwa mam szanse na odzyskanie całości pieniędzy?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
jakubo01 jest off-line  
19-05-2014, 09:29  
Bejsbol
Użytkownik
 
Posty: 292
Domyślnie RE: Pośrednictwo przy zakupie auta - brak samochodu i pieniędzy.

Twoja logika co do zasady była dobra. Nie znałeś się na samochodach więc poszedłeś do "profesjonalisty" a teraz zamiast udać się do profesjonalisty, który pomoże ci w odzyskaniu pieniędzy to od roku czasu nie zrobiłeś nic aby odzyskać stracone 8500 zł.

Jaka była forma prowadzonej przez nich działalności? Spółka cywilna, z o.o. czy inna?

Ad. 1 Tak. Umowę można zawrzeć również w formie ustnej.

Ad. 2 W jaki sposób ustaliłeś, że została zawieszona? Sprawdzałeś w CEIDG lub KRS? Zresztą zawieszenie nie oznacza, że nie można pozwać.

Ad. 3 Jeśli tak ustaliłeś i masz na to dowody to tak. Artykuł 286 Kodeksu karnego. Nawet gdyby nie to zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia możesz złożyć. Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie.

Ad. 4 Wypowiedzieć umowę w związku z jej niewykonaniem i wezwać do zwrotu kwot w realnym terminie. Po jego bezskutecznym upływie skierować sprawę do sądu.

Ad. 5 To pomijam bo nie dotyczy prawa.
Bejsbol jest off-line  
19-05-2014, 15:23  
jakubo01
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Pośrednictwo przy zakupie auta - brak samochodu i pieniędzy.

Oczywiście ja zdaję sobie sprawę, że najlepiej byłoby gdybym od razu podjął odpowiednie kroki, zaraz po zakupie samochodu na własną rękę, ale tak to właśnie jest jak się wchodzi w cokolwiek z "rodziną". Ciągłe zapewnienia o trudnej sytuacji finansowej i obietnice spłaty sprawiają, że człowiek nie chce robić problemów sobie i komuś, więc naiwnie czeka, zwłaszcza że te pieniądze nie były mi aż tak potrzebne.

Forma działalności to była spółka cywilna ( czy to coś zmienia w razie pozwu?)

Ad 2. Hmm tzn użyłem trochę niepoprawnego określenia, ponieważ chodziło mi o to, że firma przestała świadczyć swoje usługi, ale w chwili gdy ją sprawdzałem miała status aktywnej. Jednak dzisiaj po sprawdzeniu w CEIDG nie mogę jej znaleźć ani po numerze NIP ani REGON.

Ad 3. Mam dowody w postaci zeznań świadków, którzy mogą poświadczyć o jego niekorzystnej sytuacji finansowej w tamtym momencie + mam kontakt z drugą osobą, która również została oszukana przez tą osobę, w tym samym momencie na podobną kwotę.

dziękuję za pomoc
jakubo01 jest off-line  
19-05-2014, 15:41  
zolko
Stały bywalec
 
Posty: 2.583
Domyślnie RE: Pośrednictwo przy zakupie auta - brak samochodu i pieniędzy.

Należy rozważyć jednoczesne złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wysłanie wezwania do zwrotu przekazanych kwot.
zolko jest off-line  
19-05-2014, 18:50  
Bejsbol
Użytkownik
 
Posty: 292
Domyślnie RE: Pośrednictwo przy zakupie auta - brak samochodu i pieniędzy.

Cytat:
Napisał/a jakubo01 Zobacz post
Forma działalności to była spółka cywilna ( czy to coś zmienia w razie pozwu?)
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Zmienia to tyle, że nie pozywasz spółki cywilnej tylko wspólników spółki cywilnej. Wspólnicy spółki cywilnej są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania całym swoim majątkiem.
Bejsbol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ oszukany przy zakupie auta (odpowiedzi: 8) witam serdecznie i proszę o pomoc!!!! na wstępie przyznaję się że jestem głupi i naiwny ale cóż.... kupiłem samochód od gościa,mam umowę...
§ Brak jednej z umów przy zakupie auta. (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, mój problem polega na tym że w zeszłym roku zakupiłem auto od "znajomego mechanika". Auto oczywiście było sprawne, ale jest problem...
§ rezygnacja z OC przy zakupie auta (odpowiedzi: 11) Witam. Proszę o pomoc: 17.11.2012 kupiłam auto. Przy zbywcy podpisałam rezygnację z ubezpieczenia OC w MTU. Zbywca od razu wysłała druk do...
§ Pomoc Przy zakupie Auta.... (odpowiedzi: 7) Witam mam zamiar w przeciągu kilku dni kupić auto. Z powodu nieuczciwych Sprzedawców boje się że będę kolejnym poszkodowanym który kupił Samochód z...
§ Oszustwo przy zakupie auta. (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Jestem osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą. Kupiłem w komisie samochodowym auto ciężarowe na które została...
§ oszukany przy zakupie auta (odpowiedzi: 12) Witam mam pytanie: 28 listopada kupiłem auto Daewoo tico 2000r na aukcji allegro, jako bezwypadkowe, przedwczoraj okazało się, że auto było bite i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:36.