Odmowa odbioru paczki za pobraniem - Forum Prawne

 

Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Witam, We wtorek sprzedałem na allegro sprzęt elektroniczny. Osoba kupująca wybrała opcję "paczka priorytetowa za pobraniem". Sprzęt wartości 1600zł + 50zł za koszt wysyłki. Paczkę opakowałem w standardowy sposób - pudełko sprzętu + folia + ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
06-06-2014, 17:26  
MrSeeba
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Witam,

We wtorek sprzedałem na allegro sprzęt elektroniczny. Osoba kupująca wybrała opcję "paczka priorytetowa za pobraniem". Sprzęt wartości 1600zł + 50zł za koszt wysyłki. Paczkę opakowałem w standardowy sposób - pudełko sprzętu + folia + koperta bąbelkowa. Otrzymałem dziś e-mail od kupującego, że nie zapłaci za towar, ponieważ ma obawy czy nie został uszkodzony w transporcie. Na pytanie czy są jakiekolwiek ślady o tym świadczące (rozdarcia, uszkodzenia opakowania itd.) odpowiedział, że nie, ale mimo wszystko paczki nie odbierze. W środku znajduje się wartościowy sprzęt, który teraz z każdym biegnącym dniem traci dość mocno na wartości (tablet Apple). Zanim paczka do mnie wróci, minie jakieś 2 tygodnie, gdzie w tym czasie poniosę stratę rzędu zapewne +/- 100zł. Do tego dochodzą koszty wysyłki i zwrotu przez Pocztę Polską.

Kupujący ma pretensje, że nie była to przesyłka ubezpieczona, bez zadeklarowanej zawartości i bez opcji "ostrożnie", o żadnej z tych nie było mowy na aukcji ani w naszych późniejszych ustaleniach, a teraz osoba kupująca wzbrania się przed obiorem, bo ma bezpodstawne obawy.

Co mogę zrobić w takiej sytuacji? Sprzedałem sprzęt, gdyż pilnie potrzebuję gotówki, a tu taka niespodzianka. Czy kupujący ma w takim przypadku obowiązek odbioru paczki? Czy mogę przeciw niemu wysunąć jakieś przepisy prawne chroniące me interesy?

Bardzo proszę o pomoc, jestem w kropce. Nawet nie wiem jak rozmawiać z tą osobą.
MrSeeba jest off-line  
06-06-2014, 17:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Ma obowiązek odbioru paczki. A jeśli tego nie zrobi, możesz wysunąć wobec niego roszczenia o naprawienie szkody.

kc art. 471.

Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
 
06-06-2014, 18:02  
MrSeeba
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Dziękuję za informację. Mogę jednocześnie prosić o jakieś wskazówki jak postępować? Jeśli zadzwoni i ostatecznie powie, że nie odbierze paczki, wówczas mam wystąpić z poleceniem zapłaty? Czy po zwrocie przesyłki mogę ubiegać się, nie tylko o zwrot kosztów wysyłki i odesłania nieodebranej paczki, ale również o poniesioną w tym czasie stratę na wartości sprzętu? Niestety, ale po tych dwóch tygodniach sprzęt utraci wartość w porównaniu do tej, którą kupujący zobligował się zapłacić.
MrSeeba jest off-line  
06-06-2014, 18:06  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Jeśli przesyłka powróci z odmową odbioru, to wysyłasz przedsądowe wezwanie do zapłaty, a jeśli będzie nieskuteczne, to kierujesz pozew do sądu. Poniesione szkody będziesz musiał zapewne wykazać.
Daj jeszcze link do aukcji...
 
06-06-2014, 18:14  
MrSeeba
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Dostałem ostateczną odpowiedź, że kupujący paczki nie przyjmie. Co mam teraz robić? Czekać tyle czasu i patrzeć jak wartość sprzętu leci na łeb, na szyję? W dodatku pilnie potrzebuję gotówki. Jestem w kropce.

iPad Mini Retina 16Gb 4G LTE Cellular, polski NOWY (4289707226) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

W jaki sposób musiałbym wykazać stratę? Jak dochodzić swoich praw?
MrSeeba jest off-line  
06-06-2014, 18:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Niestety, musisz czekać na powrót przesyłki.
Poinformowałeś kupującego o konsekwencjach?
 
06-06-2014, 18:25  
MrSeeba
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Poinformowałem telefonicznie kupującego o konsekwencjach, którymi w ogóle się nie przejął. Podejrzewam, że me słowa wziął za "grośby" bez żadnego pokrycia. Dzwoniłem na infolinię Poczty Polskiej, dostałem informację, że paczka wróci do mnie prawdopodobnie w poniedziałek (na szczęście bardzo szybko). Po otrzymaniu jej do rąk, co powinienem zrobić? Wystosować pismo polecone z wezwaniem do zapłaty kosztów wysyłki i kosztów zwrotu? Jeśli taki proceder nie podziała, co robić dalej?
MrSeeba jest off-line  
06-06-2014, 18:26  
hatchet
Stały bywalec
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Cytat:
Napisał/a MrSeeba Zobacz post
Jeśli taki proceder nie podziała, co robić dalej?
To:
Cytat:
Napisał/a loco1
wysyłasz przedsądowe wezwanie do zapłaty, a jeśli będzie nieskuteczne, to kierujesz pozew do sądu.
hatchet jest off-line  
06-06-2014, 18:29  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Udokumentuj powód powrotu paczki (odmowe odbioru).
Pismo ZPO z przedsądowym wezwaniem do zapłaty, a potem pozew do sądu.
Daj mu link do tego wątku, może zrozumie konsekwencje.
A tak w ogóle, to wcale nie musisz żądać kompensacji strat - możesz zażądać wywiązania się z zawartej umowy sprzedaży. Również w postępowaniu sądowym.
 
06-06-2014, 19:02  
MrSeeba
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Czyli w wystosowanym piśmie ZPO mam prawo wezwać kupującego do zapłaty za towar oraz pokrycie kosztów ponownej wysyłki? W jakiej formie powinienem wówczas oczekiwać zapłaty? (nadal wysyłać za pobraniem?) Jeśli to nie poskutkuje, wysyłam ponownie pismo ZPO z przedsądowym wezwaniem do zapłaty (jak powyżej?), a gdy to nie odniesie skutku, wszczynam postępowanie sądowe celem wyegzekwowania należności.
Dobrze wszystko zrozumiałem?

Rozmawiałem już ze znajomym prawnikiem i ten twierdzi, że w razie zwrotu paczki, powinienem ubiegać się o przedpłatę przed ponowną wysyłką towaru. Czy to prawda?
MrSeeba jest off-line  
12-06-2014, 08:05  
MrSeeba
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Witam ponownie,

W dniu wczorajszym otrzymałem zwrot paczki z Poczty Polskiej. Z otrzymanych informacji wynikło, że osoba która kupiła ode mnie sprzęt odmówiła jej przyjęcia. Natychmiast wystosowałem do kupującego wiadomość e-mail z prośbą o zwrot poniesionych kosztów wysyłki i zwrotu w terminie 3 dni roboczych. Zgodnie z informacją zawartą na aukcji, koszt wysyłki wynosił 50zł, a koszt zwrotu paczki to 13,50zł. Podsumowując ubiegam się o zwrot w wysokości 63,50zł. Kupujący sam wybrał sposób dostawy, widział cenę wysyłki, przystał na takie rozwiązanie i koszt (mam tego dokumentację), a teraz wypiera się zwrotu z uwagi na zawyżone jego zdaniem koszty zadeklarowane na portalu allegro.

Zgodził się na takie koszty, ze swojej strony wywiązałem się z umowy (wysłałem dokładnie opisany na aukcji sprzęt, w opisanym stanie, zgodnie z wolą kupującego jako paczka za pobraniem za dodatkową opłatą 50zł), a teraz odmawia zwrotu wymaganej przeze mnie kwoty. Co mogę z tym zrobić? Jak się zachować? Czy pretensje kupującego są w jakikolwiek sposób zasadne? Wcześniej nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń co do formy i kosztu wysyłki, a teraz kiedy przychodzi do zwrotu kosztów, uparcie twierdzi, że próbuję go oszukać.

Nie zamierzam odpuścić w tej sprawie i bynajmniej nie chodzi tu o koszty i pieniądze, a sprawiedliwość. Chciałbym by ten wątek był wsparciem dla sprzedawców, swego rodzaju wskazaniem, że można i trzeba walczyć o swoje, a dla osób kupujących przestrogą przed pochopnym dokonaniem zakupu.

Proszę o pomoc.
MrSeeba jest off-line  
12-06-2014, 11:14  
Holian
Użytkownik
 
Posty: 334
Domyślnie RE: Odmowa odbioru paczki za pobraniem

Możesz sobie to przeczytać nieodebrane pobrania jak z tym walczyć zapewne pomoże.
Holian jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Allegro - niewykonanie usługi na czas, odmowa przyjęcia paczki za pobraniem (odpowiedzi: 24) Witam Mam problem z kupującym - ale do rzeczy: 1. zakup dywanika MATY do samochodu na allegro od przedsiębiorcy 4.02.2014r. O godzinie 10:51...
§ Dopłata do paczki za pobraniem (odpowiedzi: 5) Witam. Zakupiłem pewne części do samochodu i dogadałem się ze sprzedawcą na kwotę 250zł z przesyłką. W ten sam dzień wpłaciłem pieniądze na konto. Po...
§ Sprzedaż za pobraniem - nie odebranie paczki przez klienta (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Prowadzę sklep internetowy na allegro, coraz częściej zdarza się ze klient zakupi u nas przedmiot z opcją |"Za pobraniem|"|...
§ Odmowa odbioru paczki - obciążenie kosztami (odpowiedzi: 7) Witam Tak ja w temacie , mam problem ponieważ kupujący który kupi ode mnie towar , x , ilość 25kg , wybrał sposób dostawy : paczka pobraniowa. ...
§ Akcja społeczna - czy mogę wysłac paczki za pobraniem? (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, Z góry przepraszam, jeśli umieściłem niniejszy topic w niewłaściwym dziale. Kilka dni temu napotkałem serwis internetowy...
§ Nie odebranie paczki za pobraniem (odpowiedzi: 4) Witam! Zamówiłem w sklepie internetowym 13 lutego książkę wartości około 40zł za pobraniem, wysylka pocztą polską. Przyzwyczajony normalnym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:13.