Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci????? - Forum Prawne

 

Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Witam, Mam pytanie. Mianowicie mój tato ożenił się powtórnie po śmierci mamy. Jego żona jest, żeby to ładnie ująć, nie do końca fair. Mam czworo rodzeństwa, na szczęście wszyscy jesteśmy z pierwszego małżeństwa taty Pytanie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
23-04-2009, 15:13  
gasmej
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Witam,

Mam pytanie. Mianowicie mój tato ożenił się powtórnie po śmierci mamy. Jego żona jest, żeby to ładnie ująć, nie do końca fair. Mam czworo rodzeństwa, na szczęście wszyscy jesteśmy z pierwszego małżeństwa taty
Pytanie brzmi:czy tato może zrzec się swojego majątku na naszą(dzieci)rzecz? Chodzi o to żeby jego żona otrzymała po śmierci taty jak najmniej ,biorąc pod uwagę, że przyszła na gotowe i dzieki naszej rodzinie żyje "godnie". Ona ma jedną córkę z jej pierwszego małżeństwa i najprawdopodobniej już spisała albo zamierza spisać testament z majątku naszego taty(z którego założyła, że dostanie połowę według dziedziczenia ustawowego).
Czy ktoś może wie więcej na tematy spadkowe? Byłabym wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam wszystkich
gasmej jest off-line  
23-04-2009, 16:11  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Jak najbardziej tata może (ale nie zrzec się) wam darować majątek i to w sposób dowolny tzn. tak jak uzna za stosowne.

Musisz jednak pamiętać, że jeśli darowizna zostanie poczyniona nie dawniej niż 10 lat przed śmiercią Twojego taty, wówczas Twoja macocha może od was domagać się zachowku, czyli 1/2 wartości jej udziału w przypadku dziedziczenia ustawowego. By temu zapobiec Twój tata powinien prócz darowizny sporządzić testament, w którym rozrządzi, iż wydziedzicza (pozbawia zachowku) swoją żonę.
Lex'ior jest off-line  
23-04-2009, 16:57  
cieciu
Stały bywalec
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Lex'ior - termin 10 letni nie ma tu zdaje się zastosowania
poza tym, żeby wydziedziczył żone musiałyby zajść pewne przesłanki
cieciu jest off-line  
23-04-2009, 17:23  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Zdawać się może. cieciu poczytaj k.c. - podpowiem art. 994 par. 1 k.c.

Co do wydziedziczenia - tak - należy podac powód - art. 1008 k.c.
Lex'ior jest off-line  
23-04-2009, 17:36  
cieciu
Stały bywalec
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

ja poczytałem, ty też poczytaj

Art. 994. § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
cieciu jest off-line  
23-04-2009, 17:38  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

No i co cieciu z tego wywnioskowałeś?
Lex'ior jest off-line  
23-04-2009, 17:47  
cieciu
Stały bywalec
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

ja wywnioskowałem to co napisałem, ty co innego, ja ciebie nie przekonam, ty mnie też, więc może ktoś inny się wypowie
cieciu jest off-line  
23-04-2009, 17:49  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Zacytawałeś przepis z k.c. a nie podałeś wniosków, wykładni
Lex'ior jest off-line  
23-04-2009, 17:49  
cieciu
Stały bywalec
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

to podaj ty wykładnie omego
teraz nie chce mi sie pisac wiecej, pózniej napisze ci jak ja to widze
cieciu jest off-line  
24-04-2009, 13:42  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Potwierdzam opinię Lex'iora. Podany termin 10 jak najbardziej prawidłowy. Jeśli ojciec dokona darowizny i umrze przed upływem 10 lat od jej dokonania, macocha może zaliczyć tą darowiznę na schedę spadkową.
MarLew jest off-line  
24-04-2009, 19:38  
cieciu
Stały bywalec
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku:
- drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych
- ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

w tym przypadku mamy do czynienia z darowizna na rzecz osób będących spadkobiercami, wiec ja obstaje przy swoim
termin 10 letni dotyczy darowizn na rzecz nie-spadkobierców
cieciu jest off-line  
24-04-2009, 19:59  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Darowizna na rzecz osób wchodzacych w kręg spadkobierców ustawowych ZAWSZE JEST WLICZANA DO SCHEDY SPADKOWEJ - przecież to jednoznacznie wynika z przytoczonego artykułu! Darowizna na rzecz niespadkobierców nie jest wliczana.
Natomiast zawsze można powalczyć o tę część majątku ojca, która stała się jego majątkiem osobistym po śmierci pierwszej żony a przed poslubiebiem drugiej.
natalie-s1959 jest off-line  
24-04-2009, 20:11  
cieciu
Stały bywalec
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

wow, w końcu, ktoś potrafiący czytać ze zrozumieniem, czekam na kontratak Lex'iora i innych
cieciu jest off-line  
24-04-2009, 20:18  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.055
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Kiedyś coś takiego wkleiłam
http://forumprawne.org/prawo-cywilne...-zachowek.html
"Do spadku nie dolicza się także wartości darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od chwili otwarcia spadku, jednakże jedynie wówczas, gdy obdarowanymi były osoby nie będące spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Natomiast darowizny dokonane na rzecz spadkobierców bądź osób uprawnionych do zachowku zawsze dolicza się do spadku, niezależnie kiedy zostały dokonane."
Spotkałam się z inną interpretacją tych przepisów, ale w znanych mi rozstrzygnięciach sądowych darowizny dla spadkobierców zawsze były liczone przy ustalaniu zachowku.
demagogia jest off-line  
25-04-2009, 18:16  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Zrzekniecia sie majatku na rzecz dzieci?????

Cytat:
Darowizna na rzecz osób wchodzacych w kręg spadkobierców ustawowych ZAWSZE JEST WLICZANA DO SCHEDY SPADKOWEJ
bzdura!!!, jeżeli jest dokonana 10 lat przed otwarciem spadku to się nie dolicza, natomiast na rzecz nie wchodzących w krąg spadkobierców lub upr do zachowku nie zalicza się nigdy... to jest prawdiłowa interpretacja tego przepisu i w taki sposób stosują go wszystkie sądy w tym kraju, wiem to z praktyki i prosze sie nie kłócić i nie wprowadzać chaosu
MarLew jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Testament na rzecz tylko jednego z dzieci(pożyczkodawcy) a zachowek dla reszty dzieci (odpowiedzi: 3) Witam. Proszę o poradę prawną odnośnie takiej sprawy: Pan X dostał w testamencie kilkanaście lat temu działkę. Sprawa spadkowa jednak toczyła się ...
§ Darowizna na rzecz nieletnich dzieci. (odpowiedzi: 1) Nie wiem czy odpowiedni dział do tego, ale spróbuję. Mąż ma udział w kamienicy 3/12 części. Nie jest zniesiona współwłasność. Udział otrzymał w...
§ Spadek po rodzicach na rzecz dzieci (odpowiedzi: 1) Oboje moi rodzice zmarli pozostawiając w spadku dom własnościowy, z tym, że pierwsza zmarła mama nie pozostawiła testamentu, później ojciec, który...
§ darowizna na rzecz dzieci (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, Bardzo proszę o pomoc, mianowicie: Moja babcia wraz z dziadkiem przepisali w tajemnicy na dwie ciotki ( darowizna) cały majątek...
§ Podział majatku dla dzieci (odpowiedzi: 6) Mój były mąż prowadził gospodarstwo rolne po rozwodzie jestesmy 8 lat mamy dwoje dzieci , nie starałam się o podzial majatku , teraz on sprzedał...
§ alimenty dzieci na rzecz ojca (odpowiedzi: 1) Witam Serdecznie, Kolejna sprawa z cyklu wyrodnych "tatusiów" Mój ojciec jest alkoholikiem i od 15 lat był na utrzymaniu mamy. Mama zmarła w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:40.