Wejście policji z nakazem - Forum Prawne

 

Wejście policji z nakazem

Witam Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie konieczności wpuszczenia policji z nakazem. Załóżmy, że osoba, której nazwisko widnieje w nakazie mieszka w domu z innymi członkami rodziny. 1. Policja przychodzi i chce wejść, a w domu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
26-06-2014, 23:44  
bron17
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Wejście policji z nakazem

Witam
Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie konieczności wpuszczenia policji z nakazem.
Załóżmy, że osoba, której nazwisko widnieje w nakazie mieszka w domu z innymi członkami rodziny.

1. Policja przychodzi i chce wejść, a w domu nie ma nikogo. Wychodzi osoba, która mieszka w domu obok (te same podwórko, ale osobny dom, osobny adres) i mówi, że tam nikogo nie ma. Czy policja ma prawo tam wejść?

2. Osoba, której nazwisko widnieje w nakazie, nie ma w domu kiedy przychodzi policja, są jednak inne osoby, które z nią mieszkają. Czy w takim wypadku policja ma prawo wejść do domu?

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
bron17 jest off-line  
27-06-2014, 00:26  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: Wejście policji z nakazem

trochę niewłaściwy dział - to bardziej prawo karne....proszę doprecyzować co dokładnie pan rozumie pod pojęciem "nakaz"
Ad 1
Cytat:
Czy policja ma prawo tam wejść?
Tam to znaczy gdzie?pod ten drugi adres?
Ad 2
Nie bardzo rozumiem - policja przychodzi, osoby tej nie ma wg.innych współmieszkańców, i pytanie dotyczy tego czy policja może wejść i sprawdzić czy ta osoba tam jest?dobrze rozumiem?
HenRab jest off-line  
27-06-2014, 00:31  
bron17
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Wejście policji z nakazem

Nakaz przeszukania oraz zarekwirowania dowodów w sprawie, komputery oraz sprzęt elektroniczny.
1. "Tam" czyli do mieszkania, na którego adres jest wystawiony nakaz. Podejrzewam, że do mieszkania sąsiada nie mają prawa wejść.

2. Załóżmy, że na mnie jest wystawiony nakaz przeszukania. Przychodzi policja, mnie nie ma w domu, ale jest moja rodzina. Czy policja ma prawo wejść do domu i wykonać czynności (np. zarekwirować komputery, jeśli to jest przedmiot sprawy) ?
bron17 jest off-line  
27-06-2014, 07:15  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: Wejście policji z nakazem

Nakaz jest na przeszukanie "miejsca", a nie "zamieszkującego".
Nikogo nie obchodzi twoja obecność.
Ty masz prawo być obecnym przy przeszukaniu (nie mogę cie wyprosić z mieszkania).
Nakaz przeszukania ma także pomóc w zatrzymaniu osoby, więc jak się schowasz do szafy to cię i tak znajdą, bo z nakazem wejdą nawet "z drzwiami"
Zazwyczaj w takich przypadkach proszą postronnego świadka by potwierdził, że nikt nie otwierał i dlatego użyto "siły" do otwarcia drzwi.
Przepis prawny:
art. 219
§ 1. W celu wykrycia lub zatrzymania albo przymusowego doprowadzenia osoby podejrzanej, a także w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym, można dokonać przeszukania pomieszczeń i innych miejsc, jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że osoba podejrzana lub wymienione rzeczy tam się znajdują.

§ 2. W celu znalezienia rzeczy wymienionych w § 1 i pod warunkiem określonym w tym przepisie można też dokonać przeszukania osoby, jej odzieży i podręcznych przedmiotów.


Przepis prawny:
art. 224
§ 1. Osobę, u której ma nastąpić przeszukanie, należy przed rozpoczęciem czynności zawiadomić o jej celu i wezwać do wydania poszukiwanych przedmiotów.

§ 2. Podczas przeszukania ma prawo być obecna osoba wymieniona w § 1 oraz osoba przybrana przez prowadzącego czynność. Ponadto może być obecna osoba wskazana przez tego, u kogo dokonuje się przeszukania, jeżeli nie uniemożliwia to przeszukania albo nie utrudnia go w istotny sposób.

§ 3. Jeżeli przy przeszukaniu nie ma na miejscu gospodarza lokalu, należy do przeszukania przywołać przynajmniej jednego dorosłego domownika lub sąsiada.
LawoK jest off-line  
27-06-2014, 08:07  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 3.684
Domyślnie RE: Wejście policji z nakazem

Cytat:
Napisał/a LawoK Zobacz post
Zazwyczaj w takich przypadkach proszą postronnego świadka by potwierdził, że nikt nie otwierał i dlatego użyto "siły" do otwarcia drzwi.
Tak, szczególnie grupa realizacyjna o 6 rano.
rewt jest off-line  
27-06-2014, 08:15  
bron17
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Wejście policji z nakazem

a jak się ma sprawa jeśli nie ma nikogo w domu i sąsiad ich o tym informuje?
wtedy też wchodzą?
bron17 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wejście do domu z nakazem. (odpowiedzi: 3) Policja przyszła z nakazem z prokuratury o to że jest podejrzenie udostępniania filmów na zasadzie peer to peer. Wpuściłam do domu, udostępniłam...
§ wizyta policji z nakazem doprowadzenia do aresztu (odpowiedzi: 40) Dzień dobry, dzisiaj rano do drzwi zapukała policja z nakazem doprowadzenia siostry do aresztu. Okazuje się, że chodzi o sprawę sprzed 2 lat...
§ wejście Policji z nakazem prokuratora,konfiskata komputerów (odpowiedzi: 11) Witam wszystkich bardzo serdecznie, w tym tygodniu spodkała mnie przykra niespodzianka, otóż odwiedzili mnie panowie policjanci okazując odznaki i...
§ Wejście policji do ambasady - przepisy (odpowiedzi: 3) Witam. Podczas dzisiejszego spotkania towarzyskiego rozpętał się spór o to czy służby danego kraju (np. polska policja) może w wyjątkowych...
§ Spisanie a wejście do służby w policji (odpowiedzi: 14) Witam, nie wiem, czy zadaje to pytanie w dobrym dziale, ale chciałem zapytać o następującą rzecz: 2 dni temu odwoziłem nietrzeźwego kolegę do domu...
§ Wejście na konto policji ? play ? (odpowiedzi: 5) Witam. Sprawa ma się bardzo poważnie ... około 1 grudnia mój dziadek wpłacił mi 1200 zł na konto, ale jakimś cudem jest 140 zł a wcale nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:58.