Prawnicy bez licencji - Forum Prawne

 

Prawnicy bez licencji

Witam. Nie wiem, gdzie to wrzucić i postanowiłem tutaj. Jeśli źle, to uprzejmie proszę o przeniesienie. Spotkałem się ostatnio z ofertą pewnej firmy, która to za stosunkowo niewielkie pieniądze sporządza pozwy, pisma procesowe oraz udziela ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
23-04-2009, 21:01  
pios
Przyjaciel forum
 
pios na Forum Prawnym
 
Posty: 512
Domyślnie Prawnicy bez licencji

Witam.
Nie wiem, gdzie to wrzucić i postanowiłem tutaj. Jeśli źle, to uprzejmie proszę o przeniesienie.

Spotkałem się ostatnio z ofertą pewnej firmy, która to za stosunkowo niewielkie pieniądze sporządza pozwy, pisma procesowe oraz udziela konsultacji prawnych, ale… nie ma tam prawników. Tylko (podobno) młodzi studenci prawa. Jak twierdzą nie mogą występować w imieniu klienta, ale poradzić jak najbardziej.

Czy takie coś nie jest sprzeczne z prawem? I czy np. korzystając z usług tej firmy mogę spokojnie zaliczyć wydatki na nich do kosztów uzyskania przychodu?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odpowiedzi
P.
pios jest off-line  
23-04-2009, 21:08  
Lex'ior
Moderator w spoczynku
 
Lex'ior na Forum Prawnym
 
Posty: 2.597
Domyślnie RE: Prawnicy bez licencji

Cóż mozliwe jest świadczenie usług prawnych (prócz reprezentacji przed sądami) przez osoby z wykształceniem prawniczym , co należy rozumieć jako przez z osoby ze stopniem zawodowym conajmniej mgr prawa.

Pozwolę sobie przytoczyć sentecję wyroku TK w tej sprawie „Nie można pod groźbą kary zakazać osobom z wyższym wykształceniem prawniczym niespełniającym wymagań przewidzianych dla wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata świadczenia usług pomocy prawnej, gdyż jest to niezgodne z art. 42 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez to, że nie zachowuje wymaganej precyzji określenia znamion czynu zagrożonego karą” (wyrok TK z 26 listopada 2003 roku SK 22/02).

Zatem studenci prawa, nawet gdyby posiadali ogormną wiedzę praktyczną, usług prawnych świadczyć nie mogą.

Pomimo jednak bezprawności prowadzonej przez tychże studentów działalności możesz zaliczyć wydatki za ich pomoc do kosztów uzyskania przychodu.
Lex'ior jest off-line  
23-04-2009, 21:21  
pios
Przyjaciel forum
 
pios na Forum Prawnym
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Prawnicy bez licencji

Dziękuję bardzo serdecznie za szybką i jak zwykle rzeczową odpowiedź. Szczególnie odnośnie kosztów

Pozdrawiam
P.
pios jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Drżyjcie prawnicy (odpowiedzi: 2) Polecam lekturę ---> OC adwokata: Adwokat zapłaci karę klientowi za swój błąd | rp.pl
§ Prawnicy Pro bono (odpowiedzi: 10) Witam, chciałam zapytać czy ktoś może posiada informacje na temat prawników świadczących usługi pro bono, którzy naprawdę się tym zajmują? ...
§ Pomocy!!!Prawnicy (odpowiedzi: 13) Wczoraj wieczorem zatrzymała mnie Policja przedstawili się powiedzieli że kontrola drogowa i po chwili mówią do mnie pojedzie pan z nami na komendę w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:09.