Wrobienie w pożyczki - Forum Prawne

 

Wrobienie w pożyczki

Witam, Prosiłabym o poradę w poniższej zawiłej i trudnej sprawie. Otóż moja mama ma brata, bezdzietny kawaler mieszkający sam. Od lat uzależniony od alkoholu, posiada liczne zaświadczenia lekarskie od lekarza prowadzącego o stanie otępienia, stan ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
03-09-2014, 23:01  
katarzynalo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wrobienie w pożyczki

Witam,

Prosiłabym o poradę w poniższej zawiłej i trudnej sprawie.

Otóż moja mama ma brata, bezdzietny kawaler mieszkający sam. Od lat uzależniony od alkoholu, posiada liczne zaświadczenia lekarskie od lekarza prowadzącego o stanie otępienia, stan padaczkowy, zaniki pamięci, choroba która nie rokuje na wyleczenie. Ma przyznaną rentę (ok. 1000 zł). Od początku roku posiada całkowitą niezdolność do pracy stwierdzoną przez lekarza orzecznika ZUS na czas nieokreślony. Wcześniej była to niezdolność na czas określony. Mieszka sam, często popija co sprawia że jego stan psychiczny pogarsza się i nie jest w stanie myśleć racjonalnie. Ostatnio padł ofiarą okrutnych zdarzeń, gdzie ludzie wykorzystujący jego chorobę, najprawdopodobniej namówili go do wzięcia pożyczek, umów kredytowych i telefonu w sieci komórkowej. Nie wiemy o wszystkich sprawach, minął krótki okres czasu, więc sprawy dopiero zaczęły wychodzić na jaw.
Zaczęły na jego adres przychodzić faktury. Najpierw z sieci komórkowej. Okazało się, że podpisał umowę o telefon na abonament. Telefon został wzięty za 1 zł + abonament ok. 90 zł miesięcznie.

Najprawdopodobniej tego samego dnia wraz z udziałem wujka dokonano innych zakupów lub pośredniczono przy nieznanych nam transakcjach bankowych (może w parabankach). Wujek ma "przebłyski" pamięci. Opowiada historyjki, które składają się w całość i powoli potwierdza się najgorsze.
Następnego dnia poprzychodziły rachunki do opłacenia. Tym razem blankiety z banku. Okazało się, że bank udzielił mu kredytu/rat (36 rat po 270 zł). Podobno namówiono go do zakupu telewizora. Kwota zakupu jest bardzo duża. Wujek był całkowicie nieświadomy czynu do którego został namówiony, twierdził że miał jedynie podżerować pożyczkę. Teraz mając przebłyski pamięci po czasie przeżywa, że raptem rachunki do opłacenia poprzychodziły na niego. Podobno jacyś koledzy wozili go po mieście. Ale tak naprawdę nie zna ludzi. Nie potrafi powiedzieć kto to był, jak się nazywają, gdzie mieszkają itp. Domniemamy, że zgarnęli go z ulicy, dali parę groszy albo alkohol a on poczuł zainteresowanie swoją osobą i robił wszystko czego nie był świadomy. Zaliczali różne punkty, żeby z jego udziałem "wyłudzać" pieniądze. Wykorzystali naiwność i chorobę wujka, a on posłużył im jako przynęta. Niestety miał przy sobie dowód osobisty i odcinek renty, a na te dokumenty podobno łatwo dokonywać zakupów, łatwo spojrzeć na ubiór, cerę. itp. Dziwi nas jedno: czy pracownik banku nie widzi, jacy klienci do niego przychodzą, ktoś kto jest uzależniony wiele lat od alkoholu niestety jest otępiały, nie da się z nim normalnie porozmawiać. Musiał być kierowany przez oszustów na każdym kroku.

Podobno jeździli jeszcze po jakiś bankach. Wujek twierdzi, że jeszcze podpisywał jakieś pożyczki, że na 20 i 30 tysięcy. Chore! Kto mu dał taki kredyt?

Sprawa śmierdzi na odległość, ten kto podpisał umowę w banku może także dostał procent za transakcję. Tylko dziwi nas kto mu udzielał pożyczki przy tak niskiej rencie. Może jest jakiś sposób, żeby dotrzeć do łobuzów. Szala się przelała. Moja mama złożyła wczoraj na policji pismo, w którym domniema o popełnieniu przestępstwa, że ludzie namawiali wujka do złego. Ktoś wykorzystując jego chorobę działał okrutnie.

Pytanie co można zrobić w takiej sytuacji, a czego nie robić:

1. Czy lepiej zapłacić ratę, która jest do zapłacenia za sprzęt, czy poczekać aż na rentę wsiądzie komornik. Ile może zająć komornik (jaką kwotę) przy jego rencie ok.1000 na rękę.
Chcielibyśmy także, że jeżeli popełniono wykroczenie to żeby te osoby, które namawiają ucierpiały.

2. Czy można złożyć w bankach i gdzieś jeszcze wniosek, żeby w przypadku weryfikacji w banku wyskoczyło że ta osoba nie może czynić żadnych czynności prawnych. Postaramy się sprawdzić czy widnieje w BIKu bo nawet nie jesteśmy świadomi, czy faktycznie były inne pożyczki.

3. Wraz z umową kredytową została podpisana umowa ubezpieczeniowego kredytu. Na umowie jest informacja, że w przypadku jego śmierci lub całkowitej niezdolności do pracy (a on taką posiada) istnieje możliwość złożenia roszczenia wypłaty odszkodowania. Czy jest szansa, aby z tego skorzystać i dług został spłacony przez ubezpieczyciela jeśli owa niezdolność powstała dawno przed wzięciem tego sprzętu na raty?

4. Mama bardo się boi i przeżywa całą tę sytuację, nie mamy żadnych papierów, żeby sprawdzić jego należności z bankach i tym bardziej w parabankach jest strasznie ciężko. Jakie są dalsze kroki jak nie będziemy płacić rat z renty. Kiedy wejdzie komornik? A jeżeli wujek umrze to czy moja mama z bratem, dziedziczą majątek i długi? Majątku żadnego on nie ma, ale długów będzie sporo. Mama obawia się, że przyjdzie jej płacić za długi brata, a sama na to nie ma. Słyszałam, że po jego śmierci musi odrzucić spadek. A co dalej jak mama ma dzieci i wnuki. Wszyscy muszą się zrzec i w jakiej sprawie.

5. Czy jeszcze poczekać na odzew policji czy udać się do nich, żeby przedstawić więcej dokumentów i sami niech sobie radzą. Czy może wysłać pismo do prokuratury chyba, że sami wyślą.

Ogólnie nie mamy za dużej wiedzy co można z tym zrobić, dlatego liczymy na poradę. Czytaliśmy o wniosku o ubezwłasnowolnienie, ale na razie chyba się wstrzymam.

Z góry dziękuję za poradę.
katarzynalo jest off-line  
03-09-2014, 23:14  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

Szanowna Pani
Wujek to duży chłopczyk i odpowiada za swoje zobowiązania. Tyle...
korf jest off-line  
03-09-2014, 23:27  
mar_fil
Użytkownik
 
Posty: 44
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

I odrzucić wszyscy po kolei spadek do 6 miesięcy.
mar_fil jest off-line  
04-09-2014, 05:36  
modoc007
Zbanowany
 
Posty: 105
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

Teraz go olać a potem odrzucić spadek. Nikt w takie coś nie uwierzy. Jest dorosły nikt do picia go nie zmusza. Cała sytuacja jest jedynie jego winą. Wam nic do tego.
modoc007 jest off-line  
04-09-2014, 17:48  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

Cytat:
Napisał/a korf Zobacz post
Szanowna Pani
Wujek to duży chłopczyk i odpowiada za swoje zobowiązania. Tyle...
Gratuluje odpowiedzi... Twoja odpowiedz jest śmieszna..
 
04-09-2014, 22:14  
korf
Ekspert
 
korf na Forum Prawnym
 
Posty: 25.010
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

Cytat:
Napisał/a polkom Zobacz post
Gratuluje odpowiedzi... Twoja odpowiedz jest śmieszna..
Dziękuję, podaj podstawę śmieszności.
korf jest off-line  
08-09-2014, 23:44  
katarzynalo
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

Mam jeszcze pytanie.
Czy jak wujek straciłby rentę to czy komornik może obciążyć rodzeństwo?
Może za życia należy zrzec się długów brata
katarzynalo jest off-line  
09-09-2014, 01:01  
jerry23
Stały bywalec
 
Posty: 2.047
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

wujka życie, wujka pieniądze, wujka długi.
problem mógłby być, jeśli wujek mieszkałby z kimś - kwestie zajęcia ruchomości w mieszkaniu
jerry23 jest off-line  
09-09-2014, 06:43  
Shocked
Zbanowany
 
Posty: 14.537
Domyślnie RE: Wrobienie w pożyczki

Cytat:
Napisał/a polkom Zobacz post
Gratuluje odpowiedzi... Twoja odpowiedz jest śmieszna..
Ale całkowicie poprawna i w 100% prawdziwa.
Shocked jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wrobienie w ojcostwo (odpowiedzi: 38) A mam teraz takie nietypowe pytanie: Co w sytuacji gdyby matka dziecka celowo wprowadzila 'ojca' dziecka w blad? Czy mozna tu mowic o art. 286 par. 1...
§ Wrobienie w kolizję (odpowiedzi: 22) Dostałam wezwanie do KMP jako świadek z art. 86 p.1 XII 2014 , że niby na drodze publicznej uszkodziłam jakiś samochód i odjechałam. Zeznałam...
§ Wrobienie w ciąże (odpowiedzi: 20) Witam Bardzo prosze o rady,pomoc odnosnie mojego problemu.Otoz od dwoch lat spotykalam sie z pewnym mezczyzną. Po roku zaczelismy wspolzyc ze soba...
§ Wrobienie w pobicie (odpowiedzi: 3) Na wstępie chciałem powiedzieć, że nie mam zamiaru nikogo wrobić w jakieś pobicie. Pytam z czystej ciekawości. Załóżmy, że: Dziewczyna chce...
§ wrobienie w ciąże -co dalej (odpowiedzi: 23) witam , piszę o naszym problemie ,czyli mojego narzeczonego z ktorym jestem w zwiazku od 2 lat i moim ... tak myslę. Otóż od stycznia do kwietnia...
§ Wrobienie w dziecko (odpowiedzi: 43) Z byłego "związku" mam dziecko. Nie był to jednak związek trwały, stały ani formalny. Niestety zdarzyło się tak, że zostałem "złapany" na dziecko....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:12.