Dług z Prokura Wrocław - Forum Prawne

 

Dług z Prokura Wrocław

Witam, dziś otrzymałem pismo od komornika o zajęciu wierzytelności. Sprawy nie znam, nie przypominam sobie, wierzycielem jest Prokura niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty. Dług na pewno jest przedawniony bo innych nie mam i pewnie jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
30-09-2014, 09:39  
arasowiec
Użytkownik
 
Posty: 81
Domyślnie Dług z Prokura Wrocław

Witam,

dziś otrzymałem pismo od komornika o zajęciu wierzytelności.
Sprawy nie znam, nie przypominam sobie, wierzycielem jest Prokura niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty.
Dług na pewno jest przedawniony bo innych nie mam i pewnie jest za świadczenia telekomunikacyjne.
Sprawa była rozpatrywana przez e-sąd w Lublinie. Oprócz pism od komornika przyszło mi tylko ksero na jednej kartce nakaz zapłaty i postanowienie.
Nakaz zapłaty został wystawiony w 2011-12-27
Postanowienie zostało wystawione 2012-02-27
Najprawdopodobniej wtedy pisma z e-sądu odebrałem i nic nie robiłem, pewne zawirowania życiowe mnie zmusiły do bezczynności.
Nie wiem co to za sprawa, co to za dług, wprowadziłem kod na stronie e-sądu i pojawiło mi się tylko to co do mnie przyszło czyli nakaz zapłaty i postanowienie. Żadnych innych akt sprawy za co jest ten dług. Dzwoniłem do Prokury żeby się dowiedzieć za co ten dług ale nikt nie podnosi słuchawki.

Jak pisałem dług jest przeterminowany, co powinienem zrobić pomimo że odebrałem wtedy pisma ze e-sądu? Mogę wnieść o przywrócenie terminu sprawy i podważyć ważność długu?
arasowiec jest off-line  
30-09-2014, 09:46  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Trzeba będzie zapłacić.
Minął czas na wniesienie sprzeciwu. Pozamiatane.
LawoK jest off-line  
29-03-2015, 15:26  
SelfTransfer
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Prokura to jest firma "specjalizujaca" sie w windykacji.
Ja zupelnie przypadkiem dowiedzialem sie o "zadlzueniu" sprzed 10 lat, kiedy komornik wszczal egzekucje. Do tej pory nie mam pojecia o co dokladnie chodzi. Ale zlozylem wniosek o przywrocenie terminu do zlozenia sprzeciwu od nakazu zaplaty oraz sprzeciw od nakazu zaplaty. Sad uznal, ze wniosek o przywrocenie terminu jest zasadny. Teraz nie zamierzam sie zaglebiac w merytoryczne przeslanki istnienia dlugu. Poprostu skorzystam z zarzutu przedawnienia roszczenia, cokolwiek by to nie bylo.
Wazne jest zeby wniosek o przywrocenie terminu do zlozenia sprzeciwu zlozyc w terminie 7 dni od daty, kiedy dowiedzielismy sie o istnieniu dlugu.
Po drugie we wniosku nalezy uprawdopodobnic, ze nie jestesmy winni tego, ze nie uczestniczylismy w postepowaniu, np. adres podany przez powoda i na ktory Sad dostarczal pisma procesowe nie byl prawidlowy lub zaistnialy inne przyczyny z powodu ktorych nie moglismy wczesniej odwolac sie od nakazu zaplaty (choroba).
Polska to caly czas jest "dziki zachod", dlugi powstaja w rozny sposb, np. poprzez nierowne traktowanie podmiotow obrotu gospodarczego. Pracownicy Prokury nie beda mieli zadnych watpliwosci natury moralnej czy etycznej, zeby zarobic na powierniczym porzelewie wierzytelnosci jak najwiecej pieniedzy (naleznosc glowna, odsetki, koszty zastepstwa procesowego, koszty zastepstwa w egzekucji itp.). Ze stosunkowo niskiej kwoty, rzedu kilkuset zlotych nabytej przez Prokure za gora 30% wartosci naleznosci glownej z latwoscia zrobi sie nawet kilka tysiecy zlotych. Kazdy ma prawo i powinien sie bronic, bo prawo takie mozliwosci daje. Najwazniejsze w przypadku przedawnienia, to nie wdawac sie w zadna wymiane korespondecji z Prokura. Mozna im tylko raz wyslac pismo informujace, ze wierzytelnosc jest przedawniona. Mozliwe ze to ich zniecheci do zalozenia pozwu. Nie wolno pod zadnym pozorem wdawac sie z nimi w wymiane korespondencji, gdyz wszystko moze zostac wykorzystane przeciwko wam.
SelfTransfer jest off-line  
29-03-2015, 15:39  
marian.pazdzioch
Zbanowany
 
Posty: 6.669
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
Ja zupelnie przypadkiem dowiedzialem sie o "zadlzueniu" sprzed 10 lat, kiedy komornik wszczal egzekucje.
Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
np. adres podany przez powoda i na ktory Sad dostarczal pisma procesowe nie byl prawidlowy

Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
Wazne jest zeby wniosek o przywrocenie terminu do zlozenia sprzeciwu zlozyc w terminie 7 dni od daty, kiedy dowiedzielismy sie o istnieniu dlugu.
Jak chodzi o przypadek jak powyżej - piszesz totalne brednie.

Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
lub zaistnialy inne przyczyny z powodu ktorych nie moglismy wczesniej odwolac sie od nakazu zaplaty (choroba).
Jeśli nie odebrałeś nakazu, bo byłeś chory - to owszem, wówczas będzie te 7 dni od momentu otrzymania pisma od komornika na wniosek o przywrócenie terminu.
Jeśli nakaz odebrałeś i nic nie zrobiłeś z powodu choroby - to masz 7 dni od momentu zakończenia choroby. Z tym że katar nie bedzie tu usprawiedliwieniem, ale np. pobyt w szpitalu.

Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
Pracownicy Prokury nie beda mieli zadnych watpliwosci natury moralnej czy etycznej, zeby zarobic na powierniczym porzelewie wierzytelnosci
Głupoty. Kruk nie stosuje takiej metody - albo występuje jako pełnomocnik, albo kupuje wierzytelność "na amen".
Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
Ze stosunkowo niskiej kwoty, rzedu kilkuset zlotych nabytej przez Prokure za gora 30% wartosci naleznosci glownej
Za 30% to oni kupili wierzytelności hipoteczne, a nie koty w workach
Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
Mozna im tylko raz wyslac pismo informujace, ze wierzytelnosc jest przedawniona. Mozliwe ze to ich zniecheci do zalozenia pozwu.
Raczej nie zniechęca. Chyba że podpisze się radca prawny, to rzeczywiście na 99,9% odpuszczą.
Cytat:
Napisał/a SelfTransfer Zobacz post
Nie wolno pod zadnym pozorem wdawac sie z nimi w wymiane korespondencji, gdyz wszystko moze zostac wykorzystane przeciwko wam.
Zależy co napiszesz. Generalnie jednak rzeczywiście wymiana pism nie ma żadnego sensu, szkoda na znaczki.
marian.pazdzioch jest off-line  
18-04-2015, 17:06  
Iwona Olechnowicz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Witam! Pare dni temu zorientowałam się, że mam egzekucję komorniczą na moim koncie. Od komornika mam inf.,że jest to Prokura.Niestand.Sekurac.Fundusz Inwest. we Wrocławiu.Nigdy nie dostałam wezwania do zapłaty, nie mam pojęcia czego dot.dług. Nie mam też pojecia od czego mam zacząć żeby uwolnić się od komornika. Za pomoc dziękuję
Iwona Olechnowicz jest off-line  
18-04-2015, 23:27  
marian.pazdzioch
Zbanowany
 
Posty: 6.669
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Od komornika uzyskaj sygn akt, datę i sąd jaki wydał nakaz. Dalsze instrukcje potem
marian.pazdzioch jest off-line  
19-04-2015, 18:36  
felix05
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Czesc. Ja jestem w podobnej sytuacji. Zostalam zaskoczona zajeciem rachunku bankowego. Od komornika dowiedzialam sie sygnature nakazu zaplaty i jaki Sad wydal. Do Sadu wnioslam o przywrocenie terminu do zlozenia sprzeciwu oraz zalaczylam sprzeciw podnoszac zarzut przedawnienia. Po trzech miesiacach Sad postanowil przywrocic termin do zlozenia sprzeciwu do nakazu w postepowaniu upominawczym, wydal rowniez postanowienie o wstrzymaniu nakazu zaplaty i przeniosl sprawe do postepowania zwyklego. Aha, znalazlam rowniez, ze prokura nigdy nie zalacza dowodow na istnienie wierzytelnosci jak np. faktury, lecz posluguje sie jakims rejestrem oraz kopiami umow przelewu wierzytelnosci. Tak tez bylo w moim przypadku. Wobec tego podnioslam, ze wierzyciel nie wykazal ze dlug rzeczywiscie istnieje ale rowniez podnioslam zarzut przedawnienia. Bo umowy cesji wierzytelnosci dotyczyly faktury datowanej na 2005 r.
W moim przypadku sprawa troche sie skomplikowala, poniewaz komornik zdazyl sciagnac czesc wierzytelnosci, a nie jestem pewne, czy mozna w takim wypadku mozna wystapic z zadaniem zwrotu juz zwindykowanej nalzenosci w tym samym procesie, czy tez po zakonczeniu pierwszego procesu nalezy wytoczyc osobne powodztwo przeciwko prokura?
Zycze powodzenia. Jakby co to pytajcie i bede pisala jak toczy sie moje postepowanie.
felix05 jest off-line  
19-04-2015, 19:42  
marian.pazdzioch
Zbanowany
 
Posty: 6.669
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Możesz im wysłać wezwanie do zapłaty kwot jakie pobrał od ciebie komornik. Jeśli nie oddadzą po dobroci, to dopiero jak sprawa zostanie zakończona (umorzenie postępowania, oddalenie powództwa) to wniesiesz pozew. Co do Kruka to raczej nie robi problemów i nie wdaje się w dalsze procesy.
marian.pazdzioch jest off-line  
22-04-2015, 17:01  
Iwona Olechnowicz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Komornik nie pobral mi nic z konta, bo jest wolna kwota 12 tys.a ja nie pracuję, jestem bezrobotna, bez prawa do zasilku, ale za trzy miesiace bedzie wpływała emerytura. Dowiedzialam sie o długu w Banku, to było 28.03.15, komornik zajął mi konto 23.03.15
Znam sygn.akt,datę i Sąd, który wydał wyrok. Wezwania przychodziły na adres pod którym nie mieszkam od 11 lat, mogę to udokumentować.Powiedziano mi,że w ciągu 7 dni powinnam złożyć wniosek do Sądu, czy teraz pierwszym krokiem ma być wniosek do Sądu o przesłanie dokumentów na prawidlowy adres?
Iwona Olechnowicz jest off-line  
22-04-2015, 17:38  
felix05
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Jak najszybciej musisz zlozyc "wniosek o przywrocenie terminu do zlozenia sprzeciwu" i uzasadnic, ze nie moglas odebrac pisma pod adresem podanym przez Prokura. W moim przypadku to bylo latwe poniewaz mieszkam w Anglii. Na tym forum znalzalam, ze dowodem moze byc informacja o zameldowaniu, ale tez zwykla koresponedencja przychodzaca na twoje nazwisko pod nowy adres, oplacane pod nowym adresem rachunki itp.
Do wniosku o przywrocenie terminu muscisz zlozyc zarzut do nakazu zaplaty. Musisz jak najszybciej dowiedziec sie jakiego rodzaju bylo to orzeczenie sadowe. bo bedzie trzeba wypelnic odpowiedni druk, jezlei np. byl to nakaz zaplaty w postepowaniu upominawczym.
Sprawdz wszystko jak najszybciej, bo szkoda stracic pieniadze.
felix05 jest off-line  
22-04-2015, 17:41  
Iwona Olechnowicz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Dziękuję za informację.Pozdrawiam
Iwona Olechnowicz jest off-line  
22-04-2015, 17:50  
felix05
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Teraz moja sprawa.
Po zlozeniu sprzeciwu do nakazu zaplaty, otrzymalam list z Prokura, ze chca mi oddac pieniadze, ktore zajal komornik.
I byloby ok. ale tez napisali ze jezeli chce z odsetkami za zwloke, to musze im wypelnic informacje PIT8C zeby oni powiadomili wlasciwy Urzad Skarbowy i zebym ja napewno zaplacila od tego podatek dochodowy.

Mimo tego pisma nie czuje sie usatysfakcjonowana poniewaz ponioslam pewne koszty, jak np. koszty korespondencji z UK do Polski, koszty przelewu kwoty zajetej przez komornika (przelew 30 zl placi posiadacz konta) oraz jak najbardziej chce odsetek za zwloke od ktorych chetnie zpalace podatek.

Jak myslicie, czy mozliwe jest dochodzenie w/w kosztow poniesionych przeze mnie w zwiazku z powodztwem tytoczonym przez Prokure?
felix05 jest off-line  
22-04-2015, 17:54  
Iwona Olechnowicz
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Ja Ci nie pomogę, jest to moja pierwsza sprawa i mam nadzieję, że ostatnia.
Iwona Olechnowicz jest off-line  
23-04-2015, 00:50  
marian.pazdzioch
Zbanowany
 
Posty: 6.669
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Cytat:
Napisał/a felix05 Zobacz post
Jak najszybciej musisz zlozyc "wniosek o przywrocenie terminu do zlozenia sprzeciwu"
Litości, nie pisz takich bredni. Albowiem:
Cytat:
Napisał/a Iwona Olechnowicz Zobacz post
Wezwania przychodziły na adres pod którym nie mieszkam od 11 lat, mogę to udokumentować.
Pisze się w takiej sytuacji sprzeciw plus wskazuje brak prawidłowego doręczenia i udowadnia się inny adres zamieszkania.
Cytat:
Napisał/a Iwona Olechnowicz Zobacz post
Powiedziano mi,że w ciągu 7 dni powinnam złożyć wniosek do Sądu, c
Ludzie, kto wam takie głupoty opowiada? Nie ma żadnych 7 dni, nie ma żadnego terminu, ponieważ nie było prawidłowego doręczenia i termin na wniesienie sprzeciwu nie zaczął w ogóle biec.

Cytat:
Napisał/a felix05 Zobacz post
ale tez napisali ze jezeli chce z odsetkami za zwloke, to musze im wypelnic informacje PIT8C zeby oni powiadomili wlasciwy Urzad Skarbowy i zebym ja napewno zaplacila od tego podatek dochodowy.
Chyba ktoś się tam w Kruku z czymś na rozum pozamieniał... Najwyraźniej chcą zniechęcić do dochodzenia odsetek sugerując że wtedy w grę wchodzi skarbówka. Nie słuchaj cwanych durni, żądaj odsetek (jeśli masz taki zamiar).

A nawiasem mówiąc to: odsetki otrzymane na podstawie wyroku z tytułu opóźnienia dłużnika ze spełnieniem świadczenia pieniężnego (art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego) stanowią odszkodowanie dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono i jako takie nie są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o PIT (np. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 sierpnia 2009 r., sygn. akt II FSK 588/2008 r. oraz z dnia 24 stycznia 2008 r., sygn. akt II FSK 1629/06.

Cytat:
Napisał/a felix05 Zobacz post
Mimo tego pisma nie czuje sie usatysfakcjonowana poniewaz ponioslam pewne koszty, jak np. koszty korespondencji z UK do Polski, koszty przelewu kwoty zajetej przez komornika (przelew 30 zl placi posiadacz konta) oraz jak najbardziej chce odsetek za zwloke od ktorych chetnie zpalace podatek.

Jak myslicie, czy mozliwe jest dochodzenie w/w kosztow poniesionych przeze mnie w zwiazku z powodztwem tytoczonym przez Prokure?
Oczywiście, należy w sprawie wnieść o zasądzenie tych kosztów, zrobić spis itd.
marian.pazdzioch jest off-line  
24-04-2015, 10:17  
felix05
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Dług z Prokura Wrocław

Dzieki za przepisy o odsetkach. O tych 7 dniach na wniesienie o pzrywrocenie terminu do zlozenia sprzeciwu to na forum bylo.

mam tylko pytanie o koszty procesowe:
Nie musialam uiszczac zadnych oplat jako strona postepowania. Jedyne faktycznie poniesione koszty to koszty koresponedencji. Oczywiscie w sprzeciwie zarzadalam "kosztow zgodnie z norma przepisana", czy jakos tak. Ale pojecia nie mam co to w praktyce oznacza?
Czy jezeli nie mam zastepcy procesowego, to jakich jeszcze kosztow moge zadac od Kruka/Prokura? Nie jestem pazerna na pieniadze, i nie chodzi mi o wiklanie sie w jakis dlugotrwaly spor sadowy, ale jezeli moge cos zabrac tym ludziom to nie mam zadnych oporow moralnych i etycznych
felix05 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prokura (odpowiedzi: 11) Witam, dzwoniąc dzisiaj do banku dowiedziałam się ze mój wypowiedziany kredyt hipoteczny został 4 miesiące temu sprzadany funduszowi prokura. Do dnia...
§ Prokura! (odpowiedzi: 1) Dzień dobry! Jakiś czas temu moje konto zostało zajęte przez komornika (ok.19 tyś. zł). Skontaktowałem się z bankiem i poprosiłem o info, następnie...
§ Prokura (odpowiedzi: 1) Spółka X sp. z o.o. wniosła w dniu 10 grudnia 2012 roku powództwo o ustalenie nieważności umowy najmu lokalu użytkowego zawartej w dniu 5 maja 2012...
§ prokura (odpowiedzi: 66) Witam Na wstępie chciał bym przeprosić, że zapewne był poruszany taki temat. Niestety dostałem pismo od komornika (wezwanie do zapłaty...
§ prokura (odpowiedzi: 8) Witam, mam pytanie. Spółka ma powołanego prokurenta z prokurą samoistną. Ale w krs w sposobie reprezentacji jest tylko wzmianka że decyzje są...
§ Prokura (odpowiedzi: 2) Witam. W pazdzierniku 2007 roku wzialem kredyt w banku BZ WBK na kwote 5000tys. Niestety w krotkim czasie zachorowalem,nie mialem dochodow,nie bylem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:17.