Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy - Forum Prawne

 

Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Witam! Pobrałem od firmy ( kancelaria Prawna) zaliczkę w kwocie 200 zł na wykonanie usługi. Oczywiście jest stosowna umowa na wykonanie tejże usługi.Po 6 tygodniach firma ta zrezygnowała z umowy i żąda zwrotu zaliczki. Czy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
11-05-2009, 07:22  
Rewe
Stały bywalec
 
Posty: 1.311
Domyślnie Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Witam!
Pobrałem od firmy ( kancelaria Prawna) zaliczkę w kwocie 200 zł na wykonanie usługi. Oczywiście jest stosowna umowa na wykonanie tejże usługi.Po 6 tygodniach firma ta zrezygnowała z umowy i żąda zwrotu zaliczki. Czy muszę ją zwracać ????
Rewe jest off-line  
11-05-2009, 09:17  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Cytat:
Po 6 tygodniach firma ta zrezygnowała z umowy i żąda zwrotu zaliczki. Czy muszę ją zwracać ????
Co to za umowa, jakie były jej zapisy, na jakiej podstawie kancelaria odstąpiła z umowy?
MarLew jest off-line  
11-05-2009, 12:42  
Rewe
Stały bywalec
 
Posty: 1.311
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Umowa dotyczyła wykonania projektu strony www. W samym wzorze umowy nic o zaliczce nie było ( z reguły nie pobieram), natomiast jest ręczny dopisek w rubryce "uwagi" o pobranej zaliczce. Kancelaria przysłała tylko pismo, że rozwiązuje umowę zawartą dnia..... i prosi o zwrot zaliczki, bez podania przyczyny.Nawiasem mówiąc, to było prawie rok temu
Rewe jest off-line  
11-05-2009, 13:05  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Cytat:
Nawiasem mówiąc, to było prawie rok temu
A jaki jest był umowie termin wykonania przez ciebie tego projektu?

Art. 635 [Opóźnienie prac] Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Wniosek jest taki że jesteś zobowiązany zwrócić zaliczkę jeżeli już wówczas zachodziły okoliczności z powołanego wyżej przepisu , bowiem zamawiający skutecznie odstąpił od umowy...
MarLew jest off-line  
12-05-2009, 08:20  
Rewe
Stały bywalec
 
Posty: 1.311
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

O terminie wykonania usługi w umowie nie jest NIC napisane.
Rewe jest off-line  
12-05-2009, 20:14  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

hmm... to dziwne, a nie byłeś nigdy wzywany do wykonania tego projektu przez zamawiającego? w ogóle dlaczego nie doszło do wykonania umowy?, co mówi sama umowa nt. dopuszczalności jej rozwiązania/odstąpienia od umowy?

Zakładając że firma odstąpiła od umowy 6 tygodni po jej zawarciu a w umowie nie było zakreślonego terminu i na dodatek nie zostałeś wezwany do wykonania projektu w określonym terminie to można się zastanowić nad poniższym artykułem

Art. 644. Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

W tym wypadku to po twojej stronie byłoby roszczenie o zapłate.

Ale to tylko gdybanie, bo zapisy umowy mogą to regulować w inny sposób...
MarLew jest off-line  
13-05-2009, 07:40  
Rewe
Stały bywalec
 
Posty: 1.311
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Nigdy nie byłem wzywany do wykonania uslugi. Do wykonania umowy nie doszło - sam nie wiem dlaczego. Przysłali tylko pismo, że cyt. "niniejszym rozwiązuję umowę zawartą dnia .......Proszę o zwrot zaliczki" Nawet nie dali materiałów potrzebnych do wykonania tego projektu !!!!! Albo znaleźli tańszego uslugodawcę, albo kasy nie mieli...))
Umowa podpisana 20.06, pismo wysłane 28.07.
Nie chodzi mi o te śmieszne 200 zł. Bardziej o zasadę. Jest to kancelaria prawna ktora doradza podmiotom gospodarczym. Wg mnie zaliczki nie powinienem zwracać - ale specem od tych spraw nie jestem
Rewe jest off-line  
13-05-2009, 07:46  
MarLew
Stały bywalec
 
Posty: 1.324
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Jeżeli zatem nie ma w umowie innych zapisów regulujących możliwość jej rozwiązania, to żądanie tej kancelarii nie jest zasadne i to ty możesz żądać zapłaty pozosotałej kwoty...

Sprawdz jeszcze co pisze w umowie nt. rozwiązania owej umowy...
MarLew jest off-line  
13-05-2009, 08:40  
Rewe
Stały bywalec
 
Posty: 1.311
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

A więc tak: mam taki uniwersalny druk umowy ma różne usługi ( projekt stron www, hosting, usługi dodatkowe itp) gdzie zakreśla się odpowiednie okienka. Na dole umowy jest klauzula, że cyt.: wypowiedzenie umowy przez zleceniodawcę musi być dokonana w formie pisemnej. Okres wypowiedzenia wynosi 30 dni. W przypadku braku pisemnej rezygnacji umowa jest automatycznie przedłużana na następne 12 miesięcy". Ale ten zapis dotyczy opłaty abonamentowej za hosting, ktora pobierana jest w cyklu rocznym.
Rewe jest off-line  
13-05-2009, 08:41  
Rewe
Stały bywalec
 
Posty: 1.311
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Ale nawet gdyby opierać się na tych 30 dniach to i tak rezygnacja dotarła później......:
Rewe jest off-line  
13-05-2009, 09:05  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Szkoda ze nie zapisałeś ze jest to zadatek, bo wtedy sprawa byłaby prostsza - nie zwracamy. Zaliczka jest kwotą wpłaconą na poczet przyszłych należności i nie stanowi, jak zadatek formy zabezpieczenia wykonania umowy, a jedynie część ceny. Dlatego powinna być zwrócona. No ale ze to umowa o dzieło to na Twoją korzyść opowiada się art. 644 cytowany wyżej.
Colder jest off-line  
18-06-2009, 17:02  
jarenty77
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Witam. prowadzę zespoł muzyczny. w marcu tego roku podpisałem umowę na zagranie wesela na rok 2010 na sierpień.
PObrałęm zaliczkę w wysokości 200 zł.
W przypadku rezygnacji ze strony ZLECENIODAWCY zaliczka wpłacona w wysokości 200 złotych ZLECENIOBIORCY, jest traktowana jako rekompensata za zablokowanie terminu i nie jest zwracana zleceniodawcy.
Człowiek chce zrezygnować z umowy i żąda zwrotu zaliczki. Co mam zrobić?
I czy mogę się nie zgodzić na ewentualne oddanie zaliczki i wyrazić gotowość do wykonania usługi?
Jak w takim razie zabezpieczyć swoje interesy przed takimi sytuacjami, że klient może sobie żadąć zwrotu zaliczki?
jarenty77 jest off-line  
18-06-2009, 17:15  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Podpisaliście umowę? Czy to zdanie:
W przypadku rezygnacji ze strony ZLECENIODAWCY zaliczka wpłacona w wysokości 200 złotych ZLECENIOBIORCY, jest traktowana jako rekompensata za zablokowanie terminu i nie jest zwracana zleceniodawcy.
znajduje się w treści umowy? Czy jest w umowie również powiedziane, co się dzieje z zaliczką, jeśli to zleceniobiorca wypowie umowę?
akuma_Nakago jest off-line  
18-06-2009, 17:17  
jarenty77
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

umowę podpiosaliśmy, jest w niej przytoczone wyżej zdanie. nie ma nic o mnie jeśli wypowiem. Tylko tak jak zacytowałem.
jarenty77 jest off-line  
18-06-2009, 17:21  
akuma_Nakago
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.519
Domyślnie RE: Pobrałem ZALICZKĘ a klient się wycofał z umowy

Wobec tego uważam, że ta zaliczka nie spełnia cech zadatku (nie ma mowy o tym, co się dzieje z pieniędzmi, jeśli to zleceniobiorca zerwie umowę), zatem jest zaliczką, a nie zadatkiem, czyli należy ją zwrócić.

Na przyszłość w umowie radziłabym używać słowa "zadatek", a nie "zaliczka", i dopilnować, żeby w treści umowy znalazły się również wyjaśnienia odnośnie losów wpłaconego zadatku na wypadek zerwania umowy przez zleceniobiorcę (wtedy zadatek zwraca się zleceniodawcy w podwójnej wysokości - czyli zleceniobiorca dopłaca tyle samo, ile wcześniej zapłacił zleceniodawca). Wówczas przy zerwaniu umowy przez zleceniodawcę nie będzie żadnych wątpliwości, że wpłacona wcześniej kwota nie podlega zwrotowi.
akuma_Nakago jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wykonanie dzieła bez pisemnej umowy z zaliczką. Urwanie kontaktu po wykonaniu pracy. (odpowiedzi: 5) Witam. Jestem 19 letnim programistą freelancerem. Zgłosił się do mnie pewien Pan z prośbą o wykonanie strony internetowej. Wszystko było ustalane...
§ Wykonawca wycofał się z podpisanej umowy (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, podpisałam umowę z firmą budowlaną na wybudowanie domu (fundamenty, stropy, ściany, dach, instalacje, itd). Wpłaciłam zaliczkę i...
§ Wpłaciłam zaliczkę na wycieczkę, ale nie podpisałam umowy. Czy mogę żądać zwrotu? (odpowiedzi: 2) Wpłaciłam 150zł zaliczki na wycieczkę. Nie podpisywałam żadnej umowy jeszcze z organizatorem. W umowie napisane jest, że jeżeli po 10.12...
§ art. 280 kk pokrzywdzony wycofał oskarżenie. (odpowiedzi: 13) Sprawa wygląda w ten sposób. W styczniu byłem na urodzinach z kolegą. Wracaliśmy pijani i pobiliśmy gościa, który miał oddać mi pieniądze....
§ Proszę o pomoc w sprawie oszusta - wziął zaliczkę i nie zrealizował umowy (odpowiedzi: 3) 2 miesiące temu podpisałam umowę na zabudowę mebli. Dałam sprzedawcy zaliczkę. Minął termin realizacji umowy i mebli nie zrobił. Wymówek było wiele w...
§ Ubezpieczyciel wycofał się. Miał prawo? (odpowiedzi: 6) Myłem samochód w myjni automatycznej. Wirująca szczotka wyłamała mi kawał plastykowego zderzaka. Właściciel myjni uznał swoją winę i zgłosił sprawę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:00.