Światła do jazdy dziennej - Forum Prawne

 

Światła do jazdy dziennej

Witam Wszystkich Przepraszam, jeżeli umieściłem temat w złym dziale, ale nie wiem gdzie mógłby lepiej pasować. W razie czego proszę o przeniesienie. Zamierzam zamontować w swoim samochodzie światła do jazdy dziennej. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
17-05-2009, 11:54  
Czacha
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Światła do jazdy dziennej

Witam Wszystkich
Przepraszam, jeżeli umieściłem temat w złym dziale, ale nie wiem gdzie mógłby lepiej pasować. W razie czego proszę o przeniesienie.

Zamierzam zamontować w swoim samochodzie światła do jazdy dziennej. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury jest napisane, że razem z nimi muszą się włączać tylne światła pozycyjne. Jednakże Regulamin nr 48 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, uznawany również przez Polskę, określający homologację świateł dziennych, nie wymaga włączania tylnych świateł pozycyjnych. Wymaga natomiast automatycznego włączania świateł dziennych po uruchomieniu silnika, którego to wymogu nie ma w prawie polskim.

Wyjątek z Dyrektywy Komisji UE nr 97/30/WE:
Cytat:
Artykuł 7

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić udzielenia homologacji typu WE lub homologacji krajowej pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, jeżeli są one opatrzone znakiem homologacji WE* i są zamontowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG**.

Artykuł 8

Żadne Państwo Członkowskie nie może odmówić lub zabronić sprzedaży, rejestracji, dopuszczenia do ruchu lub eksploatacji dowolnego pojazdu z przyczyn odnoszących się do jego świateł obrysowych, przednich świateł pozycyjnych (bocznych), tylnych świateł pozycyjnych (bocznych), świateł stopu, świateł dziennych i bocznych świateł obrysowych, jeśli opatrzone są znakiem homologacji WE* części oraz są zamontowane zgodnie z wymogami ustanowionymi w dyrektywie 76/756/EWG.

* homologacja europejska (oznaczenie znakiem 'E')

** dyrektywa określająca warunki montażu świateł w pojazdach mechanicznych (w tym świateł do jazdy dziennej)
Znalazłem również artykuł na ten temat.

Podobno prawo międzynarodowe ma pierwszeństwo przed prawem lokalnym. Czy w związku z powyższym mogę rozumieć, że jeżeli zamontuję sobie światła dzienne zgodnie z przepisami UE, mam prawo używać ich w Polsce?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Czacha jest off-line  
17-05-2009, 13:19  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Nie widzę tu sprzeczności. Przepisy UE nie ZAKAZUJĄ włączania tylnych świateł pozycyjnych. Nic nie mówią o tylnych światłach więc obowiązuje przepis polski.
stom jest off-line  
17-05-2009, 14:33  
Czacha
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Z Regulaminu 48:
Cytat:
5.11.
Połączenia elektryczne muszą być wykonane w taki sposób, żeby przednie i tylne światła pozycyjne, górne światła obrysowe, jeżeli występują, boczne światła obrysowe, jeżeli występują, oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie. Wymogu tego nie stosuje się w przypadku, gdy światła pozycyjne przednie i tylne oraz boczne światła obrysowe, jeżeli są one połączone lub wzajemnie sprzężone z wyżej wymienionymi światłami, są używane jako światła postojowe oraz w przypadku, gdy światła obrysowe boczne są światłami pulsacyjnymi.
Wykonanie więc instalacji świateł dziennych według polskiego rozporządzenia narusza powyższy punkt. Polskie prawo mówi tylko o tylnych światłach pozycyjnych.

Regulamin 48 dokładnie określa wszystkie warunki jakie musi spełnić każde oświetlenie zewnętrzne samochodu - między innymi światła do jazdy dziennej. Nie ma tam ani słowa odnośnie tylnych świateł pozycyjnych, które rzekomo powinny świecić się razem z dziennymi. Taki zapis istnieje tylko w prawie polskim i powstał on dużo wcześniej zanim Polska przyjęła owy regulamin. Dla mnie brak wymogu oznacza tyle, żadne inne światła nie muszą być włączone - w przeciwnym wypadku zawsze widnieje stosowna adnotacja. Więc skoro nie muszą, to dlaczego muszą?
Czacha jest off-line  
18-05-2009, 21:36  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

To że prawo europejskie czegoś NIE WYMAGA nie znaczy ze polski przepis tego nie może wymagać. Skoro przepis europejski nie zakazuje palenia się tylnych świateł pozycyjnych a polski przepis nakazuje takie palenie to należy je palić. Jeżeli z innego przepisu wynika że równocześnie muszą się palić pozycyjne przednie i oświetlenie tablicy rejestracyjnej to również masz je zapalić.
Co nie zmienia faktu że całe to palenie świateł w dzień to bezsens.
Czy z tego że europejskie przepisy nic nie mówią o gaśnicach wnioskujesz że jej w Polsce nie potrzebujesz ?
stom jest off-line  
14-06-2009, 23:33  
jck
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Dla mnie jako nieprawnika jest to nieco dziwaczna logika:
a) To w takim razie po co służą te przepisy z UE skoro nie można się na nie powoływać?
b) Skoro przepisy UE nie zakazują używania tylnich świateł pozycyjnych razem ze światłami dziennymi to równie dobrze można powiedzieć, że polskie prawo nie zakazuje używania z nimi przednich świateł pozycyjnych! Więc po co komplikować sobie instalację w aucie?

Rozumiem, że sensem tworzenia ponadnarodowego, unijnego prawa jest taki, aby samochody z poszczególnych krajów mogły bezpiecznie poruszać się w innych krajach. Bez ryzyka, że poszczególne elementy oświetlenia będą powodować jakieś problemy (np. mandaty), kiedy samochód znajdzie się w innym kraju.
jck jest off-line  
15-06-2009, 06:35  
destructor
Stały bywalec
 
Posty: 26.869
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Wyglądałoby to tak że oprócz przepisów polskich trzeba przestrzegać przepisów UE (a może jeszcze innych w przyszłości) i pojazd niedługo podczas włączania silnika będzie włączał wszystkie światła+klakson+wycieraczki+...
Może ktoś mądry się wypowie jak to jest. Które w/w przepisów jest nadrzędne?
destructor jest off-line  
15-06-2009, 13:55  
stom
Stały bywalec
 
Posty: 1.552
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Należy przestrzegać zarówno polskich jak i europejskich przepisów. Jeżeli są ze sobą sprzeczne to pierwszeństwo mają unijne.
Odnośnie świateł dziennych to jest nowe rozporządzenie które dostosowało polskie przepisy w tym zakresie do unijnych. Dziennik Ustaw poz. 639 nr 75 z 2009 roku - Wersja pierwotna - INFOR.pl - prawo, biznes i finanse, giełda, ustawa
stom jest off-line  
01-06-2010, 08:36  
stefany
Początkujący
 
stefany na Forum Prawnym
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

witam.
nie chce zakladac nowego tematu wiec podepne sie do istniejacego
a mianowicie zamontowalem swiatla do jazdy dziennej oczywiscie wg wymaganych odleglosci lampy sa z homologacja wszystko tak jak powinno byc.
wczoraj mialem spotkanie z panami z policji bydgoskiej i oczywiscie przyczepili sie do swiatel dziennych czy sa z homologacja. odpowiedzialem ze tak maja odpowiednia homologacje i zamontowane sa wg przepisow. pan policjant otworzyl dowod rej i stwierdzil ze brak w dowodzie odpowiedniej adnotacji , powinienem w ciagu 30 dni pojechac na stacje diagnostyczna zrobic przeglad [ taki jak sie robi zakladajac hak lub instalacje gazowa ] i pozniej jechac do wydzialu komunikacji aby wpisali odpowiednia adnotacje.
rozmowa odbywala sie w dosyc milej atmosferze wiec dowod dostalem z powrotem. nie dawalo mi to spokoju i jeszcze tego samego dnia podjechalem na stacje diagnostyczna gdzie pan powiedzial ze nie ma mozliwosci wykonania takiego przegladu [ pierwsze slyszy o czyms takim ] dodatkowo powiedzial ze nie mozna montowac swiatel do jazdy dziennej w pojazdach ktore nie zostaly z takimi swiatlami wyprodukowane/homologowane.
jak to wiec jest czy jest jakis przepis prawny zabraniajacy zamontowania takich swiatel w pojezdzie ktory wyjechal z fabryki x lat temu


przy okazji pozdrawiam policjantow ktorzy mnie zatrzymali i odeslali do tego forum
stefany jest off-line  
29-06-2010, 07:59  
arekmx
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Chyba policjanci minęli się z prawdą. Przykładowo konieczność wbicia haka wynika prosto z ustawy:

Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 o, jest "Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy motocykla."

Z kolei nie istnieje przepis mówiący coś podobnego o światłach do jazdy dziennej. Jest przepis (rozporządzenie) mówiący o tym jakie to mają być światła, jak się zachowywać, gdzie być montowane ale nie ma słowa o tym, że mają być wbijane do dowodu rejestracyjnego czy gdziekolwiek indziej.

http://www.legeo.pl/prawo/dziennik-ustaw-2009/155/1232/ też słowa o adnotacjach dot. świateł dziennych nie ma.

Wymogi dot. świateł dziennych z kolei można znaleźć tu: http://piskp.pl/admin/wyswig/pliki/e...oprawki_07.pdf
arekmx jest off-line  
07-07-2010, 17:21  
lgbx
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Cytat:
Napisał/a stefany Zobacz post
...jak to wiec jest czy jest jakis przepis prawny zabraniajacy zamontowania takich swiatel w pojezdzie ktory wyjechal z fabryki x lat temu...

Witam!

Panowie policjanci nie mieli racji. Żadnych wpisów w dowodzie rejestracyjnym na ten temat się nie robi. Równie dobrze można by robić wpisy odnośnie kierunkowskazów, świateł obrysowych, mijania itd. a wtedy dowód miałby objętość biblii
Co do posiadania świateł dziennych aktualne przepisy są jasne (no, może wystarczająco jasne )

"ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 4 maja 2009 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia"

9) w załączniku nr 6 do rozporządzenia § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. Światła zamontowane na pojeździe powinny odpowiadać warunkom podanym w poniższej tabeli:..."

i tu są wyszczególnione wszystkie rodzaje świateł. Nas interesuję Lp. 18 poz. 14 pp. 1,2 i 3 i tu je przytoczę:

"1) powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,45)

2) powinny wyłączać się automatycznie po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu,

3) przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują) oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się, jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej (45)"

Natomiast odnośnik 45 brzmi:

"Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne."

Więc wystarczy pokazać "Panu Władzy" Dziennik Ustaw z 20 maja 2009 Nr 75 poz. 639 i jeśli umie czytać "ze zrozumieniem", to sam się odczepi.

Teraz już chyba wszystko jasne?

Oszczędzajmy energię, bo mamy jej coraz mniej a poza tym to my za nią płacimy.

Pozdrawiam wszystkich.
lgbx jest off-line  
07-07-2010, 19:41  
lukaszhuras
Stały bywalec
 
lukaszhuras na Forum Prawnym
 
Posty: 1.057
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Po co wam te światła do jazdy dziennej????
lukaszhuras jest off-line  
07-07-2010, 20:17  
arekmx
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Do świecenia w dzień i oszczędzania biksenonów? Dekoracji? Zabawy? Frajdy? Niczego? Co za różnica.
arekmx jest off-line  
08-07-2010, 09:59  
lgbx
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Cytat:
Napisał/a lukaszhuras Zobacz post
Po co wam te światła do jazdy dziennej????
Skoro zadajesz takie pytanie, zakończone w dodatku tyloma znakami zapytania, to znaczy, że niepotrzebnie czytasz ten wątek.
Ja mógłbym Ciebie spytać "Po co Ci monitor LCD, zamiast klasycznego, kineskopowego?" Równie głupio?

W zasadzie arekmx bardzo trafnie Ci odpowiedział. Ja trochę to rozwinę i zwrócę Ci uwagę na najważniejsze aspekty problemu. Po pierwsze, oszczędność energii. Żarówka świateł mijania ma moc wedle obowiązujących przepisów 55W (są tacy, którzy "ładują" setki). Światło do jazdy dziennej ma moc 4 do 5W a więc ponad 10x mniej. Do tego dochodzą zbędne według nowych przepisów (patrz trzy posty wyżej) światła pozycyjne przednie i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej. To też ładnych parę watów. (Pozycyjne 4x5W + tablica 5W razem 25W)
135W do 10W. Fachowcy twierdzą, że to 0,5 l paliwa/100 km. Czy to wystarczający powód?
Po drugie, znika możliwość oślepienia (olśnienia) co również zdarza się w ciągu dnia.
Po trzecie, oszczędność żarówek, które wymieniasz dużo rzadziej (a nie są tanie).
Wreszcie po czwarte, nie musisz pamiętać o światłach. Te do jazdy dziennej włączają i wyłączają się automatycznie.

Jeśli nadal uważasz je za zbędne, to lepiej opuść ten wątek i siadaj na rower. Byle wyposażony w oświetlenie.
lgbx jest off-line  
26-10-2010, 13:09  
sH44
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

Mam takie małe pytanie. Swego czasu w Polsce był obowiązek jazdy na światłach mijania w okresie od 1 listopada do 1 marca (oczywiście jeśli mnie pamięć nie myli). Jak się do tego mają aktualne przepisy, tj. czy od pierwszego listopada muszę się przestawić z jazdy na światłach do jazdy dziennej na światła mijania czy też aktualne przepisy zniosły ten "zimowy" obowiązek?
sH44 jest off-line  
26-10-2010, 19:40  
pol2006
Użytkownik
 
Posty: 129
Domyślnie RE: Światła do jazdy dziennej

"sH44" Ten przepis jest już nie aktualny, teraz jeździmy na światłach dziennych albo mijania.
pol2006 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Światła do jazdy dziennej oznaczone: E4 0087 RL00 (odpowiedzi: 11) Witam Planuję zakup światłem do jazdy dziennej, tzw. DRL, mam na oku konkretny model, jednak nie mogę znaleźć precyzyjnych informacji o oznaczeniu...
§ Światła do jazdy dziennej. (odpowiedzi: 5) Witam. Otóż mam w swoim samochodzie światła do jazdy dziennej. Chciałbym się dowiedzieć czy jest to aby w 100% legalne w naszym kraju. Czy coś mówi...
§ Światła do jazdy dziennej Pojazdy ciężarowe (odpowiedzi: 5) Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z światłami do jazdy dziennej w autach ciężarowych o ładowności do 24 t. Ciągnik + przyczepa....
§ Światła do jazdy dziennej - przepisy poza granicami Polski (odpowiedzi: 1) Witam! Zamontowałem w samochodzie światła do jazdy dziennej, oczywiście z homologacją. Jako, że w Polsce mogę na nich jeździć, jak to wygląda poza...
§ Światła LED do jazdy dziennej a homologacja (odpowiedzi: 3) Witam Od pewnego czasu niektóre samochody jeżdżą z zamontowanymi światłami do jazdy dziennej. Fabrycznie mają je zamontowane najnowsze modele...
§ Światła obowiązkowe podczas jazdy (odpowiedzi: 1) Bardzo proszę o informacje na temat obecnych wymaganych siateł podczas jzady samochodem. Słyszałem, że zgodnie z derektywami UE, wystarczają obecnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:31.