RE: Alimenty z regresem
Skoro nie znalazł się nikt kompetentny by odpowiedzieć na moje pytanie, udzielę odpowiedzi sama. Po konsultacji dowiedziałam się , iż mogę starać się o alimenty regresywne. Podstawa prawna art. 140 k.r.o.
"Uprawnienie do dochodzenia zwrotu kosztów utrzymania dzieci, a więc do zwrotu świadczeń alimentacyjnych, przysługuje nie tylko osobom nie zobowiązanym do alimentacji i zobowiązanym w dalszej kolejności, ale również jednemu z małżonków przeciwko drugiemu małżonkowi nie łożącemu na utrzymanie dzieci.
Wysokość sumy roszczenia powiązana jest bezpośrednio z sytuacją majątkową i zarobkową osoby za którą dostarczane były środki utrzymania. Roszczenie to bowiem jest ograniczone do kwoty jaką musiałby zapłacić zobowiązany gdyby to on spełniał świadczenia. Jeżeli więc dostarczający środków utrzymania spełniał świadczenia wyższe jego roszczenie zostaje ograniczone."
"Do wystąpienia z roszczeniem nie jest konieczne istnienie orzeczenia lub umowy określającego alimenty, przesłanką bowiem powstania roszczenia jest sam fakt dostarczania środków utrzymania za zobowiązanego a jak już pisaliśmy obowiązek alimentacyjny powstaje z mocy prawa a nie wyroku czy umowy które mogą ewentualnie ten obowiązek konkretyzować..
Roszczenie regresowe może dotyczyć świadczeń alimentacyjnych które już zostały spełnione nie zaś tych które mają zostać spełnione w przyszłości. Na podstawie art. 320 k.p.c. sąd może w szczególnie uzasadnionych sytuacjach rozłożyć kwotę zasądzonego roszczenia rozłożyć na raty. Zwłaszcza wtedy gdy kwota ta jest na tyle wysoka, iż jej jednorazowe spełnienie przekraczałoby możliwości finansowe zobowiązanego."
"Jeżeli na utrzymanie dziecka łoży jeden z małżonków a drugi od tego obowiązku uchyla się. Temu pierwszemu przysługuje roszczenie regresowe bez względu na to czy zaspokaja potrzeby dziecka ze swojego majątku odrębnego czy też majątku wspólnego małżonków (Uchwała SN 24 luty 1978 roku, sygn. III CZP 4/78, OSNCP 1978, poz.151). Zwalnia to sąd od zawiłych dociekań z jakiego majątku pochodziły środki na zaspokojenie potrzeb wynikających z utrzymania i wychowania dziecka. W doktrynie jednak były głosy przeciwne, iż wydatki mogą pochodzić tylko z majątku odrębnego i dochodów z tego majątku oraz z wynagrodzenia za pracę małżonka. "
A Szanownego Pana Markiz32 proszę o poczytanie o temacie zanim wystawi komentarz, gdyż więcej informacji niż on posiadałam zadając pytanie.
Dziękuję. Temat do zamknięcia.
|