zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza - Forum Prawne

 

zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Witam . Od grudnia 2008 komornik potrąca mi z pensji określoną kwotę na poczet zaległości czynszowych w mieszkaniu mojej matki ( od października 2006 roku matka nie płaci za mieszkanie należność główna + koszta to ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
25-05-2009, 19:22  
ma82dzia
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Witam . Od grudnia 2008 komornik potrąca mi z pensji określoną kwotę na poczet zaległości czynszowych w mieszkaniu mojej matki ( od października 2006 roku matka nie płaci za mieszkanie należność główna + koszta to jakieś 9000zł) Problem w tym że ja od 2005 roku tam nie mieszkam a od listopada 2007 jestem wymeldowany ,zdaje sobie sprawę że za okres kiedy byłem zameldowany tj od października 2006 do listopada 2007 będę musiał zapłacić ale w tym mieszkaniu są do tej pory oprócz mojej matki zameldowane 2 siostry dlaczego pismo o egzekucje dotyczy tylko mnie mojej mamy i starszej siostry i dlaczego tylko mnie komornik ściąga kasę a reszta rodzinki ma to gdzieś? Wyjaśniałem sprawę z meldunkiem w spółdzielni która wysyłała mnie do komornika to zgłosić, komornik do radcy prawnego spółdzielni a radca do spółdzielni ganiali mnie tak od stycznia do maja.Na dzień dzisiejszy tyle się dowiedziałem że w spółdzielni odznaczyli sobie kiedy tam mieszkałem wysłali pismo do radcy a ten do komornika .komornik wyliczył długu na 7000 podzielił na mnie siostrę i mamę. zarabiam 1500złmam na utrzymaniu żone dwoje dzieci i cudze długi przyszło mi płacić. moje pytanie : Czy jeżeli komornik ściągnie cały dług odemnie to mogę się domagać od sióstr i mamy zwroty ich części długu? Czy to komornik powinien obliczać moją część długu za okres w którym tam mieszkałem a nie spółdzielnia? Czy mogę zwrócić się do spółdzielni aby uwzględnili też młodszą siostrę która cały czas mieszka w zadłużonym mieszkaniu i podzielili dług na 4? Gdzie powinienem sie teraz udać bo obliczenia komornika wydają mi się błędne Czy zwrócić sie do spóldzielni na piśmie o wyjaśnienie? za każdą rade będę wdzięczny wiem że trochę namieszałem ale już naprawdę nie mam siły
ma82dzia jest off-line  
25-05-2009, 20:27  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Cytat:
Napisał/a ma82dzia Zobacz post
dlaczego pismo o egzekucje dotyczy tylko mnie mojej mamy i starszej siostry

i dlaczego tylko mnie komornik ściąga kasę a reszta rodzinki ma to gdzieś?

Czy jeżeli komornik ściągnie cały dług odemnie to mogę się domagać od sióstr i mamy zwroty ich części długu?

Czy to komornik powinien obliczać moją część długu za okres w którym tam mieszkałem a nie spółdzielnia?

Czy mogę zwrócić się do spółdzielni aby uwzględnili też młodszą siostrę która cały czas mieszka w zadłużonym mieszkaniu i podzielili dług na 4?

Gdzie powinienem sie teraz udać bo obliczenia komornika wydają mi się błędne

Czy zwrócić sie do spóldzielni na piśmie o wyjaśnienie?
1. nie wiem
2. nie wiem
3. tak
4. nie - komornik związany jest treścią tytułu wykonawczego i wnioskiem egzekucyjnym
5. tak - ale...to jest zobowiązanie solidarne
6. w aktach sprawy jest tytuł wykonawczy i wniosek egzekucyjny, w treści których jest określone Pana zabowiązanie
7. wyjaśnienie ? ale czego ?
Bedek jest off-line  
25-05-2009, 22:10  
demagogia
Moderator globalny
 
demagogia na Forum Prawnym
 
Posty: 7.055
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Sporo już było postów na temat solidarnej odpowiedzialności za długi czynszowe. W skrócie: za długi czynszowe solidarnie odpowiadają wszyscy pełnoletni mieszkający w lokalu (solidarnie, czyli wierzyciel może żądać całości zadłużenia od dowolnego z mieszkańców, albo od każdego jakiejś części, do uznania wierzyciela). Ten, który zapłaci zadłużenie może żądać od reszty zwrotu ich części należnych opłat. Sprawa wyliczenia zaległości czynszowych za czas Twojego zamieszkiwania w lokalu powinna być rozpatrywana w sądzie, ale nie wiem, czy zgłosiłeś swoje zastrzeżenia w odpowiedzi na pozew spółdzielni. Pewnie nie. Więc sąd orzekł całe roszczenie sp-ni jako solidarny dług i sp-nia domaga się zapłaty od Ciebie i siostry (bo pewnie od Was będzie najłatwiej wyegzekwować).
demagogia jest off-line  
26-05-2009, 05:38  
slav
Stały bywalec
 
Posty: 553
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Zameldowanie nie przesądza o zasadności roszczenia spółdzielni, liczy się faktyczne zamieszkiwanie. Miałeś szansę na wygranie sprawy, ale dopuściłeś do uprawomocnia się wyroku. I teraz nic już nie można zrobić. Szkoda..
slav jest off-line  
26-05-2009, 12:21  
Baseciq
Stały bywalec
 
Posty: 374
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Jeżeli nie odbierał wezwań od sądu, to w ciągu roku (chyba że był chory, leżał w szpitalu, etc) ma szanse na przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od prawomocnego wyroku. Mi się tak udało. Przywrócono mi termin bo nie byłem świadom tych spraw i przyjęto sprzeciw. Oczywiście spółdzielnia wniosła o oddalenie jego, argumentując że przecież nikt się do spółdzielni nie zgłaszał oraz przedstawiając dokumenty że cały czas były 4 osoby zgłoszone. Na sprawie przedstawiciela spółdzielni nie było, byłem sam wraz z powołanymi przeze mnie świadkami. Sąd dał wiarę świadkom (żona i przyjaciel rodziny) którzy zgodnie oświadczyli że od blisko pięciu lat mieszkam gdzie indziej, a przyjaciel rodziny zeznał że w 2004 roku pomógł mi przetransportować cały dobytek gdzie indziej.

Ja dodatkowo argumentowałem że sama liczba "4" na dokumentach należących do SM nie świadczy w żadnym stopniu o tym że ja tam faktycznie mieszkałem. W dodatku przez 24 lata powód nie poinformował mnie że mam mu się tłumaczyć ze zmiany adresu zamieszkania.

Koniec końców sąd uznał moje argumenty i oddalił powództwo w całości.
Baseciq jest off-line  
26-05-2009, 16:54  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Cytat:
Napisał/a Baseciq Zobacz post
....w ciągu roku (chyba że był chory, leżał w szpitalu, etc) ma szanse na przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od prawomocnego wyroku.
Przywrócenie terminu po upływie roku od uchybionego terminu jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych.
Bedek jest off-line  
26-05-2009, 17:15  
Baseciq
Stały bywalec
 
Posty: 374
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Dokładnie tak jak Bedek pisze. Ja zrobiłem skrót myślowy. Ogólna argumentacja jest taka, że powyżej roku rozpatrywane są tylko wypadki wyjątkowe, czyli na przykład, ciężka choroba, hospitalizacja, ogólnie, sprawy losowe poważnie ograniczające możliwość wnioskowania o przywrócenie terminu. Sama niewiedza, czy zatajanie przez domowników korespondencji sądowej nie jest wystarczającym argumentem.

Jakkolwiek, szanse zawsze są. Nie należy się poddawać.
Baseciq jest off-line  
26-05-2009, 17:41  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Cytat:
Napisał/a Baseciq Zobacz post
Sama niewiedza, czy zatajanie przez domowników korespondencji sądowej nie jest wystarczającym argumentem.
Lepiej - ale jeszcze nie tak.

Ustawa nie definiuje pojęcia „wypadek wyjątkowy”, ani nie dostarcza w tym zakresie jakichkolwiek wskazówek interpretacyjnych. Uznanie czy w danym przypadku zachodzi „wypadek wyjątkowy” - zależy od decyzji sądu opartej na swobodnym uznaniu, kształtowanym własnym przekonaniem oraz oceną okoliczności rozpoznawanej sprawy.
Bedek jest off-line  
09-04-2010, 11:40  
buliczka24
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Witam mam podobną sytuację. Dzisiaj się dowiedziała, że matka mojego chłopaka z którą już od ok 4 lat nie mieszka ale jest nadal zameldowany zalega z czynszem na 9000zł. Ściągnęli z jego pensji pierwszą ratę 1300zł!!! po opłaceniu rachunków zostaje nam na życie niecałe 500zł ja nie pracuję mamy na utrzymaniu dwie małe córeczki i jesteśmy przerażeni. Zadne pismo do nas nie przyszło jego matka też nas nie powiadomiła, dopiero dzisiaj w pracy się dowiedział dlaczego tak mało zarobił. Dodam, że mieszkamy w innym mieście niż jego matka, a w jej mieszkaniu jeszcze inne osoby są zameldowane ale niestety pracują zagranicą bez umów. Czy jest jakaś możliwość odwołania się od tego. Bardzo proszę o jakąś rade na forum lub na maila justynka.19_19@poczta.fm Będę naprawdę wdzięczna.
buliczka24 jest off-line  
29-03-2012, 21:03  
Biedronka78
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Witajcie .
Jestem po rozwodzie od prawie roku, eks płaci alimenty na 2 dzieci i połowę kredytów które zaciągnęliśmy podczas jeszcze oczywiście trwania małżeństwa. Pracuję , zarabiam 2000tyś , do tego alimenty+połowa długów od ekes to 800zł, razem 2800zł. Zostałam w mieszkaniu , spłacam sama kredyt hipoteczny (bank nie został powiadomiony o rozwodzie , bo nie będę dla nich wypłacalna sama , sprzedać nie ma sensu, bo frank szaleje) robię opłaty : czynsz, prąd, gaz, hipotek, połowa kredytów itp, nie zostaje mi nic na życie , Czynsz płace połowę czyli 300-400zł m-cznie.
Dostaję od spółdzielni, co m-c wezwania do uregulowania czynszu, ale jeszcze nie jestem w stanie ich spłacić , czekam aż spłacę w czerwcu pożyczkę w pracy i będę wtedy w stanie opłacać czynsz w całości. Dzisiaj się dowiedziałam, że spółdzielnia takich jak Ja, dłużników, chce podać do sądu .
Cóż....boję się , że jak to wszystko trafi do sądu, zapłacę koszta procesu, i siądzie mi komornik na wypłatę . Nie wiem co robić , rozmawiałam z prezesem ale to oporny człowiek, nie przyjmuje do wiadomości że , ledwo ciągnę .
Jakie mogę ponieść konsekwencje takich zadłużeń??
Czy spółdzielnia może mnie po jakiejś większej kwocie , zabrać , własnościowe mieszkanie??
Proszę ...doradźcie Coś...nie mogę mieszkać pod "mostem" z małoletnimi dziećmi, a chcę płacić czynsz..choć połowę na razie.....
Biedronka78 jest off-line  
31-03-2012, 10:44  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Cytat:
Napisał/a Biedronka78 Zobacz post
Proszę ...doradźcie Coś
Stosowne pismo do spółdzielni.
Bedek jest off-line  
05-04-2012, 20:06  
Biedronka78
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Spółdzielnia , wie jak wygląda moja sytuacja cywilna. Ponieważ nastąpiło zadłużenie , prezes poszedł na ugodę ze mną , ale papiery musi również podpisać eks..który stwierdził, że nie podpisze bo jak ja nie zacznę spłacać to jego pociągną do odpowiedzialności ...odpowiedziałam mu że : oczywiście że tak będzie a w "najlepszej" sytuacji , spółdzielnia pójdzie z tym zadłużeniem do sądu , a On też jest współwłaścicielem , więc też będzie odpowiadał . Mam pytanie :
Czy jeżeli On się wymelduje to nie będzie odpowiadał za jakiekolwiek zaległości czynszowe?? po mimo że w akcie widnieje jako współwłaściciel mieszkania??
Czy jak powiadomię bank millenium, że jesteśmy po rozwodzie , to mogą wymówić mi kredyt...choć nic o tym nie wspomniano w umowie , opłacam ale nie regularnie ?
I jak ewentualnie powiadomić bank , że jesteśmy po rozwodzie i chcę , żeby z niego połowę hipoteki ściągali bo ja nie jestem w stanie całości pokrywać??
Mieszkanie jest wystawione na sprzedaż ....bo niestety...nie wyrabiam
Dziękuję za odpowiedź
Biedronka78 jest off-line  
06-04-2012, 19:53  
Baola
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: zaległość czynszowa w mieszkaniu spóldzielczym i egzekucja komornicza

Zgłoś się do spółdzielni z prośbą o możliwość odpracowania zaległości czynszowych. Wiele spółdzielni na to pozwala
Baola jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dłużnik zameldowany w mieszkaniu gdzie nie przebywa a egzekucja komornicza. (odpowiedzi: 3) Witam! Mam problem ze szwagrem który narobił masę długów i ma kilka postępowań komorniczych na "karku".Problem jest tej natury że szwagier jest...
§ Egzekucja komornicza na zameldowanym w mieszkaniu (odpowiedzi: 1) Witam, piszę z takim problemem. W mieszkaniu, gdzie jestem zameldowany ja, moja siostra i rodzice od paru lat narasta zadłużenie za czynsz. Sprawa...
§ instalacja gazowa w mieszkaniu spóldzielczym a Starostwo Powiatowe (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie. Jest to mój pierwszy post więc z góry przepraszam za ewentualne błędy Mieszkam w mieszkanku spółdzielczym. Mieszkanko ma 37 m2. W...
§ Egzekucja komornicza w wynajmowanym mieszkaniu (odpowiedzi: 3) Witam. W drzwi mieszkania, które wynajmuję od właściciela, włożono kartkę (nie był to polecony). Kartka ta to "wezwanie do komornika sądowego",...
§ Przepisanie praw glownego najemcy w mieszkaniu spóldzielczym (odpowiedzi: 1) Witam!mam pewien problem i licze ,że ktos udzieli mi informacji.Mianowicie:Jestem głównym najemcą mieszkania spóldzielczego .W mieszkaniu tym...
§ Egzekucja komornicza w mieszkaniu w ktorym mieszkam (odpowiedzi: 2) Dzień dobry mam taki problem wynajmuje pokój w mieszkaniu studenckim. Niestety posiadamy tylko umowę z właścicielem, czyli de facto jest to wynajem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:37.