Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO - Forum Prawne

 

Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO

Bardzo Proszę o Pomoc!!! Mam książeczkę mieszkaniową założoną w 1979r, z regularnymi wpłatami w wysokości 300zł. do 1990r. W 1998r po denominacji na książeczce mam 69/100gr. Czy mogę sięubiegać na obecną chwilę o rewaloryzacje? Książeczkę ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-07-2005, 09:16  
jonson87
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO

Bardzo Proszę o Pomoc!!!
Mam książeczkę mieszkaniową założoną w 1979r, z regularnymi wpłatami w wysokości 300zł. do 1990r. W 1998r po denominacji na książeczce mam 69/100gr. Czy mogę sięubiegać na obecną chwilę o rewaloryzacje?
Książeczkę otrzymałem po śmierci ojca i babci na dzień 20.04.2005r.
Z góry dziękuję za pomoc w tej sprawie.

Mój adres e-mail: jony5@tkdami.net

Jeszcze raz dziękuje za pomoc w mojej sprawie!!!
jonson87 jest off-line  
03-07-2005, 21:37  
margarita
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

Witam. Nie jestem expertem ale ja także likwidowałam książeczkę na która wpłacane były duuuuuzo mniejsze kwoty.
W 2003 r zlikwidowałam książeczkę i otrzymałam ponad 10000PLN tak więc wydaje mi się bardzo dziwna ta mała kwota jaką cytujesz w swoim poście.
margarita jest off-line  
06-07-2005, 10:44  
jonson87
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

DZIEKI ZA POMOC NIEWIEM NADAL CO ROBIC : BYŁEM W PKO TA KSIAZECZKA MIESZKANIOWA JEST Z PREMIĄ GWARANTOWANĄ I POWIEDZIELI MI , ŻE MOGE JA ZLIKWIDOWAĆ OD RAZU LUB ONI MI WYLICZĄ OPROCENTOWANIE ZA WSZYSTKIE LATA I MUSZE IM ZAPŁACIĆ 25ZŁ ZA WYLICZENIE OPROCENTOWANIA I PREMII GWARANCYJNEJ . W PIĄTEK BEDE DOKŁADNIE WIEDZIAŁ CO MAM Z TYM ZROBIĆ. DODATKOWO PO MOIM OJCU ZOSTAŁA JESZCZE JEDNA KSIAŻECZKA Z PEŁNYM WKŁADEM MIESZKANIOWYM ALE NIC NIE MOGE Z NIA ZROBIĆ PONIEWAŻ JESZCZE NIE ODBYŁA SIE SPRAWA SPADKOWA. JAK SIE DOWIEM TO DAM CI ZNAĆ!!! JEŚLI MOŻE PAN TO PROSIŁ BYM O WSKAZÓWKI JAK PAN LIKWIDOWAŁ KSIĄŻECZKE .Z POWAŻANIEM...
jony5@tkdami.net DZIEKUJE!!!
jonson87 jest off-line  
06-07-2005, 13:59  
margarita
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

Witam.
Rzeczywiście tak jak już pisałam - 2 lata temu likwidowałam książeczkę mieszkaniową.
Być może że uzyłam złego słowa.
Chodzi mi o to ze pieniądze z książeczki( wraz z premią gwarancyjną) przeznaczyłam na zakup mieszkania.
Zastanawiam się czy chodzi Ci o likwidację(wycofania pieniędzy z książeczki) czy też podobnie jak ja chcesz zakupić nieruchomość.
Z tego co wiem jesli nie kupujesz mieszkania (lub np. działki) to ta ksiązeczka traktowana jest jako zwykła książeczka oszczędnościowa( jest to niezbyt korzystne dla Ciebie)
Moim zdaniem (jesli masz taką możliwość to poczekaj na sprawę spadkową,połącz 2 książeczki i raczej spróbuj zakupić coś bo z tego co widać bank (w wypadku zwykłej likwidacji) obliczy wkład w sposób niekorzystny dla ciebie.Pozdrawiam.
margarita jest off-line  
07-07-2005, 06:35  
jonson87
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Odp: Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa

Chodzi mi o zakup mieszkania. Jeśli możesz to napisz w jaki sposób to zrobiłaś? Duże poniosłaś koszta z tym? Długo czekałaś na likwidację książeczki? Nie wiesz jak PKO wypłaca czy przelewem na wskazane konto czy może gotówką?
jonson87 jest off-line  
07-07-2005, 23:03  
margarita
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

witam ponownie!
Całyproblem z likwidacja ksiażeczek przy zakupie mieszkania polega na tym iz najpierw musisz kupić nieruchomość a nastepnie powędrować z aktem notarialnym do banku i tam (tak było 2 lata temu) w ciagu 90 dni przelewaja pieniądze wraz z obliczona premia na wskazane przez Ciebie konto.
Z tego co pamiętam to musisz także zanieść zaświadczenie ze spółdzielni( w przypadku spółdzielczego) że przyjęto cię w poczet członków.
Pamiętaj że na poinformowanie banku o tym iz zakupiłeś nieruchomość i chcesz zlikwidować książeczkę masz określony czas.Po jego upływie tracisz prawo do premii gwarancyjnej9chyba jest to takze 90 dni od daty zakupu)
Najlepiej dowiedz sie w banku bo może coś się od tego czasu zmieniło.
Zależy także od kogo chcesz kupić mieszkanie.
Są deweloperzy którzy uznaja książeczki mieszkaniowe i sami je likwidują( za mieszkanie płacisz o tyle mniej na ile wyceniana jest wartość książeczki razem z premią.
Za wyliczenie premii nic nie płaciłam.Pozdrawiam.
Acha.Jeśli chodzi o czas wypłaty pieniędzy to był to niespełna miesiąc.
margarita jest off-line  
11-07-2005, 12:53  
jonson87
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie

Dzięki bardzo za pomoc
jonson87 jest off-line  
18-07-2005, 15:31  
akogo
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Odp: Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO

Witam!!!
Mam problem z książeczką mieszkaniową.
Została założona w 82 roku i były wpłaty przez 10 lat po 500zł po denominacji na książece mam 6zł 23gr, czy mogę się ubiegać o rewaloryzacje? bo wyliczyli mi odsetki w wysokości 200zł, i dożucili śmieszną premię gwarancyją w wysokości 1400zł. proszę o pomoc bo chcę złożyć reklamację co do wysokości wkładu i dlaczego chcą wypłacić mi kwotę którą zjadła hiperinflacja (przecież pieniądze były w banku a nie w skarpecie)

z góry dzięki za pomoc
akogo jest off-line  
18-07-2005, 19:06  
margarita
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

Witam .Niestety nie znam odpowiedzi na pytanie jak mozna reklamować tak niską premię gwarancyjną oraz fakt że pieniądze mimo iż leżały w banku to nie zyskiwały ale wręcz straciły na wartości.
Moja książeczka była załozona w latach 70--tych i stad pewnie ta róznica w oprocentowaniu.
Moze wypowiedzą się experci lub ktoś kto wie coś na temat np.prawa bankowego.Pozdrawiam.
margarita jest off-line  
26-07-2005, 22:03  
HuBi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Odp: Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO

witam!
mam male pytanie w tym temacie...na co moge przeznaczyc pieniadze z ksiazeczki mieszkaniowej????
czy np. moge zlikwidowac ksiazeczke i uzyskane pieniadze wraz z premia gwarancyjna przeznaczyc na REMONT MIESZKANIA????

bo z tego co próbowałem sie dowiedziec to musze być właścicielem....aby dostac kase wraz z premia...prosze o odpowiedź....
HuBi jest off-line  
07-08-2005, 22:40  
margarita
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie

Witam .
Z tego co się orientuje to rzeczywiście musisz posiadać tytuł prawny do lokalu jaki chcesz wyremontować.
Podejrzewam że jeśli jesteś współwłaścicielem to także możesz wykorzystać pieniądze z książeczki wraz z premią.
Można też kupić grunt lub wykupić na własność lokal(np.lokatorski)tzn.zmienić status na własnościowo -spółdzielczy
Pozdrawiam.
margarita jest off-line  
09-08-2005, 11:43  
BadPi
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 32
Domyślnie Odp: Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO

nie można uzyskać premii gwarancyjnej przy remoncie mieszkania!!!! nie ma najmniejszych szans.
Wypłata premii gwarancyjnej uzależniona jest od spełnienia jednego z warunków okreslonych ustawą z dnia 30 listopada 1995 r.
o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, a to:
- uzyskania spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego (zarówno własnościowego jak i lokatorskiego) lub prawa odrębnej własności lokalu z wyjątkiem nabycia ekspektatywy ustanowienia tego prawa ( np w sytuacji, gdy zawierasz umowę o budowę lokalu ze spółdzielnią)
- nabycia, w drodze zakupu lub zamiany - a więc odpada darowizna), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej (współwłasność odpada).
-nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych;
- przystąpienie do użytkowania wybudowanego własnego domu jednorodzinnego na warunkach określonych odrębnymi przepisami;-
- uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, w związku z wykonaniem umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego, bądź w związku z budową budynku wielorodzinnego na gruncie stanowiącym własność właściciela książeczki mieszkaniowej;
- uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego powstałego w drodze
przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego, bądź pomieszczeń
-uzyskaniem własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia na jej członków własności domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym;
-wpłacenie kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, w wysokości przekraczającej 3% wartości odtworzeniowej lokalu, którego budowa była finansowana przy udziale kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego;
- dokonanie wpłaty na podstawie umowy w sprawie partycypacji, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórychformach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.1)), w wysokości nie niższej niż 20% ostatecznych kosztów budowy, przypadających na dany lokal mieszkalny.

A więc generalnie chodzi o zakup czegoś do mieszkania.

Przy czym premia grawancyjna przysługuje oczywiście właścicielowi książeczki mieszkaniowej. Nie uzyskają premi np. rodzice, którzy kupują mieszkanie dla dziecka, które jest właścicielem tej książeczki).
Poza tym, jeśli na wewnętrznej stronie okładki książeczki jest adnotacja o założeniu książeczki w spółdzielnii (przed rokiem 80 - tym było to, jeśli się nie mylę, obowiązkowe, wówczas należy najpierw udać się do spółdzielni i tę adnotację wykreślić, chyba że zamierza sie nabyć spółdzielcze prawo do lokalu w zasobach tej samej spółdzielni.

Pierwsze wyliczenie tego, co jest na książecce mieszkaniowej jest darmowe, a każde kolejne kosztuje na dzień dzisiejszy 25 zł.
Jeśli np. jest kilkoro rodzeństwa i każde z nich posiada taką książeczkę to najlepiej dokonać cesji praw wynikających z tych ksiązęczek na jednego z nich i dopiero kupić mnieszkanie. Bo przy współwłasności premia się nie należy.
BadPi jest off-line  
13-09-2005, 10:51  
HuBi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

wielkie dzieki za te info...
a czy mmoge zrobic cesje książeczki na moja babcie aby ona wykupiła swoje komunalne miszkanie na wlasnosc aby skorzystac z premi gwarancyjnej a potem mi je przepisała w testamencie albo w darowiznie???
HuBi jest off-line  
13-09-2005, 12:49  
BadPi
Ekspert w spoczynku
 
Posty: 32
Domyślnie Odp: Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO

Cesji dokonać możesz - bezpośrednio w banku, oni mają odpowiednie druki.

Z wypłatą premii gwarancyjnej przy zakupie mieszkania również nie powinno być problemów (sytuacja, którą opisujesz podpada pod art. 3 par 1 pkt 3 ustawy (ale babcia musi nabyć ten lokal samodzielnie - odpada współwłasność w częściach ułamkowych).
Dla pewności najlepiej udać się do PKO do działu zajmującego się obsługą książeczek (nie każdy oddział go ma) i zapytać, czy w takiej sytuacji premia gwarancyjna się należy.
BadPi jest off-line  
15-09-2005, 00:12  
HuBi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

ok dzieki !

a może ktos wie co nalezy dalej zrobić aby to wykupione mieszkanie babci stalo sie moje ( darowizna czy testament) a przy tym nie musiałbym zostawic góry piniedzy u notariusza i urzedach...
HuBi jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszczędnościowa książeczka mieszkaniowa PKO (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich serdecznie. Mam taką sprawę odnośnie oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej PKO. Otóż planuje z narzeczoną wyprowadzkę w...
§ książeczka oszczędnościowa (odpowiedzi: 1) witam znalazłam swoją starą książeczke oszczędnościową pko mam na niej 10zł z 1998r.wcześniej były wpłaty i wypłaty .czy opłaca się ją likwidować jak...
§ PKO Mieszkaniowa Książeczka Oszczędnościowa (odpowiedzi: 3) Witam, mam "mieszkaniową książeczkę oszczędnościową PKO" W 1993 roku było na niej 400000zł. Jednak kartki w książeczce się skończyły i rodzice...
§ książeczka oszczędnościowa (odpowiedzi: 1) Witam, Moja ciocia pobrała pieniądze z książeczki oszczędnościowej (27 tyś zł) zmarłego ojca. Czy od tej sumy należy wpłacić jakiś podatek do...
§ Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa PKO (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie.Mam nie lada problem właśnie związany z książeczką mieszkaniową i prosiłabym o pomoc bo nik nie jest w stanie udzielić mi stosownej...
§ Książeczka oszczędnościowa PKO (odpowiedzi: 2) :roll: Cześć !! Chciałam prosić o pomoc!!!!!. Mam książeczkę mieszkaniową, czy mogę ją komuś przekazać. Osobie, która się buduje i nie jest do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:30.