Lepiej było oddać pieniądze nabywcy i odzyskać samochód, bo nabywca i tak nie będzie miał możliwości zarejestrowania auta.
Komornik tak czy siak może odebrać ten samochód kupującemu, na podstawie art. 848
kpc Cytat:
Zajęcie ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Przepis ten nie narusza przepisów o ochronie nabywcy w dobrej wierze.
|
Sytuację może uratować tutaj fakt, że całą kwotę za sprzedaż auta oddał Pan komornikowi, a nabywca dokonał zakupu będąc w dobrej wierze. W tej sytuacji proponuję, by dogadał się Pan z nabywcą i zaproponował mu złożenie wniosku o zwolnienei zajętego przedmiotu od egzekucji na podstawie art. 841 k.p.c.
Cytat:
Art. 841. § 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.
§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.
|
Jeśli to przejdzie, to nabywca będzie miał załatwiony samochód, a Panu nie będzie groził proces KARNY z tytułu art. 286
kk Cytat:
Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
|
Sprzedając auto i nie informując o wadach prawnych popełnił Pan przestępstwo, jedyną Pana obroną może być brak wiedzy o tym, a jak każdy interesujący sie materią prawną wie - ignorantia facti non nocet (błąd, nieznajomość co do faktu nie szkodzi).