Dziwny mandat od PKP Intercity - Forum Prawne

 

Dziwny mandat od PKP Intercity

dzien dobry, mam serdeczną prośbę o szybka pomoc w sprawie PKP Intercity, od której otrzymałem wezwanie do zapłaty choć w moim odczuciu miałem prawo podróżować na wybranym odcinku (zakupiłem bilet). w skrócie sprawa wyglądała tak: ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
13-06-2015, 11:01  
antrus
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Dziwny mandat od PKP Intercity

dzien dobry,

mam serdeczną prośbę o szybka pomoc w sprawie PKP Intercity, od której otrzymałem wezwanie do zapłaty choć w moim odczuciu miałem prawo podróżować na wybranym odcinku (zakupiłem bilet).

w skrócie sprawa wyglądała tak:

Podrozowalem pociagiem Pendolino. Na przejazd kupilem 2 bilety drogą intenetową. Osoba, z ktora mialem podrozowac zrezygnowala jednak z przejazdu. W zwiazku z tym postanowilem zwrocic bilet za pomoca konta w systemie InterCity.

Z powodu nieprawidlowo dzialajacego systemu rezerwacji bylem zmuszony do podjecia kilku prob anulowania biletu (system nie reagowal na klikniecia). Udalo sie bodaj za 5-tym razem.

Niestety podczas kontroli biletowej w pociagu okazalo sie, ze w całym tym zamieszaniu przypadkowo anulowalem zly bilet (anulowalem swoj bilet zamiast biletu osoby, ktora zrezygnowala z przejazdu - niestety w systemie obok numeru biletu nie jest podane nazwisko pasazera, co sprawia, ze o pomylke wyjatkowo latwo - trzeba wejść głębiej w szczegóły biletu żeby dostrzec nazwisko).
Podczas podrozy mialem zatem przy sobie wazny bilet, ale nie na moje nazwisko. Podkreślam, że byłem płatnikiem obu biletów.

Konduktor uparł się, ze musze wykupic nowy bilet. Wobec odmowy wypisał wezwanie do zapłaty sugerując zgłoszenie reklamacji do centrali.

W reklamacji wysłanej mailem wnioskowałem o zmianę nazwiska na ważnym bilecie na moje, a tym samym o anulowanie wezwania do zapłaty.


Po miesiącu mailem otrzymałem negatywną odpowiedź od PKP na moją reklamację. Stwierdzono, że:
1) nie posiadałem ważnego biletu
2) w obliczu pkt. 1 mam zapłacic kwotę z wezwania do zaplaty (ok. 350 zl)
3) na zapłacenie mam 7 dni od daty otrzymania pisma (termin do najbliższej środy). Jeśli nie dotrzymam terminu bedą żadali ode mnie pełnej kwoty z wezwania (ponad 800 zł)

na zakonczenie dodali, ze jesli sie nie zgadzam z ww stanowiskiem to moge dochodzic moich praw w sadzie (wlasciwym dla siedziby spolki PKP Intercity).


I teraz mam do Was kilka serdecznych pytań:

1) czy dostarczenie odpowiedzi na reklamację drogą elektroniczną można uznać za skuteczne od strony prawnej? w pismie stwierdzono, ze od daty otrzymania pisma zaczyna płynąć czas na podjęcie decyzji o zapłacie. czy w ogole musze na to reagowac?

2) zostałem potraktowany jak zwykły gapowicz, choć z mojego konta PKP otrzymało zapłate za przejazd. jedyna rzecz, ktora sie nie zgadzała to nazwisko na bilecie. osoba, ktora zrezygnowała z przejazdu nie aplikowała pózniej o zwrot pieniedzy. czy można uznać, że mimo wszystko miałem prawo do podróżowania? już pofakcie przeczytałem długaśny regulamin PKP IC, z którego wynika że powinienem był zmienić dane na bilecie, ale mimo wszystko uwazam, że to mocno niesprawiedliwe by z tak błahego powodu wymagac zaplaty 350-800 zł.

3) sprawa z ewentualnym rozwiazaniem sytuacji w sadzie wydaje sie byc postawiona na glowie. według PKP to ja mam isc do sadu, jesli nie zgadzam sie z wezwaniem do zaplaty. kolejnosc chyba powinna byc taka, ze to PKP idzie do sadu, zeby uzyskac sadowy nakaz zaplaty ode mnie, prawda?
i pytanie jeszcze o sąd wlasciwy do rozpatrywania sprawy: czy to jest zgodne z prawem, by zmuszac klientow do udawania sie do Warszawy w przypadku rozprawy sadowej?

i pytanie ostatnie: czy ta sprawa jest w ogole do wygrania? czy jest sens walczyc czy pogodzić się z maksymalnie anty-prokonsumenckim podejsciem ze strony PKP i zaplacic.


bede bardzo wdzieczny za merytoryczna pomoc.

pozdrawiam,
antrus jest off-line  
13-06-2015, 11:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Cytat:
Napisał/a antrus Zobacz post
czy ta sprawa jest w ogole do wygrania?
Moim zdaniem nie.
 
13-06-2015, 11:16  
antrus
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

na czym opierasz swoje zdanie?

z własnego konta zapłaciłem za 2 bilety: jeden anulowano, na drugim przejechała jedna osoba. wiec jakby nie patrzec to PKP otrzymało zaplate za przejazd 1 osoby (tylko nazwisko było złe z powodu błedu), która podróżowała.
antrus jest off-line  
13-06-2015, 11:18  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Cytat:
Napisał/a antrus Zobacz post
na czym opierasz swoje zdanie?
Na tym:
Cytat:
tylko nazwisko było złe
Nie miałeś zatem ważnego biletu uprawniającego do przejazdu.
 
13-06-2015, 11:23  
antrus
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Cytat:
Napisał/a loco1 Zobacz post
Na tym:

Nie miałeś zatem ważnego biletu uprawniającego do przejazdu.
Czy dobrze zatem rozumiem, że dla PKP nie ma znaczenia, że się zapłaciło (opłacony bilet) tylko za co się zapłaciło (prawo przejazdu dla konkretnej osoby)?
antrus jest off-line  
13-06-2015, 11:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Dobrze rozumiesz. Dziwi Cię to? Próbowałeś np. lecieć kiedyś samolotem z biletem na inne nazwisko?
 
13-06-2015, 11:37  
antrus
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Dziwi o tyle, że sytuacja była wynikiem głupiej pomyłki wynikającej do pewnego stopnia ze źle zaprojektowanego i wadliwie działającego systemu rezerwacji biletów. O pomyłce dowiedziałem się już w pociągu. Liczyłem - o ma naiwności - że PKP wykaże się jakimś pro-konsumenckim podejściem w sytuacji w której usługa dla 1 osoby, mniejsza o nazwiko, była de facto opłacona (już nie wspomnę, że owe cudowne Pendolino miało 2 h opóźnienia).
antrus jest off-line  
13-06-2015, 14:38  
amelia2013
Stały bywalec
 
amelia2013 na Forum Prawnym
 
Posty: 6.086
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Cytat:
Napisał/a loco1 Zobacz post
Próbowałeś np. lecieć kiedyś samolotem z biletem na inne nazwisko?
Samolot samolotem, pociąg - pociągiem. Trudno znaleźć racjonalne powody by bilet był imienny, przypisany do konkretnej osoby. A co mówi regulamin w kwestii zmiany nazwiska pasażera?
amelia2013 jest off-line  
13-06-2015, 15:25  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.613
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Cytat:
Napisał/a amelia2013 Zobacz post
Trudno znaleźć racjonalne powody by bilet był imienny, przypisany do konkretnej osoby
Jeżeli regulamin przewoźnika stosuje taką praktykę, to należy się do niej stosować tym bardziej, że w regulaminie sprzedaży internetowej być może jest taki zapis.
cameleonix11 jest off-line  
13-06-2015, 15:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Dziwny mandat od PKP Intercity

Cytat:
Napisał/a amelia2013 Zobacz post
Trudno znaleźć racjonalne powody by bilet był imienny, przypisany do konkretnej osoby. A co mówi regulamin w kwestii zmiany nazwiska pasażera?
A muszą być racjonalne powody?
Poczytaj to:
http://www.intercity.pl/pl/dokumenty...d-05-05-15.pdf

Najczęściej zadawane pytania - www.intercity.pl
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postępowanie egzekucyjne mandat PKP Intercity z 2006 roku (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie, Otrzymałem list polecony od komornika sądowego przy SR we Wrocławiu z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. ...
§ Mandat PKP intercity - nieczynna kasa (odpowiedzi: 4) W dniu dzisiejszym, tj. 24.01.2014 r. podróżowałem pociągiem PKP Intercity Czartoryski ze stacji Bydgoszcz Wschód (odjazd 17:33) do stacji Włocławek...
§ Mandat PKP Intercity (odpowiedzi: 2) Witam, siedzę właśnie w pociągu TLK relacji Warszawa - Częstochowa. Dostałem mandat w wysokości 300zł (+ cena dopłaty). Mandat jest za odległość...
§ Niesłuszny mandat PKP Intercity! (odpowiedzi: 3) Witam. Dnia w nocy z 13/14.05 zagubiłem dowód osobisty i legitymacje studencką. Dnia 14.05 z samego rana zablokowałem dowód(jeśli to ważne...
§ Odwołanie od wezwania do zapłaty, mandat obłuda i chamstwo w PKP Intercity . (odpowiedzi: 5) Otrzymałam mandat za jazdę intercity, posiadając bilet na pociąg TLK, kupując bilet w kasie poinformowano mnie iż mój pociąg odjeżdża o godzinie...
§ PKP Intercity mandat,przedawnienie, zapłata... (odpowiedzi: 3) Witam piszę z uprzejmą prośbą przyszło mi Ostateczne wezwanie do zapłaty przez firmę STATIMA za mandat z 2004 roku, i chciałam się dowiedzieć po ilu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:02.