Pełnomocnik - Forum Prawne

 

Pełnomocnik

mam pytanie, nie znam sie a chciałbym wiedzieć czy dam radę odzyskać swoje pieniądze, otóż moja była dziewczyna miała stłuczkę moim samochodem, kiedy miało stać w komisie od dawna, z racji ze przebywałem zagranica i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
05-07-2015, 00:38  
Viposz
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Pełnomocnik

mam pytanie, nie znam sie a chciałbym wiedzieć czy dam radę odzyskać swoje pieniądze, otóż moja była dziewczyna miała stłuczkę moim samochodem, kiedy miało stać w komisie od dawna, z racji ze przebywałem zagranica i przebywam nadal, dałem jej pełnomocnictwo do reprezentowania mnie u adwokata itp, wszystko by było dobrze tylko jak przyszły pieniądze za szkodę to je wzięła i ich nie zobaczyłem. Prosiłem o zwrot powiedziała jakie pieniądze, ze nic mi winna nie jest. Czy mam jakieś szanse odzyskać swoje pieniadze ? Czy nie mam szans odzyskać swoich pieniędzy?
Viposz jest off-line  
05-07-2015, 09:43  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.679
Domyślnie RE: Pełnomocnik

Masz jakiś dowód, że je otrzymała?
gryffinian jest off-line  
05-07-2015, 10:15  
Viposz
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Pełnomocnik

Tak ubezpieczalnia, wysłała na jej adres, a do mnie potwierdzenie ze pieniądze zostały wypłacone jej, tzw listonosz przyniósł, ona dokonała podpisu u listonosza o przyjęcie pieniędzy. Chodzi mi o to ze dałem jej pełnomocnictwo a czy w takiej kwesti mogę odzyskać pieniadze czy nie? Bo jeśli jest pełnomocnikiem to ma prawo reprezentowania mnie a czy musi sie ze mną rozliczyć czy nie ? Czy już niemam szans???
Viposz jest off-line  
05-07-2015, 13:01  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.679
Domyślnie RE: Pełnomocnik

Cytat:
Bo jeśli jest pełnomocnikiem to ma prawo reprezentowania mnie a czy musi sie ze mną rozliczyć czy nie ?
Pełnomocnictwo to tylko umocowanie do dokonania czynności prawnych w imieniu mocodawcy. Nie daje prawa do bezpodstawnego zatrzymania pieniędzy. Wyślij na początek listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wezwanie do zwrotu zainkasowanej kwoty jeśli zatrzymała ją bezpodstawnie (tzn jeśli pełnomocnictwo nie przewiduje zachowania przez nią tych pieniędzy do określonej daty bądź zdarzenia).
gryffinian jest off-line  
05-07-2015, 13:30  
Viposz
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Pełnomocnik

Dziękuje bardzo a pytanie dodatkowe, to podchodzi po cywilny pozew ? Kiedy będę w Polsce udam sie do radcy prawnego/prawnika. Drugie pytanie jakie mam to jest pożyczyłem komuś pieniadze przelew bankowy z napisem komu (imię) z dopiskiem pożyczka, ktoś powiedział mi ze musiałbym mieć umowę a nie zrobiłem ale mam SMS z potwierdzeniem z jego strony plus nagranie rozmów ze pożyczyłem i ile czy może jakoś to podważyć ?
Viposz jest off-line  
05-07-2015, 13:36  
EagleInterceptor
Stały bywalec
 
Posty: 2.337
Domyślnie RE: Pełnomocnik

Tak, podchodzi pod proces cywilny - pozew o zapłatę.
Odnośnie drugiego pytania - umowy pożyczki w kwocie powyżej 1000zł powinny być zawierane na piśmie zgodnie z kodeksem cywilnym. Ale jeżeli dysponujesz innymi dowodami jej udzielenia to ja bym walczył.
EagleInterceptor jest off-line  
05-07-2015, 13:43  
Viposz
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Pełnomocnik

20tys zł to nie tak mało :| Dziękuje za odpowiedz
Viposz jest off-line  
05-07-2015, 13:47  
EagleInterceptor
Stały bywalec
 
Posty: 2.337
Domyślnie RE: Pełnomocnik

W tym drugim przypadku robisz dokładnie tak samo jak w pierwszym - wysyłasz wezwanie do zapłaty (poleconym za potwierdzeniem odbioru - potrzebujesz tzw "zwrotkę" z podpisem odbiorcy że odebrał) wyznaczając jakiś (np. 14-dniowy) termin zapłaty. Gdy pieniędzy nie dostaniesz składasz pozew o zapłatę. Możesz to zrobić elektronicznie (www.e-sad.gov.pl).

Gdy już otrzymasz nakaz zapłaty z sądu (lub e-sądu), to następnie udajesz się z nim do komornika i składasz wniosek o wszczęcie egzekucji. Reszta dzieje się "sama".

Jeżeli "przeciwnik" złoży w sądzie sprzeciw od nakazu zapłaty to odbędzie się rozprawa, podczas której każda ze stron przedstawi swoje dowody. Sąd wyda wyrok komu dał wiarę.

Do pozwu dołączasz dowody na okoliczności, które przywołujesz, kopię wezwania do zapłaty i kopię zwrotki z podpisem odbiorcy.
EagleInterceptor jest off-line  
05-07-2015, 15:03  
Viposz
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Dziekuje, ciekawi mie czy wystarcza mi dowody typu przelewy w drugiej sprawie, maga mi wystarczyc? plus nagrana rozmowa i sms od tej osoby?
Viposz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pełnomocnik (odpowiedzi: 1) Czy pełnomocnik ustanowiony w przedsiębiorstwie (jest wpisany w KRS) jest pracownikiem zgodnie z przepisami KP?
§ 1 pełnomocnik dla dwóch osób. (odpowiedzi: 1) Witam. Chciałbym przepisać dom na swoją siostrę. Oboje przebywamy w USA i nie mamy możliwości przyjazdu do Polski. Czy możemy oboje wydać...
§ Pełnomocnik (odpowiedzi: 1) Kto moze zostać pełnomocnikiem przy zbyciu udziałów w spadku? Osób, które chcą sprzedać swoje udziały (8). Wszystkie sa z roznych stron kraju i łączą...
§ pełnomocnik ?? (odpowiedzi: 7) witam,pisałam nie dawno będę pełnomocnikiem w sądzie na rozprawie mego męża.... mam pytanie jeśli ktoś wie ... kiedy mam możliwość do głosu by...
§ pełnomocnik. (odpowiedzi: 1) witam. chciałbym się dowiedzieć czy można wnioskować w sądzie pracy o pełnomocnika lub w innym charakterze pracownika z państwowej inspekcji...
§ Pełnomocnik (odpowiedzi: 3) Witam Mam pytanie odnośnie pełnomocnika który jest adwokatem.Mianowicie, mam rozprawe o pobicie z atr.217 .Jest to 4 z kolei rozprawa ,2 nieodbyly ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:45.