Masa upadłościowa w upadłości konsumenckiej a rozdzielność majątkowa.
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy poprawnie interpretuję przepisy. A mianowicie w upadłości konsumenckiej majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłościowej często pomijając rozdzielność majątkową jeżeli taka była (określone okoliczności).
Co w przypadku gdy rozdzielność majątkowa została zawarta przed ślubem i między małżonkami nigdy nie zaistniała wspólnota majątkowa?
Przepisy wspominają o bezskuteczności rozdzielności majątkowej zawartej wcześniej niż przed dwoma laty od złożenia wniosku o upadłość.
Czy prawo stwierdza bezskuteczność takiej rozdzielności? I mimo braku majątku wspólnego, sąd może orzec, że rozdzielność majątkowa była bezskuteczna i próbować zaspokoić wierzycieli z majątku współmałżonka?
Nagle majątek prywatny współmałżonka stanie się majątkiem wspólnym i wejdzie do masy?
Rozumiem, że duchem przepisu o bezskuteczności rozdzielności majątkowej miało być uniknięcie umożliwiania działania na szkodę wierzyciela, jednak w takim przypadku nie ma mowy o takim zamiarze.
Co więcej, czy nie stoi to w sprzeczności z brakiem odpowiedzialności za długi współmałżonka sprzed małżeństwa? Bowiem w takim przypadku okazuje się, że współmałżonek odpowiada za te długi.
|