Dłużnik sprzedał wierzytelność - Forum Prawne

 

Dłużnik sprzedał wierzytelność

Mój dłużnik, wobec którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne (między innymi wpisał się na jego hipotekę), także ma swoich dłużników (dalszych). Ostatnio dowiedziałem się, że mój dłużnik stał się właścicielem wierzytelności, ponieważ wygrał z innym swoim ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
22-11-2015, 14:39  
wojciech.888
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie Dłużnik sprzedał wierzytelność

Mój dłużnik, wobec którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne (między innymi wpisał się na jego hipotekę), także ma swoich dłużników (dalszych).

Ostatnio dowiedziałem się, że mój dłużnik stał się właścicielem wierzytelności, ponieważ wygrał z innym swoim dłużnikiem proces o zapłatę.
Nie rozpoczął jednak postępowania egzekucyjnego, tylko szybko sprzedał osobie trzeciej swoją wierzytelność za 1/3 jej wartości i przyjął wynagrodzenie w gotówce.
Z tego powodu mój komornik nie zdążył nic wyegzekwować z tej wierzytelności.
Czy mogę teraz coś z tym zrobić?
wojciech.888 jest off-line  
22-11-2015, 14:40  
Yozayan
Przyjaciel forum
 
Yozayan na Forum Prawnym
 
Posty: 3.387
Domyślnie RE: Dłużnik sprzedał wierzytelność

Pozostaje skarga pauliańska.
Yozayan jest off-line  
22-11-2015, 15:08  
wojciech.888
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie RE: Dłużnik sprzedał wierzytelność

Czy przy takiej skardze pauliańskiej będę musiał udowodnić, że mój dłużnik i osoba trzecia, której sprzedał swoją wierzytelność, jest z nim jakkolwiek gospodarczo lub rodzinnie powiązana? Osoba trzecia niepowiązana z moim dłużnikiem, broniąc się przed skargą pauliańską stwierdzi, że nie miała żadnej wiedzy o długach zbywcy wierzytelności.
wojciech.888 jest off-line  
22-11-2015, 17:21  
matips
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: Dłużnik sprzedał wierzytelność

Jeśli to nie była rodzina, ani nabywca nie pozostawał w stosunkach gospodarczych z twoim dłużnikiem, to będziesz musiał wykazać, że kupujący wiedział o twojej egzekucji. Tzn. że oboje działali z zamiarem pokrzywdzenia ciebie.
Jeśli sprzedał dług jakiejś profesjonalnej firmie windykacyjnej, to raczej nie wiedziała i nie odzyskasz pieniędzy jakie dłużnik otrzymał.
matips jest off-line  
22-11-2015, 17:42  
wojciech.888
Użytkownik
 
Posty: 82
Domyślnie RE: Dłużnik sprzedał wierzytelność

A załóżmy teoretycznie, że wygrywam "pauliankę", czyli sąd uznaje umowę sprzedaży wierzytelności za bezskuteczną, a wówczas mój komornik może zająć tę wierzytelność:

1. Czy należność wynikająca z tej wierzytelności dochodzona będzie nadal od mojego dłużnika czy bezpośrednio od dalszego dłużnika? Chodzi o to czy mój komornik może prowadzić egzekucję z majątku tego dalszego dłużnika czy tylko zawiadomi go o zajęciu wierzytelności i zobowiąże na wypadek gdyby ten ewentualnie zechciał płacić, aby wpłat dokonywał tylko na konto komornika?

2. A może należność będzie dochodzona od tej osoby trzeciej, która wierzytelność nabyła? Czy to jest możliwe tak jak przy "pauliance" dotyczącej przeniesienia własności nieruchomości, gdy nabywca odpowiada za dług rzeczowo, czyli do wysokości wartości nieruchomości?
wojciech.888 jest off-line  
22-11-2015, 20:06  
matips
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: Dłużnik sprzedał wierzytelność

Wierzytelność zostanie zajęta, zostaną o tym poinformowani trzeciodłużnik (dłużnik dłużnika) jak i jego wierzyciel (czyli twój dłużnik). Trzeciodłużnik powinien wtedy zapłacić tobie.
Jeśli będzie unikał uregulowania długu będziesz mógł skierować do sądu sprawę o odszkodowanie. Trzeciodłużnik nie wywiązując się ze swojego zobowiązania naraża cię na stratę. Po takim pozwie uzyskasz (być może) wyroku i komornik będzie mógł prowadzić egzekucję od trzeciodłużnika.
matips jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż wierzytelności (odpowiedzi: 2) Mam prawomocny wyrok Sądu z klauzulą wykonalności dłużniczka ukrywa siebie i swój majątek myślę nad sprzedażą długu. Nie stać mnie na opłacenie...
§ Sprzedaż wierzytelności a US (odpowiedzi: 2) Witam Prowadzę DG i jestem vatowcem. Mam dłużników i na podstawie art. 509 § 1 kc chcę sprzedać wierzytelności innej firmie. Problem tylko w tym,...
§ sprzedaż wierzytelności (odpowiedzi: 2) Witam, proszę o pomoc w następującej kwestii: na wniosek wierzyciela (nazwijmy go X) sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym,...
§ Sprzedaż wierzytelności a US (odpowiedzi: 1) Witam Prowadzę DG i jestem vatowcem. Mam dłużników i na podstawie art. 509 § 1 kc chcę sprzedać wierzytelności innej firmie. Problem tylko w tym,...
§ sprzedaż wierzytelności (odpowiedzi: 4) Witam, Mam prawomocny wyrok sadu i tytul wykonawczy w oparciu ktorego komornik wszczal postepowanie egzekucyjne z nieruchomosci nalezacej do mojego...
§ Sprzedaż wierzytelności (odpowiedzi: 1) Dzien dobry Jestem przedsiębiorcą, wynajalem innemu przedsiębiorcy maszyny. Moj kontrahent do tej pory mi za to nie zaplacil. Mam faktury...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:01.