Zmiana nazwiska dziecka? - Forum Prawne

 

Zmiana nazwiska dziecka?

Jezeli matka samotna zarejestrowala dziecko na swoje nazwisko,czyli na skroconym akcie urodzenia widnieje nazwisko matki, czy jest mozliwe zeby,po jakims czasie nazwisko zostalo zmienione na ojca?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
05-08-2009, 17:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Zmiana nazwiska dziecka?

Jezeli matka samotna zarejestrowala dziecko na swoje nazwisko,czyli na skroconym akcie urodzenia widnieje nazwisko matki, czy jest mozliwe zeby,po jakims czasie nazwisko zostalo zmienione na ojca?
 
05-08-2009, 17:06  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska dziecka?

1. gdy ojciec uzna dziecko w USC za zgodą matki - rodzice mogą wnioskować na zmianę nazwiska dziecku na nazwisko ojca
2. po ustaleniu ojcostwa w Sadzie na wniosek zazwyczaj matki dziecka, ewentualnie na wniosek ojca - ale tu powinna się zgodzić matka dziecka
 
05-08-2009, 18:37  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska dziecka?

Czy dziecko przy rejestracji w urzedzie moze miec nazwisko ojca i matki?
Dziekuje za odpowiedzi.
 
05-08-2009, 18:51  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska dziecka?

Nie rozumiem pytania - podwójne nazwisko? Nie, może mieć albo ojca albo matki.
 
05-08-2009, 21:02  
renatka.mm
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska dziecka?

pozwolę sobie wtrącić się ze swoim pytaniem

czy w momencie gdy ojciec jest pozbawiony władzy rodzicielskiej matka może zienić dziecku nazwisko? jeżeli tak to czy wymaga to dodatkowych starań czy wystarczy do USC się zgłosić?
renatka.mm jest off-line  
05-08-2009, 21:33  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Zmiana nazwiska dziecka?

Z ustawy o zmianie nazwiska:
Cytat:
Art. 5.
1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci.
2. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zmiana nazwiska dziecka (odpowiedzi: 9) Witam Od sześciu lat wychowuję samotnie synka który ma moje nazwisko. Syn ma przysądzone alimenty od ojca, które pobieram z funduszu...
§ zmiana nazwiska dziecka, pozbawienie praw rodzicielskich ojca dziecka. (odpowiedzi: 2) Witam Wszystkich Serdecznie Jestem w totalnej kropce, ale może najpierw przedstawię moją sytuację, która pozwoli Wam mniej więcej rozeznać się ...
§ Zmiana nazwiska dziecka (odpowiedzi: 2) Witam, Proszę o radę, wychodzę w lipcu za mąż po raz drugi, mam dziecko z pierwszego małżeństwa i chciałabym zmienić córce nazwisko na nazwisko...
§ Zmiana nazwiska dziecka z nazwiska matki na nazwisko biologicznego ojca (odpowiedzi: 14) Witam Żyje z moim partnerem w nieformalnym związku,jednak za pare meisiecy bierzemy ślub.Nasze dziecko nosi moje nazwisko,ale ojciec dziecka jest...
§ Zmiana nazwiska dziecka z nazwiska paniejskiego matki na nazwisko jej męża. (odpowiedzi: 1) Witam. Mam 3 letnią córkę z nieformalnego związku, córka została uznana przez ojca, jednak od urodzenia nosi moje nazwisko. Były partner nie ma...
§ zmiana nazwiska dziecka (odpowiedzi: 2) witam! mam pytanie, czy komuś z Was udało się zmienić nazwisko dziecka??? jakich użyliście argumentów we wniosku że sąd przychylił się do Waszej...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:14.