upadłość osoby fizycznej - Forum Prawne

 

upadłość osoby fizycznej

Proszę o wyjaśnienia bo nie bardzo potrafię pojąć o co w tym chodzi. Konkretnie sprawa wygląda tak, mam dłużnika - osobę prowadzącą działalność gospodarczą który ogłosił upadłość. Oczywiście majątek nie wystarczył na spłacenie dłużników. Sąd ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
31-05-2007, 14:43  
Kaja76
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie upadłość osoby fizycznej

Proszę o wyjaśnienia bo nie bardzo potrafię pojąć o co w tym chodzi. Konkretnie sprawa wygląda tak, mam dłużnika - osobę prowadzącą działalność gospodarczą który ogłosił upadłość. Oczywiście majątek nie wystarczył na spłacenie dłużników. Sąd nie zakazał mu prowadzenia działalności. Postępowanie jest zakończone wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Pan sobie otworzył nową firmę sp. o.o. pod tą samą nazwą i robi dokładnie to samo co wcześniej. Czy mój dług jest umorzony? Nie potrafię tego pojąć jak to jest możliwe. Jeżeli prawo na to zezwala to każdy może przepisać majątek na rodzinę i ogłosić upadłość i od nowa. Dlaczego na przykład sąd nie zakazał mu prowadzenia działalności, mi miał zapłacić 13.08.2004 a postanowienie o ogłoszeniu upadłości jest z dnia 14,04,2005. Więc wątpię czy zgłosił ją w terminie 3 miesięcy od zaprzestania płacenia należności. Czy mogę coś z tym zrobić?
Kaja76 jest off-line  
01-06-2007, 10:38  
Kaja76
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Proszę o poradę. Przed chwilą rozmawiałam z syndykiem i powiedział mi że coś można zrobić, ale nie chciał powiedzieć co (bo nie jest od tego). Do mojego prawnika nie umie się dodzwonić. Zakończenie postępowania zostało ogłoszenie w sądzie 25.05 czyli w zeszły piętek. Boje się że przegapię jakiś termin.
Kaja76 jest off-line  
06-06-2007, 09:39  
Kaja76
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Nikt nic nie wie czy nie jasno opisałam problem?
Kaja76 jest off-line  
06-06-2007, 21:01  
MORSKI
Użytkownik
 
Posty: 281
Domyślnie

Od początku:
Sp z o.o. i działność gospodarcza to odrębne byty prawne.
Z pewnościa facet nie jest teraz właścicielem akcji a jedynie pracownikiem spółki.
A udziały posiada ktoś z jego rodziny.

Minimum co mozesz zrobic , to uzyskać po przeprowadzeniu upadłości bez problemu pełnomocny nakaz zapłaty.
Ten nakaz oznacza ze twój dług nie przedawni sie przez najbliższe 10 lat i w tym czasie pożesz w każdym momenice zażadać egzekucji z osobistego majątku Twojego dłużnika. Możesz wystąpic do sądu o zmuszenie go do wyjawienia majatku. Po tym fakcie sad rejestruje go w krajowym rejestrze dłuzników niewypłacalnych, a jeśłi ujanił jakiś majatek - to grozi mu odpowiedzialność karna z fałszywew zeznania.

Jesli wiesz że przepisał swój majatek na rodzinę lub znajomych , mozesz skorzystać ze skargi pauliańskiej, kótra ogólnie mówiac unieważnia takie "Przepisywanie majatku" Tu radzę zwrócić sie do prawnika, bo to trudniejsza sprawa.

Jeśłi potrafisz udowodnic , ze facxet celowo doprwadził do upadłości - to sad może wymierzyć karę jaak za oszustwo i dodatkow zakazać prowadzenia działalności i podejmowania pracy w zarządach spółek.

samej spółki raczej nie da rady ruszyć , ale moze dłużnik pobiera z niej wynagrodzenie- to wtedy komornik można je zająć na podstawie wyżej opisanego nakazu.
MorskiRóznie nalezy działać w każdym z tych przypadków.
sugeruje żebyś opisała bardziej konkretnie swoj
MORSKI jest off-line  
11-06-2007, 12:40  
Kaja76
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Mam nakaz zapłąty ale komornik mi go odesłał z informacją żę dłużnik ogłosił upadłość.
Kaja76 jest off-line  
12-06-2007, 07:54  
kisek
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie

Morski troche pomieszał.
Upadłośc dłuznika została przeprowadzona zgodnie z przepisami.
Skoro sad upadłościowy tak postanowił to dłuznik dochował nalezytej starannosci i nie miał orzeczonego zakazu dz. g i sprawowania funkcji jak równiez nie ma co korzystac ze skargi pauliańskiej bo syndyk by juz z tego skorzystał w czasie postepowania upadłosciowego.
Jka widac postepowanie upadłosciowe nie zaspokoiło wszystkich wierzycieli. Wobec tego istnieje domniemnanie, ze nie posiada juz zadnego majatku.
Wobec tego Twój Nakaz zapłaty jest tytułem do prowadzenia egzekucji w przyszłości co do majatku dłuznika jesli taki sie pojawi. Jesli sad ogłosił juz zakończenie postepowania upadłosciowego to juz mozesz z niego skorzystać . Tylko zastanów sioe czy nie lepiej poczekac aż bedzie z czego dłuuznika egzekwować.
kisek jest off-line  
12-06-2007, 09:22  
Kaja76
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Jesteś pewien Kisek, bo z tego co ja się dowiedziałam to mogłabym egzekwować jeśliby nie było ogłoszenia upadłości, a tak to moje należności ulegają umorzeniu.
Kaja76 jest off-line  
12-06-2007, 12:30  
Gix13
Użytkownik
 
Posty: 134
Domyślnie

Czy zgłosiła Pani swoją wierzytelność, brała udział w postępowaniu?
Gix13 jest off-line  
12-06-2007, 16:23  
kisek
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie

Nie ma takiego pojęcia jak umorzenie nalezności.
Umorzyc można postepowanie egzekucyjne. I taka przesłanka zaistniała w momencie ogłoszenia postepowania upadłościowego.
Natomiast nikt nie pozbawił Cię wyroku- tu nakazu sadowego, ze nalezą Ci się pieniądze od dłużnika.
Nie wiem w jakim stopniu uczestniczyłas jako wierzyciel w postepowaniu upadłosciowym, ale z tego co piszesz zapewne nie wystarczyło majątku do zaspokojenia lubh nie zgłosiłaś swej wierzytelności. Od tego zalezy dalsze postepowanie w tej sprawie.
kisek jest off-line  
12-06-2007, 18:24  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Troszkę kisek rozmija się z prawdą.
Umorzyć można także zobowiązania upadłego. Art. 369 i następne Prawa upadłościowego i naprawczego.
Pasqud jest off-line  
12-06-2007, 19:06  
kisek
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie

Pasqud czuwa nad rzetelnoscia wypowiedzi.
No oczywiscie nie mozna stosować skrótów. Mój bład. ok.
Zastosowanie Art 369 p.u.i.n. jest obwarowane dość wymagającymi przesłankami, m.in. w pkt. 2 zgłoszona wierzytelnoscią, a z wypowiedzi wczesniejszych nie wynika dokładnie i o tym pisałem.
Po drugie pisząc o tym, ze nie ma takiego pojęcia jak umorzenie należności odnosiłem do umorzenia zobowiązań a to już co innego, gdyz te pojecia są do siebie nie adekwatne.
Zobowiazania powstają w majatku upadłego i co do tego sąd upadłosciowy może orzekać
Nie może orzekać co do naleznosci wierzyciela bo te istnieją tylko w majatku wierzyciela.
Ma to istotne znaczenie w odniesieniu do ustawy o rachunkowosci i ustaw podatkowych.
No ale po co o tym
kisek jest off-line  
12-06-2007, 20:37  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Tu się zgodzę, jednakże właśnie na 2 i 3 często idą takie umorzenia w postanowieniach.
Pasqud jest off-line  
14-06-2007, 15:16  
Kaja76
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Zgłosiłam swoją wierzytelność, ale niestety nie wystarczyło majątku na jej pokrycie.
Kaja76 jest off-line  
11-07-2007, 12:42  
Kaja76
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie

Przyznam się z Państwa wypowiedzi nie do końca rozumiem. Czy będę mogła jeszcze dochodzić od mojego dłużnika pieniędzy (moich wirzytelności a jego zobowiązań). Nie chodzi mi o wyksięgowanie tego - chodzi mi o fizyczne odzyskanie pieniędzy.
Kaja76 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej (odpowiedzi: 13) Witam. Ten temat jest tu opisywany w rożnym stopniu dlatego chciał bym przestawić swoją sytuacje aby inni mądrzejsi użytkownicy mi podpowiedzieli...
§ upadłość konsumencka osoby fizycznej (odpowiedzi: 5) Sąd uznał moje argumenty na ogłoszenie upadłości ale wniosek oddalił ze względu na brak majątku (sprzedany przez komormnika. Przedstawiłem pismo o...
§ upadłość,bankructwo osoby fizycznej (odpowiedzi: 4) Dzień dobry wszystkim. Mam zadłużenie w banku,opłaty za czynsz w spółdzielni (mieszkanie jest lokatorskie) i za telefon komórkowy.Wszystko zaczęło...
§ Upadłość osoby fizycznej (odpowiedzi: 2) Witam, pytanie zgodnie z tematem. Mianowicie byłem u radcy i poinformował mnie że zgłoszenie upadłości osoby fizycznej jest nikłe i mało...
§ Upadłość osoby fizycznej lub prywatnej (odpowiedzi: 2) W moim konkretnym przypadku: - nie posiadam żadnego majątku ani dochodów; - mam 63 lata; - nie z własnej winy, ani także celowego działania,...
§ Upadłość osoby fizycznej-konsumenckiej (odpowiedzi: 4) Proszę mi doradzić. Mam długi około 20.000 zł za różne nie uregulowane zobowiązania typu mała pożyczka w PROVIDENT , abonament telewizyjny w Polsat,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:26.