Umowa kupna sprzedaży ale..... - Forum Prawne

 

Umowa kupna sprzedaży ale.....

Proszę o pomoc i opinię na temat następującej sytuacji: Mieszkanie nasze było zgłoszone w Biurze Nieruchomości do sprzedaży, oraz mieliśmy zgłoszenie że chcemy kupić z pomocą tegoż Biura inne większe. Biuro od początku wiedziało że ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Zobacz wyniki ankiety: Czy ktoś już spotkał się ze sprzedażą tego samego mieszkania dwom lub trzem osobom
Tak słyszałem o takich praktykach Biur Nieruchomości 2 66,67%
Nie, nie soptkałem się z takim niewłaściwym podejściem 1 33,33%
Sonda wielokrotnego wyboru Głosujących: 3. Nie możesz głosować w tej ankiecie

Odpowiedz
 
11-08-2009, 21:40  
Daniel-Log
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Umowa kupna sprzedaży ale.....

Proszę o pomoc i opinię na temat następującej sytuacji:

Mieszkanie nasze było zgłoszone w Biurze Nieruchomości do sprzedaży, oraz mieliśmy zgłoszenie że chcemy kupić z pomocą tegoż Biura inne większe.

Biuro od początku wiedziało że możliwe jest tylko dokonanie transakcji wiązanej.

Był to w piątek zadzwonił pracownik z Biura Nieruchomości, że ma kupca na nasze mieszkanie oraz że ma mieszkanie dla nas takie które by nas interesowało.
Osoba która miała kupić nasze mieszkanie oglądała go. I zdecydowała się. Nastąpiła zgoda co do transakcji wiązanej, więc Biuro Nieruchomości miało tylko kontakt z osobą kupującą od nas mieszkanie. Zapewniało nas owo Biuro że osoba dostanie kredyt bez problemowo ponieważ ma dużą zdolność kredytową.
Umówieni byliśmy w gruncie rzeczy na poniedziałek żeby wszystkie trzy strony mogli podpisać umowę przedwstępną, tymczasem jeszcze w piątek dzwoni do nas pracownik Biura, że musimy koniecznie wpłacić zaliczkę osobie od której kupujemy mieszkanie, bo jak nie wpłacimy dzisiaj ( tj. w piątek) to całą transakcję wiązaną przerywa, więc my także poprosiliśmy o zaliczkę dla nas od osoby kupującej nasze mieszkanie.
Pracownik ww Biura zapewnia nas że nie mamy się czego obawiać ponieważ zaliczka będzie na 100% w poniedziałek przy podpisaniu umowy wstępnej.
O godzinie 16.00 w poniedziałek mieliśmy podpisać umowę przedwstępną i otrzymać zaliczkę od osoby która miała kupić nasze mieszkanie.
My więc w takiej sytuacji jeszcze w piątek, zgodziliśmy się na wpłacenie zadatku w wysokości 5 tysięcy zł. oraz zawarcie umowy na kupno mieszkania, aby pracownik Biura nie przerwał całej transakcji wiązanej.

W poniedziałek około godziny 13stej, dzwoni pracownik ww Biura że do transakcji wiązanej nie dojdzie gdyż osoba która miała dokonać wpłaty zaliczki i zawrzeć z nami umowę się wycofała !

Zostaliśmy w takiej sytuacji że my podpisaliśmy umowę kupna i wpłaciliśmy 5 tysięcy zaliczki a nie mamy teraz kupca na nasze mieszkanie, więc nie mamy pieniędzy żeby kupić mieszkanie od osoby z którą mamy podpisaną umowę.

Osoba sprzedająca nam mieszkanie której wpłaciliśmy ww zaliczkę nie chce nam zwrócić tej zaliczki, chociaż to nie z naszej winy doszło do takiej sytuacji, ale z ewidentnej winy pracownika Biura który nie chciał poczekać do poniedziałku tylko niejako przymusił nas do wpłacenia zadatku już w piątek po południu.

Umowa kupna – sprzedaży zawarta jest od 24 lipca do 31 sierpnia 2009 r.

Po zaistniałej sytuacji rozmawialiśmy osobiście z osobą która otrzymała od nas ww zaliczkę o zwrot tej kwoty, bez podwójnej sumy jaka by nam przysługiwała, tylko nasze 5 tysięcy.
Osoba ta nie poczuwa się jednak do zwrotu zaliczki.

Jakby tego było mało, dowiedzieliśmy się że ta osoba sprzedaje to samo mieszkanie w innym Biurze Nieruchomości, i ma zawartą umowę kupna – sprzedaży, którą dokonano trzy dni wcześniej za niższą kwotę o 10 tysięcy.

Małżeństwo które zawarło wcześniej ma zawartą umowę kupna – sprzedaży stara się o kredyt w Banku, i z tego co wiemy już kredyt został im przyznany.

Teraz dwie rodziny są w drodze do kupienia tego samego mieszkania z tym że jedni dostali już kredyt a my jako drudzy nie mamy kupca na swoje, a tym samym nie możemy dotrzymać warunków zawartej już umowy ?!


Czy tą sprawę można zastosować Art. 394 § 1.

W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe zadatek ulega zwrotowi.

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Bardzo proszę o pomoc prawną w powyższej sprawie o ile to jest możliwe.
Z poważaniem Daniel.
Daniel-Log jest off-line  
13-12-2009, 10:03  
Daniel-Log
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Umowa kupna sprzedaży ale.....

Miejsce akcji rozgrywa się w Biurze Nieruchomości Media Service w Sulechowie ul Armii Krajowej 94.
http:www.media-service.pl właścicielką tego biura jest pani Eliza Dudek.
Daniel-Log jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa kupna-sprzedaży samochodu - umowa przez kalkę, brak oryginału dla sprzedającego (odpowiedzi: 1) Witam, dokonałam transakcji sprzedaży samochodu. Kupujący spisał umowę poprzez kalkę i tak też zostały naniesione podpisy. Kupujący zabrał...
§ Sprzedaż samochodu ojca - umowa kupna-sprzedaży czy pełnomocnictwo? (odpowiedzi: 11) Witam, postaram się przedstawić sytuację w sposób przejrzysty. Otóż chcę sprzedać swój samochód (oficjalnie samochód ojca, bo na niego jest...
§ Umowa Wynajmu, Umowa Użyczenia oraz Umowa Przedwstępna Kupna-Sprzedaży (odpowiedzi: 51) Witam. Rok temu podpisałem dwie umowy na czas nieokreślony: Umowa Użyczenia oraz Umowa Wynajmu mieszkania dając do wyboru Wynajmującemu prawo...
§ Umowa kupna sprzedaży/kupna i rejestracja motoroweru (odpowiedzi: 9) Witam, Szukałem ale nie znalazłem wystarczająco jasnego wyjaśnienia. Sprawa jest taka, mam 16 lat czyli jestem niepełnoletni. Chcę kupić i...
§ Sprzedaż udziału w aucie a poprzednia umowa kupna-sprzedaży (odpowiedzi: 1) Witam Dwa lata temu kupiłem z narzeczoną auto - na umowie napisane było że jest współwłaścicielem jednak bez podania procentowego udziału. Czy...
§ Umowa kupna-sprzedaży, umowa zlecenie a podatek pcc (odpowiedzi: 1) Witam, prowadzę działalność gospodarczą, jestem czynnym płatnikiem VAT. 1. Zamierzam nabyć od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:34.