Rozwiązanie umowy spółki cywilnej - Forum Prawne

 

Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Witam wszystkich i proszę o pomoc: Prowadziłam spółkę cywilną - sklep - ze wspólniczką przez ok 6miesięcy. Spółka została rozwiązana za porozumieniem stron a wspólniczka przejęła cały towar i majątek spółki (ponieważ sama chciała dalej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Drobna darowizna
    Witam, Czy kwota 2000 zł może być traktowana jako "drobna darowizna zwyczajowo przyjęta"? Wg art. 37 KC. Były...
  • § Zwrot samochodu przez klienta ...
    Witam, Sprzedałem samochód przez komis samochodowy. Podczas oględzin pojazdu jak i samej jeździe próbnej...
  • § banknoty kolekconerskie
    witam przeglądając internet znalazłem wedlug mnie sprzedaz podrabianych pieniędzy czy to jest prawnie dopuszczalne...

Odpowiedz
 
24-08-2009, 10:00  
AnnaKunigiel
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Witam wszystkich i proszę o pomoc:

Prowadziłam spółkę cywilną - sklep - ze wspólniczką przez ok 6miesięcy. Spółka została rozwiązana za porozumieniem stron a wspólniczka przejęła cały towar i majątek spółki (ponieważ sama chciała dalej prowadzić ten sklep), ja odzyskałam wniesiony wkład, została sporządzona umowa rozwiązania spółki, w której wspólniczka zobowiązuje się:

"w zamian za przejęcie całego majątku spółki do uregulowania wszelkich zobowiązań spółki powstałych w wyniku jej prowadzenia (tj.faktur i rachunków)"..

I teraz problem: Księgowa obliczyła wysoki podatek do zapłaty za sprzedaż towaru ze spółki do firmy wspólniczki

- dla urzędu skarbowego nie liczy się, że wspólniczka mi nie zapłaciła za połowe towaru a towar został jej przkazany!

i moja wspólniczka zarządała, żebym ja zapłaciła połowę tego podatku...

1. Czy według umowy rozwiązania spółki ona powinna go zapłacić?? skoro zobowiązała się do uregulowania wszystkich należności??
2. Czy dlatego, że wpisałam w umowie "faktury i rachunki" to podatek się do tego nie zalicza?? bo jest zaznaczone: "wszelkie zobowiązania spółki powstałe w wyniki jej prowadzenia"?
AnnaKunigiel jest off-line  
24-08-2009, 16:57  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Trzeba by wykładać treść całej umowy spółki i oświadczenia o jej rozwiązaniu.

Jeśli jednak wola stron była taka, by jedna z osób przejęła przedsiębiorstwo i nadal je prowadziła to obciążają ją również zobowiązania podatkowe związane z jego prowadzeniem.

Nie wiem jednak za co naprawdę jest ten podatek - nie rozumiem jaka sprzedaż z firmy do firmy, z czego to wynikało - wspólniczka miała jakąś inną firmę i handlowała ze spółką??? I o jaki podatek chodzi?? Coś mi się tu nie podoba - może chodzi o podatek związany z rozliczeniem zakończenia działalności (VAT za nie sprzedany towar??)??

Może warto zapytać doradcę podatkowego. A może jakiś zgłosi się na forum??
asesor in spe jest off-line  
24-08-2009, 17:40  
AnnaKunigiel
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Dziękuję za odpowiedź i już wyjaśniam sytuację...(zamierzam isć do prawnika jednak wcześniej chciałam zasięgnąć porady z Forum)
Wyjaśniam całą sytuację:
Wraz ze wspólniczką prowadziłyśmy spółkę - sklep. Za porozumieniem stron postanowiłyśmy, iż zrezygnujemy ze spółki i moja wspólniczka będzie sama prowadzić ten sklep pod nową nazwą jako jednoosobowe przedsiębiorstwo. Całość majątku została - umową rozwiązania spółki - przekazana dla mojej wspólniczki do jej nowej firmy. Podczas likwidacji spółki zrobiłyśmy inwentaryzacje i całość towaru została fakturą sprzedana do nowej firmy mojej wspólniczki (księgowa obliczyła podatek dochodowy dla spółki cywilnej) - ale tak naprawdę - według umowy rozwiązania spółki - towar został przejęty przez moją wspólniczkę w zamian za spłatę wszystkich zobowiązań - ja nie dostałam żadnych pieniędzy.

Umowa spółki była standardowa - zawierała standardowe paragrafy: wniesiony wkład, zyski i straty po 50% itd... Natomiast w umowie rozwiązania spółki było:

My niżej podpisane wspólnik A i B postanawiamy o rozwiązaniu spółki z dniem...Cały majątek spółki przejmuje firma wspólnika A w związku z czym Wspólnik A zobowiązuję się uregulować wszelkie zobowiązania spółki powstałe w wyniku jej prowadzenia tj. uregulować płatności za wszystkie faktury i rachunki (faktury od dostawców towaru, faktury za najem lokalu, telefon, energię itp.)
Wspólnik A wypłaca wspólnikowi B wniesiony wkład.
itd.

Ja wiem, że powinnam ze wspólniczką uregulować ten podatek na pół ponieważ powstał on podczas instnienia spółki ale chodzi mi o to czy jeśli moja wspólniczka zobowiązała się do uregulowania wszytkich należności w zamian za przekazanie jej całego majątku to czy nie powinna ona za ten podatek też zapłacić??
Nie wiedziałyśmy z wspólniczką, iż wyjdzie tak duży podatek i moja wspólniczka nie ma w tej chwili pieniędzy na uregulowanie nawet swojej połowy - ale właśnie - czy powinna ona się domagać ode mnie żebym ja za to zapłaciła?? skoro w umowie rozwiązania spółki zobowiązała się do uregulowania wszelkich zobowiązań??Bardzo proszę o podpowiedź

Pozdrawiam Serdecznie
AnnaKunigiel jest off-line  
24-08-2009, 19:36  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Moim osobistym zdaniem podatek dochodowy w takiej sytuacji będzie obciążał każdego wspólnika. Zasadniczo bowiem spółka cywilna jest przezroczysta podatkowo w podatku dochodowym, a podatnikami są wspólnicy. W przypadku VAtu uznałbym odwrotnie, gdyż to sama spółka cywilna jest podatnikiem Vatu i możnaby domniemywać, że wspólniczka zgodziła się przejąć te zobowiązania.

Jeśli jednak Pani wybiera się do prawnika to tym lepiej, może jego opinia będzie inna i uda się uzyskać korzystne rozstrzygnięcie.

Acha, i jeszcze jedno - czasem warto zapytać prawnika (i nawet zapłacić te 300 zł za poradę) a dopiero później coś zrobić niż wplątać się w jakieś kłopoty z uwagi na pozorną oszczędność : ))))))
asesor in spe jest off-line  
25-08-2009, 08:07  
AnnaKunigiel
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Dziękuję za odpowiedź
AnnaKunigiel jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ rozwiązanie spółki cywilnej (odpowiedzi: 4) Mam pytanie jestem pracownikiem w spółce cywilnej która zmienia się na jednoosobową (osoba prowadząca działalność gospodarczą) ze względu na...
§ Rozwiązanie spółki cywilnej (odpowiedzi: 3) Witam, jestem wspólnikiem 2-osobowej spółki cywilnej. Druga osoba pozostaje od dłuższego czasu zagranicą. Do umowy spółki załączony został aneks...
§ Rozwiązanie Spółki Cywilnej (odpowiedzi: 3) Witam, Wraz ze wspólnikiem prowadzimy spółkę cywilną. Ja nie prowadzę osobno swojej działalności, wspólnik owszem. Z powodu strat jakie spółka...
§ Rozwiązanie spółki cywilnej (odpowiedzi: 2) Witam Mam kilka pytań - jestem wspólnikiem spółki cywilnej - działalność budowlana. Postanowiłem się rozstać ze wspólnikiem. Mieliśmy stronę...
§ Rozwiązanie spółki cywilnej (odpowiedzi: 1) Witam, przeszukałem forum i nie znalazłem rozwiązania podobnej sytuacji, więc zakładam nowy temat. Mój ojciec prowadzi od 8 lat spółkę cywilną...
§ Rozwiązanie sp.cywilnej a umowy o pracę (odpowiedzi: 7) Witam, mam następujące pytanie: co dzieje się z umowami o pracę w przypadku rozwiązania spółki cywilnej z powodu złych wyników finansowych? Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:35.