Przebieg a stan licznika - Forum Prawne

 

Przebieg a stan licznika

Pytanie ogólne ale poparte przykładem z życia. Jak to jest z tym przebiegiem auta a stanem licznika? Sprzedałem auto powypadkowe, które użytkowałem od kilku lat. Jakieś dwa lata wcześniej wymieniałem licznik - uszkodzony wyświetlacz. Zero ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
28-02-2017, 17:24  
malenki_1234
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Przebieg a stan licznika

Pytanie ogólne ale poparte przykładem z życia.
Jak to jest z tym przebiegiem auta a stanem licznika?

Sprzedałem auto powypadkowe, które użytkowałem od kilku lat. Jakieś dwa lata wcześniej wymieniałem licznik - uszkodzony wyświetlacz. Zero złych zamiarów. Jak można się spodziewać stan licznika był inny, niższy od poprzedniego. Jeździłem tak na przeglądy, spisywano ten stan licznika, diagnosta zapewniał, że nie ma to wpływu na wynik przeglądu.

Auto uczestniczyło w dość poważnym zdarzeniu drogowym (uszkodzony cały bok pojazdu i zawieszenie) i po likwidacji szkody (w dokumentach ubezpieczeniowych przyjęto przebieg szacowany prawie 380 tysięcy km.) postanowiłem sprzedać wrak pojazdu. Zainteresowanie było spore.

Został sprzedany osobie prywatnej, na umowie wyłączono rękojmię (za obopólną zgodą i wprost jest to napisane w umowie), na prośbę kupującego nie wpisano nic o uszkodzeniach a tylko, że auto wymaga napraw, poinformowano kupującego o przebiegu, wymianach itd. Cała transakcja zawarta w 15 minut.

Informacyjnie podam Audi A6 2.0 TDI z 2006roku za cenę 10000 zł.

Jak można się domyślać, kupujący po kilku dniach stwierdził, że nic nie wie o przebiegu, czuje się oszukany. Sprawdzał w ASO i na historiapojazdu i tam też przebieg wyższy a potem niższy.
Pojawiły się pretensje, oskarżenia, straszenie. Problem w tym, że nie czuję się odpowiedzialny i teraz pytanie czy słusznie.

Rozumiem, że w Polsce jest to problematyczna kwestia (notorycznie kręcone liczniki) jednakże nie miałem złych zamiarów, kupujący widział dokumentację od szkody, o przebiegu go informowałem.
Co ciekawe, nie chce zwrócić pojazdu a walczyć o obniżenie ceny.

Brzmi to pewnie jak kolejna historia Mietka handlarza i kręconego licznika jednak prosiłbym o rzeczowe odpowiedzi. Auto użytkowałem długo, nie kryłem się z jego historią i stanem. Rękojmię wyłączyliśmy choćby żeby zabezpieczyć mnie przed sytuacjami roszczeniowymi.
malenki_1234 jest off-line  
28-02-2017, 17:40  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.447
Domyślnie RE: Przebieg a stan licznika

Cytat:
Napisał/a malenki_1234 Zobacz post
Problem w tym, że nie czuję się odpowiedzialny i teraz pytanie czy słusznie
tak i w tym zakresie rękojmia jest wyłączona nieskutecznie (art. 558 par 2 kc)
Ponadto sprzedaż wypełnia znamiona przestępstwa oszustwa z art. 286 kk.
cedwah jest off-line  
28-02-2017, 18:03  
malenki_1234
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Przebieg a stan licznika

cedwah, czy mógłbyś rozwinąć na jakiej podstawie wypełnia znamiona oszustwa oraz gdzie tu dopatrywać się wad ukrytych oznaczających nieskuteczność wyłączenia rękojmi?

Nie zataiłem, a tym bardziej podstępnie jakichkolwiek informacji na temat przebiegu pojazdu. Nie zapewniałem również, że wynosi on tyle ile na liczniku.
Informowałem natomiast o dokonanej wymianie licznika i przebiegu przyjętym przy likwidacji szkody.

Wszelkie przebiegi odnotowywano w historii ASO oraz oficjalnym rejestrze na przeglądzie więc jak mógłbym ukryć poprzednie wyższe wartości a szczególnie jaki byłby w tym interes? Zrobienie z siebie głupka nie było w moim kręgu zainteresowań.

W takim razie rozumując trochę przewrotnie to czy każda naprawa/wymiana elementów zawierających w sobie informacje o przebiegu powinna zakończyć się korektą tego przebiegu do wartości poprzedniej?
malenki_1234 jest off-line  
28-02-2017, 19:01  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.447
Domyślnie RE: Przebieg a stan licznika

Sprzedałeś samochód i świadomie zataiłeś fakt, że stan licznika znacznie odbiega od rzeczywistego przebiegu. W ten sposób wprowadziłeś kupującego w błąd co do stanu technicznego pojazdu, który jest znacznie bardziej zużyty niż wynika to z oceny na podstawie stanu licznika.
cedwah jest off-line  
28-02-2017, 19:25  
malenki_1234
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Przebieg a stan licznika

cedwah, dokładnie o kwestię poinformowania się rozchodzi.
Nie wiem dlaczego zakładasz, że kłamię (choć pewnie dlatego, że każdy mógłby się tak tłumaczyć).
Jeszcze raz podkreślę, kupujący ZOSTAŁ poinformowany. Z resztą cenowo to auto również mocno odbiegało od wartości rynkowej, nawet w stanie uszkodzonym.
I wydaje mi się, że tu cały problem - kupujący nie słuchał za bardzo co do niego mówiłem.
Przyjechał z gotówką, nawet nie chciał oglądać auta.
Auto sprzedane uszkodzone, kupujący był bardzo rozemocjonowany.
Oczywiście, nie musisz wierzyć w moje słowa.
Dodam tylko, że padło stwierdzenie z jego strony: "to za dwa, trzy lata będzie łatwiej sprzedać z niższym przebiegiem".

Kwestię dowiedzenia czy rzeczywiście tak było rozwiązuje fakt, że transakcji dokonaliśmy w miejscu publicznym, był ze mną znajomy, słyszał nas stojący w pobliżu pracownik restauracji. Miałem dokumenty od szkody, pokazałem je i tam też widniał przebieg odczytany i przebieg szacowany. Nie wiem jak bardziej mogłem wyłuszczyć te różnice i jak lepiej poinformować kupującego.
malenki_1234 jest off-line  
28-02-2017, 19:39  
cedwah
Moderator
 
cedwah na Forum Prawnym
 
Posty: 13.447
Domyślnie RE: Przebieg a stan licznika

Cytat:
Napisał/a malenki_1234 Zobacz post
jak lepiej poinformować kupującego.
na piśmie - tak jak wyłączyłeś rękojmię.
cedwah jest off-line  
28-02-2017, 20:08  
malenki_1234
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Przebieg a stan licznika

kuriozum
Rękojmia była wyłączona ze względu na fakt, iż uszkodzenia pojazdu w stanie nierozłożonym nie były mi do końca znane i nie chciałem później mieć problemów z tego tytułu oraz dlatego, że na prośbę kupującego nie wymienialiśmy uszkodzeń na umowie.

W każdym razie dziękuję za przedstawienie innego punktu widzenia sprawy
malenki_1234 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Stan czynny przewyższający stan bierny, a odsetki karne (odpowiedzi: 2) Witam. Poniżej przedstawię krótki opis stanu faktycznego. Będę wdzięczny za pomoc w jego interpretacji. Spadkobierca nabył spadek z...
§ Sprzedaż mieszkania - stan liczników (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, niebawem sprzedaję mieszkanie, jednakże w odległym ode mnie miejscu zamieszkania, co wiążę się z pewnymi trudnościami logistycznymi. ...
§ Przebieg miedzy (odpowiedzi: 1) Witam, Rok temu wynikł konflikt w sprawie przebiegu miedzy. Sąsiad przy pomocy geodety wymierzył nową granicę działki, która nie jest korzystna dla...
§ Zaległa opłata za media a stan liczników spisany po 2 miesiącach od wyprowadzki (odpowiedzi: 9) Witam, Dnia 23 czerwca 2013 wyprowadziłem się z pewnego lokalu, zachowując miesięczny okres wypowiedzenia na piśmie. W ostatnim czasie jestem...
§ stan nowego licznika energii elektrycznej (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Czy stan nowego licznika energii elektrycznej jest bezdyskusyjny? Dnia 13. września zmieniono licznik w moim mieszkaniu (wcześniej...
§ przebieg rozprawy (odpowiedzi: 1) Witajcie, Czy możliwe jest ażeby sąd zadecydował, że na najbliższej roprawie przesłucha jedynie moich świadków i nas jako strony, natomiast żony...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:21.