Pozyskanie danych osobowych od NASK - Forum Prawne

 

Pozyskanie danych osobowych od NASK

Witam, Prowadzę sieć blogów internetowych poświęconych tematyce modowej. Wszystkie blogi są w domenach .pl, a domeny rejestrowane na osobę prywatną - domyślnie więc nikt nie może sprawdzić na kogo te domeny są rejestrowane. W NASKu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
19-06-2017, 13:46  
tomaszeq
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Pozyskanie danych osobowych od NASK

Witam,

Prowadzę sieć blogów internetowych poświęconych tematyce modowej.
Wszystkie blogi są w domenach .pl, a domeny rejestrowane na osobę prywatną - domyślnie więc nikt nie może sprawdzić na kogo te domeny są rejestrowane.

W NASKu i u rejestratora dane osobowe są aktualne, adres, numer telefonu, adres email.

Otrzymałem dzisiaj pozew sądowy na prywatny adres. W ów pozwie jest mowa o tym, że na jednym z blogów autor skopiował tekst źródłowy z gazety słowo w słowo czym naruszył prawa autorskie itd. Pomijam kwestię samej sprawy bo mam kilku redaktorów/współpracowników i na razie sam czekam na wyjaśnienia czy rzeczywiście miało to miejsca, ale chodzi o sam fakt czy kancelaria, która reprezentuje podobno autora tekstu ma prawo od tak sobie pozyskać dane osobowe domeny. W NASK nabierają wody w usta mówiąc, że tak, kancelarie mogą otrzymać informację o danych osobowych jeśli napiszą, że będzie to wykorzystywane jedynie w celu pozwania kogoś i jest to zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych.

Czy tak w istocie jest?
Jak wspominałem pomijam kwestię samego czynu bo jeśli ów miał takie miejsce i osoba która redagowała wstawkę to potwierdzi to niech taka osoba sama za to odpowiada.

Chodzi mi wyłącznie o kwestię udostępnienia danych osobowych osoby prywatnej jakiejś kancelarii która napisała ze chce dane pana od domeny X bo na tej domenie jest wpis który jest kopią i kancelaria Y chce pozwać właściciela domeny X.

Pozdrawiam,
Tomek
tomaszeq jest off-line  
19-06-2017, 15:17  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Pozyskanie danych osobowych od NASK

Cytat:
Napisał/a tomaszeq Zobacz post
... Czy tak w istocie jest? ...
W oparciu o Art. 23. ust. 1. pkt 5. Ustawy o ochronie danych osobowych jak najbardziej.
Cytat:
Napisał/a tomaszeq Zobacz post
... Jak wspominałem pomijam kwestię samego czynu ...
Nie pomijaj tylko zapoznaj się z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, której jak sądzę podlegasz.
LeszsekS jest off-line  
20-06-2017, 08:58  
tomaszeq
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Pozyskanie danych osobowych od NASK

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
W oparciu o Art. 23. ust. 1. pkt 5. Ustawy o ochronie danych osobowych jak najbardziej.
Z tego co widzę pod wspomnianym artykułem:

5) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

Jeśli dobrze rozumuję to jakaś tam kancelaria nie jest administratorem danych o których wspomina ustawa natomiast nie za bardzo rozumiem w jaki sposób prawnie usprawiedliwionym odbiorcą danych już być może jeśli nie łączą nas żadne stosunki. Abstrachując od kancelarii odbiorcą w takim razie może być dowolna osoba która wejdzie na którąkolwiek z moich stron - taka osoba może nazwać się odbiorcą danych to znaczy, że przepis o ochronie danych abonentów domen polskich jest martwy, bo skoro każdy może być odbiorcą danych to każdy z NASK może pozyskać sobie dane dowolnej strony. Czy to już nie narusza ustawy?
Dodatkowo moje wątpliwości budzi sam fakt, że NASK w absolutnie żaden sposób nie zweryfikował tego. To znaczy - ktoś napisał pismo i przybił pieczątkę (mogę to samo zrobić przecież jako przedsiębiorca, ba nawet kupić na popularnym portalu aukcyjnym fikcyjną pieczątkę i przystawić ją na piśmie), a NASK poda mi dane dowolnej osoby o dowolnej domenie .pl jaką sobie poproszę nie weryfikując tego w żaden sposób. Mogę to zrobić hurtowo w takim razie ...

Na przykład nie wiem taką podkładką mogło by być zawiadomienie do prokuratury, na policji o tym, że ktoś kradnie teksty itd. i umieszcza je na stronie. Bez tego to już jest chyba nadużycie albo conajmniej nadinterpretowanie (wygoda NASKu?) ustawy o ochronie danych punkt 5 ?
tomaszeq jest off-line  
20-06-2017, 09:39  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Pozyskanie danych osobowych od NASK

Cytat:
Napisał/a tomaszeq Zobacz post
... To znaczy - ktoś napisał pismo i przybił pieczątkę (mogę to samo zrobić przecież jako przedsiębiorca, ba nawet kupić na popularnym portalu aukcyjnym fikcyjną pieczątkę i przystawić ją na piśmie), a NASK poda mi dane dowolnej osoby o dowolnej domenie .pl jaką sobie poproszę nie weryfikując tego w żaden sposób. Mogę to zrobić hurtowo w takim razie ...
Konfabulujesz.

Cytat:
Napisał/a tomaszeq Zobacz post
... Na przykład nie wiem taką podkładką mogło by być zawiadomienie do prokuratury, na policji o tym, że ktoś kradnie teksty itd. i umieszcza je na stronie. Bez tego to już jest chyba nadużycie albo conajmniej nadinterpretowanie (wygoda NASKu?) ustawy o ochronie danych punkt 5 ?
Dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich nie wymaga udziału policji lub prokuratury. To wyłącznie wola uprawnionego czy zechce naruszyciela pociągnąć do odpowiedzialności karnej.
LeszsekS jest off-line  
20-06-2017, 09:49  
tomaszeq
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Pozyskanie danych osobowych od NASK

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
Konfabulujesz.
Dlaczego Pan tak uważa? Czy to jest poziom merytoryczny forum, które ma pomagać mniej zaznajomionym z prawem - zdawkowa odpowiedź jednym słowem? Zapytałem, poprosiłem o rozwianie wątpliwości natury prawnej.

Odchodzimy od tematu.

Zapytałem też NASK, tak i dowolna osoba/firma jeśli napisze wniosek, wpisze art 5 wspomnianej ustawy dostanie dane dowolnej osoby i oni nie będą tego weryfikować, nie ma też limitu zapytań.

Pytam wprost czy to jest zgodne z prawem i gdzie tu ochrona danych osobowych? Mówimy o imieniu, nazwisku, pełnym adresie i danych takich jak email, telefon.

PS: Dzwoniąc na biuro numerów TP, podając numer telefonu telefonistka nie ma prawa nawet potwierdzić czy numer który podaliśmy jest tożsamy z adresem który podaliśmy, a tu mówimy o udostępnieniu bez żadnej weryfikacji danych dowolnej osoby bez limitu.
tomaszeq jest off-line  
20-06-2017, 09:54  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.675
Domyślnie RE: Pozyskanie danych osobowych od NASK

Cytat:
Napisał/a tomaszeq Zobacz post
... Pytam wprost czy to jest zgodne z prawem i gdzie tu ochrona danych osobowych? ...
Jeśli wniosek wypełnia znamiona wskazanego wyżej przepisu prawnego to jest to zgodne z prawem. Tak samo Twoja decyzja o podjęciu stosownego działanie określonego w Ustawie o świadczeniu usług droga elektroniczną, którą wskazałem Ci do przeczytania.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zgoda na przetwarzanie danych osobowych w CV a ochrona danych osobowych (odpowiedzi: 3) Witam. Mam takie pytanie wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych które jest w podaniu o pracę, dotyczy tylko tego podania czy jest już...
§ Czy po ś mamy coś grozi jak nie zmienię danych danych osobowych (odpowiedzi: 10) Dzień dobry proszę o poradę a mianowicie chodzi o to miną rok od mamy śmierci a ojciec jest jedynym właścicielem mieszkania itp ale zaczynam mieć...
§ ochrona danych osobowych (przetrzymywanie w bazach danych nr pesel) (odpowiedzi: 4) witam pewien serwis internetowy odmawia mi ponownej rejestracji na swojej stronie www. Dzieję się tak, gdyż podczas rejestracji po podaniu nr...
§ Usunięcie danych osobowych z forum - ochrona danych osobowych (odpowiedzi: 2) Witam, swojego czasu założyłam konto na jednym z forów. Kiedy je założyłam - można było edytować wpisy, a po ok1,5 roku to zmieniono. W każdym...
§ Pozyskanie danych osobowych bez zgody - telefoniczne nękanie (odpowiedzi: 8) Witam, od ponad roku moją rodzinę męczy telefonami jakaś baba. Żadna osoba z mojej rodziny nie podała jej swojego numeru telefonu, więc musiała...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:12.