Odzyskanie długu od osoby prywatnej - Forum Prawne

 

Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Dzień dobry, Potrzebuję porady prawnej odnośnie długu, który zaciągnęła u mnie jedna osoba i która to nie jest skora aby oddać mi pieniędzy. Poniżej postaram się zwięźle opisać problem. Jakiś czas temu zwróciła się do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-03-2018, 11:41  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Dzień dobry,

Potrzebuję porady prawnej odnośnie długu, który zaciągnęła u mnie jedna osoba i która to nie jest skora aby oddać mi pieniędzy. Poniżej postaram się zwięźle opisać problem.

Jakiś czas temu zwróciła się do mnie znajoma z poprzedniej pracy z prośbą o pożyczkę. Uczyniła to poprzez portal linkedin.com. Poprosiła o pożyczkę w kwocie 1500 zł. W celu weryfikacji czy to na pewno ta osoba, za którą się podaje, a nie ktoś kto przejął konto, poprosiłem o kontakt telefoniczny. Po potwierdzeniu tożsamości, umówiliśmy się na pożyczkę i określony termin spłaty. Z racji iż miałem zaufanie do tej osoby, gdyż kontakt w poprzedniej pracy mieliśmy dobry, nie odczuwałem żadnych podejrzeń, że mogę mieć później problem z odzyskaniem swoich pieniędzy.
Pieniądze wysłałem przelewem bankowym, z odpowiednim tytułem, iż jest to pożyczka.
Co posiadam na dowód:
- maile z wiadomościami z serwisu linkedin z prośbą o pożyczkę;
- wiadomości na facebooku z których jasno wynika, że udzielam pożyczki, oraz że pożyczka została udzielona;
- dowód przelewu.

Trudności widzę z oficjalnym, przedsądowym wezwaniem do zapłaty, gdyż:
- osoba bywa tylko czasami w polsce, ale prawdopodobnie jest tutaj ciągle zameldowana. Ta osoba pracuje legalnie we Lwowie na Ukrainie;
- znam miasto prawdopodobnego zameldowania, ale bez dokładnego adresu. Posiadam ponadto numer telefonu tej osoby, znam datę urodzenia;
- osoba usunęła konto na linkedin.com prawdopodobnie w celu usunięcia wiadomości od siebie w archiwum. W konwersacji na portalu wiadomości od tej osoby zniknęły, zostały tylko moje wypowiedzi, ale jak już zaznaczałem, mam kopie otrzymanych wiadomości na mailu;
- zostałem zablokowany na facebooku, więc moje wiadomości nie dochodzą. Wielokrotnie tym kanałem próbowałem się doprosić o zwrot pożyczki.

Co bym chciał uzyskać:
Zwrot pieniędzy, wraz z poniesionymi kosztami sądowymi, jeżeli takie wystąpią.
Nie wiem w jakiej kolejności podjąć jakie kroki. Czy wpierw ustalać adres zameldowania, czy wpierw wnieść sprawę do sądu, a dopiero później sąd ustala adres?
Rozumiem, że brak adresu zameldowania może komplikować dostarczenie przed sądowego wezwania do zapłaty.

Zacząłem się orientować, że adres zameldowania mogę uzyskać wnosząc wniosek do MSWiA. Jaką podstawę prawną podać we wniosku? Co mogę tam dołączyć aby potwierdzić interes prawny? Czy jako interes mogę podać chęć wniesienia pozwu, a jako podstawę podać Art. 471. kc?
Czy może lepiej złożyć taki wniosek do gminy? Coś jeszcze oprócz adresu potrzebuję uzyskać, aby złożyć pozew?
wujashek jest off-line  
16-03-2018, 16:56  
robinson21
Stały bywalec
 
robinson21 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.439
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Czy była podpisana umowa pożyczki?
Maile nie są dokumentami w rozumieniu kpc.
Potwierdzenie dokonania przelewu pieniędzy nie potwierdza zawarcia umowy pożyczki.
Ogólnie słabo to widzę.
robinson21 jest on-line  
16-03-2018, 20:22  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

Nie było zawartej umowy pożyczki.
A tak zwana umowa na gębę? Przecież ludzie tak pożyczają i odzyskują długi. Czytałem, że taka forma zawarcia pożyczki również jest wiążąca.

Pożyczka miała miejsce, a ja nie mogę odzyskać pieniędzy. Chcę po prostu by sąd to rozstrzygnął na podstawie posiadanych dowodów. Aby móc to zrobić potrzebuję adresu aby wnieść pozew.
wujashek jest off-line  
16-03-2018, 21:19  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Cytat:
Czytałem, że taka forma zawarcia pożyczki również jest wiążąca.
I prawdę czytałeś. Ale tego, że umowę ustną ciężko jest udowodnić, to pewnie już nie pisali. Twoja sprawa, jak chcesz sądu, to będzie sąd, moim zdaniem z odpowiednim tytułem przelewu masz szansę to ugrać, nie widzę tego w aż tak czarnych barwach jak @robinson21 właśnie z uwagi na ów tytuł.

Tylko, że to czego nie udowodnisz, to termin zwrotu. Więc zakładamy, że nie został wyznaczony - musisz skutecznie wezwać do zapłaty i tu jest problem. Ta osoba jest obywatelem RP? Rzecz wbrew pozorom istotna...
Syphar jest off-line  
17-03-2018, 06:47  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

Termin zwrotu został ustalony telefonicznie, również napisałem go ponownie na FB w konwersacji z tą osobą. Osoba napisała mi tam swoj numer konta, ja powiedzialem, ze termin zwrotu jest do konca stycznia, ona potwierdziła. Podziekowala za przelew itd.

Tak, ta osoba ma obywatelstwo polskie.

Głównie chodzi mi o to, jak najlepiej skonstruować wniosek do MSWiA, jaki interes prawny tam wskazac i podstawę prawną? Czy warto tam załączyć dowód przelewu, screeny z konwersacji?
Nie chcę by mi tam uwalili uzyskanie adresu, bo bez tego to i pozwu nie złożę.

A może najprościej byłoby zgłosić sprawę na policję? Tylko czy to się kwalifikuje jako oszustwo, czy zwyczajnie umorzą?
wujashek jest off-line  
17-03-2018, 10:46  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Przelewu dokonywałeś bez wpisania adresu? Bo równie dobrze mógłbyś użyć tego, który masz.

Co do takiej formy wyznaczenia terminu - nie polecam, to Twoja sprawa, ale moim zdaniem bez sensu władujesz się w koszty i nic nie ugrasz. Dowodem jest rozmowa telefoniczna (być może nagrana? no wtedy to ewentualnie tak... Ale pod warunkiem, że wynika z niej z kim rozmawiasz - dlatego windykacje nagrywają wypytując o dane osobowe), oraz rozmowa z facebooka (zapewne nie jest prawidłowo zabezpieczona, screen to nie dowód, a facebook nie udostępni logów do sprawy cywilnej). Lepiej na ten sam adres, na jaki będziesz pozywać (a i tak na jakiś będziesz musiał) to wezwanie do zapłaty wysłać, wyznaczyć termin zwrotu pisemnie, mimo wszystko. Nic na tym nie stracisz, a możesz sporo zyskać.

Co do drogi karnej - masz pełne prawo złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa, nikt Ci nie zagwarantuje, czy to nie będzie umorzone z braku znamion, ale złożenie po pierwsze nic nie kosztuje, a po drugie nie przekreśla ani nie przeszkadza w dochodzeniu tego roszczenia na drodze cywilnej, więc postępowanie jak z wysyłką tego listu z żądaniem zapłaty - czemu nie? Nie zaszkodzi, może pomóc.

Krótko mówiąc - masz jakikolwiek prawdopodobny adres, np. z przelewu? Jeśli tak, to ustalanie adresu bym sobie darował i prowadził sprawę na ten znany. Jeśli okaże się on nieprawidłowy, a sąd wezwie Cię do podania właściwego - wtedy z wezwaniem z sądu udowodnienie interesu prawnego nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu.
Syphar jest off-line  
17-03-2018, 11:02  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Przelew dokonałem bez wpisania adresu. Podałem imię i nazwisko oraz numer konta, który musi być przecież powiązany z właścicielem rachunku - dłużnikiem.

Rozmowy nie nagrywałem, bo nie podejrzewałem, że ta osoba może coś kombinować. Ot dobra koleżanka z poprzedniej roboty. Moja niefrasobliwość i zaufanie, a teraz się bujam.
Ale mogę zadzwonić do niej jeszcze raz, tym razem nagrywając rozmowę i tak ją poprowadzić, że wyniknie z niej, że mi wisi kasę. Tylko ona chyba musi być poinformowana o nagrywaniu?

Generalnie problem który dostrzegłem dopiero po zorientowaniu, ze jestem robiony w wała jest taki, że nie mam żadnego adresu. Wiem co najwyżej w jakim miescie prawdopodobnie jest zameldowana, datę urodzenia, miejsce legalnej pracy we Lwowie.

Policja chyba dobrym pomysłem jest no i rownolegle wnioskowac do MSWiA o podanie adresu w celu złożenia pozwu.
wujashek jest off-line  
17-03-2018, 11:14  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Cytat:
Podałem imię i nazwisko oraz numer konta, który musi być przecież powiązany z właścicielem rachunku - dłużnikiem.
Tak tak, ale nie uzyskasz go samodzielnie z banku, a karnie jeśli prokuratura dopatrzy się znamion to już ich praca i żaden dla nich problem. Do sprawy cywilnej nie uzyskasz. Tak samo jak logów od serwisów internetowych.

Cytat:
Tylko ona chyba musi być poinformowana o nagrywaniu?
Nie musi.

Cytat:
Policja chyba dobrym pomysłem jest
Złym. Poleconym za potwierdzeniem odbioru zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do właściwej miejscowo jednostki prokuratury, to dobrym pomysłem jest, ale spacerek na komisariat to jak nie masz co robić. Policja to w praktyce będzie starała się na siłę nie przyjąć. Prokuratura na list tak napisany i w takiej formie wysłany zareagować musi. Być może odmową wszczęcia, ale na piśmie to możesz coś z tym zrobić.
Syphar jest off-line  
17-03-2018, 11:30  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Ok dzięki za rady. Teraz już wiem jak się za to zabrać.

To w pierwszej kolejności zadzwonić do niej, jak odbierze to pokierować jakoś sensownie rozmową, nagrać.
Później prokuratura, te dowody co mam powinny styknać, a nagrana rozmowa jak dobrze pojdzie to nie zaszkodzi. Gdyby nie chcieli wszcząć śledztwa, to wtedy muszę się cywilnie z tym bujać, tj. pisać do MSWiA, zakładać sprawę itd.

Dobrze? Sorry za dopytywanie, ale nie znam się na tym kompletnie, nigdy nie miałem do czynienia z taką sprawą.
Dla jednym to duże pieniądze, dla innych małe, ale ja dla zasady nie chcę odpuscic.

Ta dziewczyna pozyczyla tez kase od drugiego ziomka z roboty i mu tez nie oddaje... Wolę piętnować takie zachowanie.
wujashek jest off-line  
17-03-2018, 12:55  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Cytat:
Gdyby nie chcieli wszcząć śledztwa, to wtedy muszę się cywilnie z tym bujać, tj. pisać do MSWiA, zakładać sprawę itd.
To jest całkowicie prosta formalność, jak się ma adres, żadne bujanie się, pozew i na razie. Tylko, że nie masz adresu na razie. Trzeba zobaczyć czy bez problemu uzyskasz.

Cytat:
Ta dziewczyna pozyczyla tez kase od drugiego ziomka z roboty i mu tez nie oddaje...
Jakby ten facet też złożył stosowne zawiadomienie do tej samej prokuratury... To szanse na umorzenie są znacznie mniejsze.
Syphar jest off-line  
17-03-2018, 15:09  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Dzięki za pomysł. Zagadam z kumplem, może będzie chciał też złożyć zawiadomienie.

Przy ewentualnej rozmowie telefonicznej, którą będę nagrywać, jak najlepiej poprowadzić rozmowę tak by można to użyć jako dowód?

Ja: Kiedy oddasz mi pożyczone 1500 zł?
Ona: Teraz nie mam i nie mogę oddać.

Czy takie coś jest traktowane jest jak przyznanie? Czy musi być coś w stylu:

Ja: Pożyczałaś ode mnie pieniądze?
Ona: Tak...

Drugą wersję ciężko będzie uzyskać.
wujashek jest off-line  
17-03-2018, 15:36  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Cytat:
Przy ewentualnej rozmowie telefonicznej, którą będę nagrywać, jak najlepiej poprowadzić rozmowę tak by można to użyć jako dowód?
Tak, żeby nie było wątpliwości, że pieniądze zostały pożyczone, w jakiej kwocie, oraz dobrze, żebyś wyznaczył termin zwrotu i to koniecznie ten sam, co później pisemnie.

Jeśli tytuł przelewu był w porządku, to to jest dowód uzupełniający, ale i w prokuraturze może się przydać.
Syphar jest off-line  
19-03-2018, 17:50  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Cześć, trochę jeszcze poszperałem m.in. tutaj: [...]
Widzę, że czyn musi nosić znamiona oszustwa. Ciężko może być to udowodnić. Czy na samo moje podejrzenie, prokurator zacznie zbierać logi z linkedin i fb, aby mieć dowody na takie coś? Już w samym postępowaniu sprawdzającym.
Jak się okaże, że miałem racje to dopiero podejmie odpowiednie czynności? Z tego co tutaj napisali, to słabo to widzę.
Macie jakieś rady jak to dobrze umotywować w takim zgłoszeniu do prokuratury, bazując na tym co napisałem o tej sprawie?
wujashek jest off-line  
19-03-2018, 19:00  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Cytat:
Czy na samo moje podejrzenie, prokurator zacznie zbierać logi z linkedin i fb, aby mieć dowody na takie coś?
Możliwe, że prokurator to zrobi, to jest jego decyzja. Inna sprawa, że zapewne tych logów nie otrzyma. Facebook odrzuca 80% wniosków polskich organów ścigania. Nie wiem jakie są statystyki teraz, wg. tych z 2013 (uwzględniono 20%) Facebook wydawał logi tylko oczywistych przestępstwach. A i to raczej nie były logi rozmów, chyba, że chodziło o coś bardzo poważnego, jak zabójstwo na przykład.

Jak jest dzisiaj nie wiem, ale odsetek odrzuceń jest nadal wysoki - jaki - dowiemy się jak Facebook opublikuje taką informację.

Czy czyn nosi znamiona przestępstwa oszustwa - oceni prokurator na podstawie uzyskanych od Ciebie informacji. Nikt raczej nie napisze Ci co zrobić, żeby nosił - informując organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i tak nie wolno Ci kłamać, więc pozostaje Ci napisać prawdę.

Moim zdaniem nosi ten czyn znamiona oszustwa, gdyż od początku jesteś zwodzony, to nie jest brak płatności z powodu kłopotów w życiu, tylko ewidentne zapożyczenie się z z gory powziętym zamiarem nie oddania ani złotówki - mało kto wybrałby kierunek wschodni emigracji zarobkowej gdyby nie wybitnie wysoka, jak na tamte warunki, pensja - a więc ma z czego oddać. Szczególnie, że pożyczała od 2 osób.

A zdaniem prokuratora? Jak nie złożysz zawiadomienia to się nie dowiesz.
Syphar jest off-line  
19-03-2018, 19:05  
wujashek
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Odzyskanie długu od osoby prywatnej

Zamierzam pisać tylko prawdę. Fajnie, że napisałeś mi jak można to zwięźle ująć, że nosi to znamiona oszustwa.
Pytałem ziomka czy też składa zawiadomienie, ale on nie chce. Nie chce mu się tracić czasu na to i liczy, że pieniądze jeszcze odzyska, pomimo że też nie ma kontaktu. Ciekawe czy jeszcze kogoś tak zwodzi. Niestety nie mam jak się dowiedzieć.
Jutro przystąpię do pisania zawiadomienia. Dzięki jeszcze raz za wskazówki.
wujashek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odzyskanie długu od osoby prywatnej (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, mam poważny problem. Otóż pożyczyłem sporą ilość pieniędzy pewnemu kolesiowi. Minęły dwa lata, a koleś nie zamierza oddać...
§ odzyskanie długu od osoby prywatnej (odpowiedzi: 1) Witam Prośba o poradę. Pożyczyłam chłopakowi (teraz już byłemu) 10 tysięcy. Obiecał oczywiście, że odda jak najszybciej, ale rzeczywistość okazała...
§ odzyskanie długu od osoby prywatnej-dowody (odpowiedzi: 3) Witam,chce odzyskać dług od osoby prywatnej czy wiadomości SMS i wiadomości z facebook są wystarczające w sadzie.? jest tam kwota.w wiadomościach...
§ Odzyskanie długu od osoby prywatnej. (odpowiedzi: 1) Witam, zwracam się z pytaniem co mam zrobić ? Moja historia: W 2011 roku kolega który był zatrudniony tylko 2 miesiące w nowej firmie poprosił mnie...
§ odzyskanie długu po wyroku od osoby prywatnej (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. moje mienie zostało zniszczone przez X. Wytoczyłem panu X sprawę ponieważ były również groźby z użyciem niebezpiecznego narzędzia....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:49.