Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek - Forum Prawne

 

Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam, Nie wiedząc, że istnieje taki temat, wczoraj założyłem osobny wątek. Nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi więc pozwolę sobie przekopiować zawartą tam treść: Przeszukałem forum i znalazłem bardzo podobny temat: Cytat: https://forumprawne.org/nowe-technol...ne-paczki.html aczkolwiek chciałbym opisać również ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
09-05-2018, 09:37  
wlodar16
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam,
Nie wiedząc, że istnieje taki temat, wczoraj założyłem osobny wątek. Nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi więc pozwolę sobie przekopiować zawartą tam treść:


Przeszukałem forum i znalazłem bardzo podobny temat:
Cytat:
https://forumprawne.org/nowe-technol...ne-paczki.html
aczkolwiek chciałbym opisać również swoją sytuację.
Pod koniec kwietnia za pośrednictwem pewnej firmy pośredniczącej, działającej dla InPost nadałem przesyłkę.
Przesyłka to zwinięty w rulon, zapakowany i oklejony przedmiot - kształt walca. Paczkę zmierzyłem i na liście przewozowym zadeklarowałem wymiary 160x10x10cm i wagę 2kg. Wygenerowało koszt około 19zł - uiszczono opłatę.
Kurier (broker?) następnego dnia przyjechał, podpisał list przewozowy i bez słowa odebrał paczkę.
Po 2 dniach otrzymałem maila od tej firmy z tytułem, nagłówkiem, stopką:
Cytat:
Pozdrawiamy
Dział windykacji
- motyw przewodni
W treści napisane jest, że "przesyłka została poddana sprawdzeniu przez firmę kurierską pod względem zgodności z listem przewozowym" i przesyłka ta została zakwalifikowana jako przesyłka o wymiarach 160x160x13, wygenerowało jakąś "wagę wymiarową" ponad 60kg w związku z czym firma prosi o "dopłatę" w wysokości ponad 600zł uiszczoną na podany pogrubioną czcionką nr konta, tego samego dnia do godziny 14.
Po pierwsze: przedmiot zwinięty w rulon (walec), opakowany i zaklejony nie może mieć wymiarów 160x160x13cm, kolejna kwestia: czy osoba przyjmując przesyłkę i podpisując list przewozowy nie jest w stanie na miejscu dostrzec różnicy między przesyłką o wymiarach 160x10x10cm a 160x160x13cm? Ponadto osoba ta przyjechała samochodem w stylu Citroena Berlingo, do którego paczka o takich wymiarach by się najzwyczajniej nie zmieściła.
Niestety w ich regulaminie nie ma wzmianki:
Cytat:
jeśli przesyłka ma inne wymiary/wagę niż podał nadawca, przewoźnik może odmówić przyjęcia przesyłki do realizacji
Na necie znalazłem jedną opinię o tej firmie (negatywną). Zgłoszono sprawę o kradzież przesyłki, którą przekierowali na siebie, powiadomiono urząd skarbowy i uokik.
Pierwszego maila przeoczyłem, a dziś otrzymałem kolejnego z powiadomieniem o ostatecznym terminie zapłaty za 2 dni, w przeciwnym razie serwis xxx "będzie uprawniony do podjęcia przewidzianych prawem działań sądowo-egzekucyjnych w celu odzyskania należności.
W obecnej sytuacji jest jeszcze możliwość wstrzymania powyżej opisanych działań". To drugie zdanie wg mnie dziwnie brzmi.
Nie "oleję" tej sprawy, jutro mam zamiar zadzwonić do tej firmy, spróbować wyjaśnić, ale obawiam się, że będą szli w zaparte. Proszę o radę, co mogę w takim przypadku zrobić. Podobnie jak w temacie, do którego link podałem na początku wypowiedzi, obawiam się, że jest to próba wyłudzenia pieniędzy.
Bardzo możliwe że przymknąłbym oko i grzecznie zapłacił jeśli chodziłoby o jakąś symboliczną dopłatę, ale ponad 600zł przy wygenerowanej na liście przewozowym 19zł to lekka przesada.
Jeśli chodzi o ich regulamin, dodam:
Cytat:
Wysokość opłat dodatkowych określa CENNIK ». Jeżeli w Cenniku nie ma wyszczególnionej opłaty dodatkowej za opisane wyżej zdarzenia, zastosowanie ma cennik umieszczony na stronach internetowych Przewoźników. W szczególnych przypadkach, wartość opłaty dodatkowej będzie ustalana na podstawie wystawionej Usługodawcy faktury przez Przewoźnika, zawierającej przedmiotową opłatę.
W tym "cenniku" jakaś maksymalna wartość opłaty dodatkowej to 250zł. Czy poprosić o podstawę naliczenia opłaty przekraczającej 600zł?
Jeśli takie działania z ich strony są notoryczne, a ludzie płacą, to podejrzewam, że takie wałki są głównym profilem ich działalności.
Bardzo proszę o jakieś sugestie.
Pozdrawiam

Prześledziłem ten temat i widzę, że nie jestem odosobniony.
Dziś napiszę im maila odnosząc się na zawarte w tym temacie treści.
Panie PSZEMYSLAV, pozwolę sobie napisać Panu PW z moim adresem mailowym. Jeśli byłaby możliwość podesłania również mi treści takiego odwołania, byłbym niezmiernie wdzięczny. Wybiegam daleko w przyszłość, ale mimo wszystko.

#Próbowałem kilkukrotnie zadzwonić pod podany w treści maila nr telefonu (dzwoniłem 10 razy), ale nikt nie odbiera, a poczta głosowa jest pełna i nie przyjmuje wiadomości
wlodar16 jest off-line  
09-05-2018, 09:59  
zmoda
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Dzień dobry

Ja mam podobnie. Przesyłka kosztowała niecałe 14zł a żądają ode mnie ponad 500zł. Dzięki koledze PRZEMYSLAV nabrałem chęci do walki z tym nowym oszustwem. Ale ile ludzi się podda i zapłaci?

Ciekaw jestem gdzie jest granica tego naciągania ludzi. Gdyby na przykład ci wszyscy nieuczciwi pośrednicy w swoich regulaminach zawarli dopłaty rzędu miliona złotych od każdego przekroczonego milimetra, to czy też można by w naszym dzikim kraju windykować ludzi do upadłego?

Pozdrawiam
zmoda jest off-line  
10-05-2018, 19:44  
wlodar16
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Odpisałem posiłkując się treściami zawartymi w tym temacie.
Na prośbę o uzyskanie jakiegokolwiek dokumentu (konkretnie protokołu weryfikacji) dostałem odpowiedź, że przesyłka, transport i weryfikacja wykonywana jest przez firmę kurierską, nie pośrednika. Paczki fizycznie nie docierają do pośrednika. Pośrednik o dodatkowych opłatach dowiaduje się na fakturze wystawionej przez przewoźnika, a firmy kurierskie do faktury nie dołączają protokołu weryfikacyjnego.
Poprosiłem również o fakturę na podstawie której zgłaszają roszczenie. Otrzymałem odpowiedź, że faktura wystawiona przez przewoźnika jest dokumentem poufnym ze względu na inne dane klientów (?) i udostępnią ją jedynie "przed wysokim sądem po ewentualnym odwołaniu się od nakazu zapłaty".
Piszą, że jako płatnik opłacili fakturę za moją przesyłkę, w związku z czym proszą o zwrot pieniędzy, następnie złożenie reklamacji. Oni wtedy na drodze reklamacyjnej postarają się zrobić wszystko, aby pomóc mi odzyskać pieniądze lub uzyskać protokół reklamacyjny Przypomnę, że chodzi o ponad 600zł i próbę wmówienia, że przesyłka była dziesięciokrotnie większa niż deklarowałem. Co o tym sądzicie?
# w załączeniu dosłali jedynie jakiś zrzut ekranu gdzie widać, że przesyłka rzeczywiście była poddana weryfikacji, natomiast kolejne statusy to "posortowana, wysłana z oddziału, przyjęta w oddziale". Na razie nie otrzymałem kompletnie nic, co potwierdzałoby obowiązek uiszczenia dodatkowej opłaty, poza mailami straszakami.
wlodar16 jest off-line  
10-05-2018, 21:29  
zmoda
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie

Widzę, że mamy identyczne sprawy z tą samą firmą taniej.....e.pl. Dostałem identyczną korespondencję. Najlepszy jest ten "wysoki sąd, którego się mamy przestraszyć. Czekam na sądowy nakaz zapłaty i odwolam się od decyzji. Nie mają prawa żądać zaplaty bez dowodów. Dobrze o tym wiedzą.

Koszty sądowe to tylko 5% długu, wiec zawsze warto walczyć.

Tak na marginesie wrzuccie sobie siedzibe tej firmy w google. To jest jakaś opuszczona ruina po upadłym zakładzie.
zmoda jest off-line  
10-05-2018, 23:41  
wlodar16
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Dodatkowo "szeroki sztab specjalistów ds. reklamacji, którzy są do Państwa dyspozycji". Sztab, gdzie podany jest jeden nr telefonu KOMÓRKOWEGO, na który pomimo kilku prób o różnych godzinach nie można się dodzwonić, a poczta głosowa jest zapełniona. 90% tekstu na ma celu zastraszenie klienta. Widziałem tę "siedzibę", ale spodziewałem się czegoś takiego. Również czekam i do czasu, kiedy nie dostanę jakichkolwiek dokumentów potwierdzających że przesyłka była 10 razy większa niż deklarowałem nie przeleję złotówki. Czy za pośrednictwem tej firmy jakże "dbającej o dobro klienta" korzystał Pan z usług InP.... czy innego przewoźnika?
wlodar16 jest off-line  
11-05-2018, 13:56  
Jaguś 123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Witam

Właśnie znalazłam się w takiej samej sytuacji w dniu wczorajszym otrzymałam od Centrum Kurierskie maile a dokładnie 30 bo tyle zleceń mi przeliczono na kwotę prawie 1700zł (przesyłki wysłane przez K-Ex)
Termin zapłaty 15.05.Niektóre zlecenia które przeliczono są z grudnia 2017r po pół roku od wysyłki żądanie zapłaty.
Oczywiście złożę odwołanie.Proszę o porady co mam zrobić w takiej sytacji.
Jaguś 123 jest off-line  
11-05-2018, 18:46  
krzysik77
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Dzień dobry wszystkim,

Do mnie doszedł dzisiaj email z działu windykacji:
***mod***
Treść podobna jak u wszystkich, paczka nadana w styczniu - dotarła do odbiorcy kolejnego dnia roboczego a teraz rzekomo nie zgadza się "Nadanie przesyłki niezgodnej ze zleceniem w dopuszczalnym limicie wagowym".

Pomyślałem - zadzwonię to jakaś pomyłka.Okazało się, że nie ma w ogóle takiego numeru telefonu Infolinia ze strony internetowej ***mod*** to bełkot bota odsyłającego do strony www.

Poprosiłem emailowo o protokoły z weryfikacji przesyłki przez firmę kurierską - poczekam.
Swoją droga czy ktoś z Was był z tym na policji ? W/g mnie to próba wyłudzenia.
krzysik77 jest off-line  
12-05-2018, 09:55  
Jaguś 123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Do "Krzysik77" mi przeliczono 30 zleceń i do wszystkich jest taka sama treść "Nadanie przesyłki niezgodnej ze zleceniem w dopuszczalnym limicie wagowym" .Weryfikacja przesyłki przez firmę kurierską oraz Opłata za opakowanie niestandardowe do zlecenia" gdzie wszystkie paczki pakujemy w kartony które zamawiam zawsze w takich samych wymiarach.Takie same paczki wysyłam od blisko 3 lat przez K-ex i było dobrze.
W dniu wczorajszym też poprosiłam o protokół z weryfikacji ale na razie nie odpowiadają.
Myślę ,że takich osób jak my jest więcej, ja nie zamierzam płacić ale mają moje pieniądze,które mają mi zwrócić z paczek pobraniowych i pewnie mi to wstrzymają.
Bedę składała reklamację.Oni powinni mieć protokoły wraz ze zdjęciami.
Będę walczyła do samego końca tak jak Pan Przemysław który powyżej opisywał swój przypadek i wygrał.W moim przypadku chodzi o kwotę prawie 1700zł.
Jaguś 123 jest off-line  
12-05-2018, 10:29  
krzysik77
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

re: Jaguś 123
Ja jak na razie tez nie mam żadnego odzewu. Poprosiłem o dokumentację sprawdzenia parametrów przesyłek. Spodziewam się, że dostanę "standardową" odpowiedź i nikt w temat z ich strony nie będzie się zagłębiał - naciągają ewidentnie więc takich odwołań mają tysiące.

Przygotować się trzeba zbierając dokumentację.
Na stronie *** w zakładce zlecenia mam parametry (wymiary) jakie podałem - zawsze je zawyżam o 2-3 cm aby nie było tego typu problemów. Na stronie przewoźnika w moim przypadku *** mamy pole "sprawdzenie statusu przesyłki" z podaną wagą wykazaną przez przewoźnika (w moim przypadku Waga 18.50 kg).

Przygotuję odwołanie zgodnie z "ich" wytycznymi:
..."Składając reklamację proszę o podanie informacji o wymiarach, wadze, rodzaju opakowania oraz zawartości przesyłki. "...

poczekamy, zobaczymy.


moderacja
krzysik77 jest off-line  
12-05-2018, 16:07  
Jaguś 123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Nie dajmy się tym oszustom -w marcu miałam podobna sytuację "Nadanie przesyłki niezgodnej ze zleceniem w dopuszczalnym limicie wagowym" .Weryfikacja przesyłki przez firmę kurierską oraz Opłata za opakowanie niestandardowe do zlecenia"
Naliczono mi ponad 70zł (za 3 paczki)Zadzwoniłem do oddziału K-ex i powiedziano mi ,że oni w systemie nie mają żadnych informacji o weryfikacji.Złożyłam reklamację i do dziś nie otrzymałam odpowiedzi.Zapłaciłam tym oszustom bo wstrzymali mi wypłatę za paczki pobraniowe.
Jaguś 123 jest off-line  
12-05-2018, 17:17  
krzysik77
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

re: Jaguś 123
Z tym pytaniem bezpośrednio do przewoźnika to świetny pomysł. Napisałem właśnie do *** czy weryfikacja była w ogóle przeprowadzana. Dam znać co odpowiedzą.


moderacja
krzysik77 jest off-line  
15-05-2018, 11:04  
Jaguś 123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

re: krzysik77
I co się dowiedziałeś od firmy G..s o weryfikacji.
Ja wczoraj złożyłam reklamacje do *** i poprosiłam o potwierdzenie,że reklamację przyjmują ale nikt się nie odzywa.O protokoły weryfikacji też do nich napisałam ale nic.
Jaguś 123 jest off-line  
18-05-2018, 15:42  
wlodar16
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Mnie już straszyli e-sądem w Lublinie oraz wpisem do krd
Jeżeli wpis rzeczywiście się pojawi, a chyba może bez prawomocnego sądowego nakazu zapłaty (co w mojej opinii jest kolejną patologią), to chyba będę musiał sam wystąpić o ustalenie istnienia zobowiązania.
wlodar16 jest off-line  
22-05-2018, 09:52  
zmoda
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Spokojnie, aby złożyć sprawę do e-sądu potrzebują PESEL. Nie tak łatwo go ustalić.

Zgłoszenie do rejestru wymaga natomiast powiadomienia listem poleconym. Spokojnie, wygramy.
zmoda jest off-line  
07-06-2018, 09:36  
Jaguś 123
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek

Dzisiaj dostałam sms-a od firmy windykacyjnej myślą,że mnie zastraszą.Nie zamierzam płacić.A jak wygląda sprawa u innych nękanych przez Centrum Kurierskie.
Jaguś 123 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wysyłanie przesyłek przez firmę A a faktura na firmę B (odpowiedzi: 0) Witam, Sprawa wygląda tak że dzisiaj zawiesiłem działalność. Zbyłem konto allegro, sklep internetowy i sprzedałem towar na rzecz innej firmy...
§ Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę pośredniczącą w wysyłaniu paczek (odpowiedzi: 66) Witam Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w sytuacji gdzie serwis internetowy pośredniczący w wysyłce paczek poprzez firmę spedycyjną UPS po 4...
§ Praca za granicą przez firmę pośredniczą. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Jutro mam zamiar podpisać umowę o pracę na okres trzech miesięcy. Praca ma być przy rwaniu truskawek we Francji. Do rzeczy. Jak...
§ Próba wyłudzenia pieniędzy przez firmę Sendit (odpowiedzi: 5) Witam Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w sytuacji gdzie firma Sendit pośrednicząca w wysyłce paczek przez firmę DPD doliczyła mi dodatkowe...
§ transakcja przez firmę pośredniczącą escrow (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie mam mały problem i chciałem się zapytać jak go mam rozwiązać. Na stronie internetowej znalazłem ogłoszenie samochodu który...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:28.