Monitoring wizyjny - Forum Prawne

 

Monitoring wizyjny

Witam wszystkich, mam pytanie dotyczące monitoringu w biurze. Aktualnie świadczę usługi dla firmy (umowa B2B) przy czym większość czasu pracy spędzam w biurze usługodawcy. W biurze jakiś czas temu zostały zainstalowane kamery. Ani ja ani ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
09-01-2019, 12:35  
didee
Zbanowany
 
Posty: 24
Domyślnie Monitoring wizyjny

Witam wszystkich,
mam pytanie dotyczące monitoringu w biurze.
Aktualnie świadczę usługi dla firmy (umowa B2B) przy czym większość czasu pracy spędzam w biurze usługodawcy. W biurze jakiś czas temu zostały zainstalowane kamery. Ani ja ani pozostałe osoby pracujące w biurze ( w większości na umowę o dzieło) nie otrzymały żadnej informacji w jakim celu kamery zostały zainstalowane ani jakie dane będą przetwarzane, w jaki sposób przechowywane itd. Nie przekazałam też żadnej zgody na przetwarzanie mojego wizerunku. Czy taka forma postępowania właściciela biura jest legalna w rozumieniu prawa ?

Czy ktoś jest zorientowany w temacie?
didee jest off-line  
09-01-2019, 12:59  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.300
Domyślnie RE: Monitoring wizyjny

Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
... w większości na umowę o dzieło ...
Zatem nie są pracownikami i nie można tutaj zastosować Prawa pracy. Właściciel nie ma obowiązku uzyskiwać zgody na monitorowanie własnych pomieszczeń produkcyjnych, biurowych.
Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
... Nie przekazałam też żadnej zgody na przetwarzanie mojego wizerunku. ...
Nie ma czegoś takiego, co do zasady zgoda jest wymagana wyłącznie na rozpowszechnienie wizerunku.
Użyj też opcji - szukaj bo temat monitorowania własnych pomieszczeń był wielokrotnie omawiany.
LeszsekS jest off-line  
10-01-2019, 11:11  
didee
Zbanowany
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Monitoring wizyjny

Dziękuję za odpowiedź.
Przy czym chodziło mi o ewentualne naruszenie danych osobowych ( to miałam na myśli pisząc o "wizerunku") a nie kodeksu pracy.
Nie budzi wątpliwości, że w ramach monitoringu wizyjnego przetwarzane są dane osobowe w postaci ww. wizerunku. Oczywistym tez jest że skoro nie ma zatrudnionych na mowę o pracę to Kodeks pracy nie obowiązuje, i właśnie stąd pytanie.
Czy właściciel biura nie narusza tym samym przepisów o ochronie danych osobowych, skoro nagrywa,nie wiadomo co z tymi nagraniami robi, w jakim celu nagrywa i czy przetwarza dane ?

Niestety w innych wątkach nie znalazłam opisu podobnej sytuacji, która rozwiałaby moje wątpliwości.
didee jest off-line  
10-01-2019, 12:00  
tortellini
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Monitoring wizyjny

Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
Przy czym chodziło mi o ewentualne naruszenie danych osobowych ( to miałam na myśli pisząc o "wizerunku") a nie kodeksu pracy.
Jakie dane osobowe miałby naruszyć monitoring? Nosisz jakieś dokumenty zawierające dane osobowe, które kamera mogłaby odczytać, a do ktorych przetwarzania nie jest uprawniony twój pracodawca?

Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
Nie budzi wątpliwości, że w ramach monitoringu wizyjnego przetwarzane są dane osobowe w postaci ww. wizerunku.
Wizerunek nie jest i nigdy nie był daną osobową.
tortellini jest off-line  
10-01-2019, 15:41  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.300
Domyślnie RE: Monitoring wizyjny

Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
... Nie budzi wątpliwości, że w ramach monitoringu wizyjnego przetwarzane są dane osobowe w postaci ww. wizerunku. ...
Budzi bardzo duże bo jesteś w błędzie.
LeszsekS jest off-line  
30-03-2019, 18:18  
didee
Zbanowany
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Monitoring wizyjny

> Panie "LeszsekS": Ja jestem w błędzie, proszę o doprecyzowanie w jakim ?

Owszem na sam monitoring bez gromadzenia danych zgoda nie jest wymagana, a w przypadku zbierania i utrwalania (czyli nagrywania) usługodawców i kontrahentów ? I to jest podstawowa kwestia tego zagadnienia.
Cytat:
Firmy i osoby prywatne mogą prowadzić monitoring na podstawie tzw. uzasadnionego interesu. Ale żeby taki monitoring był zgodny z prawem, podmiot, który z niego korzysta, musi realizować obowiązki i ograniczenia wynikające m.in. z RODO.
Źródło przywłaszczonej wypowiedzi. mod

Wg ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych
Art.7. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
2)przetwarzaniu danych – rozumie się przez to jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych; uchylony akt prawny. mod

Zatem: UTRWALANIE czy ZBIERANIE danych TO ich PRZETWARZANIE.

Wg ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679
z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) > Artykuł 4> pkt 14: wizerunek stanowi daną osobową.

Ponadto:
Cytat:
Prawo do wizerunku podlega ochronie na gruncie ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wizerunek jest daną osobową, która w zależności od stanu faktycznego będzie stanowiła informację o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej, szczególnie w połączeniu z imieniem i nazwiskiem.
Źródło przywłaszczonej wypowiedzi. mod

Zatem: wynika z powyższego, że WIZERUNEK TO DANA OSOBOWA chroniona prawem.

UoODO, Art.23.1. Przetwarzanie danych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:
1)osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych;
2)jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa;
3)jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą

Art.24.1. W przypadku zbierania danych osobowych od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest obowiązany poinformować tę osobę o:
1)adresie swojej siedziby i pełnej nazwie, a w przypadku gdy administratorem danych jest osoba fizyczna – o miejscu swojego zamieszkania oraz imieniu i nazwisku;
2)celu zbierania danych, a w szczególności o znanych mu w czasie udzielania informacji lub przewidywanych odbiorcach lub kategoriach odbiorców danych

Tyle w kwestii wyciągu najważniejszych treści z przepisów dotyczących wątku.

Oczekiwałam na forum minimum kompetentnej i rzeczowej odpowiedzi, ale widzę, że ciężko tu o podstawową wiedzę a tym bardziej merytoryczną odpowiedź popartą przepisami.
Niestety rzadko można tu dostać rzeczową odpowiedź w przypadku trudniejszych zagadnień. Ja nie uzyskałam tu odpowiedzi na zadane pytanie.


>Tortellini : brak znajomości tematu i zrozumienia.
didee jest off-line  
30-03-2019, 21:22  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.300
Domyślnie RE: Monitoring wizyjny

Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
... Prawo do wizerunku podlega ochronie na gruncie ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. ....
Gdybyś wiedziała o czym piszesz nie powoływała byś się na Prawo autorskie. Niestety kompletnie nie rozumiesz zagadnienia, a sam wizerunek nie jest daną osobową. Prostym przykładem Twojej niewiedzy jest powoływanie sie na uchylony akt prawny:
Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
... Wg ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych
Art.7. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
2)przetwarzaniu danych – rozumie się przez to jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych; ....
"Status aktu prawnego: Uchylony " - źródło ISAP


Następnym razem jak już korzystasz z cudzych wypowiedzi to chociaż przeczytaj je dokładnie i ze zrozumieniem.
Cytat:
Napisał/a didee Zobacz post
... Ja nie uzyskałam tu odpowiedzi na zadane pytanie. ....
Uzyskałaś tyle, że nie zgadzają się z Twoją interpretacją, nie spełniają Twoich oczekiwań stąd Twoje niezadowolenie co nie jest nowością na FP.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Monitoring (odpowiedzi: 1) Witam, czy pracownik np. klubu (w sensie dyskoteki) ma prawo przesłać nagranie z monitoringu do osób trzecich (nie pracujących w tym klubie)?
§ Monitoring (odpowiedzi: 4) Cześć. Jak długo przechowywany jest zapis z kamer miejskich? I jaka jest szansa na to, że taki zapis został zarchiwizowany przy sytuacji picia...
§ Monitoring wizyjny, w zamkniętej przestrzeni publicznej. (odpowiedzi: 1) Nie wiem, w jakim dziale zadać pytanie, ale interesują mnie kwestie: Czy właściciel przedsiębiorstwa, posiadający monitoring przed wejściem w życie...
§ monitoring (odpowiedzi: 2) Jestem w trakcie sądzenia się z byłym pracodawcą o wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Dzisiaj była kolejna sprawa i świadek pozwanej a zarazem...
§ Monitoring (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie,jestem pracownikiem jednego z wielkich sklepów we Wrocławiu,mam dwa pytania w związku z pracą w tym sklepie,czy pracodawca może...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:21.