Prowizja allegro - Forum Prawne

 

Prowizja allegro

Witam, sprzedałam na allegro złotą bransoletkę oraz tak zwany złom złota. Obie aukcje wygrał jeden użytkownik. Prowadzę dyskusję w ramach korespondencji z Allegro. Poniżej zamieszczam moją wiadomość, odpowiedź Allegro oraz moją odpowiedź do Allegro. Czy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
11-01-2019, 14:34  
Wioletta27
Użytkownik
 
Wioletta27 na Forum Prawnym
 
Posty: 139
Domyślnie Prowizja allegro

Witam,

sprzedałam na allegro złotą bransoletkę oraz tak zwany złom złota. Obie aukcje wygrał jeden użytkownik. Prowadzę dyskusję w ramach korespondencji z Allegro. Poniżej zamieszczam moją wiadomość, odpowiedź Allegro oraz moją odpowiedź do Allegro. Czy Allegro ma prawo zatrzymać moją prowizję, bo kupujący reklamował towar? Doszło finalnie do odesłania całego towaru i zwrotu pieniędzy. Jakie kroki prawne mogę przedsięwziąć, by odzyskać przywłaszczone pieniądze - 267 zł? Z góry dziękuję za pomoc

"Witam,

sprawa dotyczy aukcji: ... i ...

Kupującym był użytkownik o nicku n... Rozpoczął on dyskusję wskazując na rzekomą niedowagę towaru i żądał ode mnie zwrotu części pieniędzy. Jako, że reklamowany towar należy odesłać w ramach reklamacji, o to poprosiłam kupującego nie godząc się na rozpatrzenie reklamacji „na odległość”. Kupujący dzwonił do mnie o północy i nękał mnie telefonami nalegając na zwrot pieniędzy. Znał moje stanowisko, lecz twierdził, że został oszukany i nie ma do mnie zaufania, jednak licytując na brak zaufania nie narzekał. Następnie zadeklarowałam zwrot pieniędzy, gdyż miałam już dość słownych przepychanek (korespondencja w ramach dyskusji jest Państwu znana). Finalnie otrzymałam towar i niezwłocznie zwróciłam pieniądze, co kupujący potwierdził i zakończył spór jako rozwiązany.
Ja wystąpiłam o zwrot pobranej i zapłaconej prowizji. Jedyny możliwy do zaznaczenia powód był ten, że kupujący odstąpił od transakcji, czego nie potwierdził. W związku z powyższym ja nie otrzymałam zwrotu prowizji. Nie mogę się zgodzić na traktowanie tej sprawy "z automatu", gdyż pełną zapłaconą przez kupującego kwotę zwróciłam - w załączeniu znajduje się potwierdzenie dla transakcji zwrotu. Prowizja należy się za produkt, który został sprzedany, lecz doszło finalnie do jego ZWROTU. W związku z czym ponownie wnoszę o zwrot prowizji. Nie mogę zgodzić się na postawienie sprawy w ten sposób, jak zrobili to Państwo, czyli przywłaszczenie moich pieniędzy.

Pozdrawiam"

"Dzień dobry,

Przepraszam za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Bardzo mi przykro, ale chciałabym wyjaśnić, że w przypadkach, gdy nie dochodzi do finalizacji Transakcji z przyczyn leżących po stronie Sprzedającego (takich jak np. brak dostępności sprzedawanego Towaru, brak wariantu danego Towaru w ramach Oferty, rezygnacja Kupującego z powodu zbyt długiego oczekiwania na Towar, uszkodzenie w transporcie lub przed wysyłką, wysłanie Towaru niezgodnego z opisem, reklamacja itp.), rabat transakcyjny (zwrot prowizji) nie jest uznawany przez Allegro za uzasadniony.

Pozdrawiam
// Katarzyna S.
Zespół Allegro"

"Witam,

a co to ma do rzeczy? Kupujący wylicytował towar, po czym rozpoczął dyskusję Allegro, wydzwaniał w nocy, zamiast w cywilizowany sposób się ze mną porozumieć. Kiedy kupował miał zaufanie, a potem rzekomo już nie. Użytkownik ewidentnie coś kombinował, domagał się zwrotu części kwoty w ramach reklamacji na odległość. Skąd ja miałam ocenić na odległość, czy kupujący nie kłamie, ma wykalibrowaną wagę...? Ponieważ nie mogłam sprawy załatwić w taki sposób, w jaki życzył to sobie kupujący, zasugerowałam zwrot pieniędzy, co też uczyniłam. W związku z powyższym powtarzam raz jeszcze, że brak zwrotu prowizji jest równoznaczny z przywłaszczeniem! Prowizję płacę w chwili, gdy dojdzie do zakupu, ale gdy kupujący odda towar w ramach reklamacji, ja powinnam zgodnie ze złożonym wnioskiem otrzymać zwrot prowizji, którą naliczają Państwo błyskawicznie! Prawo do reklamacji przysługuje każdemu konsumentowi, a czas trwania tejże procedury jest winą kupującego, który doszukiwał się nie wiadomo czego. Towar także był dostępny, bo wysłany niezwłocznie po otrzymaniu pieniędzy. Jeśli nie otrzymam pieniędzy, sprawę skieruję na drogę prawną. Pieniądze oddałam, a teraz muszę za to płacić?!

Pozdrawiam"
Wioletta27 jest off-line  
11-01-2019, 14:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Prowizja allegro

Jeśli zwróciłaś środki kupującemu, to znaczy że uznałaś reklamację za zasadną.
Czytając regulamin portalu w kwestii zwrotu prowizji, jest wymienionych 5 przypadków w jakich zwrot następuje:
- Kupujący nie zapłacił
- Kupujący nie odebrał przesyłki pobraniowej
- Kupujący odstąpił od umowy (powód dotyczy odstąpienia od umowy zawartej na odległość)
- Kupujący zamówił więcej sztuk, niż chciał
- Z przyczyn niezależnych, Kupujący za dużo razy kupił w tej ofercie
Ty nie łapiesz się na żaden z powyższych punktów.
 
11-01-2019, 15:24  
Wioletta27
Użytkownik
 
Wioletta27 na Forum Prawnym
 
Posty: 139
Domyślnie RE: Prowizja allegro

Dziękuję za odpowiedź. Nie mogę pojąć, dlaczego Allegro przywłaszcza sobie moje pieniądze? Jak z tego wybrnąć? Przytoczyłeś mi zapis regulaminu, a ja nie łapię się na żaden z tych punktów. Punkty przytoczone przez adminkę są przecież klauzulami abuzywnymi. Czy ma sens zgłosić to do UOKiK?

Każdy konsument ma prawo do reklamacji i gdy ktoś sprzeda drogą rzecz (na dziale biżuteria, tv, komputery, telefony... sprzedawane są towary o znacznej wartości + 10% prowizji), to też po jej reklamacji, Allegro napisze nie oddamy prowizji, bo kupujący reklamował? Dzięki takiej taktyce rok rocznie przywłaszczają krocie.

Toż to rozbój w biały dzień
Wioletta27 jest off-line  
11-01-2019, 17:00  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: Prowizja allegro

Dlaczego nie wystąpiłeś o zwrot z tytułu "Kupujący odstąpił od umowy" ?
Kupujący dostałby maila z prośbą o potwierdzenie, kliknął by TAK i zwrot byś dostał z automatu.
Jakim cudem w ogóle rozpocząłeś dyskusje z portalem ?
LawoK jest off-line  
12-01-2019, 12:59  
Wioletta27
Użytkownik
 
Wioletta27 na Forum Prawnym
 
Posty: 139
Domyślnie RE: Prowizja allegro

Jedyną możliwą opcją do zaznaczenia była właśnie opcja, że kupujący odstąpił od umowy, ale tej wersji nie potwierdził Allegro zasłania się swoim chorym regulaminem:

"Dzień dobry,

Dziękuję za wiadomość.

Prowizja od sprzedaży została pobrana, ponieważ zarówno Pani jak i Kupujący, dopełniliście Państwo swoich obowiązków i transakcja została sfinalizowana.

Rozumiem, że sytuacja jest dla Pani kłopotliwa, jestem jednak zobowiązana do przestrzegania Regulaminu i nie mogę przyznać rabatu transakcyjnego (zwrotu prowizji), jeśli brak finalizacji transakcji leży po stronie sprzedającego.

Zgodnie z Regulaminem (załącznik 4, część VI, punkt 1), Allegro może przyznać Sprzedającemu rabat transakcyjny (zwrot prowizji) "W szczególnie uzasadnionych i niezależnych od Sprzedającego przypadkach". Kupujący złożył reklamację na towar i tak jak Koleżanka wspomniała, reklamacja nie jest uważana jako czynnik niezależny.

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie takiej odpowiedzi Pani oczekiwała ode mnie. Jednocześnie podkreślam, że w tej sytuacji nie mogę przyznać rabatu transakcyjnego.

Pozdrawiam
// Monika O.
Zespół Allegro"

Dyskusję z Allegro rozpoczął kupujący, ja natomiast chciałam, by przesłał mi towar do rozpatrzenia reklamacji, na co się nie zgodził - żądał, bym oddała mu część kwoty i rozpatrzyła reklamację "na odległość". Finalnie oddałam pieniądze, bo trafiłam na pieniacza i miałam dość przepychanek słownych.

Reasumując, Allegro przyjęło takie stanowisko, że, gdy kupujący składa reklamację, winowajcą jest sprzedający, a oni uznają to jako czynnik niezależny, w związku z czym nie oddają prowizji, co jest oględnie mówiąc rozbojem w biały dzień. Takich sytuacji jest na Allegro multum, dzięki czemu rok rocznie przywłaszczają niezłą sumkę.

Mój wcześniejszy mail do Allegro:

"Witam,

każdy konsument ma prawo do reklamacji. Owszem, doszło do sprzedaży, ale finalnie oddałam pieniądze, tak, że jesteśmy w punkcie wyjścia - klient ma pieniądze, a ja towar. Regulamin to zapisy, które ustalają Państwo na swoją korzyść, co nie oznacza, że są zgodne z literą prawa.

Pozdrawiam"


Pozdrawiam
Wioletta27
Wioletta27 jest off-line  
12-01-2019, 13:07  
ejtykoles
Stały bywalec
 
Posty: 1.220
Domyślnie RE: Prowizja allegro

"o nie oznacza, że są zgodne z literą prawa" jakie prawo złamali ? art. podasz ?
ejtykoles jest off-line  
12-01-2019, 13:26  
Wioletta27
Użytkownik
 
Wioletta27 na Forum Prawnym
 
Posty: 139
Domyślnie RE: Prowizja allegro

Każdy konsument ma prawo do reklamacji, czyż nie? Sprzedawca odesłał mi towar, a ja zwróciłam jemu pieniądze, w związku z czym wnioskowałam o zwrot prowizji.

Allegro uznało mnie za winną, że kupujący złożył reklamację. Czy w takim bądź razie ma prawo przywłaszczyć sobie prowizję?
Nie jestem prawnikiem, więc nie pytaj mnie o podanie konkretnych przepisów.

Gdy ta sytuacja dotknęła mnie osobiście, czytałam informacje na ten temat w internecie i ludzie są zgodni, co do tego, że Allegro działa wyłącznie na swoją korzyść działając na szkodę sprzedawców. W moim przypadku to prawie 300 zł, a w innych nawet i więcej.

Jestem w punkcie wyjścia, jak już pisałam do Allegro - kupujący odesłał mi towar, a ja oddałam jemu pieniądze.
Wioletta27 jest off-line  
12-01-2019, 13:51  
Shocked
Zbanowany
 
Posty: 14.538
Domyślnie RE: Prowizja allegro

Taką umowę zawarłaś i niestety prowizji nie odzyskasz.
Jedyny sposób to przestać korzystać z platformy, na której warunki są tak niekorzystne dla sprzedającego.
Shocked jest off-line  
12-01-2019, 14:11  
Wioletta27
Użytkownik
 
Wioletta27 na Forum Prawnym
 
Posty: 139
Domyślnie RE: Prowizja allegro

Masz rację, nie ma sensu użerać się z Allegro. Nie mniej jednak współczuję sprzedawcom :/
Dziękuję za informację
Wioletta27 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prowizja ALLEGRO (odpowiedzi: 6) Mam konto na allegro X lat temu było ono na ojca bo nie miałem 18 lat po ukończeniu 18 lat zmieniłem dane(wtedy kiedy można było to jeszcze robić do...
§ Prowizja na allegro (odpowiedzi: 4) Mam na allegro do zapłaty 10.37zl za wystawienie aukcji. Przyszedł mi mail że do 15 maja mam zapłacić. Na koncie mam tylko 10.30zl czyli że jak im to...
§ Prowizja allegro (odpowiedzi: 10) Witam. Mam pytanie/problem, który chyba zbyt często w sieci się nie przewija. Jakiś czas temu wystawiłem aukcję(nie mam żadnej działalności),...
§ Allegro i prowizja. (odpowiedzi: 6) Witam, ponad rok temu sprzedałem rzecz na allegro, lecz do sprzedaży nie doszło, a ja głupi nie zgłosiłem że przedmiot nie został sprzedany. Dziś...
§ Prowizja na allegro (odpowiedzi: 9) Witam. Co się stanie jesli nie zaplace prowizji na allegro? Prowizja w kwocie 2 zł ;P Czy moga cos mi zrobic? zablokowac konto?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:10.