Eksmisja przedawnienie. - Forum Prawne

 

Eksmisja przedawnienie.

Witam, Proszę o ocenę poniżej sprawy. W roku 2001 moja rodzina w tym 1 nieletni dziecko, zostało ekamitowane ze spoldzielczo własnościowego mieszkania. Dług czynszowy wynosił około 15tys. Zł natomiast mieszkanie warte było około 60000k na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-01-2019, 10:44  
spona3
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie Eksmisja przedawnienie.

Witam,
Proszę o ocenę poniżej sprawy.
W roku 2001 moja rodzina w tym 1 nieletni dziecko, zostało ekamitowane ze spoldzielczo własnościowego mieszkania. Dług czynszowy wynosił około 15tys. Zł natomiast mieszkanie warte było około 60000k na tamte czasy. W trakcie eksmisji komornik zatrzymała również wartościowe sprzęty z domu sprzęty agd, rtv, obrazy itp. Rodzina została ekamitowana do lokalu w którym kiedyś było biuro spółdzielni, bez ubikacji i zimna woda, bez łazienki, w przyziemiu. Na ten lokal nie ma przydziału jest tylko umowa najmu.
Czy mam prawo do roszczeń? Mieszkanie zostało zlicytowane, moja rodzina nie otrzymała żadnych pieniędzy poza zwrotem wkładu członkowskiego w wysokości ok 600zl.
spona3 jest off-line  
16-01-2019, 13:08  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Eksmisja przedawnienie.

Cytat:
Czy mam prawo do roszczeń? .... moja rodzina nie otrzymała żadnych pieniędzy
Jakich roszczeń, z jakiego tytułu? Dlaczego piszesz, że cała rodzina nic nie otrzymała? Nawet jeśli coś zostało, to kwota winna być zwrócona osobie której ograniczone prawo zostało zlicytowane. Nie wszystkim w rodzinie. Komornik nie egzekwował tylko należności głównej, ale również wszystkie koszty uboczne. A tego z opisu wynika było sporo. Być może do egzekucji dołączyli i inni wierzyciele. Dodatkowo, skoro nieruchomość warta była 60 tyś. to przy najgorszych wiatrach mogła zostać zlicytowana za 2/3 wartości szacunkowej (lub przejęta przez wierzyciela za tą kwotę). Komornik rozdzielił środki zgodnie ze sporządzonym planem podziału i zatwierdzonym przez sąd. Dodatkowo, po zakończeniu egzekucji powinien wydać postanowienie o jej umorzeniu. Ty o tym nic nie piszesz.
 
16-01-2019, 14:44  
spona3
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie RE: Eksmisja przedawnienie.

Nie mieliśmy innych długów.
Z moich informacji wynika iż po licytacji mieszkania. Spłacie długów i kosztów komorniczych. Powinno zostać jakieś 15 tys. Nikt tego nie zwrócił. W tej sprawie Mama jako osoba uprawniona dostała tylko zwrot udziałów członkowskich jakieś 600zl.
Konsulowalismy to z prawnikiem wtedy, jednak Mama szybko zmarła i sprawa nie potoczyła się dalej.
Pytanie:
Czy po 18 latach można do tego wrócić. Gdzie mogę dostać dokumentację czy spółdzielnia mi to udostępni?
Kto może wystąpić w tej sprawie? Mój ojciec który był wspolwascicielem czy ja, która byłam wtedy niepełnoletnia.W sensie czy mogę działać na pełnomocnictwie.
Czy mogę wystąpić w tej sprawie po śmierci ojca, obecnie mieszka w tym mieszkaniu wynajnowabym od 18po remoncie i boi się wypowiedzenia umowy, ma 71 lat.
spona3 jest off-line  
16-01-2019, 17:50  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Eksmisja przedawnienie.

Przeprowadziliście postępowanie spadkowe po matce? Czyli, czy jesteś w posiadaniu aktu notarialnego poświadczającego że jesteś spadkobiercą lub postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku?
Cytat:
Gdzie mogę dostać dokumentację czy spółdzielnia mi to udostępni?
Spółdzielnia nie ma nic. O dostęp do akt postępowania egzekucyjnego należy zwrócić się do kancelarii komornika który prowadził egzekucję z tego prawa (musisz mieć kwit że jesteś spadkobiercą).
Być może środki zostały złożone w depozycie sądowym. Co dalej z ewentualnym depozytem - nie odpowiem. Tu zastosowanie ma jeszcze stary dekret z 1954 roku o likwidacji nie podjętych depozytów.
Dużo powinien w sprawie wiedzieć ojciec, gdyż jak twierdzisz był współwłaścicielem tego prawa. Więc w postępowaniu egzekucyjnym uczestniczył jako dłużnik.
 
17-01-2019, 09:38  
spona3
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie

Spadkobiercą jestem ja rodzeństwo i ojciec. Nie odrzucilismy spadku ponieważ był inny majątek.
Czy komornik będzie miał jeszcze dokumenty? Czy istnieje jakiś ustawowy okres przechowywania dokumentacji, np. 10 lat.
I ostatnie kluczowe pytanie, czy jeśli jakieś środki pozostały a nie było zawiadomienia-tego jesteśmy pewni to możemy po 18 latach np. Zaskarżyć komornika? Wydaje mi się że w sprawach o nieruchomości nie ma przedawnien.
spona3 jest off-line  
17-01-2019, 10:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Eksmisja przedawnienie.

Cytat:
Czy komornik będzie miał jeszcze dokumenty?
Nie. Powinien przekazać do składnicy krajowej rady komorniczej (SKRK). Akta postępowań egzekucyjnych dotyczących nieruchomości lub praw do nich oznaczana są kat. A - czyli wieczystego przechowywania (nigdy nie zostaną zniszczone). Składnica ma obowiązek przechowywania akt minimum 15 lat. Po tym czasie, akta przekazywane są do archiwum państwowego. Często zdarza się, że są przekazywane po okresie znacznie dłuższym nie te 15 lat.
Skoro twierdzisz że posiadasz kwit mówiący o tym że jesteś spadkobiercą, to udaj się do kancelarii komornika który prowadził egzekucję. Tam ustalisz, kiedy i na podstawie jakiego nr spisu akt, akta zostały przekazane do SKRK.
Cytat:
czy jeśli jakieś środki pozostały a nie było zawiadomienia-tego jesteśmy pewni to możemy po 18 latach np. Zaskarżyć komornika?
Najpierw wyjaśnij, czy były jakiekolwiek środki do zwrotu.
Cytat:
Wydaje mi się że w sprawach o nieruchomości nie ma przedawnien.
Tu już nie chodzi o nieruchomość, a o ewentualne środki jakie pozostały po egzekucji.
 
17-01-2019, 11:14  
Shocked
Stały bywalec
 
Posty: 14.537
Domyślnie RE: Eksmisja przedawnienie.

Dlaczego dłużnik nie żalił się na plan podziału?
Shocked jest off-line  
17-01-2019, 13:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Eksmisja przedawnienie.

Sami nie wiedzą, co działo się w sprawie. Jedyne wyjście to dotarcie do akt. Istnieje też prawdopodobieństwo że akta są w kanc. kom.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przedawnienie długu a eksmisja (odpowiedzi: 1) Witajcie. Jeżeli dług za mieszkanie ma być przedawniony, ja zostałem wykluczony z członkostwa spółdzielni to spółdzielnia ma prawo mnie eksmitować...
§ Eksmisja (odpowiedzi: 0) Witam! Do stycznia 2014r wynajmuję lokal spółdzielczy, znajduje się w nim sprzęt, lecz ja nie jestem jego właścicielem (lodówki, zamrażarki,...
§ eksmisja (odpowiedzi: 9) Mieszkam w domu teściów od 19 lat, do niedawna z mężem, który wyprowadził się do kochanki pół roku temu. Mamy dwoje nieletnich dzieci, które...
§ Eksmisja (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Mieszkam w lokalu spółdzielczym z mamą i rok młodszą siostrą. 6 grudnia 2010 dostaliśmy pismo zsądzu w sprawie o eksmisję. ja...
§ Dług za czynsz, przedawnienie, eksmisja (odpowiedzi: 7) To jest mój pierwszy post na tym forum, więc witam serdecznie wszystkich użytkowników. Mam wielką prośbę o pomoc. Zacznę od początku. Mój teść...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:48.