Odwołanie darowizny - Forum Prawne

 

Odwołanie darowizny

Witajcie. Pisze w imieniu kuzynki która napotkała problem z bratem. Kuzynka dostała w darowiznę (mieszkanie) od kuzyna. Po dwóch latach ten wpadł w problemy finansowe i chce odzyskać nieruchomość. Długi to zadłużenie za firmę, kredyt ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
08-02-2019, 19:58  
hajabuza
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie Odwołanie darowizny

Witajcie.
Pisze w imieniu kuzynki która napotkała problem z bratem.

Kuzynka dostała w darowiznę (mieszkanie) od kuzyna. Po dwóch latach ten wpadł w problemy finansowe i chce odzyskać nieruchomość. Długi to zadłużenie za firmę, kredyt i jakieś koszta sądowe. Do tego wymyślił sobie że na swoje nowo narodzone dziecko musi płacić alimenty (bez wyroku, bez aktu notarialnego, zapewne samo umówienie się z partnerką). Podnosi w odwołaniu darowizny swoją ciężką sytuację materialną, obowiązek alimentacyjny oraz okoliczność braku pomocy gdy jej potrzebował jako że nie uzyskał z darowizny żadnych korzyści.

Fakty są takie że ciocia i kuzynka cały czas go finansowały, dawały pieniądze, pomagały spłacać długi ale zazwyczaj odbywało się to na zasadzie z ręki do ręki.

Czy w owej sytuacji przepianie/podarowanie nieruchomości przez kuzynkę cioci ma sens? Oraz jakie szanse na to że darowizna zostanie cofnięta? Sytuacja dość patowa bo jak zwykle ludzie którzy najwięcej pomagali teraz mają problem z najbliższym członkiem rodziny.
hajabuza jest off-line  
08-02-2019, 20:03  
Regand
Praktyk
 
Regand na Forum Prawnym
 
Posty: 27.376
Domyślnie RE: Odwołanie darowizny

A jak do tego doszło, ze kuzyn stwierdził, ze podaruje mieszkanie akurat kuzynce?
Regand jest off-line  
08-02-2019, 20:33  
hajabuza
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Odwołanie darowizny

Może źle się wyraziłam z określeniami.
Darowizna została przekazana przez brata siostrze dwa lata temu.

Cała sytuacja wyglądała tak że mama chciała zabezpieczyć młodego (wtedy już pełnoletniego ale jeszcze bez dochodów) syna i dała mu pieniądze na wykup nieruchomości. Ten po latach chciał sprzedać nieruchomość ale rodzina się nie zgodziła i wtedy doszło do darowania nieruchomości siostrze. Teraz problemy darczyńcy się pogłębiły i darczyńca chwycił się ostatniej deski jaką ma i napisał oświadczenie o odwołaniu darowizny.

Jakie kroki może poczynić rodzina w tej sytuacji, konkretnie siostra (obdarowana) lub też mama która chce przejąć nieruchomość i jest gotowa na ewentualną batalię sądową.
Siostra nie chce się sądzić bo mieszka na drugim końcu EU
hajabuza jest off-line  
10-02-2019, 17:15  
hajabuza
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Odwołanie darowizny

Naprawdę nikt nic nie może doradzić?
hajabuza jest off-line  
10-02-2019, 17:36  
Wirusisko
Stały bywalec
 
Wirusisko na Forum Prawnym
 
Posty: 1.915
Domyślnie RE: Odwołanie darowizny

darowiznę odwołać można tylko udowodniając "rażącą niewdzięczność" obdarowanego. Niech próbuje przekonać sąd...
Wirusisko jest off-line  
10-02-2019, 22:11  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 34.331
Domyślnie RE: Odwołanie darowizny

Jest jeszcze Art. 897. KC.
LeszsekS jest off-line  
10-02-2019, 23:17  
hajabuza
Użytkownik
 
Posty: 115
Domyślnie RE: Odwołanie darowizny

A ten artykuł nie odnosi się do określonego czasu kiedy można powołać się na niego? Do roku od darowania przedmiotu umowy? Potem już na podstawie Art. 898. który mówi o rażącej niewdzięczności którą w tym wypadku zapewne darczyńca również będzie chciał udowodnić.

W nawiązaniu do wspomnianego artykułu, tj. Art. 897. KC.
Artykuł mówi między innymi;
"...których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom..."
Jakie to usprawiedliwione potrzeby?
Zaległość za działalność gospodarczą która uzbierała się przez długi czas na poziomie 20tys chyba nie jest usprawiedliwiona, bo nawet kodeks handlowy mówi że w przypadku spółek upadłość zgłosić można kiedy firma straciła płynność finansową a o zaistniałej sytuacji poinformujemy Sąd (znaczy zgłosimy upadłość) w ciągu dwóch tygodni od wiedzy że firma popadła w kłopoty. Jeśli ktoś czeka rok a długi się pogłębiają nie jest to usprawiedliwione.
Oraz kredyt który to matka darczyńcy pomagała mu spłacać jeszcze do niedawna, i jest na etapie "odzyskiwania" potwierdzeń wpłat.

Dalsza część artykułu mówi: "...albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych."
Czy na alimenty musi być formalny dokument? Sądowy lub notarialny? Dziecko urodziło się miesiąc temu a darczyńca podnosi zarzut alimentacyjny mimo że pewnym jest że to jest umówienie się tylko na potrzeby sprawy. Ze swoją kobietą żyją wspólnie i w zgodzie.
hajabuza jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie darowizny (odpowiedzi: 4) Witam, otrzymałem pismo z odwołaniem darowizny mieszkania, w wyniku rażącej niewdzięczności z czym się nie zgadzam. Czy mogę zwrócić się do sądu...
§ Akt darowizny, skarga pauliańska, odwołanie darowizny - pilne :( (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie! Mam nie lada kłopot. Otóż moi rodzice jakieś 2 lata temu podarowali mi mieszkanie w ramach wdzięczności (mieszkamy razem, a 90%...
§ odwołanie darowizny (odpowiedzi: 1) Eksmąż podarował eksżonie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Eksżona podarunek przyjęła i przekształciła w prawo własności, po...
§ odwołanie darowizny (odpowiedzi: 12) Pytanie. Czy można uznać za darowiznę notarialny zakup działki na córkę kiedy miała 20 lat i studiowała, bez własnych dochodów, wyłącznie na...
§ odwołanie darowizny (odpowiedzi: 6) Witam, mamy ogromny problem. 10 lat temu mąż kupił połowę mieszkania od swojej babki a druga połowę mu darowała, z zastrzeżeniem, że ma tam mieszkać...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:37.