Interpretacja przepisów - czy 21 rok życia jest przed ukończeniem 21 roku życia? - Forum Prawne

 

Interpretacja przepisów - czy 21 rok życia jest przed ukończeniem 21 roku życia?

Witam, sprawa wygląda następująco: Ostatnio dostałem orzeczenie o niepełnosprawności - stopień umiarkowany. Dla osoby która posiada orzeczenie o niepełnosprawności - stopień umiarkowany i wyżej - należy się zasiłek pielęgnacyjny, o ile niepełnosprawność powstała " przed ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
26-02-2019, 14:40  
Martimo90
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Interpretacja przepisów - czy 21 rok życia jest przed ukończeniem 21 roku życia?

Witam, sprawa wygląda następująco:

Ostatnio dostałem orzeczenie o niepełnosprawności - stopień umiarkowany.

Dla osoby która posiada orzeczenie o niepełnosprawności - stopień umiarkowany i wyżej - należy się zasiłek pielęgnacyjny, o ile niepełnosprawność powstała "przed ukończeniem 21 roku życia"

Na moim orzeczeniu jest napisane - cytuję:

"Niepełnosprawność istnieje od 21 roku życia"

Pojawia się pytanie - czy zasiłek pielęgnacyjny należy mi się czy nie? Czy niepełnosprawność powstała w odpowiednim terminie czy za późno?

Moja interpretacja:

Urodziłem się 06.08.1990. Ukończenie 21 roku życia to konkretna data - jeden dzień, który ma miejsce w moim wypadku 06.08.2011. Natomiast okres czasu który uważamy za 21 rok życia to w moim przypadku okres pomiędzy 06.08.2010 a 06.08.2011 - ten rok to 21 rok mojego życia. Tak więc wg mnie, 21 rok życia to okres który ma miejsce przed ukończeniem 21 roku życia. Logiczne. Najpierw jest 21 rok życia, a później jego ukończenie. Najpierw jest okres 06.08.2010-06.08.2011 i kończy się on 06.08.2011.

W związku z tym uważam że moja niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia - no bo najpierw jest 21 rok życia, a póżniej jego ukończenie. 21 rok życia nie może być po swoim ukończeniu.

Natomiast panie z miejskiego ośrodka pomocy rodzinie są innego zdania. Ich zdaniem jeżeli miałbym napisane "Niepełnosprawność powstała w 20 roku życia" to bym dostał zasiłek, jeżeli pisze że w 21 roku życia to niestety ale nie dostanę. Ja uważam że one nie mają racji, one że ja nie mam racji.

Biorąc pod uwagę interpretowanie czystej polszczyzny - wiem że mam rację. 21 rok życia nie może być po ukończeniu 21 roku życia - najpierw jest 21 rok życia a dopiero później jego ukończenie. Ale wiem że oni będą mówić swoje a ja swoje, a to oni decydują.

Jaka jest fachowa interpretacja wg polskiego prawa owego przypadku? Czy mam po co iść do prawnika który potwierdziłby mi ową rację która jest po mojej stronie i złożyć odwołanie?
Martimo90 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dowód osobisty przed ukończeniem 18 roku życia (odpowiedzi: 2) Będę chciał we wakacje robić prawo jazdy. Problem w tym, że muszę mieć wyrobiony dowód, a 18 urodziny mam dopiero w połowie sierpnia. Czy mogę...
§ Otrzymanie mandatu przed ukończeniem 17 roku życia (odpowiedzi: 2) Witam, w dniu dzisiejszym został na mnie nałożony mandat za zaśmiecanie miejsc publicznych art 145 k.w w wysokości 50 zł. Wyczytałem na wielu forach...
§ Praca;miesiąc przed ukończeniem 18 roku życia. (odpowiedzi: 2) Witam, czy możliwe jest podjęcie pracy miesiąc przed ukończeniem 18 roku życia?
§ Zakończenie edukacji przed ukończeniem 18 roku życia (odpowiedzi: 1) Witam, Mam taki problem: Dostałem ponad półtora roku temu kuratora i mam go do tej pory. Mam skończone 17 lat, gimnazjum też i postanowiłem na...
§ Jazda ciężarówką przed ukończeniem 21 roku życia. (odpowiedzi: 0) Witam Kiedyś usłyszałem że posiadając prawo jazdy kat. C mimo iż nie ukończyłem 21 roku życia mogę prowadzić ciężarówke na potrzeby własne. I moje...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:14.